Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
6. apr 2012

@laura0
@laura0 no možno by už bolo lepsie vydrzat do materskej.ako môžeš to tak urobiť a matersku ti to neovpl.len dokt.to neradi robia a mala by si mať na tej druhej pn aspoň inú diagnozu,aby to nebrali ako spekulaciu.

laura0
6. apr 2012

@datanka dakujem za odpoved,opytam sa lekara na kontrole ci by bol problem to urobit .....este raz vdaka a pajem prijemne sviatky 🙂

zibi
6. apr 2012

@datanka ja som si jedno zrusila z minima a prihlasila za z vyssej sumy..cize to mi zaniklo...a platim vyssie z toho noveho..a na pn som sla v ochrannej lehote...v podstate sa to rusilo 1. 2. a ja som na marodke od 25. 1. tak aj tak si to mam platit? asi sa tam pojdem opytat... 😖

datanka
6. apr 2012

@zibi jasné že nemusíš platiť,pocas pn ak cerpas pn z dnp

zibi
6. apr 2012

@datanka a kedy sa plati co si pisala? lebo ja som mala splnenu tu podmienku a cerpam teraz to minimum..ale nadalej som prihlasena..a platim si to vyssie..cize platim to len vtedy ako nie som na pn nie?

anjelik87
6. apr 2012

@zalka Ved to ... ale ako budem dokladovat tie kontroly u gyn. ze som chodila od 4. mesiaca? To mi vystavi nejake potvrdenie gynekolog alebo ako to funguje?

domeli
6. apr 2012

@anjelik87 nie som síce zalka, ale viem odpovedať: na gyn. kontrole po šestonedelí Ti Tvoj gyndoš orazítkuje tlačivo na to určené (nájdeš na nete alebo Ti ho dajú na UPSVaR), že si od 4. mesiaca pravidelne chodila na poradne 🙂

anjelik87
6. apr 2012

@domeli Tak to je super. Dakujem za odpoved! 🙂

datanka
6. apr 2012

@zibi
Musíš platit iba vtedy ak z dnp necerpas.cize myslela som to tak,ze este nemas splnenu podmienku 270 dni a ideš na pn,tak si to musis stale platit aj pocas pn.ty samozrejme platit nemusis

moon1979
6. apr 2012

@anjelik87
na UPSVaR ti dajú tlačivo a tam je špecialna kolonka, ktorú potvrdzuje gynekolog ... rovnako potom aj po dovršení 28 dní života u dieťaťa ti tlačivo potvrdí pediater a dostaneš príspevok 🙂

hviezdicka2024
6. apr 2012

@gapa @milena Ahoj baby chcem sa opýtat, 19.4 budem mat splnených 270 dní, som tehotna, zamestnana, termín porodu mam 10.8, kebyze nastupim na PN v OL 7 dní tak na matersku môzem nastupit 6t yzdnov pred pôrodom?!, ale je mozne nastupit na PN v OL a začiatkom juna ju ukoncit, vziat si v praci dovolenku a nastupit na matersku 8 tyzdnov? ide mi o to, aby som nebola 2 mesiace zavreta doma na Pn. Ďakujem za odpoved 😉

zalka
6. apr 2012

@hviezdicka2024
To prečo chceš ísť na PN? Ako samozrejme ak budeš mať problémy nehovorím, že nemáš ísť. Ale na PN musíš ísť potom aj zo zamestnania, aj z DNP z OL.

Ako aj keby si nešla na PN po skončení poistenia, tak aj tak máš nárok na materskú z OL najskôr 6 týždnov, pred dátumom pôrodu. Zo zamestnania môžeš ísť kludne na materskú aj 8 týždňov.

hviezdicka2024
6. apr 2012

@zalka ano viem, ze aj zo zamestnania aj z DNP, a tiez viem, že mam narok na matersku, bola som uz na PN na začiatku tehu, kvôli hroziacemu potratu bola som 5 t doma, teraz mi často tvrdne bruško, mávam krče v podbrušku a bolesti križov, mam zamestnanie, kde sa stretavam s romami a nie som očkovaná proti žltačke, tak nechcem radšej riskovat, nech babo vynosim bez problemov. Len zas nechcem byt len doma zavreta, to bude tiez na nervy...Tak som chcela vediet, ci sa to da tak skombinovat...Pn a vybrat si este dovolenku a ist na matersku 8 t pred porodom

zalka
6. apr 2012

@hviezdicka2024
Hm... kamoška bola na rizikovom celé tehotenstvo od 7 týždňa, a kontrola jej neprišla žiadna. Ale to nemusí byť pravidlo.
A nakombinovať, ale áno.. nastúpiš na materskú zo zamestnania 8 týždňov pred pôrodom, a z DNP 6 týždňov, nakoľko ináč Ti zákon neumožňuje, len nástup z OL 6 týždňov do pôrodu.

jarkova
6. apr 2012

@hviezdicka2024 neviem presné odvôvodnenie, ale z DNP sa má nastupovať na materskú 6 tt pred pôrodom, skôr nie. Dovolenku by si si mohla čerpať aj po materskej(finančne by to malo vysť lepšie), ale to už je na dohode teba a zamestnávateľa. Ja som na PN od 26.3. a doma ma mrle žerú, hlavne to časové vymedzenie vychádzok, keď malá by chcela byť po škôlke vonku a nie utekať s mamou domov. No čo už, hlavne nech to šťastne dotiahneme do augusta.

hviezdicka2024
6. apr 2012

@jarkova ano aj ja všade čítam ze z DNP sa ide na matersku 6tpt...len ta myslienka, byt doma cely ten čas...ale da sa to zvladnut, uz som to tak mala len je to fakt obmedzujuce a hlavne pre teba, kedze nemôzes zostat s malou dlhšie von. Tak som zvedava, čo mne povie doktorka a ako to dopadne, hlavne aby bolo babo ok a všetko vporiadku!

hviezdicka2024
6. apr 2012

@zalka a môzem nastupit na matersku zo zamestanania aj z DNP v jeden den aby to bolo z oboch poistení 6tyzdnov? Prečo to kombinovat zo zamestnania 8t a z DNP 6t??!! nezanikla by tým ochranná lehota?

zalka
6. apr 2012

@hviezdicka2024
Nie ochranná doba by nezanikla rôznymi nástupmi na materskú.
Ano môžeš nastúpiť na materskú z oboch poistení 6 týždňov pred dátumom pôrodu.

gapa
7. apr 2012

@hviezdicka2024
@jarkova
nie je to tak, že z dnp sa nastupuje na md presne 6týž. pred očakáv. dnom pôrodu. Je to tak, že ak ti niektoré nem.poistenie (je jedno či dnp či np zamestnanca, či np szčo) netrvá k nástupu na md, tak treba žiadať o materské PRESNE 6týž. pred očak. termínom pôrodu, nie skôr, ani neskôr. Teda ak ide o uplatenenie nároku v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia. Ak by ti dnp trvalo, tak nie je problém nastúpiť na md aj skôr z dnp, no tebe trvať nebude.

Ak by si čerpala rodičovskú dovolenku alebo mala z iného dôvodu prerušené nem.poistenie zamestnca (počas pn a počas prvých 10dní očr nem.postenie zamestnanaca trvá), napr. neplatené volno, očr nad 10dní, tak by ukončením tohto prerušenia vzniklo nem.poistenie, teda prestala plynúť ochranná lehota z dnp. Ak ale pracuješ a ideš na pn, tak ti np stále trvá bez prerušenia, preto nie je problém nastúpiť na md zo zamestania skôr, ako z dnp. Dnom nástupu na md ti nevzniká nem.poistenie zamestnanca, lebo to stále súvisle trvá od ukončenia dnp, čo je podstatné.

Tj. je už na tebe, ako to s kombinuješ, pn, dovolenka, nástup na md v rozmedzí 8-6týž. pred termínom. Ale z dnp musíš žiadať presne 6týž. pred termínom.

mo77
7. apr 2012

@gapa ahoj mozem sa opytat,ked som na PN od 9tt a dnp mi koncilo tusim 14.3., termin mam 3.8.,to znamena,ze na matersku by som mala nastupit 6tt pred porodom a nie 8tt,aby som mala narok na zvysenu matersku?dobre som to pochopila?na PN sa chystam ostat az do materskej,dakujem

mo77
7. apr 2012

vie mi niekto povedat preco,ked som v ochrannej lehote z dnp musim ist 6tt pred porodom a nemozem ist 8tt?

gapa
7. apr 2012

@mo77
predpokladám, nečerpáš v zamestnaní Rd. áno, ak si uplatnuješ nárok na materské v tzv.ochrannej lehote, tak nárok vzniká presne 6týž. pred, aj ked si pn. Nedaj si ukončiť pn lekárom skôr a ani nástup na md skôr. Ak bude treba, tak napíš otázku na poradna@socpoist.sk alebo vytlač si zákon o socpoistení § 50 a ukáž to lekárovi, ak by sa nedal presvedčiť.

odpvoed na tú otázku máš v tom § 50, kopírujem jeho znenie z porady
zdroj: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-p...

Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu.

mo77
7. apr 2012

@gaba dakujem velmi pekne,ja som o tom pred nedavnom vobec netusila az som sa dostala na tuto stranku tak som sa zhrozila,lebo ja som myslela,ze mozem ist uz 8tt pred porodom,tak sa potom budem musiet s dokim porozpravat,este raz dakujem velmi pekne

hviezdicka2024
8. apr 2012

@gapa dakujem za odpoved a ujasnenie! 😉

jankabambulka
9. apr 2012

prosím o radu.
očr-kana Miška mi skončila 5.4. ale boli sme s katkou na pohotovosti a dokina mi ráno 5.4. napísala novú očr na ňu a ja som papier zaniesla a neuvedomila si,, že nesmiem mať v jeden deň na dvoch očr. teraz mi to nepreplatia -ten jeden deň? alebo mi nepreplatia ani jednu ? ĎAKUJEM za skorú odpoveď.

mima595
9. apr 2012

@jankabambulka - nepreplatia ti 1 den na 1 OCR

jankabambulka
9. apr 2012

Dakujem mooooc

mima595
9. apr 2012

@jankabambulka - ale dr. ti to može aj opravit...ak si pojdes popytat OCR do SP, a zamesies dr. tak ti opravi datumy.....zavisi od vztahov, ake mas s dr.

jankabambulka
10. apr 2012

Ale uz mam ten prvy diel zaneseny na socialke, tak to je uz jedno, tak jeden den nezaplatia

ginepra
10. apr 2012

ahojt,potrebujem surne radu - vcera som bola s malou na pohotovosti, ma laryngitidu, ale zabudla som si pytat papier na OCR. co mam robit? som DNP ale este nikdy som si nedavala OCR. DAKUJEM