Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

prahaxx
16. mar 2013

ahojte, mam vas precitanych, ale aj tak neviem spravne posudit moj pripad, pomozte prosim
bola som DNP z maxima do 20.10.2012 (podla starych podmienok)
zistila som, ze som tehotna, urcite budem opat na rizikovom
dcerka bude mat v juli 3 roky, skonci mi rodicovska dovolenka a zostanem nezamestnana
dobre rozmyslam, ked sa prihlasim na DNP, zial vyjde nam len z minima a hned pojdem na PN?
vratia mi potom platby ktore tam dam, ked budem na PN? a vyjde mi materska?
teraz som v 4 tyzdni, predpokladany termin porodu 22.11.2013
alebo co robit?
dakujem za odpoved

mima595
16. mar 2013

@monikola - bohuzial, neviem, ci sa s tym da nieco robit...
a ze ti to nepovedali na SP..no bohuzial, ale oni tam neradia...a co konkretne si sa ich pytala???
skoda, že si sa neporadila tu skor....

janka9900
16. mar 2013

@prahaxx ahoj, prihlas sa na balik zo sumy 1179€ najneskor do 8.tt (cim skor, tym lepsie), zaplat aspon jeden den a chod na PN. PN bude ratana z minima, za balik platit nebudes. ked nastupis na MD po 26 tyzdnoch od vzniku poistenia, budes mat max. MD (ak dovtedy nezmenia zakon 😉 )

kvetinka988
16. mar 2013

ahojte, chcem sa len opytat ako je to s platenim dobrovolneho pripoistenia pocas pnky?

prahaxx
16. mar 2013

@janka9900 dakujem

janka9900
16. mar 2013

@kvetinka988 ahoj, ak cerpas PN z dobrovolneho poistenia, tak ho neplatis 😉

elise
16. mar 2013

@kvetinka988 presne ako ti povedala @janka9900 lebo ak by si sa prihlásila na DNP a si na PN z ineho poistenia (práce ) a nie aj z práce a DNP ( 2 PN) tak by si si musela platiť DNP aj počas PN

milena35
16. mar 2013

Dievčence tohtoročna peenka sa mi bude počitat z akej sumy? z minima z min.roka..či z tohto noveho....vym.z.393e....dakujeeem

zalka
16. mar 2013

@milena35 robila si minulý rok?

amstelko
16. mar 2013

Platila som si DNP asi 3 roky.Počas platenia som bola asi 4xPN.teraz som sa však dočítala,že počas PN som bola oslobodená od platenia.Ja som však mala na platbu trvalý príkaz a peniažky mi odchádzali aj počas PN.V sociálnej poisťovni mi však vôbec neoznámili,že mám preplatok,nakoľko som to nemala počas PN uhrádzať.Viem,že som pochybila ja a nevedomosť neospravedlňuje,ale myslím si,že toto sa dá riešiť a dodatočne alebo sa mýlim?Vie mi niekto poradiť?Ďakujem.

zalka
16. mar 2013

@amstelko požiadaj SP o vrátenie preplatku

milena35
16. mar 2013

no...ja mam dnp ukončene.....ale stale možem využit na očr alebo peen......teraz sa prihlasim už z vym,zakladu 393e.....ale očerka alebo peenka bude vypočitana z min.vym.zakladu za min.rok..však?

zalka
16. mar 2013

@milena35 nie ak sa prihlásiš tento rok tak bude rátaná Pn alebo OCR z tohoročného VZ, resp. prvých 26t z minima tohoročného 393 eur.

milena35
16. mar 2013

@zalka dakujem

rachel978
17. mar 2013

@zalka
Ďakujem Zalka, začínam sa v tom troška orientovať.

Miesto tej OČR sa nedala dať napr. neplatené voľno na 1-2 dni, v tom prípade, by sa tiež prerušilo poistenie, len by som si doplatila zdravotné poistenie na tie 1-2 dni.
Lebo akurát pred 2 týždňami som bola na OČR so synom ale menej ako 10 dní, škoda.

petrolejka82
17. mar 2013

Ahojte zienky, vidim, ze ste niektore velmi zdatne v problematike socialneho poistenia; snazila som sa v tom zorientovat, ale akosi marne a budem vdacna za Vase rady, ako si pripadne pomoct s buducou materskou. 29.10.2012 mi skoncilo DNP. Zaroven som bola a aj v sucasnosti som povinne nemocensky poistena ako SZCO, poistne platim z VZ 400€. Planujeme dietatko, a doteraz som neprislo na to, ako si zabezpecit maximalnu matersku bez toho, aby som si po dobu 90 dni zabezpecila trvanie PP a uhradila tak maximalne poistne. Ak viete ako na to, budem moc vdacna. Tiez by som nerada rusila zivnost, ale ak sa nebude dat inak, tak si to viem zariadit. Dakujem Vam za odpoved 😉

betuska30
17. mar 2013

ahojte, chcem sa poradit, som na MD, mame 3. dietatko a ja uz 2. tyzden lezim s opuchnutou nohou...manzel si platil DNP od 09/2011 do 06/2012, zaniklo mu automaticky. Ak by sa prihlasil zajtra znovu na DNP a od utorka cerpal OCR na mna, s tym, ze za ten 1 den by zaplatil, dostal by OCR aj z DNP? Nie som si ista, ci sa nieco v tomto nezmenilo...dakujem za radu.

jarulda
17. mar 2013

Srdecne zdravim, citam citam a chcem si len overit ci uvazujem spravne. ak som sa teda dobre docitala, je aktualny maximalny vymeriavaci zaklad na ten novy balik od 1/2013 na dobrovolne nemocenske poistenie a dobrovolne poistenie dochodkove 3930 eur. Ak by som si teda hypoteticky platila mesacne tych 1302,79 ur ako poistne a stihla to platit 26 tyzdnov do nastupu na MD tak bude moja materska z dnp 2554,5 eur mesacne? V obdobi dvoch rokov mam ukoncene dnp takze dobu 270 dni mam uz splnenu. Ak by som v obdobi tych 26 tyzdnov nastupila na rizikove tehotenstvo dostala by som aj nemocenske z dnp z min. VZ, a pocas pn by som neplatila poistne na dnp. Je to tak spravne? Ak by sa termin porodu posunul a ja som nestihla tych 26 tyzdnov do nastupu na MD-6 tyzdnov pred terminom porodu ale stihla by som mat 26.tyzdnov do porodu vznikne mi narok na materske z mojho plateneho VZ? Vtedy si ziadam materske az k terminu uplynutia tych 26.tyzdnov? Dik vopred za info.

jarulda
17. mar 2013

Ok k tej vyske som sa prave docitala to obmedzenie na vysku VZ na 1179 eur, tak uz len poprosim k ostatnym otazkam...

zalka
17. mar 2013

@rachel978 nie neplatené volno sa neberie za prerušeníe poistenia ... to bolo možné pred rokmi.

zalka
17. mar 2013

@petrolejka82 na max. MD po otehotnení sa do 6 t - 8 t tehu prihlás na DNP z rozdielu max. 1179 a VZ čo máš ako SZCO teda 400 e ... takže ak si dáš na DNP VZ 779 eur, a toto DNP potrvá 26t tak MD bude maximálna.
Počas PN sa odvody zo živnosti ani DNP neplatia.
@betuska30 áno dostal by OCR aj z DNP, ale to musí lekár posúdiť či je potrebné dať OCR ... tvoj lekár mu to vypíše, ak to bude považovať za potrebné .
@jarulda áno počas PN sa odvody neplatia, no čo sa týka posúvania termínu tak je na tebe kedy požiadaš o MD .. či až po splnení 26t .. alebo skôr ... ak to bude neskôr ako 6t pred pôrodom, tak MD ti bude vyplácané tie týždne do pôrodu, + 28t po pôrode ... bezohľadu na to, že MD je 34 t... ak nastúpiš na MD týžden pred pôrodom tak vyplácaná MD ti bude 29t .. to je jediné riziko neskoršieho nástupu na MD.

rachel978
17. mar 2013

@zalka takže jediná možnosť je OČR?

jarulda
17. mar 2013

@zalka vdaka za odpoved, este sa spytam ak nastupim tento rok pocas tehotenstva z RD so starsim dietatom na 4 mesiace do prace-len ako prerusenie RD, inak je moj pracovny pomer na dobu neurcitu, a trva tak mi vznikne narok na matersku aj zo zamestnania a ak sa prihlasim na DNP hoc len den pred nastupom na MD tak dostanem matersku zo zamestnania aj z min. vZ z DNP-spolu by to bol max. VZ...cize max.materska? Ak by som sa prihlasila na dnp z max. VZ,pocas materskej neplatim poistne, a povedzme v roku 2014 ked ukoncim matersku si zmenim VZ na min.,bude sa mi v pripade OCR ci PN na rodicovskej dovolenke ratat nemocenske z VZ z roku 2013,teda z maxima?

rachel978
17. mar 2013

@zalka a koľko dní pred otehotnením by som mala isť na OČR? Tak, aby som to splnila.
Napr. plánujem otehotneniem, čisto hypoteticky, v júni. Dá sa to dátumovo všetko stihnúť?
Toho roku od 1.1.13 mám vyšší vymeriavaci základ ako minulého roka, teraz je výške 600,- €.

zalka
17. mar 2013

@rachel978 to je jedno koľko pred otehu pôjdeš na dlhšiu OCR .. no čím skôr tým lepšie .. lebo celkom naplánovať otehu nevieš ...

rachel978
17. mar 2013

@zalka čiže aj keby som išla napr. na 11-dňovú OČR mesiac pred otehotnením napr. v máji a potom keď otehotneniem napr. v júni, tak hneď isť zriadiť DNP a napr. po 7 dňoch zrušila, bolo by to všetko v poriadku?
Pýtam sa tak polopate, lebo tejto problematike nerozumiem. Viem, ako je to s otehotnením, môže sa podariť a nemusí. Zatiaľ nad tým len uvažujem.

Ďakujem Ti zalka za všetky rady, veľmi mi pomôže,od kedy som dostala výsledky z genetiky, tak uvažujem na druhou materskou, 3 roky ma držali v šachu a vraveli, že synove ochorenie je geneticky podedené po nás rodičoch a tak som nad tým ani neuvažovala. Teraz by som chcela dieťa, keď viem, že to nie je pravda. Keby som vedela výsledky hneď, tak ako nám to na začiatku sľúbili, tak by som sa určite inak zariadila.

petrolejka82
17. mar 2013

@zalka dakujem Ti velmi pekne za odpoved, ale ak to chapem spravne: na zaciatku tehu sa prihlasim na DNP a par dni na to ak pojdem na PN, vyhnem sa tak plateniu vysokeho poistneho a zaroven po dosiahnuti 26t vznika narok na max. matersku. Doba trvania DNP sa mi vsak bude zapocitavat a PN treba ukoncit den pred nastupom na matersku. Tak? A pokial by som chcela aj PN mat slusnu, tak asi treba pockat na uplynutiie 90 od zaciatku DNP a tak ist na PN. Je to tak, prosim?

zalka
17. mar 2013

@rachel978 no áno ... DNP z minima, na 7 dní .. potom zrušiť ... a potom vyskúšať ísť na PN alebo OCR počas tehu a dať si vypísať 2x papiere ... a uvidíš či zaplatia aj z oboch .. ale mali by ... budeš mať istotu tou skúškou. a potom deň pred nástupom MD sa opäť nahlásiť na DNP a toto zrušiť až po skončení MD, pred nástupom na RD. Ak ovšem nevyužiješ na PN.

zalka
17. mar 2013

@petrolejka82 nie vyššia PN z DNP je až po 26t . ... takže po otehu bude PN v podstate až do nástupu na MD minimálna z DNP a + PN zo SZCO.

rachel978
17. mar 2013

@zalka
Ďakujem veľmi pekne za rady, všetko si píšem a evidujem, inú jednoduchšiu možnosť ako si zvýšiť materskú aj tak nemám, tak využijem toto.

veľmi si cením tvoje rady