Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka888
9. apr 2010

veronika...
ak ti prac pomer este trva, tak ti staci sa dobrovolne pripoistit ako dobrovolne poistena osoba z rodielu hrubej mzdy u zamestnavatela a maxim materskej.
musis ale splnat dve podmienky...
1. byt dobrovolne nemocensky poistena min. 270 dni za posledne dva roky pred porodom...
2. zaroven byt dobrovolne nemocensky poistena 26 tyzdnov pred nastupom na matersku dovolenku.

/ obe podmienky platia aj pre nemocenske poistenie zo zamestnania /

matersku budes poberat jednu a ta bude suctom toho, co ti vyjde z trvaleho pomeru v praci a z doborvolneho nemocenskeho pripoistenia.

krasne rozpisane tu: http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/materske...

katka888
9. apr 2010

kedze na inom fore mi zatial nikto asi nevedel poradit, skusim tu.......

ahojte baby, neviem ci pisem spravne, ale nenasla som podobne forum.
som zamestnana, momentalne na MD, neplatim si DNP a chcem sa spytat, kedze sa pocas RD prerusuje nemocenske poistenie, ako je to s PN-kou, ak by som pocas rodicovskej nahodou ostala PN.
Predpokladam, ze kedze nemocenske zo zamestnania je prerusene, tak narok na vyplatu na PN zo zamestnania nemam, ze?
Tzn, ak by som planovala babo, a isla na rizikove pocas RD tak si mam platit DNP - urcit si VZ nezavisle od zakladu v praci a zaroven aj splnit podmienku 270 dni trvania DNP pred nastupom na PN ? alebo pri PN netreba splnit tu podmienku 270 dni?
mate niektora skusenosti s poberanim davky pocas PN, ked ste boli na RD?

dakujem

lusinkaj
10. apr 2010

ahojte,chcela by som sa spytat ak mi budete vediet poradit bola by som vam vdacna....od oktobra nepracujem,otehotnela som v januari,som na urade p.nic nepoberam a chcela by som si platit dob.nemoc.pois.popripade aj vyplatim od zaciatku tehotenstva ak by trebalo len aby som dostala väcsiu matersku...ako to je prosim vas?viete mi niekto poradit?
dakujem pekne za odpoved...Lusi 🙂

andzi
10. apr 2010

lusinkaj, už to nestíhaš, lebo si v 14tt, zaplatiť spätne sa nedá, to by bolo veľmi jednoduché. 🙂 🙂 🙂

lusinkaj
10. apr 2010

andzi to vazne?tak to je velka skoda...taze je mi aj zbytocne ist sa pytat na socialku? 😒

jankaroy
10. apr 2010

lusinkaj a ako dlho si pracovala? Lebo sa rataju 2 roky spatne. Ked si bola pocas 2 rokov aspon 270 dni cca 9 mesiacov zamestnana tak sa ti materska rata z prijmu.

lusinkaj
10. apr 2010

praveze ze nie...tam som robila len rok...taze je to malo 😒

lalia21
10. apr 2010

Gapa alebo p.Mihál-môžete mi prosím odpovedať na môj posledný príspevok o tom či sa tieto zakony menia len začiatkom roka?270 budem splnať v decembri-a ak by som mala termin pôrodu vo februari a oni by to zrušili-strácam nárok na matersku aj ked som si 270 dni zaplatila?prosím odpovedzte-vidím že vy dvaja sa tomu velmi dobre rozumiete-ja ked sa spýtam na socialnej tak mi povedia že aj ked by som mala 270 dni zaplatenych-že všetko je možne a stale mi prízvukovali že sa to má rušiť-ale že ked chcem-nech si platím-tak ja som si to od 15.marca začala z maxima platiť.DAkujem za odpovede-viem že uradničky v socialnej nemaju povinnosť informovať ma ale ked už mi odpovedali-tak som z toho trochu v strese že či to tak naozaj je... ☹

gapa
10. apr 2010

lalia,
to ti ozaj nikto nezaručí. Zákony sa menia kedykolvek, nie len začiatkom roka. Ale ked teraz nahuckali mamičky si platiť dobrovolné poistnie kvôli zvýšenemu RP, tak by to bolo teda dobré svinstvo, keby to zrušili. A aj keby zrušili, tak podla mna si v ochrannej lehote po ukončení NP, ktorá je 6mesiacov, ak ti skončí NP v čase tehotenstva. A do tých 6mesicov by si mala stihnúť nastúpiť na MD.

gapa
10. apr 2010

lusinkaj,
stačí ti bud krátkodobý prac.pomer napr. teraz alebo pred nástupom na MD. Aj keby ti PPskončil napr. po dvoch dnoch, tak by sa ti materské rátalo z tých dvoch dní trvania PP.

Ak nemáš monžosť sa zamestnať, tak saprihlás na DNP pred nástupom na MD. Dni ukončeného NP od cca 11/2008 do 11/2009 sa ti prirátajú ku dnom DNP a dostiahneš potrebných 270dní. Nárok na materksé bude rátaný len z minim.mzdy (na 1kalend.den 319,58:30x55%) ale od mesiaca, kedy sa dieťa narodí môžeš UPSVaR požiadať o dorovnanie do výšky zvýšeného RP, čo bude spolu 256eur na mesiac.
!!!A vlasne budeš mať nárok na zvýšený RP aj bez DNP, lebo splníš podmienku 270dní NP dva roky pred pôrodom, ale podla mna má DNP aj iné výhody, aj ked musíš dávať prihlášku, neskôr odhlášku a niečo aj zapaltiť. T.j. to je už na tebe.

alusa58
10. apr 2010

Ahoj Gapa,chcem sa opýtať, či mi nevieš poradiť s DNP, pretože som špecifický prípad, jednoducho som policajtka, teda nie som vedená v sociálnej poisťovni, a môj vymeriavací základ v niektorých mesiacoch dosahuje maximum. Preto sa pýtam, či mi neviem poradiť, či mám vôbec možnosť byť DNP a ak áno z akej sumy, keďže sa mňa do sociálnej poisťovne nejdú žiadne odvody (máme svoj systém). Ďakujem

katka888
11. apr 2010

ahoj gapa.... citam, ze mas teraz menej casu, ak by si nahodou mala chvilku, pozries sa mi na moju otazku na tejto strane vyssie? ohladom platenia PNky pocas RD / nad lusinkaj / dakujem

andzi
11. apr 2010

katka, ak dovolíš, tak ti odpoviem aj ja. Počas rodičovskej dovolenky sa povinné nemocenské poistenie zo zákona PRERUŠUJE a prerušenie sa posudzuje ako zánik PNP. To znamená, že nárok na nemocenské počas RD nemáš. Iná je však situácia v prípade, ak si platíš DNP a splníš podmienky nároku na dávky nemocenského poistenia, tak PN-ku z DNP môžeš poberať popri rodičovskom príspevku. Takže na to ideš správne - odporúčam ti prihlásiť sa na DNP a platiť si ho po dobu min. 270 dní pred vznikom nároku na dávku a potom môžeš súbežne poberať rodičovský príspevok aj nemocenské. 🙂

lusinkaj
11. apr 2010

ahoj gapa...dakujem za odpoved ale chcem ta poprosit co to DNP ?kde si mam tu prihlasku dat?na urade prace sa mam informovat alebo mam ist na socialku?lebo nemam moznost sa nikde zamestnat na par dni....
kolko by to DNP stalo?

katka888
11. apr 2010

andzi, diky, tak nejak som si to vysvetlovala ja.... myslim si, ze ak by som hypoteticky bola PN, a bola PN viac mesiacov, tak mi rod prispevok za mesiac, ktory som cely PN nevyplatia , ale aj tak zvazujem pred druhym otehotnenim to pripositenie aj pocas rodicovskej. len som si chcela overit, ako je to s nemocenskym poistenim u zamestnavatela, kedze sa prerusuje, aby som vedela zvazit vysku vymeriavacieho zakladu. este raz diky...

gembird
11. apr 2010

Ahojte! Mám jednu otázku:Otehotnela som 3.12.2009, DNP platím od 4.1.2010 z maxima, som nezamestnaná robila som do 31.7.2009, tých 270 dní mi vychádza, mám PTP 26.8.2010, a otázka je, že kedy a kde mám ísť na budúce vybavovať niečo? 15.7.2010 je presne 6 týždňov pred PTP, mám ísť ešte pred tým alebo až potom sa ohlásiť na materskú? Aj keď mám blbé alebo jednoduché otázky prosím odpovedajte mi niekto, lebo čakám prvé dieťa a neviem sa zorientovať v zákonoch.
Ďakujem vopred 🙂

mackopuf
11. apr 2010

Ahoj gembird,ja si to tiez platim. Ked ti tvoj doktor vypise matersku,tak chod normalne s tym na socialku a oni potom,ked porodis posudia ci si splnila tych 270 dni poistenia a podla toho budes dostavat matersku. Kazdopadne tam chod a radsej sa popytaj 😉

marion
12. apr 2010

☹ ☹ ☹ Babenky, vraj idu rusit, ci uz zrusili to dobrovolne nemocenske poistenie...je na to nieco pravdy? ☹ ☹ ☹

mackopuf
12. apr 2010

marion,mali to zrusit od januara,ale zatial sa to nezrusilo. 🙂

mackopuf
12. apr 2010

marion,mali to zrusit od januara,ale zatial sa to nezrusilo. 🙂 ja si to platim stale 😉

marion
12. apr 2010

macka, ja sa modlim aby to nezrusili. Ale mne kamoska teraz tvrdila, ze to zrusili. Ale myslim, ze je to blbost, ved je pred volbami.... 😉 ja si to tiez platim lebo som nezamestana po MD a nemam narok ani na podporu tak si to platim uz dlho a cakam kedy budem mat narok na PN, tak nech to nezrusia... 🙂

onellyo
12. apr 2010

baby 🙂 🙂 🙂
nebojte sa ,,,ony kazdy rok rok hovoria ze sa rusi,,
ja som platila2 roky a stale to funguje,,aj bude nebojte
a ak to budu menit urcite len pre zivnostnikov
ktory to ked nemaju robotu marodia,,
a nie pre mamicky§§!

marion
12. apr 2010

onellyo, dakujem...verim ze to tak bude... 🙂 🙂 🙂

gapa
12. apr 2010

katka,
ty si ešte čerstvo na MD, dieťa maá len necelé 2mesiace. Nástupom na RD ti v zamestnaní prerušia nem. poistnie zamestnanca/t.j. akoby ti ho zrušili. Tieto dni (ukončeného/prerušeného NP zamestnanca) sa ti však môžu prirátať ku dnom trvajúceho nem.poistenia t.j. DNP, ak budú v období dvoch rokov pred vznikom PN:
Takže ak ti vznikne PN v období cca 15mesiacov od nástupu na MD a budeš prihlásená na DNP, tak nárok na nemocenské z jDNP ti vznikne, lebo dni splníš s prirátaním dní prerušeného NP zamestnanca.
(toto je overené dotazom na SP jednou mamičkou)

gapa
12. apr 2010

gembird,
môžeš aj predtým alebo potom, nie je to podstatné. Podstatné je nenastúpiť na MD skôr ako 5.7.2010 (po uplynutí 26týž.), lebo môžeš už 1.7.2010. A samozrejme nemať nedoplatok v SP. A nezabudni potom doručiť rodný list na oddelenie nem.dávok/poistnia, kde ti rátajú materské a tiež si podať prihlášku na dôch.poistnie do 45dní po pôrode. Urob si kopie a nechaj potvrdiť soc.poistnovnou. Tlačivá si zober už pri odovzdaní žiadossti o matersé.

katka888
12. apr 2010

si pokladik, dakujem... zistujem to rpeto, aby som sa v pripade potreby stihla pripoistit pred dalsim tehotenstvom.
cize ak tomu dobre rozumiem, do 270 dni sa mi rata aj nemocenske zo zamestnania, kedze sa jedna o prerusenie / zrusenie/ pricom musim odsledovat, aby to bolo 270 dni za dva roky spätne od nastupu na PN. a zaroven, ak chcem, aby to bolo z max VZ, mam si dat DNP z max VZ, tak aby do nastupu na PN som bola DNP 26 tyzdov.

mna plietlo len to, ze nemocenske je pocas rodicovskej dovolenky prerusene, tj akoby zrusene, ale zaroven na naroky na matersku sa toto bdobie zaratava do poctu 270 dni. preto som nevedela, ci sa to zaratava aj ked sa jedna o PNku.

este raz dakujem, si pokladik..... pre vsetky baby tu na forach.taky maly GURU 😉

gembird
12. apr 2010

Gapa,Mackopuf veľmi pekne Vám ďakujem! Pomohli Ste mi.

gapa
12. apr 2010

katka,
áno pre nárok na PN sa dá prirátať. Pre nárok na materské z DNP (to sa berie inak pri nároku zo zamestnania) predpokladám nie, ak zamestnaie trvá.

katka888
12. apr 2010

takze sa mi staci prihlasit 26 tyzdnov pred nastupom na PN - cisto hypoteticky - z max VZ a ist na rizikove 🙂
dobry napad aj pre ine baby? aj ked je to taka hypoteticka situacia, lebo clovek fakt nevie, ako to s otehotnenim dopadne.....

bashka
12. apr 2010

ahojte, gapa, alebo kto sa v tom vyzna chcem sa spytat jednu vec. Ked som cakala 1. dieta prihlasovala som sa na DNP z rozdielu max. VZ a VZ z platu od 1.1.2008 a nastup na MD bol 13.3.2008. Vysla mi max. materska, ale nechapem ako je to mozne ked som z DNP nemala splnenych ani 270 dni, ani 26 tyzdnov. Takze? Ci vtedy to este neplatilo?