Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

var001
15. aug 2012

@janka9900 Dakujem, nebola som si istá, ze ako to funguje.

kikusik88
15. aug 2012

@gapa ze ci to neuvadza uz do PN do tych papierov kedy mam nastup na MD a nahodou by tam dal 8 tt a bolo by to v pytli, tak tda staci ked pojdem na MD mu povedat ze aby nezabudol ze musim ist 6tt

spisiacka
15. aug 2012

@janka9900 ahoj a ak ten den vychadza na nedelu da sa tam uz ist v piatok? a dat napriklad od piatku teda toho 19? kedze budem na PN mam to jedno nie? Mate uz skusenosti s tym dopoistenim? robia problemy? ci bez problemov mi to spravia aby som to mala neptretzite?

nikolino
15. aug 2012

@janka9900 ahoj jéj ty si zlatá nevedela som si rady moc si mi pomohla a prosím ťa ak by som bola pn mesiac tak pn z dnp ako aj pn zo zamestnania sa ráta 3O dní alebo iba pracovné dni?a tak isto materská tiež 30 dní alebo?a ako sa ráta pn zo zamestnania robím cca 8 rokov a nikdy som nebola pn tak to neovládam a materská zo zamestnania je 65% t.j. VZ za rok 2011 som mala spolu 4777,19 :365=13,09 x 65%=8,51 x 30 dní=255,30€/ mesiac je to dobre vyrátané takže materská spolu zo zamestnania a dnp mi víde .........?Ak by som bola pn do pôrodu rizikové tehu tak by som materskú poberala ako dlho a v akej sume mesačné ďakujem ti veľmi pekne za poradenie.

gapa
15. aug 2012

@oriesok
áno, ak máš dlhodobo dnp, máš splnených v pohode 270dní nem.poistenia v obd. 2roky pred pôrodom. Treba platiť v splatnosti.

gapa
15. aug 2012

@jachacha
samozrejme.
ak ti vznikne pn v den kedy máš nastúpiť a potom md. Niekedy je lepšie najprv vyčerpať dovolenku, potom na pn, hlavne ak je nástup na md v inom kalend roku ako končí rd a začina pn.

moon1979
15. aug 2012

ahojte baby, vopred sa ospravedlnujem, viem, že to nemá nič spoločné s DNP ale toto je jedna z mála tém, "kde to žije" ... 🙂 chcela by som sa Vás spýtať, tie, ktoré ste mali reťazový pôrod, že kedy ste druhé tehotenstvo oznámili zamestnávateľovi ... vopred dakujem za každú odpoved

hencidlo
15. aug 2012

@gapa ahoj, chcela by som sa ta opytat, ci by si mi vedela poradit, platim si ten balik poisteni od 1.2.2012 predtým som platila 2roky len DNP no teraz som zostala nezamestnana, mam narok na davku v nezamestnanosti aj z tohto noveho balika poisteni, alebo mi bude ta davka z nezamestnanosti vyplatena len z VZ z toho casu ked som bola zamestnana? Vopred velmi pekne dakujem 😉

lubkasungirl
15. aug 2012

baby poradte - môze si kamoska zvysit nejako este matersku s dnp - ak ma pracovnu zmluv /je zamestnana/ a momentalne je v siedmom tyzdni????????????dnp si este nikdy neplatila...

janka9900
15. aug 2012

@spisiacka mozes sa poistit kludne od piatku, kedze si PN je to jedno. aj ked by malo stacit v posledny den stareho poistenia, ale radsej skor 😉 a nemaju dovod robit problem, jedine, ze by nejaka pani nevedela, ze to je mozne, potom si zavolaj dalsiu, co bude vediet 😉

janka9900
15. aug 2012

@nikolino materska by ti mala vyjst maximalna, cize cca 750€, poberala by si ju 8 mesiacov 😉 PN by ti mala vyjst tiez max., co je cca 600€ mesacne. mozes byt PN az do nastupu na matersku, vysku materskej PN neovplyvni, tak pekne tehulkovanie 😉 ... a este nezabudni splatit poslednu splatku v splatnosti a over si, ci nemas nedoplatok 😉

hencidlo
15. aug 2012

@janka9900 ahoj, chcela by som sa ta opytat, ci by si mi vedela poradit, platim si ten balik poisteni od 1.2.2012 predtým som platila 2roky len DNP no teraz som zostala nezamestnana, mam narok na davku v nezamestnanosti aj z tohto noveho balika poisteni, alebo mi bude ta davka z nezamestnanosti vyplatena len z VZ z toho casu ked som bola zamestnana? Vopred velmi pekne dakujem 😉

gapa
15. aug 2012

@hencidlo
ak splnaš podmienku na nárok na podporu a máš v obd. 2roky pred zaevidovaním aj vz zo zamestnania a aj dobrov.poist. v nezam. tak sa zrátajú vym. základy a vydelí počtom dní trvania poistenia

jachacha
15. aug 2012

@gapa dakujem ti pekne...este posledna otazka. Ta PN musi mat datum zaciatku 2.5, teda v ten ked mam nastupit do roboty po RD? Alebo musi vtedy este trvat? Napr, ze zacne 25.4.. Yo a kvoli comu je dobre tu dovolenku cerpat? Dikes a pekny vecer este 🙂

janka9900
15. aug 2012

@lubkasungirl musi splnit podmienku 270 dni poistenia, co nema sancu iba z dnp. musela by mat aj nejake ukoncene povinne poistenie v poslednych dvoch rokoch. nemenila zamestnavatela tento alebo minuly rok? a este by musela splnit podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia do nastupu na matersku, co by stihla, ak by porodila najskor v 33 tyzdni. ak nema ukoncene povinne poistenie, mohla by dat vypoved, aby sa jej dni ratali, ale to asi nie je vyhodne riesenie, ze? 😉

janka9900
15. aug 2012

@hencidlo uz ti odpovedala gapa, ja by som aj tak nevedela 🤐 😉

hencidlo
15. aug 2012

@gapa aha, tak ak tomu spravne rozumiem, tak to co si platim od februara co je cca 6mesiacov a ten cas co som bola zamestnana sa zrataju a z toho sa to vypocita? a to mam aj niekde nahlasit, ci to na SP urobia automaticky. dakujem

hencidlo
15. aug 2012

@janka9900 aj tak dakujem za ochotu 🙂

gapa
15. aug 2012

@hencidlo
uvádza sa to v žiadosti

hencidlo
15. aug 2012

@gapa v ziadosti na UPSVaR alebo na SP. Dakujem

gapa
15. aug 2012

@hencidlo
na sp, kde sa uvádzajú tvoje poistenia v nezam.

hencidlo
15. aug 2012

@gapa este raz velmi pekne dakujem za rady aj ochotu!!! 😉

iva81
15. aug 2012

Ahojte chcela by som pekne poprosit o radu. Precitala som si kusok dozadu ale uz vobec tomu nerozumiem. Ja si platim DNP uz nieco cez 3 roky a pri zmene som ho zrusila a nasledne uzatvorila nove a teda si teraz platim tych 50,75e a poistenie zanikne 26.9.2012. Som tehotna a termin porodu je 14.01.2013, ja som momentalne na RD a zamestnana niesom kedze som mala prac. pomer na dobu urcitu a ta uz skoncila. Cize teraz neviem ci sa mi bude ratat ta materska z maxima, a teda nerozumiem co sa tu spominalo o odchode na MD 8tt ci 6tt. Nerada by som urobila nejaku chybu a potom v januari zistila ze som si platila 5oe mesacne nadarmo.
Dufam ze som to vysvetlila zrozumitelne a budem velmi vdacna za radu.

typa
15. aug 2012

ahojte, ja tomu teraz nerozumiem .Ja som myslela,ze dnp uz zaniklo a nie je mi nic platne. Ak sme teraz zacali planovat babo,mam sa poistit? Bude to mat pre mna nejaky vyznam?

moon1979
15. aug 2012

@iva81 budeš v ochrannej lehote, podmienky na priznanie MD z DNP splnaš, len musíš nastupiť na MD v termíne 6 týždňov pred predpokladaným terminom porodu ... a MD budeš mať maximálnu .... nevidím vtom žiadny zádrhel

iva81
15. aug 2012

@moon1979 dakujem ti velmi pekne, takze jedine na co si dam pozor je nastupit tych 6tt pred terminom porodu. Velmi si ma potesila lebo uz som mala chaos a zacinala som mat obavy. Dakujem este raz 🙂

moon1979
15. aug 2012

@iva81 nemas za co, ak chces mat 1000% istotu spytaj sa gapy, ja jej rady citam ako "pismo svaté" 🙂 vyzná sa ... ale urcite ti odpovedia aj dalsie baby 🙂

nikolino
16. aug 2012

@janka9900 Ahoj v utorok som volala do SP a pani ktorá robí vyúčtovania a má to na starosti mi to pozerala a že to mám v poriadku a k dnešnému dátumu tam mám preplatok 3,45 aj mne to tak vyšlo tak dúfam že to bude všetko ok Ďakujem moc za radu 🙂 .

katy1984
16. aug 2012

@janka9900 ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

syssu
16. aug 2012

ahojte, aj ja vas chcem poprosit o radu, kedze vidim, ze mate prehlad 🙂 len dufam, ze to napisem zrozumitelne..
nastupila som na matersku pocas trvania pracovneho pomeru na dobu urcitu, ktory mi pocas materskej zanikne.. tiez mi skonci o par dni aj DNP (tych 270 dni podla "stareho sposobu").. podla vsetkeho mi materska vychadza z oboch poisteni - teda tak mi povedali v SP.. ale mna teraz napadla este jedna vec.. keby som chcela po skonceni tejto materskej, pocas RD, nastupit na dalsiu matersku, musim si zacat platit DNP podla toho noveho balika? kedy je najlepsie zacat? uz teraz alebo az pocas RD? vdaka!