Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

annieb
17. dec 2011

@poisonblu a uz sa bol niekto odhlasit a nahlasit na novo ci kazdy caka do januara? teraz neviem, bude sa to isto dat platit po starom hej? tak by bolo viac casu na planovanie :D

poisonblu
17. dec 2011

@annieb ja to spravim tak, ze zrusim k 31.12.2011 a zalozim nove k 1.1.2012...ja som sice teraz aj zamestnana, takze platim DNP z minima, ale buduci rok pravdepodobne pridem o pracu, tak pre istotu si to idem zmenit na max. VZ

poisonblu
17. dec 2011

no dobre, ale ked sa mi bude tych 270 dni pocitat znovu, tak ak otehotniem napr. v januari, a porodim nahodou pred tym, ako z toho noveho poistenia dosiahnem 270 dni, tak tych 270 dni sa mi napocitava aj z predchadzajuceho zruseneho DNP a zo zamestnania? kedze stale plati, ze 270 dni za posledne 2 roky, spravne?

apena
17. dec 2011

deni032 Babenky pomóóóc!Práve som teraz zistila, že som tehotná, po roku snaženia, ešte to nikto nevie.Bola som do novembra na RD, teraz som nezamestnaná.Platila som si DNP od minulého decembra do augusta z maxima,od septembra do teraz z minima bez prerušenia.Takže podla toho čo píšete, chápem správne,že by som sa do Vianoc dala ešte vypísať na celé tehotenstvo a budem dostávať PN a potom aj materskú z akej sumy? z minulého roka z toho jedného mesiaca decembra čo som si platila z maxima alebo mi to spriemerujú z tohto roka?Chápem to správne, že Mihálov zákon ma ešte nezastihne? Ďakujem

@deni032 podľa mňa keby si na PN nastúpila ešte teraz v decembri a bola by si nepretržite PN až do nástupu na materské, tak PN by sa Ti rátala z toho decembra 2010, lebo si vlastne odvtedy nepretržite poistená a ako vymeriavacie obdobie pre rok 2011 by sa Ti bralo maximum z decembra 2010. Ale neviem, ako by to bolo, keby si nastúpila na materskú, vlastne by si jeden deň ukončila Pn-ku a druhý deň nastúpila na materskú, ale nárok na ňu Ti vznikne až v roku 2012 a rozhodujúce obdobie by pre Teba bol rok 2011 a tam by to asi spriemerovali. Ale nie som si istá, zavolaj si do poradne - 0906171989, tam Ti poradia.

poisonblu
17. dec 2011

@apena materske sa ti bude pocitat z roku 2011, takze 1-8 z maxima, 9 - 12 z minima...PN za december sa ti bude pocitat z roku 2010

ale neviem, ako to bude v januari...ja tiez taham PN aj cez prelom rokov, tak neiem, ci PN v roku 2012 uz bude pocitana z roku 2011 alebo este z 2010, kedze nebola prerusena...

annieb
17. dec 2011

@poisonblu tak to ja uz neviem, ja mam z toho este misung vzdy, ale keby si mala ostat tehotna v januari tak sa ti ani neoplati rusit a nanovo poistovat :D snad ti niekto poradi

apena
17. dec 2011

@poisonblu tú otázku položila @deni032, ja som si to len skopírovala, a dolu pod tým sa jej snažila odpovedať, len to vyzerá ako moja otázka.

poisonblu
17. dec 2011

@annieb ano, ale ked neostanem, tak uz potom to nebudem moct zmenit, takze radsej skor ako neskoro...neviem, kedy a ci zostanem bez prace..ja som teraz PN, neviem dokedy ma necha PN a ked sa vratim do prace, tak pravdepodobne ma sef vyhodi, alebo ja dam vypoved...tak radsej to mat vsetko poistene

poisonblu
17. dec 2011

@apena aha, ano...sorry

annieb
17. dec 2011

@poisonblu ved treba, radsej tak to spravit kym sa da 😉

dnpo
17. dec 2011

http://www.

murinko82
17. dec 2011

@kopik85 sak padnu na hubu toto co robia je nenormalne ani volit nepojde same vyhody len pre ciganov oooooooooooo pardon pre romov a my co odvadzame dane ideme na to doplatit este raz dakujeme 😠

janadl
17. dec 2011

http://www.cas.sk/clanok/212975/poslanci-zarobi...
ked som to prečítala, normálne mi dvihlo tlak

mima01
17. dec 2011

@poisonblu ahoj...mozem otazocku? Citala som par stran dozadu a zda sa mi, ze to mas s dnp tak priblizne rovnako ako ja. Ja som si zacala dnp platit v auguste 2010, cize 270 dni mam davno splnenych. Do prace som nastupila hned po vyske v 2009 a som tam doteraz. DNP si platim z rozdielu. Uz rok sa snazime o babatko ale nejak to nejde a predpokladam, ze do konca januara sa to ani nepodari, nakolko ideme asi riesit v novom roku IVF. Moja otazka na teba je....ty si ides teraz dnp ku koncu roku zrusit a hned vzapati na to sa prihlasit? Tym padom ziskas dalsich 270 dni k dobru...cize 270 dni by si mala splnenych cca k 30.09.2012 a otehotniet by ti stacilo k tomuto datumu, aby si mohla cerpat este aj koruky z dnp. Dobre to chapem? Ak by som to takto urobila, jedina nevyhoda by bola, ze by som nemohla z dnp cerpat PN, nakolko ked sa odhlasim a znova prihlasim, budem mat prerusenu plynulost a tym padom by som PN mohla cerpat az po 26 tyzdnoch. Kokso, magor som z toho tak trosku....dobre som to pochopila, ze takto by sa s tym dalo aspon trosku vybabrat a natiahnut tu dobu na otehotnenie?

poisonblu
17. dec 2011

@mima01 ja si platim DNP az od 11/2011...mne sa zda, ze tie, ktore uz maju splnenych tych 270 dni uz nemaju moznost sa znovu prihlasit a znovu si pocitat tych 270 dni....podla mna je to pre tie, ktore tych 270 dni nesplnili este....aspon ja to takto chapem....

mima01
17. dec 2011

@poisonblu hm, tak som zle citala 😝 Do kelu aj s tymto systemom, porazi ma z tychto blbcov raz. No nevadi, tak budeme dufat, ze iuicko sa podari v januari...a ked nie, tak pojdeme neskor na ivf a zase sme raz niekomu prispeli do vacku, no co uz 😖

Baby, a vy netusite niektora, ci sa mozem odhlasit a znova prihlasit, aj ked uz mam 270 dni splnenych? Neviete niektora?

poisonblu
17. dec 2011

@mima01 podla mna sa mozes, jedina podmienka je, aby si v case nastupu na MD mala nepretrzitych 26 tyzdnov...

mima01
17. dec 2011

@poisonblu no ved jasne, tomu rozumiem, ze musim mat nepretrzite tych 26 tyzdnov splnenych do nastupu na MD. Mne ide viac menej len o to, ci je vobec mozne odhlasit sa a zase prihlasit v podstate za tych istych podmienok (ze nebudem menit vysku sumy, ktoru platim). Lebo takto mi to zanikne k 1.2 a budem mat z toho velke prd ak sa nam dovtedy babo nepodari. Keby som sa v januari odhlasila a hned druhy den prihlasila, tak sa mi to natiahne o dalsich 270 dni, ktore budem mat na to aby som otehu, co by mohlo byt dufam celkom realne. Len sa nechcem okaslat na niecom, nech neurobim nejaku hovadinu a neplatim to zbytocne zase.

mima595
17. dec 2011

@mima01 - zatial su take vyjadrenia, že sa možes prihlasit k 31.1 a bude sa to ratat ako nove poistenie...ci to tak bude naozaj...ukaze až prax...
ale na tvojom mieste by som to riskla, lebo ako vravis, ziskas cas....ak by to aj nevyslo, tak co už...pri tom starom DNP by si mala ochrannu lehotu do 7.2...tak až olko vela nestratis

co sa tykas eventualnej PN, narok mat budes, ale nie z VZ, ktoreho si budes pplatit, ale z minima....možno to nie je taky rozdiel, lebo ak si priratas PN z prace + DNP, až po uplynuti novych 26 tyzdnov by si mala narok z aktualneho VZ

mima01
17. dec 2011

@mima595 hm, tak to asi risknem, ved nemozem nic stratit...a ked sa nam nepodari otehu ani potom, tak uz kaslat na tie eurace, ale aspon to vyskusam. Cize, odhlasim sa napr. k 30.1 a od 31.1 sa znova prihlasim tak isto ako som aj teraz, cize si budem platit z rozdielu, co mi vychadza cca 15 eur (mozem to urobit v jeden den, ci si to radsej rozdelit a jeden den dat odhlasku a druhy prihlasku?) A tym padom mi bude plynut nove dnp, ktore mi skonci cca k 30.9 a dovtedy musim stihnut otehu. A po uplynuti 270 dni mi bude plynut 8 mesacna ochranna lehota na tehu a 7 dnova ochranna lehota na PN. Dobre pisem? Sorry, ze sa tolko pytam, ale konecne som vyknurala ako funguje ten system ktory bol a oni to cele zrusia a zase je to cele naopak a ja v tom mam gulas. A ta PN ma az tak nehneva, to nejak predycham, ze to budem mat len z minima....ide mi hlavne o tu matersku.

poisonblu
17. dec 2011

@mima01 mne sa to nejak nezda, ze by sa ti malo znovu pocitat tych 270 dni...naco by to potom robili tu zmenu v zakone, ked by sa vsetky baby, ktore nie su tehotne a dosiahli 270 dni odhlasili a znovu prihlasili? neviem, ja celkovo nechapem, kde baby vobec vzali to, ze sa nove poistenie bude pocitat odznova tych 270 dni....

podla mna, oni nechaju dobehnut do konca iba tie poistenia, ktore nedosiahli 270 dni a plati to pre kocky, ktore sa prihlasili na DNP v maji 2011...tak to pisal aj mihal na svojom blogu...idem sa po tom este poobzerat, ale mne sa to nejak nezda....

mima01
17. dec 2011

@poisonblu hehe, no to ja tiez neviem...ja som sa to len tu docitala, tak sa snazim zisit, ci sa to da este nejak ojekabatit a nieco z toho este ziskat. Ale ked nie, no tak nie, nic s tym neurobim....uz len dufat, ze budeme do konca januara tehu, co by bol neskutocny zazrak....

poisonblu
17. dec 2011

@mima01 ale vpodstate, ty odhlaskou a prihlaskou nestratis nic, nech je to ako chce, lebo tehu este nie si...

poisonblu
17. dec 2011

@mima01 drzim palce k tehu...ja som chcela byt uz tento mesiac tehu, ale bohuzial mi zistili problemy s krvou, takze musim najskor k dr. aby mi nieco na to dal a snazilkovat budeme hadam moct od januara...ja som sa ponahlala s tym tehu kvoli tomu, ze mam zostat nezamestnana a tak som nechcela aby mi PNP zaniklo...ale uz kaslem na to, menim VZ z DNP na maximum a hotovo...tym padom mi bude jedno, ze budem bez prace a budem mat cas na robenie babatka min. pol roka este

mima01
17. dec 2011

@poisonblu my sme boli tehu este par tyzdnov dozadu, len to babo vzdalo ☹ Tak ideme odznova...mame zly spermos, mne vyslo zle AMH z krvi, no tak uvidime....stale verim, ze sa to podari, ako sa hovori nadej umiera posledna, ale vela sanci prirodzenou cestou tomu moc nedavam. Vo stvrtok ideme do car-u, tak uvidime, co sa dozvieme nove. Kazdopadne, ak by to dnp islo urobit touto cestou, bolo by to skvele, aspon nejake mesiace navyse by sme ziskali....no ved este mame nejaky ten tyzden cas na rozmyslenie. Asi to zrusim v januari a zase prihlasim...prinajhorsom mi to neuznaju, nic ine. Drzim aj ja palce, nech sa vam to cim skor podari 😉

oktavia
17. dec 2011

@poisonblu no mne zo sociálky odpísali, že tých 270 dní platenia po starom umožnia od posledného prihlásenia. Ak nájdem ten email ešte, tak to sem dám.

oktavia
17. dec 2011

Podľa schválenej novely zákona o sociálnom poistení dňa tým osobám, ktoré si už platia dobrovoľné nemocenské poistenie, ale ešte nemajú splnených 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude umožnené, aby si platili samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie aj naďalej – až kým podmienku 270 dní nesplnia. Ak sú už tehotné alebo v tomto období otehotnejú, tak nárok na materské im ešte z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne. Podmienka 270 dní sa sleduje od posledného prihlásenia sa na dobrovoľné nemocenské poistenie. V prípade, ak ste sa prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie dňa 1.11.2011, teda ku dňu 1.2.2012 nebudete mať splnenú podmienku 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia, budete môcť byť aj naďalej dobrovoľne nemocensky poistená, najdlhšie však po dobu dosiahnutia 270 dní z tohto poistenia. Do konca obdobia, kedy dosiahnete 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia by ste tak mali mať splnenú aj podmienku 26 týždňov. Po uplynutí týchto 270 dní Vám zo zákona toto dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne, ak sa z neho neodhlásite skôr.

Nakoľko uvádzate, že ste už tehotná, nárok na materské by Vám mal vzniknúť z dobrovoľného nemocenského poistenia a rovnako aj zo zamestnania. Preto ak si budete platiť naďalej dobrovoľné nemocenské poistenie a toto poistenie Vám bude trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú, nárok na materské Vám vznikne a výška materskej sa určí z toho vymeriavacieho základu, z ktorého si platíte poistné. Nakoľko Vám vznikne nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia a aj zo zamestnania, výška materskej dávky sa určí z úhrnu Vašich hrubých príjmov v zamestnaní a z vymeriavacích základov z dobrovoľného nemocenského poistenia. Výška materskej vo Vašom prípade by tak mala byť v maximálnej výške.

Na účely nároku na materskú dávku sa Vám do obdobia 270 dní pred pôrodom započíta aj predchádzajúce dobrovoľné nemocenské poistenie, t.j. obdobie už od 25.5.2012. Avšak na účely zániku dobrovoľného nemocenské poistenia zo zákona od 1.2.2012 sa berie do úvahy až obdobie od 1.11.2012. To znamená, že si budete môcť platiť naďalej samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie aj po 1.2.2012 v tej istej výške ako doteraz, aby ste tak splnili podmienku 26 týždňov pred nástupom na materské. Preto by ste mali dosiahnuť maximálne materské dávky ( z úhrnu vymeriavacích základov z povinného nemocenského poistenia zamestnanca a z dobrovoľného nemocenského poistenia).

poisonblu
17. dec 2011

rusim prispevok :D

oktavia
17. dec 2011

to čo som poslala vyššie , mi prišlo zo sociálky, ja platím DNP od 25.5.2011 z minVZ a od 1.11.2011 z max.VZ, len pani si troška pomýlila roky namiesto 2011 písala 2012 😉