Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
27. apr 2013

@cukruszuzka ano, vychadza to za VZ 900€, takze materska bude 585€, ked poistenie trva a nevznike nijaky nedoplatok, nema ju co ohrozit 😉

gapa
27. apr 2013

@larinkal
áno, tak, netreba podla terašieho znenia zákona 26tž, platiť ale musí dnp pred nástupom na md trvať aspon 26týž. Platiť stačí kratky čas.

js122
28. apr 2013

baby prosím Vás... som dobrovolne nemocensky poistená a zistila som, že mám nedoplatok na poistnom... dlh som samozrejme hned vyrovnala... v decembri si budem uplatnovat narok na matersku... nebudu mi z toho robit problem??

constanse
28. apr 2013

@zalka Ahoj Zalka, pred par tyzdnami som ti uz pisala.. strana 1298. Len pre rozpamatanie ... zatial nie som poistena... Robila som v predchadzajucej praci od 19.9.2011 do 22.6.2012
Momentalne robim v novej praci od 16.6.2012 ...
Chcela by som sa poistit, s tym, ze si mi spomenula, ze som stale v OL z prechadzajuceho zamestania... Je to tak? Kolko vlastne trva tato OL (a vlastne od kedy sa rata), pretoze niekde som citala, ze trva 8m a to mi od toho 22.6. nevychadza... vtedy si mi pisala ze by som mala otehotniet do septembra.
Pred par dnami som zistila, ze som tehotna.. cca 4 tyzdne 😀 , ked sa v priebehu tohto prip.buduceho tyzdna opat prihlasim na DPN (rozdiel max.VZ a hruby plat)... v pripade PN je mozne uplatnit si ju vramci OL z toho predchadzajuceho zamestania a sucasne by mi zacali plynut dni pre nasledujuci odchod na matersku....? Je to tak spravne? Viem ze pocas PN poistne neplatim. V pripade, ak ziadne PN nebude, nic sa nedeje.. pokracujem v plateni a ked nastane den odchodu na matersku, tak mi bude priznany narok aj z DNP. Prosim len ma usmerni, ci to chapem spravne. Dakujem

larinkal
28. apr 2013

@gapa okej gapa, ďakujem ti veľmi pekne, si zlatá že si mi pomohla, ešte raz vďaka.

marcela27
28. apr 2013

@janka9900 ahoj.., dakujem za pomoc..., ano poistenie mi stale trva...., velmi si ma potesila .., ani som nevedela ze mam narok aj na marodku este zo zamestnania...., velmi to pmoze..🙂

janka9900
28. apr 2013

@marcela27 ahoj, nemas zac 😉 pre narok na PN zo zamestnania ti musi dr. vypisat este jednu PN pre zamestnavatela s datumom vzniku ako pri dnp, cim skor si to vybav 😉

janka9900
28. apr 2013

@js122 ahoj, kedze poistenie trva, nevadi to 😉 dolezite je nemat nedoplatok v case, ked ziadas o PN, MD.. 😉

marcela27
28. apr 2013

@janka9900 a ako sa to rata ? kolko by mi mala vyjst PN?

zalka
28. apr 2013

@constanse no áno .. od skončenia posledného poistenia u teba zamestnania neuplynulo ešte 15 mesiacov .. takže kedykolvek sa nahlásiš na DNP z minima tak PN z toho bude.
Ak chceš z maxima tak sa treba prihlásiť z rozdielu 1179 eur a tvojej hrubej mzdy ... cca v 6 týždni tehu ... a môžeš ísť aj na PN lebo podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch budeš mať takto splnenú.

constanse
28. apr 2013

@zalka dakujem uz som spokojna 🙂 prijemny vecer

bubulka722
28. apr 2013

@zalka Ahoj! Tento rok mi končí RD. Stále som zamestnaná, počas RD som mala v roku 2011 DNP z max. a od 1.2.2012 z min. VZ spolu s poistením v nezamestnanosti. Nejaký čas som bola na PN. Na Soc. poist. som sa pýtala či budem mať v prípade, že zostanem po RD nezamestnaná nárok na podporu a v akej výške. Pracovníčka totálne nelogicky splietala dve na tri, takže v podstate neviem z čoho by sa mi rátala podpora v nezamestnanosti a či mi vznikne na ňu nárok. Pred MD som odpracovala 3 roky na SK, predtým v zahraničí. Srdečne ďakujem!!!

celi
29. apr 2013

@zalka Ahoj zalka, poprosila by som Ťa o radu:
DNP som si platila od 1/2012 do 29.9.2012 po starom, 28.9.2012 som sa prihlásila na nový balík a od 1.10.2012 do 7.1.2013 som čerpala PN. V ten deň som sa aj odhlásila. V roku 2012 som bola na RD do 13.11.2013 a potom som vlastne bola na spomínanej PN. Som zamestnaná od roku 2003 v tej istej firme. Teraz som zistila, že som tehotná. Budem mať nárok na materské zo zamestnania, keďže termín pôrodu mi vychádza 16.12.2013, takže obdobie pre výpočet materskej bude r. 2012 a to som vôbec nepracovala. Na DNP by som sa mala teraz prihlásiť do toho 8tt a potom prípadne na PN, alebo platiť...
VZ vypočítať z rozdielu 1179 € - hrubá mzda?Momentálne pracujem. Ďakujem 🙂

zalka
29. apr 2013

@bubulka722 hm.. kedže si bola od 1.2.12 nahlásená na minimum ... a tam bolo i poistenie v nezamestnanosti ... tak podpora bude minimálna ... resp. ak si len pár dní bola prihlásená a zvyšok si bola na PN ... tak by pomohlo zvýšiť podporu keby si čerpala pár dní dovolenky a zvyšok si dala preplatiť .. po skončení RD.

@celi áno VZ z rozdielu 1179 a hrubej mzdy ... nie je podstatné že si nerobila v roku 2012 lebo si stále zamestnaná ... MD zo zamestnania sa bude rátať z predpokladaného príjmu alebo z príjmu kt. dosiahneš pred MD ... a čo sa týka DNP .. tak áno môžeš ísť na PN ... a predsa v roku 2012 si mala VZ ... či si stále na RD?

celi
29. apr 2013

@zalka VZ som mala maximálny, zaplatila som asi iba 2-3 dni, zvyšok bola PN. Na RD už nie som, skončila 13.11.2013

celi
29. apr 2013

@zalka pardon, RD skončila 13.11.2012, momentálne už pracujem...

janka9900
29. apr 2013

@marcela27 prve tri dni 25% a dalsie dni 55% z tvojej minulorocnej hrubej mzdy (rata sa to len z obdobia, ked si pracovala, MD a PN sa vylucuje 😉 )

zalka
29. apr 2013

@celi Tak MD bude rátaná z príjmu za rok 2012 lebo si pracovala, vlastne nepracovala mala si PN ... tak z príjmu čo dosiahneš pred MD ... a na DNP sa stačí prihlásiť z rozdielu 1179 a hrubej mzdy ..

celi
29. apr 2013

@zalka ďakujem veľmi pekne za rady 🙂

marcela27
29. apr 2013

@janka9900 dik..., ta to by bolo celkom fajn.., a to zaroven mi bude beat aj rodiCovsky aj PN? Prave teraz som sa dozvedela ze potrebuj napisat nejaku ziadost zamestnavatelovi o t ze idem na rodicovsky..., nevies mi s tym pomoct?

janka9900
29. apr 2013

@marcela27 ano, narok ja na rodicak, aj PN, no pisali tu baby, co im posudkari stopli PN-ky kvoli tomu, ze su na RD. snad by si im nepadla do oka, je viacero takych, co maroduju pocas RD 😉 ... s tou ziadostou ti neviem poradit 😅

bubulka722
29. apr 2013

@zalka V tom prípade by mi spočítali dni prihlásenia z minima a dni z čerpania dovolenky, spriemerovali to a vyrátali 50% nárok na podporu v nezamestnanosti? Aj tak by to nebola žiadna sláva. Odporúčala by si mi prihlásiť sa pred skončením RD na pár dní z maxima? Díkes!

zalka
29. apr 2013

@bubulka722 hm... záleží od toho koľko dní si platila to DNP ... tak bajočko toľko dní by si mala mať aj vyššie DNP ... toto je o hádaní ... ja neviem koľko dní si mala DNP z minima aj reálne zaplatené ...

peha81
29. apr 2013

@zalka ahoj,,uz sme pred casom spolu komunikovali,,,len sa chcem uistiť a spýtat 😅 ked ukoncim zamestnanie a zacnem hned druhe (u toho isteho zamestnavatela) tak to prve sa mi zarata ako DNP, ked sa prihlasim pred nastupom na MD z DNP (1-2dni) hej? (este nie som tehotna, viem ze nove zamestnanie musi trvat min. 270dni) mám pravdu a chapem to spravne?
dalsia otazka...uctovnicka zamestnavatela mi tvrdi, ze to asi nemôze spravit jeden den ma prepustit a druhy den ma prijat,,,ze by ju socialka kontrolovala a ze nechce si pokazit vztahy s nimi 😅 a "postvat na seba kontrolu" ...tak asi ju nezlomim,takze asi mi to nepomôze 😠

zalka
29. apr 2013

@peha81 no účtovníčka má pravdu .. môže prísť kontrola zo SP ... pri takom skončení a začatí nového PP ...
skús si nájsť dalšiu prácu na dohodu s pravidelným príjmom 270 dní .. potom to skončíš ... a môžeš využiť tieto dni na DNP .. napríklad ..

peha81
29. apr 2013

@zalka fuuu no to asi nebude mozne,,,takze nemam inu sancu zvysit buducu matersku? 😒

zalka
29. apr 2013

@peha81 prečo to nebude možné ... nemáš kamaráta čo ťa zamestná na pár hodín do mesiaca za mzdu čo ja viem 20 eur? z kt. sa zaplatia odvody

peha81
29. apr 2013

@zalka a to by stacilo aj takuto sumu hodit na zmluvu? 20e napriklad na mesiac? a tento pomer by som teda nemusela ukoncovat vsak? kolko by bola z takeho VZ potom materska? ci minimum tých 255e?

zalka
29. apr 2013

@peha81 no samozrejme že dohodu by trebalo ukončiť ... po 270 dnoch ak nechceš mať MD z dohody rátanú z 20 eur mesačne ... 😀 ale ak chceš mať MD z DNP.

peha81
29. apr 2013

@zalka aha,,takze dajme tomu,,popri tomto zamestnani si urobim dohodu na tých 20e,,,bude platit 270dni,,,ale skôr ako nastupim na matersku ju mam zrušiť? napr. dohoda 1.5.2013, otehotniem dakedy cez leto napr. 1.8,,,tzn. dohoda staci do 1.2.2014,,nastup na matersku cca v marci,,,,a tym padom by sa mi malo vyplacat z tej zrusenej dohody materska???? dako to uz nechapem,,je pokrocila doba 😅 a v akej sume by sa mi potom vyplacala MD?