Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
11. jan 2013

@janka13587 ahoj, z akej sumy si platila od januara do septembra? ak si doplacala do maxima a od septembra pokracujes nepretrzite z minima, tak z dnp sa ti materska vypocita z priemeru vymeriavacich zakladov za cely rok 2012.
aby sa ti materska pocitala z roku 2012, musela by si otehotniet do maja 2013.
ak si platila cely rok iba z minima, nema vyznam pokracovat v plateni poistenia a mozes ho zrusit. prihlasis sa az ked otehotnies 😉
.... matersku dostanes aj zo zamestnania aj z dnp.

moncicip
11. jan 2013

@janka9900 Uz som to skopirovala kolegyni ze nech si prepocita ci by sa jej to oplatilo. Este raz dakujem velmi pekne za pomoc.

luciankasebastianko
11. jan 2013

@oskvarka dnes mi dr. vypísala už papiere na MD a išla podla poslednej MS , tak neviem každy doktor sa asi riadi svojim predpisom inak mala papier tam si našla 7. masrec a hned vedla ,že na MD 24.1.

oskvarka
11. jan 2013

@luciankasebastianko je to možne už som to počula... aj mojej svagrine (co chodi ku tej istej dr a rodila vlani) sa divili v porodnici ze to mala vyratane podla velkosti plodu.. a nie podla MS oni sa jej tam este pytali na poslednu MS a ze si uz ani nevedela spomenut lebo nasa doktorka poslednu MS vobec neriesi.. ja som tiez dnes 8+4 ale podla MS som uz 9+1 ale to dokyna neriesi moja vobec ze ako to vychadza podla MS

oskvarka
11. jan 2013

@luciankasebastianko teraz sme inak so svagrinou naraz tehotne ona mala poslednu mrchu 31 okt. ja 8 novembra... aona ma termin 3.8 a ja az 19.8 takze je to fakt rozne

luciankasebastianko
11. jan 2013

@oskvarka mne sa velkosť plodu menila pri každom utz kedže som otehotnela až na 21 DC a teraz je už den popredu podla MS , ale vždy aj ked ´idem inde na UTZ napr . do nem. hned´zapisujú do pc poslenu MS a podla toho sa riadia aj v 12 tt ked som bola na gent. je to smerodatné , takže nechápem 😕

janka9900
11. jan 2013

@moncicip nemas zac 😉 moze platit z akejkolvek sumy od 393 do toho rozdielu (1179-hr. mzda) 😉

oskvarka
11. jan 2013

@luciankasebastianko no ani ja.. ani odbornik niesom fakt mozne to je ze sa to moze aj menit mne zase dokina povedala ze do 13 tyzdna rastie kazde dieta takmer rovnako... mne to zatial sedi... a bola som 2 krat ale je mozne ze sa mi to zmeni.. uvidim.... 🙂 ... hlavne sa nestresujme vsetko bude ako ma byt... 🙂

luciankasebastianko
11. jan 2013

@oskvarka jasné , držím palce 😵 na začiatku sa tie dni tak vleču , a teraz ani neviem ako a že MD 😀

oskvarka
11. jan 2013

@luciankasebastianko no dufam ze sa aj ja dockam a ze mi to rychlo ubehne... lebo sa mi tak nechce tu trcat...

janka13587
11. jan 2013

@janka9900 ahoj 🙂 dakujem. platila som mesacne 35 eur. nebolo to maximum.. ale ani minimum... ja dufam ze sa nam to do maja podari...ta pani na socialke mi vravela ze ked otehotniem mozem to zrusit a budem v osem mesacnej ochrannej lehote.. mam tomu chapat tak ze ked do osmich mesiacov od zrusenia nastupim na MD tak mi bude vyplacana vyssia materska celych 6 mesiacov? alebo sa to rata tak ze len pocas tej ochrannej lehoty mam narok na tie peniaze?

janka9900
11. jan 2013

@janka13587 nemas zac, drzim palce, aby sa podarilo 😉 ano, ked otehotnies, mozes poistenie zrusit. ked do 8 mesiacov nastupis na matersku, tak sa ti bude vyplacat materska 34 tyzdnov (uz nie je len 6 mesiacov 😉 ).
pocas ochrannej lehoty mas narok aj na PN z dnp.... dolezite je, aby si v case zaniku poistenia bola tehotna 😉

janka13587
11. jan 2013

@janka9900 ani nevies ako velmi si mi pomohla 🙂 dakujem a prajem pekny dnik 🙂

janka9900
11. jan 2013

@janka13587 som rada 😉 dakujem, aj tebe pekny dnik a vela stastia 😉

zuzu21061
11. jan 2013

Ahojte.chcela by som vás poprosiť o radu. 28.12.2012 som ukončila Dnp a od vtedy som na PN u obvodného, ale ten mi ju chce ukončiť. Ale mohla by som mať Pn od gynekológa. Ako by som musela postupovať, aby som ju dostala zaplatenú? ďakujem všetkým za pomoc.

janka9900
11. jan 2013

@zuzu21061 ahoj, ak si platila dnp viac ako z minima, tak si prenes PN od obvodneho ku gynekologovi, nerus ju, budes pokracovat v tej istej pn u gynekologa 😉

tinkapinka
11. jan 2013

@janka9900 Ahoj Janka, a co by sa stalo keby PN zrusila?. A gynekolog by jej dal novu?

janka9900
11. jan 2013

@tinkapinka kedze ma poistenie zrusene, tak by sa musela pred druhou PN prihlasit na balik a PN u gyn. by bola ratana iba z minima.

tinkapinka
11. jan 2013

@janka9900 aha...dakujem.

zuzu21061
11. jan 2013

@janka9900 a da sa to tak urobit? ako?ked napr. su rozne dg. Nevztahuje sa na mna ochranna lehota, kedze som tehotna, dakujem

janka9900
11. jan 2013

@zuzu21061 jaaaj, si nepisala, ze si tehotna, gratulujem 🙂 v kolkom tt si bola 28.12.? ked pojdes na novu PN ku gyn., tak budes potrebovat potvrdenie od gynekologa, ze si bola v case zaniku poistenia tehotna, bude sa na teba vztahovat 8 mes. OL 😉 ale jednoduchsie by bolo, keby si povedala ovodnemu, ze chces pokracovat v tej istej PN u gynekologa. da ti vsetky PN-kove papiere, ty ich das gynekologovi a PN bezi dalej bez prerusenia 😉

zuzu21061
11. jan 2013

@janka9900 ďakujem 🙂 vo 8 tt som bola. A nebude vadiť, že by tam bola iná diagnóza ako bola u obvodného?

janka9900
11. jan 2013

@zuzu21061 tak to by ti dal isto potvrdenie, ze si bola tehu 😉 nebude vadit, ze diagnoza bola ina, ale ak s tym nebudu doktori suhlasit, kludne zrus staru pn a chod na novu 😉 ... takyto prenos PN je vsak bezny 😉

zuzu21061
11. jan 2013

@janka9900 ďakujem Ti veľmi pekne za cenné rady. 🙂

janka9900
11. jan 2013

@zuzu21061 😉 nemas zac

sendynka01
11. jan 2013

@janka9900 @zalka baby mam zas choreho maleho..budem s nim musiet zostat doma lebo mm nedaju volno s prace, lebo uz bol s malym doma na striedacku so mnou v decembri..mam sice dnp ale uz 2 x som bola v priebehu 2 mesiacov na OCR..A teraz mi je uz trapne zas nosit papier do socialky a ziadat OCR..Co si o to myslite? Co mam spravit?

zalka
11. jan 2013

@sendynka01 a čo je na tom trápne? podľa mňa nič, nato si sa pripoistila aby ked musíš ostať s dieťaťom doma tak neprídeš o príjem. Vezmi si jedno ak by nebol Mihál zrušil to pôvodné DNP, tak platíš ako farebná aj teraz a bez trápností ideš na SP s OCR ... takto si človek nemôže dovoliť toľko platiť takže treba nosiť prihlášky a odhlášky bohužial.

janka9900
11. jan 2013

@sendynka01 ked je chory, tak je chory, normalne chod na OCR 😉 prinajhorsom ti ju neuznaju 😅

bubulka722
11. jan 2013

@zalka Zaujímalo ma či sa nedá poistiť v nezamestnanosti bez dôchodkového, ale to by som bola asi veľký optimista, že? Aké je vlastne po novom poistné z min. VZ pri poistení bez poist. v nezamestnanosti?
Díkes!

sendynka01
11. jan 2013

@zalka
@janka9900 ja viem ale nemam z toho dobry pocit..mm mi hovori, ze mam kaslat na to a ked je mi trapne to vyuzit ked mozem, tak to mam ist zrusit..ze aj jemu sa 2x nepaci, ze kazdy mesiac platim 120 eur a nic s z toho zatial nemala..keby som "farebna" asi by ma to tak nestvalo..ja to nechapem za 2,5roka bol maly chory asi 3x..som sa tesila ked pojde do skolky..od kedy tam chodi tak je viac doma ako v skolke..tyzden skolka, 2 tyzdne doma :( normalne rozmyslam, ze ked budem doma na materskej s druhym dietatom tak ho necham doma..