Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
30. sep 2009

silviaigor,
ak pracuje v čr, tak neviem, asi by mala poberať materské z čr a nie sr.

gapa
30. sep 2009

val,
možno máš podmienku 270splnenú, lebo sa ti ku dnom DNP prirátajú aj dni ukončného nem.poistenia zamestnanca. Teda nie dni, ktoré sa kryjú s DNP, lebo každý kalend.den sa môže rátať len raz.

A neviem z akého VZ si si DNP platila. Ak z nízkeho, tak by som to asi urobila tak, že sa odhlásim, nanovo prihlásim s max. VZ a na PN nastúpim až pár dní po prihlásení (aby si platila aspon za 1den). No a nárok na PN by som si uplatnila zo zamestnania a skúsila aj z DNP. Tá (ak by ju náhodou uznali) by ale bola len z minima, lebo od posledného prihlásenia do nástupu na PN neuplynulo 26týždnov ale len pár dní.

Potom je možná aj alternatíva, že sa neodhlásiš teraz, ale nastúpiš na PN zo zamestnania + skús aj DNP, či uznajú dni 2x (aj taký prípad tu už myslím bol), ked zistíš, že si tehotná, tak sa odhlásiš z DNP, ukončíš PN, prihlásiš na DnP z maxima nanovo (ale to musíš stihnúť najneskôr do 8tt, inak nestihne uplynúť od posledného prihlásenia do nástupu na MD 26týždnov, čo je PODSTATNé!!!)

Ak si platila DNP z vysokého VZ, tak možno stačí len zmena, tá sa však neodrazí na výške materskej, ak by si bola dlhodobo PN.

marianka,
pre mna nová info, že na UPSVaR sa dáva biela časť PN-ky (originál) a na SP len červená. Som si myslela, že obe musia isť na SP, lebo SP vypláca PN od prvého dna (inak myslím biela ostáva u zamestnávatela, lebo on vypláca prvých 10dní a červená ide do SP, oni platia od 11-teho dna)

Ono je to zložitejšie a musela by si sa vyznať v rozhodujúcich obdobiach atd. Je tam vela možných kombinácií, no bolo by treba sa v tom zorientovať.

achk
30. sep 2009

ahojte, chcela by som sa poradiť:

momentalne som na RD - dcera bude mat 31.10.2009 2roky, planujeme druhe dieta:
1. chcela by som vediet, ze po porode, budem dostavat rodicovsky prispevok tak ako doteraz alebo tak ako som sa informovala, len neviem to s istotou, 55% z pravdepodobnej hrubej mzdy?(pred nastupom na 1. matersku dovolenku som bola zamestnana viac ako 2 roky a nadalej som evidovana v prac. pomere u zamestnavatela)
2. chcela by som sa dobrovolne pripoistit, poistena musim byt dobrovolne 270 dni pred predpokladanym terminom porodu alebo pred predpokladanym nastupom na MD?
3. kolko mam platit dobrovolne poistenie? moj predpokladany hruby zarobok k dnesnemu dnu by bol 862Eur, mam si platit iba rozdiel (t.j. 1084,55Eur - 862Eur a z toho 4%? vychadza mi to na 9,79Eur)

dakujem VELMI za ODBORNU radu, lebo uz sa z toho neviem vymotat a kazdy mi hovori nieco ine.

gapa
30. sep 2009

1. ak tesne pred nástupom na MD budeš ešte na rD s prvým dieťaťom, tak pravdep.VZ : 30 x55% x počet dní v mesiaci. Dôležite je, že ti PP trvá.

2. 270dní pred skutočným pôrodom.

3. myslím stačí z toho rozdielu ale je to myslím 4,4% a nie 4%. No zaokrúhlovanie eur neovládam 😢

jarulda
30. sep 2009

Dobry den, tak po case som tu zas, chcela by som sa opytat jednu otazku. Od 23.7.09 som na RD,predtym som poberala materske od 7.1.09,moj TPP trva od roku 2007. Od. 1.10.09 som sa prihlasila na DNP. Kedy najskor budem mat narok na vyplatenie nemocenskej davky z DNP v pripade PN? Berie socialna poistovna v uvahu ze do obdobia 270 dni v poslednych dvoch rokoch zaratava aj zaniknute NP zo zamestnania? Uz som to raz pisala ako podotazku a vdaka Gape za kladnu odpoved, ja by som skor chcela vediet ci uz to niekto aj realne odskusal, ci to socialna poistovna berie v uvahu. Lebo tie tety na socialke dnes boli dost nevrle a povedali mi len ze narok na nemocensku davku mam az po 9 mesiacoch platenia... este raz dik za odpovede.

gapa
30. sep 2009

aha, som nepozorná
k tej 3.
prihlásiť sa môžeš a platiť potom treba najmenej z minimálnej mzdy, t.j. t.č. 295,5eur, menej nemôžeš, lebo momentálne nemáš zo zamestnania žiadny VZ. Ak by si pracovala a mala v zamestnaní 862eur, tak by si sa mohla prihlášiť z akéhokolvek VZ, no najmenej z minima a platila by si len z rozdielu (príp. teda najlepšie z min.mzdy a potom si vyžiadala preplatok vrátiť) medzi aktuálnym maximom a aktuálnom skutočnou hr. mzdou za konkrétny mesiac.

od 1.1.10 sa min.mzda zvýši, takže za 1/2010 bude treba zaplatiť už z vyššieho VZ, aj ked nič nahlasovať nemusíš.

marianinka
1. okt 2009

GAPA-

ja som na upsvr ukazala vsetky pnky, ktore mi lekarka dala a pani si vybrala len tu bielu. na socialke mi zobrala obe cervene, lebo som uz nezamestnana a oni mi budu vyplacat, takze ja sa moc do toho nerozumiem aka ma ist kde,ale kde som sa na to pytala na inom upsvr, tak tiez mi povedala , ze na urade ostava biela a dve cervene idu na socialku.

gapa
1. okt 2009

marianinka,
dík, nemám sama skúsenosť.

val1319
1. okt 2009

Ahoj Gapa, aj Tebe veľmi pekne ďakujem za odpoveď. V SP som si platila DNP z VZ 680EUR, ostatok z nem. poistenia zamestnanca. Zatiaľ si asi VZ zvyšovať nebudem....Ak otehotniem, potom si zvýšim....Prosím ešte o jednu radu : keďže som od dnes nezamestnaná čo (poistenie v nezamestanosti?) a koľko si mám platiť, aby som mala potom nárok aj na rodičovský príspevok....ĎAKUJEM

gapa
1. okt 2009

Val,
ak sa ale neodhlásiš a nanovo neprihlásiš včas, tak ti zvýšenie, t.j. len zmena nemusí vôbec ovplyvniť výšku materského. LEbo napr. ak otehotnieš v 1/2010 a zvýšiš si VZ (podáš zmenu) od 2/2010 a nastúpiš na MD v r.2010, tak aj tak sa ti bude rátať materské len z VZ od prihlásenia na DNP do 31.12.09 a len z VZ z DnP, zo zamestnania sa VZ vôbec neráta!!!
Toto si treba uvedomiť. 😉
RP velmi nesledujem.

gapa
1. okt 2009

teda predpokladala som, že na DNP si sa prihlásila v r.2009 (sa mi to nechce hladať)

adal
1. okt 2009

Ahoj gapa, mohla by si aj mne poradiť ? 😉

chcela by som Vás veľmi poprosiť o radu. Som zamestnaná, t.č. na materskej dovolenke. Chcela by som si začať platiť DNP od októbra 2009, nakoľko s manželom plánujeme druhé dieťatko a dostala sa ku mne info, že by DNP malo vplyv na výšku mojej materskej. Pri prvom dieťatku som o tom nevedela Viem len toľko, že si to musím platiť 270 dní pred narodením dieťatka, tehotná ešte nie som, takže prispôsobiť by som si to ešte vedela
Chcem sa opýtať:
1. v prípade, že by sa druhé dieťatko narodilo do troch rokov veku prvého dieťatka, mám znovu nárok na materskú a musím zrušiť rodičovský príspevok na prvé dieťatko? A čo ak sa dieťatko narodí po troch rokoch, vtedy nárok na materskú zaniká a na dve deti budem poberať rodičovský?
2. Aká je výška materskej v takomto prípade, za aké obdobie sa to berie, alebo je to tak isto, ako keď som nastupovala na materskú pri prvom dieťatku? Podľa čoho si vypočítam sumu na platenie DNP, aby mi vyšla max. výška materskej?
3. Vypočítava sa materská z hrubého alebo čistého príjmu, vrátane odmien, prípadne iných príplatkov?
4. Ak by sa druhé dieťatko narodilo do mesiaca, príp. dvoch po tretích narodeninách prvého, akým spôsobom sa dá vykryť toto obdobie?

Neviem, či ste z môjho príspevku pochopili, čo som sa vlastne chcela opýtať, pretože ja sama mám v tom chaos, no budem vďačná za každú cennú radu. Bola som sa informovať aj na sociálke, tam mi pani povedala, že výška DNP nemá nič spoločné ani s materskou, ani s ničím iným. Že je len na mne, akú sumu si sama zvolím. Povedala mi len maximálnu a minimálnu hranicu, v rozmedzí ktorej sa môžem pohybovať. No ale ak sa tam naozaj zohľadňuje aj príjem z môjho zamestnania, tak by som nemusela platiť tú maximálnu výšku DNP. Ešte raz ďakujem a snáď sa z toho dá pochopiť, čo som sa vlastne chcela opýtať

pralinka25
1. okt 2009

ahojte.
Gapa vidim ze sa vyznas v DNP. Potrebovala by som trosku poradit.
DNP si platim od augusta 2008 z maximalneho vymeriavacieho základu. Som zamestnana. Teraz som zistila ze som tehotna a chcela by som ist na PN.
Ako mi bude v tomto pripade vypacana PN. Automaticky z najvyssieho vymeriavacieho zakladu alebo si o to musim poziadat na SP alebo to nahlasit u zamestnavatela ze som si platila DNP. SOm z toho jelen 😅

A ako je to s platenim DNP pocas PN alebo materskej? Treba platit aj pocas tohto obdobia?

Dakujem

marek
1. okt 2009

Aj ja by som poprosila o radu.Som zamestnaná od 8/2002.Od 1.10.2009 sa chcem prihlásiť na DNP z min.VZ 295,50€ -stačí Reg.list zaslať poštou?Ak napr.teraz v 10/2009 alebo 11/2009 otehotniem, môžem si od 1/2010 zmeniť VZ na max.?Teda zrušiť k 31.12.2009 DNP z min.VZ a prihlásiť sa od 1/2010 z max.VZ, alebo je to možné spraviť až po 6 mesiacoch od prihlásenia.Z akého obdobia sa potom bude počítať materská z DNP z roku 2009 alebo od 1.1.2010?

marek
1. okt 2009

Ešte otázočka ak sa prihlásim od 1.10.2009 na DNP tak to môžem dnes 1.10.2009 zaslať poštou-myslím Reg.list na DNP?

jarulda
1. okt 2009

Ahojki, Gapa, prosim prepac v tom mojom predoslom prispevku to vyznelo akoby som uz nechcela reakciu od teba... Ja viem ze som tak trochu otravna a stale sa tocim oklolo jedneho, ale som sa tesila ze uz som to aj vdaka tebe nejako pochopila a tie mudre tety na socialke ma zneistili. Len by som proste chcela vediet ci nevies o niekom kto si niekde naozaj ziadal aj dostal vyplatene nemocenské davkykvoli PN z DnP ktore zacal platit az pocas RD, a neubehlo 270 dni od zaciatku platenia s tym ze mu socialka priratala obdobie preruseneho/ teda zaniknuteho/ NP zo zamestnania, ktore trva...Dik za odpoved.

baruskaaa
1. okt 2009

Gapa,
prosim prosim, mrkla by si sa aj na moju otazocku zo vcera 9.58hod? moooc dakujem 🙂

pata31
1. okt 2009

Gapa, prosimta, od kedy sa pocita materska? od nastupu 6tt pred terminom alebo od narodenia dietata? To hned ked nastupim na matersku, tak dostanem prachy z materskej? ja som si platila len dnp od polovice januara, takze mi to vychadza do polky oktobra tych 270dni...

pata31
1. okt 2009

jej...ja som to uz nasla na nete, ze to je od nastupu na matersku a sa rata 28t...ale som sikovna 😉 😀 😀

majka29
1. okt 2009

dakujem ti Gapa za tvoju odpoved....no takze mi radis aby som radsej na tu pnku nastupila od 9.10:09?u mna to nebude problem,chcem to tak aby bolo dobre a aby mi to vyslo .... 🙂 vsak ked sa to da treba to vyuzit....no a potom pojdem na tu matersku to ma vypise asi od 24.oktobra..... 😉 dufm ze sa mi to neako oplati,lebo ja som stoho jelen,asi nas je takych viac 😀 noo ale vsetkym drzim palce..este raz velka vdaka Gapa

gapa
1. okt 2009

majka,
chcelo by to síce nejlepšie prerátať, možnoby stačilo aj 8.10.09,
no pomýlila som sa vpredchádzajúcom príspevku, ked som písala, že 4.10.09 (ale to si asi pochopila, že nie v nedelu). TReba čo najmenej víkendov v rozhodujúcom období.
No a samozrejme predpokladám ukončenie PN tesne pred nástupom na MD (t.j. den pred).

marcela1995
1. okt 2009

Ahojte , citam tuto diskusiu a je velmi zaujimava. Mozno budete vediet aj mne poradit. Viem uz ze pokial chcem mat lepsiu matersku musim dodrzat lehotu 270 dni platenie DNP , ale chyba je v tom , ze som o DNP nevedela a dozvedela som sa o toma z teraz ked som v 8 tyzdni tehotenstva. Som zamestnana a predtym som si Ziadne pripoistenie neplatila . Ma vobec zmysel aby so zasla na SP a uzavrela si DNP, ked 270 dni bude asi 2 mesiace po porode? Budem z toho nieco mat aj potom ,alebo to budu zbytocne vyhodene peniaze?
dakujem pekne

dicaa
1. okt 2009

Gapa, prepáč, viem, že máš toho veľa, ale mohla by si pordaiť aj mne?
Na tvoju otázku som ti odpovedala včera.
Ďakujem Ti

kingstonka
1. okt 2009

ahojte... potrebovala by som poradit- od oktobra 2009 by som sa chcela DNP a potom planujeme 2. dieta- takze predpokladam, ze (ak vsetko pojde ako ma) narodi sa v roku 2010 a vroku 2010 by som mala poberat matersku... z akeho zakladu by som mala DPN najlepsie teraz platit... ? Kedze konci tento kalendarny rok? ... oplati sa najskor platit z minima, a potom zvysit, alebo radsej z vysieho zakladu? ako sa potom pocita materske...?

val1319
1. okt 2009

gapa, prosím,... čo by si robila na mojom mieste?????

h.a.i.n.y
1. okt 2009

Ahojte. Mozete mi prosim Vas baby poradit?
Kedy a co si mam zacat platit aby som dostala tych 256 eur po narodeni dietatka? Zatial chodim iba do skoly takze nie som zamestnana. Staci ak si budem platit tych 270 dni DNP ??? Nemusim byt pri tom zamestnana?
Prosim objasnite mi to. Budem velmi vdacna.
Vopred dakujem

jankkam
1. okt 2009

marcela je zbytočné platiť DNP lebo to už nestihneš

jankkam
1. okt 2009

h.a.i.n.y pokiaľ budeš platiť DNP a splníš tých 270 dní tak budeš mať nárok na rodičovský príspevok 256eur aj ked nie si zamestnaná

jankkam
1. okt 2009

kingstonka najprv si začni platiť z minima to je tých 13 eur mesačne po troch mesiacoch to zruš a vten istý deň a znova prihlas a to si už daj z maxima ale daj si pozor aby si dodržala tie tri mesiace

achk
1. okt 2009

ADAL, pozri si moje otazky a odpoved od gapy, sme v rovnakej situacii.