Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
12. okt 2012

@katinka110 skus si to vyratat sama.Tehu sa rata od posledneho menzesu.Ked si zadas na internete do nejakej tehu kalkulacky datum poslednej menst.tak ti vyhodi datum porodu.Odpocitas 6 tyzdnov a hned zistis ci spadas do OL. 🙂

katinka110
12. okt 2012

@janulap OL je 8 mesiacov?

janulap
12. okt 2012

@katinka11 ano 🙂 Vyratala si si?

katinka110
12. okt 2012

@janulap tak skusala som to predbezne vypocitat a vysiel mi nastup na MD 26 april...cize to som v OL ze?

janulap
12. okt 2012

@katinka110 a kedy ti konci DNP?

domeli
12. okt 2012

@katinka110 ak Ti to už test ukázal, bude to v pohode. Veď toho 22. sa dozvieš a zariadiš sa. Tak všetko dobré 🙂

katinka110
12. okt 2012

@janulap 26 oktobra

domeli
12. okt 2012

@katinka110 pozerám na Tvoje výpočty - áno, si v OL.

janulap
12. okt 2012

@katika110 ano,tak budes v OL 🙂

katinka110
12. okt 2012

@domeli
@janulap dakujem baby za pomoc 😅 pekny den 😵

janulap
12. okt 2012

@katinka110 nie je zac,stastlive tehulkovanie 🙂 😉

ania4
12. okt 2012

prosim pekne neviete ci chodi kontrola zo socialky aj cez vikend? konkretne vranov nad toplou... kludne aj cez IP ak niekto vie. dakujem

martina2001
12. okt 2012

@ania4 áno chodia

lucya89
12. okt 2012

@janka9900 @gapa ahoj mozem sa Vas opytat, ako to je s poslednom platbou.. viem ze musi byt v termine zaplatena.. ja som vsak tohto mesiaca bola na ocr s malou, DNP mi konci 26teho. ak zaplatim do 8. novembra len tu cast, ktoru je nutne za dany mesiac zaplatit, čiže vypočitam si sumu bez tej ocr (cize nezaplatim celu sumu za mesiac ale len tu cast)nemoze byt z toho nejaky problem? napr. ze mi pri ziadosti o materske povedia ze som mala k 8.novembru nedoplatok, lebo im v pc nabehne OCR az neskor(az k 20temu novembru)? Ci mam radsej zaplatit celu sumu a potom ziadat o preplatok ? nechcem urobit nejaky pruser aby mi ta materska vysla.

dicaa
12. okt 2012

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o informáciu. 11.augusta sa mi narodilo druhé dieťatko a keď som si bola na UPSVaR vybaviť príspevok pri na rodení dieťaťa a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, pani na úrade mi povedala, že ak mám dve deti do 3 rokov/prvé dieťatko bude mať 3 roky 17. decembra/ a poberám materskú zo SP, mám nárok na 25% z rodičovského príspevku po dobu 6 týždňov a dala mi žiadosť. Keď som prišla s vyplnenou žiadosťou, pani mi povedala, že mňa sa to netýka, pretože pred materskou som nebola zamestnaná - nárok na materkú mi vnikol na základe dobrovoľného nemocenského poistenia a žaidosť rozthala. Postupovala pani správne?Pltacom dobrvoľného nemocenkého poistenia som od roku 2009.

angelika_2
12. okt 2012

Babulky potrebujem radu, DNP mi skončilo vo febrauri, závazne mi pokracuje ako neptretrzite, Pn som počas celej doby az do nastupu na MD, kedy ukoncit DNP?Ked nastupim na MD uz nemozem byt na PN vsak? A ked som zamestnana a mam 2 PN a zatial ma nevyhodili 😀 mozem si v praci uplatnit narok na matersku?dakujéém 🙂

moon1979
12. okt 2012

@angelika_2 ak si stále v PP a máš splnenú podmienku priznania MD aj zo zamestnania, teda aspon 270 dni poistenia, tak samozrejme máš nárok na MD aj zo zamestnania .... DNP počas MD neplatiš, povinnosť platiť DNP ti vznikne až nástupom na RD ...

angelika_2
12. okt 2012

@moon1979 áno mám odpracované viac ako 270 dní, ale keď mi dokyňa ukonči PN a vypise mi tlacivko na materskú ihned v ten den mam ist podat odhlasku z DNP? dalej ho uz nechcem platit ...

moon1979
12. okt 2012

@angelika_2 pocas MD si platiť nemusíš DNP, takže ho môžeš nechať aktívne aj počas MD, nástupom na RD si ho musíš ukončiť, inak budeš musieť platiť ... to platí teraz za súčasného znenia zákona, čo bude platiť potom, netuším 🙂 a MD ti musí gyn vypísať 2x, jedno pre zamestnávatela a jedno pre DNP ... kedže si budeš MD uplatnovať z dvoch poistení

domeli
12. okt 2012

@dicaa podľa mojich informácií nie. Mne bolo povedané, že aj pri nároku na materské z DNP mám nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (to, ktoré ešte nemalo 3 roky) - mám doložiť rozhodnutie o priznaní materského z SP, rodný list tohto staršieho dieťaťa a vyplnené tlačivo žiadosti. Takže ja by som si nárokovala na to spätne. A prípadne sa pýtala aj za vedúcou UPSVaR na pobočke. Alebo môžeš podať žiadosť so všetkým, čo k tomu treba na podateľni v dvoch kópiách, nech máš orazítkované, že si to podala a budú Ti musieť písomne odpovedať.

moon1979
12. okt 2012

@domeli čo ja viem, tak počas MD sa ti automaticky zastavuje rodičovský príspevok a aj ked ešte obidve deti nedovršili 3 roky poberať RP po skončení RD budeš len jeden ... aj keby si mala 4 deti ... tak neviem ... počujem prvýkrát, že ti nástupom na MD s druhým dieťaťom nezanikne nárok na rodičovský príspevok ...

domeli
12. okt 2012

@moon1979 ja nemyslím rodičovský príspevok a z neho 25%, Ja myslím príspevok na starostlivosť o dieťa - tu na MK je to rozoberané v téme záhadný jednorázový príspevok. Ide o príspevok vo výške cca. 40 eur (pri návšteve MŠ alebo iného zariadenia po preukázaní výdavkov až do výšky max. 230 eur/mesiac) na to staršie dieťa, ktoré ešte nemá 3 roky. A nárok naň vzniká od mesiaca narodenia mladšieho dieťaťa do dovŕšenia jeho 6 týždňov.

moon1979
12. okt 2012

@domeli jaaaaaaaj jasné, rýchlo čítam a potom to takto dopadne 🙂

domeli
12. okt 2012

@moon1979 🙂 takže dicaa pozri si to aj v téme záhadný jednorázový príspevok tu na MK

domeli
12. okt 2012

@dicaa predošlá odpoveď patrila aj Tebe, len mi tam nedalo @ 🙂

gapa
12. okt 2012

@ingrid16
nie netreba

gapa
12. okt 2012

@pinkneve
nesmie ti vzniknúť nové poistenie do nástupu na md. so žiadostou o materské pravdepodobne bude treba potvrdenie otom, že si bola tehotná v čase ukončenia dnp

gapa
12. okt 2012

@lucya89
môžeš aj tak, aj tak. Tiež som platila len rozdiel. len radšej zaplat viac, ako menej, bo to zaokrúhlovanie je teraz blbé

dicaa
12. okt 2012

@domeli Ďakujem, sa má na čo tešiť tá trúba. zbytočne behať, zháňať opateru k deťom, ak si všetko nezistíš sama, len ťa odbijú

janka9900
12. okt 2012

@lucya89 ako ti odpisala gapa, staci zaplatit iba za dni, ked si necerpala OCR 😉