Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

henky
20. nov 2012

@domeli .....Ak v januari nastupim na MD s druhym dietatkom- ako je to s rodicovskym prispevkom na prve dieta/ to bude mat necele 2roky/....budem dostavat aj matersku aj rodicovsky?...Dik

janka9900
20. nov 2012

@zalka @alubinka baby k tym novym VZ, je to tak, ze nemocenske nebude z tej peknej sumicky, co bude mozne platit, ale len z priblizneho maxima, ako je tento rok.
a s tym VZ, ze od noveho roka bude niekto platit viac by to malo byt take, ze ked sa niekto prihlasil na nemocenske poistenie z 1153,5€ a na dochodkove a v nezamestnanosti z vyssieho VZ od 1153,5 do 3076€, (bolo mozne mat z tych dvoch poisteni vyssi VZ ako z nem. poistenia), tak od noveho roka sa mu nemocenske zvysi na tuto sumu... teda VZ bude rovnaky pre vsetky tri poistenia.

janka9900
20. nov 2012

@renitri v ochrannej dobe nesmie vzniknut nove nem. poistenie, takze ked si este poistena a zamestnas sa, nevadi 😉 ked otehotnies, mozes zrusit poistenie a ist na MD v ochrannej lehote 😉

janka9900
20. nov 2012

@salvinka ano, uz teraz mas narok na maximum, aj cely buduci rok sa budu ratat davky z tohto roka, teda z max. 😉 ak chces zmenit VZ na min. od januara, musis si podat ziadost o zmenu v decembri 😉

vanda2012
20. nov 2012

poradite? poberala som matersku z DNP, to mi po ukonceni materskej zo zakona zaniklo, predtym som platila 30eur, . Ak by som sa znova dala DNP na aku sumu by to bolo vyhodne? stacilo by to na min. a vypocitavali by mi PN z predosleho DNP, alebo ako to je?alebo si mam dat max. vymer. zaklad a potom sa hodit na PN?

renitri
20. nov 2012

@janka9900 super, takze ak sa zamestnam a az potom otehotniem, a bude mi plynut OL, to uz nevadi, ze ? Zle by bolo ak by v OL som sa zamestnala..dobre chapem, ze ?

janka9900
20. nov 2012

@renitri ano, ano, ako pises 😉

renitri
20. nov 2012

@janka9900 Super, tak dakujem 🙂 Uz som kludna.. Bala som sa, ze by mi to nejako potom ovplyvnilo matersku....a ze som to zbytocne platila...

janka9900
20. nov 2012

@vanda2012 zo starej sumy sa ti uz VZ brat nebude, len dni poistenia. ak splnas 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch, mozes sa prihlasit na balik, na PN budes mat narok prvych 26 tyzdnov len z minima, az po 26t. z VZ, z akeho sa prihlasis.

annanatalia
20. nov 2012

@janka9900@zalka dakujem vam za odpoved, v cechach nebyvam, len rozmyslam ze by som tam sla rodit. 🙂

janka9900
20. nov 2012

@annanatalia nemal by to byt problem, ale pre istotu napis na sp, alebo sa tam spytaj osobne 😉

domeli
20. nov 2012

@henky ahoj, nie, poberať môžeš iba jednu dávku - teda ak v januári nastúpiš na MD (ak to nebude hneď 1.1., ale aspoň 2.1), dostaneš ešte za január aj rodičovský, aj materské za dni, odkedy budeš na MD. A potom už budeš poberať tých 34 týždňov iba materské. Keď budeš mať rozhodnutie o priznaní materského z SP, zanesieš kópiu na ÚPSVaR k pani, čo má na starosti štátne príspevky (teda ten rod. príspevok) a rodičovský Ti od nasledujúceho mesiaca zastavia. Obnoví sa Ti až po skončení poberania materského, ale už na to druhé bábo.
Ešte ale máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa - píše sa tu na MK o ňom v téme Záhadný jednorázový príspevok. Ide o príspevok, ktorý patri maminkám, ktoré majú nárok na materské a zároveň ich staršie dieťa ku dňu narodenia mladšieho nemá ešte 3 roky. Nárok naň Ti vznikne po predložení rozhodnutia o priznaní materského tiež na ÚPSVaR spolu so žiadosťou o tento príspevok a kópiou rodného listu staršieho dieťaťa. Poberá sa do 6 týždňov veku mladšieho dieťaťa.

alubinka
20. nov 2012

@aankaa mne zacina na H.. ale pocula som zevraj to zalezi aj od okresu.. skus si tam zavolat, cislo najdes na stranke socpoist.sk tiez podla okresu.. ale pevne verim ze pnka uz dorazila a mas to v poriadku 🙂

alubinka
20. nov 2012

@janka9900 dakujem za vysvetlenie, uz mi to je jasnejsie.. 🙂

alubinka
20. nov 2012

@domeli ahoj, prosim ta, pises o tom zahadnom jednorazovom prispevku na dieta. nevies mi povedat o aku sumu ide? vyplatia ju len jedenkrat? a da sa on poziadat aj spatne?

gapa
20. nov 2012

@angelika_2
stačí ak podpíšeš žiadosť o materské. Na rlfo nepotrebje tvoj podpis, on ich posiela za zamestnávatela, len ty na tvojich potrebuješ podpis, ked sa prihlasuješ ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

domeli
20. nov 2012

@alubinka cca 41 eur/mesiac do veku 6 týždňov mladšieho bábätka od nástupu na MD. Vyplatiť to je možné aj 3 mesiace po sebe - záleží od toho, kedy sa bábo narodí a kedy dovŕši 6 týždňov. Či aj spätne, to neviem.

pede
20. nov 2012

Baby potrebovala by som poradiť, či som to, čo tu je popísané o dnp spávne pochopila. Platila som od januára do 22.10.2012 dnp po starom, celkom asi 2 roky. Teraz som zistila, že som v tom. Ak som správne pochopila, tak sa prihlásim na nový balíček z maxima, potom hned idem na PN.Zaplatím adekvátnu časť, napr 3dni a potom celú pn neplatím. Dostanem od poisťovne minimum. Po uplynutí 26 týždňov mi dajú maximum?A ako je to potom s materskou?A ešte jedna vec, ak porodím v 26tt, lebo takto sa mi to už stalo,akú materskú dostanem.Ďakujem za každé rady lebo to potrebujem vyriešiť rýchlo lebo zajtra idem k Dr a neviem veru či ma nenechá hned doma...

angelika_2
20. nov 2012

@gapa a vieš mi povedať ako sa volá presne to tlačivo: (osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.) čo si ho stiahnem z netu 😉 toto tlačivko musím tiež odovzdať pri nástupe na MD?

gapa
20. nov 2012

@angelika_2
ak ti trvá pp a po celý čas poberania materského aj bude trvať, tak prihlášku až najneskôr!!! prvý den RD (nie md)
na stránke soc.poitovne si klikni na formuláre, zadaj cielovú skupinu "matka" a stlač "zobraziť"
tam sú tie tlačivá
- registrač.list. fyz. osoby
- vyhlásenie fyz. osoby, že sa riadne stará o dieťa

http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s

angelika_2
20. nov 2012

dnes malo byť v týždeníku "SME" téma: môže ma zamestnávateľ prepustiť počas materskej? nečítal niekto viac info o tom???

merry_v
20. nov 2012

@gapa môžem sa opýtať ohľadom rodičovskej dovolenky???Kým v prípade materskej dovolenky žene stačí predložiť zamestnávateľovi predpísané tlačivo od gynekológa (Žiadosť o materské), pri rodičovskej dovolenke neexistuje na to určený formulár, je preto vhodné podať osobitnú žiadosť. Kde sa dá stiahnuť???

O rodičovskú dovolenku je treba požiadať. Až vtedy, keď zamestnanec požiada o rodičovskú dovolenku, je zamestnávateľ povinný mu ju poskytnúť. V prípade, že nepožiadam o nu, nebudem mať na nu nárok???

gapa
20. nov 2012

@merry_v
aj nástup na md by sa mal oznamovať aspon mesiac popredu (zákonník práce tuším cca § 166 alebo 167?)

nie je na to tlaačivo, no dala by som k tomu aj kopiu rodného listu dieťaťa, ak ste ho už nedali mzdárke a dala by som, že žiadam o čerpanie rd od xx.xx.xx do xx.xx.xx, resp. troch rokov dieťaťa.

myslím, mnohé mzdárky to aj tak riešia aj ústne, no to by som ja nesúhlasila a atrvala na papieri, ten nepustí. Nárok budeš mať, aj ked požiadaš neskôr, no môže byť, že tam budeš mať aj absenciu, ak sa nedohodnete, tj. radšej to urobiť ako sa vyžaduje a dať si na kopiu potvrdiť prevzatie.

angelika_2
20. nov 2012

@gapa našla som to! veľká vďaka 😵

kviotecek
20. nov 2012

@gapa ahojte chcela som sa opytat ci moze moja zvysena materska ovplyvnit manzelovu davku v nezamestnanosti”

gapa
20. nov 2012

@kviotecek
výška materského teraz neovplyvnuje dávku v nezam. manžela, tá sa mu ráta z jeho vym.základu

salvinka
20. nov 2012

@janka9900 dakujem za odpoved, potesila si ma 🙂

diane87
20. nov 2012

@pede skus si vypocitat termin porodu....lebo ked si to prednedavnom zistila je mozne ze ti to este vychadza z toho povodneho DNP...kedy si mala poslednu menstruaciu? lebo keby to bolo napr. 15.10.2012, tak termin porodu by bol 22.7.2013 a na MD by si nastupovala 10.6.2013 (co je 230 den po skonceni DNP)....co by znamenalo ze by si nastupovala v ochrannej lehote, ktorá je 240 dní (mas 240 dni na nastupenie na MD od skoncenia DNP). skus si to pekne prepocitat s kalendarikom v ruke a kalkulakou 🙂 drzim palce nech ti to este vyjde 🙂 len neviem ako to je s tou PN....lebo vsetky tehotne dostanu zo SP PN v celej ochrannej lehote, ale musi byt preukazane lekarom ze v case zaniku DNP si uz bola tehu....neviem presne podmienky......skus sa popytat skusenejsich...ak som nieco zle napisala nech ma opravia, napr. @gapa , ta je velmi zbehla 🙂

domeli
21. nov 2012

@pede podľa návštevy u Dr. zistíš, v akom si týždni a aký predpokladaný termín pôrodu Ti určí (potom odrátať presne 6 týždňov dozadu ako dátum nástupu na MD), lebo je možné, že Ti výjde, že si už k tomu 22.10.=dátumu zániku DNP bola tehotná - ako píše diane87. To by si potom nemusela robiť vôbec nič - žiadne prihlasovanie, iba by si doručila SP potvrdenie o tom, že si v čase zániku DNP bola tehotná a PN by si mohla čerpať z VZ, z ktorého si si platila od januára - ak z max., tak max. PN. Aj materské by bolo potom maximálne.
Ak tehotenstvo nastalo až po 22.10. (teda ak nástup na MD nestihneš v 8mesačnej ochrannej lehote), dobre si pochopila - môžeš sa prihlásiť na balík z maxima, zaplatiť min. 1 deň a potom byť PN až do nástupu na MD. PN bude prvých 26 týždňov vyplácaná z minima, potom z maxima a materské tiež z maxima, ak porodíš až po 26 týždňoch od prihlásenia. Ak by si porodila v tom 26. týždni, tak materské by bolo z minima. Ale tentokrát to, verím, potiahneš plné tehotenstvo 🙂
Takže takto. Ak Ti ide ozaj iba o zopár dní, možno by sa gynekológ nechal ukecať, nech Ti stanoví dátum pôrodu tak, aby Ti to vyšlo tak, že si v ochrannej lehote (teda že Ti potvrdí, že si k 22.10. bola tehotná). Držím palce aj k nároku na max. materské a hlavne na šťastné tehuľkovanie min. do 38. týždňa so šťastným koncom 🙂

julia8474
22. nov 2012

viete mi poradit ak si dnes otvorim DNP a zajtra alebo o dva dni nastupim na PN dostanem marodku?DNP som si platila 7rokou.