Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tatolu
3. jan 2013

@katie.2906 teraz som si všimla, že si sa už opýtala aj tam - prepáč 😔

janka9900
4. jan 2013

@henky ahoj, davnejsie tu jedna kocka pisala, ze na SP jej povedali, ze ak jej bude trvat PN az do nastupu na matersku, tak matersku bude mat maximalnu. tiez otehotnela az po zaniku poistenia pocas cerpania PN.
no neviem, ci je to ozaj pravda, pretoze, ked nebola tehotna v case zaniku poistenia, tak by nemala mat narok na matersku v 8 mesacnej ochrannej lehote.
ja si myslim, ze najlepsie by urobila, keby neprerusovala PN, prihlasila sa na max. balik a skoncila PN den dva pred nastupom na matersku. (PN-ka sa da preniest od jedneho dr. k druhemu) zaplatila by za ten jeden dva dni a nastupila na matersku, ta by mala byt maximalna... ak sa nezmeni zakon. a nech sa prihlasi cim skor, aby jej poistenie trvalo 26 tyzdnov do nastupu na matersku 😉
.... mozno este domeli napadne nieco lepsie 😉

janka9900
4. jan 2013

@sunshine85 ahoj, ak si este nemala DNP alebo nemas ukoncene povinne nem. poistenie zamestnanca v predchadzajucom roku a pol, tak sa musis prihlasit na balik este pred otehotnenim, nestaci, az tesne pred tym, ako pojdes k dr. na potvrdenie tehu. musis stihnut byt poistena 270 dni do porodu.
ak by ti tento rok zdvihli plat v robote a tento rok by si nastupila na matersku, tak by sa ti materska ratala z roku 2012, takze by ti to nepomohlo, ale ak by si isla na matersku az v r. 2014, tak by sa ti ratala z tohto roku 😉
.... a ako pises, matersku by si mala 65% z 393€ plus 65% z hrubej mzdy.

janka9900
4. jan 2013

@janulik15 ahoj, pozri, co som pisala vyssie henky 😉 ... ak by si nechcela byt PN, tak by si musela poistenie platit.

ivtu
4. jan 2013

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, v 11/2009 som si začala platiť DNP, dieťa sa mi narodilo v 9/2010 - dostávala som materskú z DNP, hneď po skončení MD som šla na PN, marodovala som do 10/2011, po skončení PN som sa hneď odlhásila z DNP. Teraz som opäť tehotná, termín mám v polovici 9/2013. Ak si začnem platiť DNP napr. od 7.1.2013 - 270 dní do ochodu na MD určite nestihnem, ale chcem sa opýtať či sa mi náhodou nerátajú aj dni kedy som bola na PN v roku 2011 - čiže poistená som bola len som neplatila. Ďakujem.

domeli
4. jan 2013

@henky nič lepšie a špekulatívnejšie ako odporúča @janka9900 ma nenapadá. Ak chce max. materské, je toto tuším jediná možnosť: prihlásiť sa z max. VZ čo najskôr, nech stihne tých 26 týždňov poistenia z maxima do predpokladaného termínu pôrodu. Ak by aj už mala PN ukončenú, môže sa prihlásiť aj tak, ale aby sa jej to "oplatilo" a nemusela platiť nekresťanských viac ako 400 eur mesačne (v roku 2012 to bolo 405,45, teraz vzhľadom na vyšší max. VZ viac, len presne som neštudovala koľko), je potrebné byť PN (hoci žiadne zdrav. komplikácie jej neželám)

sendynka01
4. jan 2013

@domeli
@janka9900 Akurat pozeram, ze DNP z minima od 1.januara ide zo 119,45 na 138,13..Parada sa tesim 😠 Akurat riesim dilemu co mam spravit. 9.2. mi konci rodicak, maly bude mat 3 roky. Neviem ci mam ist na UP a poziadat o prispevok v nezamestnanoti /lebo mam nan narok/ a potom v juni nastupit na matersku, alebo ist na PN z DNP, to by bolo takmer z maxima..Poradte 🙂

domeli
4. jan 2013

@sendynka01 ahoj, obávam sa, že v tomto neviem poradiť. Ale pokiaľ viem, tak na UPSVaR je tak či tak potrebné zaevidovať sa Ti po skončení materskej. A príspevok v nezamestnanosti a PN sa predsa nebijú - podľa mňa môžeš poberať aj jedno aj druhé, či? Nech skúsia skutoční odborníci v tomto poradiť, ja týmto iba tipujem.

janka9900
4. jan 2013

@sendynka01 ano, zvysuje sa na 138,13 😒 ked si nezamestnana a nechcela si ist na PN, tak si mohla poistenie zrusit a ist na matersku v ochrannej lehote, ci? 😅 PN budes mat isto lepsiu ako prispevok v nezamestnanosti, tak chod na PN, ak mozes 😉

janka9900
4. jan 2013

@domeli @sendynka01 na UP ta nezaregistruju ked budes PN... alebo zeby si isla na PN az po zaevidovani na UP? domeli ma pravdu, mozno by ti uznali aj prispevok a mohla by si poberat aj PN 😉 tiez som si neni 100% ista 😅

sendynka01
4. jan 2013

@domeli
@janka9900 ja uvazujem nad tou PN, lebo o prispevok v nezamestnanosti mozem poziadat aj po skonceni druheho rodicaku..Ne? teraz tie peniazky nepotrebujem..preto rozmyslam nad PN ked je moznost..aj tak uz pocitam od marca nebudem moct robit lebo tu kde robim sa dvihaju dost tazke veci a nechcem aby sa nieco babu stalo...a nahradnu robotu mi nevedia dat...

zalka
4. jan 2013

@ivtu tie dni sa ti rátajú z predošlého poistenia, stihneš sa pripoistiť aj mať MD z DNP.

zalka
4. jan 2013

@sendynka01 @domeli @janka9900 no baby mýlite sa ale podporu v nezamestnanosti vypláca SP, PN vypláca SP, a nie je možné dostávať 2 dávky, takže výplata podpory sa pozastaví za čas strávený na PN.

janka9900
4. jan 2013

@ivtu ahoj, mohlo by ti to vyjst, vyrataj si, ci v den nastupu na matersku, co je asi niekedy koncom jula budes splnat 270 dni poistenia v poslendych dvoch rokoch. teda terminy- ?.7.2011-?.7.2013 😉 ... stacilo by ti teda splnit 26 tyzdnov poistenia do nastupu na matersku...

sendynka01
4. jan 2013

@domeli
@janka9900 akurat ma napadlo, ked pojdem na PN tak si budem musiet platit sama zdravot. poistenie, lebo ked mi skonci rodicak a nepojdem na UP tak sa automaticky stava so mna samoplatitel tusim...ale aj tak by sa mi asi oplatila ta PN...Musim vyzistit od nejakej uctovnicky nech mi poradi..

zalka
4. jan 2013

@sendynka01 nie o podporu nemôžeš požiadať po skončení rodičáku, o podporu môžeš požiadať najneskôr 364 deň po skončení PP. Ak ti skončil PP skôr, tak nárok na podporu nemáš.

janka9900
4. jan 2013

@zalka @sendynka jaaaj zalka, dik za opravu, mna nenapadlo, ze davka v nezamestnanosti a podpora je to iste 😝 😀

domeli
4. jan 2013

@zalka aha, fakt - podporu vypláca ozaj SP, pomýlil ma ten ÚPSVaR. Dík, zalka 🙂

janka9900
4. jan 2013

@zalka pocas PN by si @sendynka01 nemusela platit zdravotne poistenie, nie? bola by poistencom statu, ci nie? 😕

sendynka01
4. jan 2013

@janka9900
@zalka
@domeli mne ta pani na socialke povedala, ze by som mala mat narok, lebo ja som ukoncila PP v 4/2010 a dni na MD a RD sa tam nezapocitavaju...Tak neviem teraz..

zalka
4. jan 2013

@janka9900 áno počas PN by bola @sendynka01 poistencom štátu, takže by si nemusela platiť poistné do ZP.

@domeli rado sa stalo

@sendynka01 nárok na podporu v nezamestnanosti Ti nevznikne, nakoľko najneskôr si sa mohla zaevidovať na UP do 3/2011 ... teraz je už neskoro

sendynka01
4. jan 2013

@zalka no dobre vediet, lebo ja som sa spoliehala na to co mi povedala, koli tomu som sa tam bola pytat, lebo som si najskor myslela to co si mi napisala ty 😠 😠 😠 A s tym poistenim do ZP je super, ze to nemusim platit....Ja som DNP platila strasne dlho pri prvom malom som ho pouzila len na materske lebo som nevedela, ze ked mam splnenu podmienku 270 dni mozem cerpat aj PN...a toto sucastne som zatial nevyuzila, kedze som popri RD zacala robit a nemohla som si zatial dovolit marodovat..takze to konecne aj vyuzijem 🙂

Baby
@zalka
@janka9900
@domeli Dakujem 🙂

@janka9900 tusim mame spolocny termin v juli 😀

zalka
4. jan 2013

@sendynka01 no naozaj škoda, že ti nikto neporadil po skončení PP , prepísanie RD na mng. a ísť na podporu. Škoda.

tinara23
4. jan 2013

ahojte baby 🙂 môžem poprosiť o overenie....zamestnaná som od 1.4.2012 stále, DNP som si platila od 2010-10/2012, čiže všetky podmienky splnené. Chcem si len overiť... môj priemerný hrubý plat za obdobie od 04/2012-12/2012 je cca 897 eur. Včera 3.1.2013 som sa prihlásila z minima 393 eur na balík poistenia. A teraz moja otázka, chcem ísť na PN od 8.1.2013, za posledné tri mesiace 10-12/2012 môj hrubý príjem presiahol maximum, čiže 1153,50 eur - nepokazí mi to nejak výšku PN? Ja dúfam, že nie, keďže som sa prihlásila na DNP až v januáry. Ďakujem za odpovceď. 🙂

sendynka01
4. jan 2013

@zalka no veru je to skoda, co uz ...predtym som sa o tieto veci nezaujimala, tak mi toho dost uniklo..a nebyt tohto fora a zlatych bab co su tu, tak neviem nic o moznostiach DNP 🙂

janka9900
4. jan 2013

@sendynka01 nemas zac, jj, aj ja som julovka, obcas kuknem do temicky 😉

izabela11
4. jan 2013

@sendynka01 najvýhodnejšie pre teba je, ak ti konci rodicak - ist na ZP-podpísať čestné prehlásenie, že si osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov - vtedy neplatíš žiadne zdravotné odvody - preklenieš tým obdobie do ďalšej materskej - veď ti beží dobrovoľné - máš nárok na pn - čo je určite výhodnejšie ako podpora / v rade na úrade + nové papierovačky s tým spojené... pre teba je určite výhodnejšia PN-ka (finančne i zdravotne 😉 ) !!! a ušetríš čas i nervy 🙂

ivtu
4. jan 2013

@janka9900 ďakujem za odpoveď, ešte by som chcela poprosiť, koľko si mám platiť aby my vyšla dobrá materská. Od júna som zamestnaná a mám hrubý príjem 480,-€ 🙂

ivtu
4. jan 2013

@zalka ďakujem za odpoveď, ešte by som chcela poprosiť, koľko si mám platiť aby my vyšla dobrá materská. Od júna som zamestnaná a mám hrubý príjem 480,-€ 🙂

janka9900
4. jan 2013

@ivtu aby si mala max. matersku cca 760€, tak by si sa mala prihlasit z VZ 700€ a platit cca 245€. ak nechces platit az tolko, tak sa prihlas z min VZ 393€, platit budes 138€ a matersku budes mat z DNP 260€ plus 312€ z prace;)