Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lorengke
5. apr 2013

@zalka
Dakujem za odpoved
No v podstate je to tak ze manzelka asi bude este na materskej ked porodi cize bude dostavat RP nepretrzite?
Ja mam prijem a je vysii ako VZ pre DNP preto som sa pytal ci je nejaky strop na vyplacanie materskej. Podla toho co pises je to 750 cize cca 1200 hrubom. Ak ma niekto viacej v hrubom tak dostane max 750 tak?
Co sa tyka plat + RP je viacej ako Materska a nic ano je to pravda ale niekedy je 1+1 =3 🙂)) a ak by nebol strop tak by to mohlo byt ok.
Dakujem za pomoc a odpoved

zalka
5. apr 2013

@lorengke áno bude RP dostávať nepretržite ak porodí do 3 roku veku dieťaťa ... a áno je tam strop na max. MD...

gapa
5. apr 2013

@pinkneve
súhlas s janka, dôležitý je dátum očak. pôrodu a aby dátum odkedy žiadaš materskké (md) bol presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu, lebo v ochr. lehote ti presne 6týž. pred vzniká nárok, ani o den skôr, ani o den neskôr. Ak si bola tehotná v čase ukončenia nem.poistenia, tak je to ok.

pinkneve
5. apr 2013

@janka9900 jaaaj..takze len tne papierovy datum musi byt presne na den...uz som to pochopila...mne musite po lopate som blond 😀 dakujem ti si zlata 😉

janka9900
5. apr 2013

@pinkneve 😀 tak tak 😉 nemas zac 😉

lorengke
5. apr 2013

@zalka
Dakujem aj ked ma to vobec nepotesilo 🙂))

katkka08
5. apr 2013

Ale čo mam robiť ked by som chcela max MD.Ešte nie som teh. ale aby potom nebolo neskoro a aby ma to veľa nestálo ked si teraz zatiaľ platím iba DNP z min. druhy rok.

leontinka27
6. apr 2013

Ahoj baby.prosim o radu.tych 26 tyzdnov musi byt do odchodu na matersku alebo den porodu.kamoska otehotnela prihlasila sa v 7 tyzdni kedze si v minulosti platila dnp ale caka dvojky tak pojde skor.predpokladany porod 30.10. Je na rizikovom.

zalka
6. apr 2013

@leontinka27 26t do nástupu na MD ... nie do pôrodu ... ak to nestihne MD bude z minima ...

leontinka27
6. apr 2013

@zalka. ahoj dakujem dufam ze to stihne

leontinka27
6. apr 2013

@zalka. ak porodi skor materska sa aj tak rata od predpokladaneho dna porodu nir? Niekde som citala ze ty mozes ist na matersku aj den pred porodom akurat sa ti skrati doba vyplacania.to je fakt o chlp ak jej to nedaju

zalka
6. apr 2013

@leontinka27 vieš to záleží ako ju lekár vypíše na MD ... či ju vypíše po 26t poistenia alebo počas ... pôrod s tým nič spoločné nemá .. leda by nemala dostatok dní ... ale 26t sa posudzuje ku dnu nástupu na MD ...
takže príklad ... termín nástupu na MD má 25.8. ale 26týždnov poistenia jej uplynie 27.8. tak je lepšie aby lekár trošku posunul predpokladaný termín pôrodu a vypísal ju na MD 27.8. a nie skôr ...

perdiem
6. apr 2013

Ahojte, prepáčte, že Vám skáčem do diskusie, ale potrebujem radu. Som už vypísaná na materskú, a stále som sa neodhlásila z dobrovoľného poistenia. Som aj teraz povinná platiť si toto poistenie, alebo som oslobodená ako počas PN?

vall1319
6. apr 2013

@perdiem počas poberania materskej, sa DNP neplatí, ale dni sa rátajú......

perdiem
6. apr 2013

@vall1319 Ďakujem za info.

leontinka27
6. apr 2013

@zalka. tak ak dobre ratam prihlasila sa 15.3. a 182 dni uplynie 12.9. ale lekar jej vravel ze ju vypisr 8 tyzdnov pred porodom jej chyba presne sedem dni moze jej to zmenit posunut o tyzden alebo ked je na rizikovom musi ist osem tyzdnov.a den prihlasenia sa uz rata ako prvy den a ten 182 den uz moze ist na matersku alebo az na druhy den.dakujem

zalka
6. apr 2013

@leontinka27 nemusí ísť 8t pred pôrodom na MD ... môže ísť kludne 6t pred pôrodom... kamoška bola celé tehu na PN lebo čakala dvojičky ... a normálne jej MD vypísali 6t pred pôrodom.

nanus83
6. apr 2013

@zalka alebo ostatné žienky, ako je to keď žena otehotnie v 7 dňovej OL uznajú to alebo nie? Snažím sa to tu vyhľadať ale márne. Ďakujem za odpoveď.

zalka
6. apr 2013

@nanus83 nie , lebo musí byť tehotná v čase skončenia PP ... ale nič jej nebráni poistiť sa na DNP .. a mať MD z DNP ..

nanus83
6. apr 2013

@zalka prepáč ale čo znamená PP ? Poistiť sa do 8.týždňa však? ale to bude len minim.MD však?

zalka
6. apr 2013

@nanus83 PP je pracovný pomer .
A ak sa poistí do konca 8t .. z maxima 1179 eur ... a pôjdeš na PN .. nasledujúci den .. tak zaplatíš na DNP cca 13,60eur za den poistenia .. PN bude 216e a MD bude 750e ... DNP zrušíš potom až po skončení MD pred nástupom na RD.

nanus83
6. apr 2013

@zalka ďakujem si zlatá, a keď je nezamestnaná a na RD ? ne v pracovnom pomere.

zalka
6. apr 2013

@nanus83 no dávala si otázku že ked otehotnie v 7 dnovej OL ... OL vzniká po skončení PP alebo po skončení poistenia .. takže treba sa vyjadrovať presnejšie ... a ak je nezamestnaná tak aká OL jej vznikla kedy? platila si DNP niekedy? Kedy jej končil PP ...

nanus83
7. apr 2013

@zalka ospravedlňujem sa za nepresnú otázku. Ja som mala na mysli po skončení poistenia (splnených 270 dní DNP) je tiež 7 dňová OL však? Spytujem sa všeobecne, kedže nie som si istá či som tehu. Keby náhodou,tak aby som niečo nepokašľala. V PP nie som. Do júla 2013 som na RD. DNP som si platila od decembra 2011 do októbra 2012 z max. v poistení som pokračovala nepretržite až do 1.marca 2013 z max. Od septembra 2012 do 1.marca som bola na PN. Takže k 1. marcu som DNP ukončila. Preto sa spytujem na OL, ak by som počas nej otehotnela, čo by mi aj vychádzalo či to vôbec uznajú. Ďakujem za odpoveď a prajem peknú nedeľu.

zalka
7. apr 2013

@nanus83 no hovorím tehotná by si musela byť k 1.3.2013 aby si mala nárok na MD z DNP z minulého roka ...

annie6
7. apr 2013

Ahojte, chcem sa opytat, odhlasku mozem dat aj so skorsim datumom? Npr. konci mi vo stvrtok ale uz v pondelok by som vypisala odhlasku so stvrtkovym datumom..?

zalka
7. apr 2013

@annie6 áno môžeš v pondelok 8.4.13 vypísať odhlášku z DNP s dátumom skončenia DNP štvrtok tj. 11.4.13

annie6
7. apr 2013

@zalka super, vďaka 😉

annie6
7. apr 2013

Jaj, a ešte by som chcela vedieť ako funguje OČR? Musim mat aktivne poistenie?

zalka
7. apr 2013

@annie6 hej pri vzniku OCR musí byť aj poistenie aktívne.