Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka369
7. dec 2011

@keksicek20 asi si budeš musieť zaplatiť za tie 2 mesiace. Neviem ako to je keby si šla na PN,doba by ti bežala,ale by si neplatila,lebo nárok na PN by si mala.Ale každopádne pokračovať v poistení s ich balíčkom

zubrienka1
7. dec 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit: do 10.10.2011 som si platila DNP, na OCR (keby boli nahodou deti chore) este mozem ist? Dokedy? Alebo len pocas trvania DNP. Dakujem 🙂

milena35
7. dec 2011

@lubkasungirl Najlepsie je pri dvoch detoch..tam je mozne cerpat ocr cely mesiac.....priklad ...1.12 ocr s 1dietatom...od 12.12..ocr s 2dietatom......a od 22.12 ocer s 1dietatom...ale ina diagnoza....tam nemusi byt ani prerusenie..kedze su tam 2deti.... 🙂 🙂

mima595
7. dec 2011

@milena35 - ved prave, ja som toto nikdy nerobila, ani neodporucala...ja som za to, že že ked sa plati, tak sa plati...ak toto nezmenia, tak je to jasne dalsie nahravanie spekulantom....
dokonca som sa stretla s nazorom, že staci sa prihlasit v ten den, ked ti zacina Pn, resp. OCR...a tam neplatis ani korunu...
keby radsej obmedzili toto stale prihlasovanie a odhlasovanie...
a inak, mna to vobec nenapadlo, až ty si to vcera napisala, tak mi to tuklo....že v podstate kazda, čo ma zapltenych 270 dni este bude moct minimalne rok a 3-4 mesiace vyuzivat toto

mb
7. dec 2011

Ahojte
ja som tiez pripoistena od oktobra minuleho roku.
270 dni uz mam splnenych,ale sem tam citam o nejakych 26 tyzdnoch.a neni my to celkom jasne.Akych 26 tyzdnov?Mozte my to prosim niektora vysvetlit?Dakujem

andrejkag
7. dec 2011

@gapa ahoj prosím ťa poradíš mi?
manžela 4.4.2011 prepustili po 13 rokoch, od 8.8.2011 si platí DNP
26 týždňov platenia bude mať 6.2.2012, musí mať splnených aj 270 dní????
má to platiť ďalej alebo to už nevyužije? alebo od februar by musel platiť po novom?
kedy najskôr by mohol ísť na pnku alebo očr ??

ivuss01
7. dec 2011

@mima595 reagujem na tvoj prispevok : moja rada....doplatit do 270 dni, myslim, že by ste to mohli stinhnut aj do 31.1...nepoznam presne datumy....potom ist na ochrannej lehote 7 dni...t.j. do 7.2. na PN, alebo aspon na OCR, aby sa aspon nieco vratilo....
no a potom možes este do 2 rokov ..pocitam do maja 2013...este cerpat OCR, resp. PN..a to za takej podmienky...den pred PN, resp. OCR sa prihlasit na DNP z toho balika a odhlasit sa dnom ukoncenia PN, resp. OCR...tak zaplatis iba ten 1 den úco bude cca. 11-12E, a ziskas bud OCR, alebo PN

a myslis si, ze tam nebude podmienka 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia?

keksicek20
7. dec 2011

@janka369 tie 2 mesiace by som si doplatila - to uz nevadi... mne vsak ide o to, ze ci to budem moct doplatit az po skonceni tych 270 dni (co je u mna 26.3.)... lebo jedna expertka HN pisala, ze ak by som chcela po tych 270 dni platit dalej (co bude uz po 1.2.), tak sa to bude povazovat uz za nove DNP, kde vlastne vznikne dalsich novych 26 t.... ja som z toho totalne dopletena....

katka9900
7. dec 2011

@mima595 ahoj, prosim ta vedela by si mi poradit? som pn a budem az do nastupu na md. dnp platim dva roky. mozem sa vo februari prihlasit na balicky, ked budem na pn? poistenie by mi islo a neplatila by som nic??? ci radsej uz nespekulovat a vyuzit ochrannu lehutu, ze? 🙂

lubkasungirl
7. dec 2011

@mima595 da sa aj tak? nebude sa jej ratat z noveho poistenia? aky bude mat VZ??? 😕

mima595
7. dec 2011

@andrejkag - on može ist na PN, OCR aj hned, lebo lehotu 270 dni ma splnennu, len mu bude vyplatena z minima....lebo sa mu ku dnom z DNP prirataju aj dni ukonceneho prac. pomeru....
takže ja by som mu poradila ...najlepsie by bolo niekedy okolo 28.1 sa dat vypisat na OCR, este by bola vyplatena z minima, ale trvala by mu do 6.2., teda by sa dostal už za hranicu 26 tyzdnov, a niekedy od 7.2 bud na dalsiu OCR, ale PN by bola lepsia...ta može trvať dlhsie....a už by sa mu ratalo z maxima...

ale musel by sa samozrejme prihlasit na ten novy balik, aby sa mu to ratalo neprerusovane od 1.2., aj ked platit by nemusel....
a potom ako sa mu skonci PN, tak sa odhlasit z balicka a max. este nejaku OCR...aby ste aspon nieco dostali spat

janka369
7. dec 2011

@keksicek20 nie to je kravina,bude to pokračovať a budú to považovať za neprerušné,je to v mojom príspevku kde som dala odpoveď zo sociálky.Aspon tak to tvrdí tá pani,čo pracuje na poradni soc.poisťovne

mimkaa2607
7. dec 2011

@keksicek20 no ja som od,,janka369,, pochopila tak (a volala som ináč aj na soc a ta pani mi povedala, ze by to tak malo byt), že ak otehotnieš do konca januara, tak ti nezanikne to DNP, budeš si ho môcť platiť do tých 270dní, lenže nesplníme 26tyzdnov nepretržitého platenia, tak sa prihlasime a budeme si to platit z toho noveho balika (mne to vychadza, že mi bude chybat 7tyzdnov) ... a tým padom by sme mali mať narok na zvysenu materku...s tým, že od novej zmluvy sa budu ratat tie tyzdne k tým predošlým ... ja som to takto pochopila aj od janky a aj od pani zo socialky ...

lubkasungirl
7. dec 2011

@mima595 tak to je riadna haluz!

oskvarka
7. dec 2011

@mima595 no ved to ja som vedela ze sa to da takto vyuzit a tiez to podla mna koli tomu isli riesit a teraz to tam nechali (a to som si myslela ze prave toto tam zmenia). .. tiez som nasrdena a ak nebodaj ochoriem buduci rok ked uz nebudem poistena tak sa tiez pojdem pekne prihlasit na ten ich balicek (teda ak nebudem taka mrtva s tej chorobi ze sa mi to nebude chciet ani riesit kedze ja zasadne na PNky nechodim kym neumieram...)

mima595
7. dec 2011

@ivuss01
@lubkasungirl - jasne, že sa bude ratat z minima, ale u nej to nevadi, lebo aj teraz si plati z minima......

kedze nebude 26 tyzdnov, tak len pravdepodobny VZ..eda minimalny....ale ak neprsi, aspon kvapka

mimkaa2607
7. dec 2011

@mb kedy si sa naposledy prihlasila na socialke, tak od toho dátumu...ak si si DNP platila od minuleho roka bez prerušenia, tak si splnila 26tyzdnov

mima595
7. dec 2011

@katka9900 - u teba je to asi jedno, asi by som sa prihlasila na novy balicek, tym padom by sa ti ratala aj DPvN pre pripadnu podporu...+ aj pocas materskej by ti poistenie bezalo a nemusela by si platit...ktovie ako sa zmenia zakony

janka369
7. dec 2011

@mimkaa2607 dokonca nemusíš byť ani tehotná do januára,len to netreba rušiť pred tým, ako zostaneš tehotná,takže kľudne to môže byť aj potom počas trvania NDP

milena35
7. dec 2011

@ivuss01 nie...ale pn a ocer len z min,vz....to jest 339e..opravte ma ,ak sa mylim.....ak ti vzniklo dnp 1.5.2010 tak do 1.5.2012 mozes z neho byt pn ocr..ale len z minima...pretoze si ho po 270 prestala platit......

miah
7. dec 2011

@mima595 v tom pripade o ktorom si pisala, ze sa clovek prihlasi az v ked bude chciet cerpat PN alebo OCR tak z akeho VZ sa mu to bude ratat? vzdy z minima?

mima595
7. dec 2011

@oskvarka - ved prave, ja som poistena nonstop, ale zase ja mam trvale bydlisko inde, tak ja to asi takym sposobom už riesit nebudem...kycham na to, lebo ziadne vychadzky a stres, ci ta nepridu skontrolovat...jedine, ze by som si zase vytkla nohu 😀 , že doma musim byt tak ci tak....

mima595
7. dec 2011

@miah - vzdy z minima

keksicek20
7. dec 2011

@janka369 @mimkaa2607 tak ja fakt neviem, ale tato p. Navratilova mi pisala, ze sa budem musiet poistit od 1.2. na ten novy "balik", lebo ak neskor, tak sa to bude povazovat na nove DNP... skuste citat....
http://moje.hnonline.sk/node/8167?page=15
ja som z toho uz totalny magor""!!!!!!

oktavia
7. dec 2011

@gapa tek teraz ozaj neviem, mám sa prihlásiť od 1.2.2012 na ten nový balík. Keď sa prihlásim 1.2.2012 na ten nový systém DNP, na Pn sa môžem dať až po uplynutí 270 dní a to je až od toho 19.2, čiže celý február by som musela platiť ten nový balík a až od Marca by som platiť nemusela, však?A akú kombináciu s druhým novým prac. pomerom máš na mysli? Ja som momentálne na RD, a ale som v trvalom pracovnom pomere, viem že nárok na materskú sa mi ráta aj z práce,
@oskvarka no aspoň mne to účtovníčka a aj pani zo sociálky vysvetlila tak, že ak máš nárok na materskú zo zamestnania, tak sa ti tie VZ zrátájú, len ak presiahnu výšku tých 1116 €,tak sa to ráta aj tak ako 1116 €. Čiže ak si mala zo zamestnania VZ 400 € tak DNP stačí platiť 716 €, keď to zrátaš, tak ti to dá 1116 € a materská sa potom ráta z toho maxima. Neviem, či som to správne napísala, ale tak to je, len to asi neviem dobre vysveliť 😒

mona333
7. dec 2011

ahojte,asi mam blbu otazku,ale kto sa nic nepyta,nic sa nedozvie. Dá sa dnp zaplatit aj spatne napr. 2 mesiace?

milena35
7. dec 2011

@andrejkag Manzel moze ist na pen po 26t z vz aky si prihlasil...jemu sa doby poistenia spocitaju,lebo je tam ukonceny pp

mimkaa2607
7. dec 2011

@janka369 tak napr ked neotehotniem do konca januara, tak si mozem DNP platit kym neziskam 270dni?

oskvarka
7. dec 2011

@mima595 no lenze ja som zamestnana takze kontrola by mi mohla prist tak ci tak... a to ti staci poslat postou ved at nemozu pocas PN nutit cestovat ;) .. osobne si myslim ze si to mozes doniest na socialnu tam kde byvas.. ak to teda nieje v zahranici... ja som sa aj na DPN prihlasovala inde ako v trvalom pobyte a bolo to mozne... preposlali mi to...

zahadka
7. dec 2011

ahojte, mozno ste to tu uz pisali, ale nemam velmi cas to vsetko citat, tak sa pytam: Ak si prestanem platit (po dvoch rokoch a otehotniem az niekedy v lete a som nezamestnana, kolko by som mala dostat matersku???