Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nany100
3. feb 2011

@tinara23 ďakujem za odpoveď...ja som to vyššie asi nesprávne napísala...momentálne som na RD 😉 ...aj tak platí to, čo si mi odpísala? ď.

luludia
3. feb 2011

ahojte, prosim o radu toho, kto ma spravne informacie. Som zivnostnicka od januara 2008. Doteraz som si vramci odvodov do Socialnej poistovne neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Chcem si ho zacat platit.
Staci zaplatit o cca 6 € na mesiac v odvodoch viac? Alebo treba ist vyplnit nejake tlacivo do SP?
Ak by som nemala vramci zivnosti pracu, ako dlho si musim platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti aby som dostala podporu v nezamestnanosti?

jankohrasko
3. feb 2011

@zuzka858 ak mas plat 650 eur, tak si musis z DNP doplacat 4,4 % z sumy (1 116,75- 650) 466,75 eur. Takze prispievas spravne 20,54 eur a dostanes max. Matersku t.j. 60% z 1 116,75 eur 😉
Odkial si dosla na to, ze to musi byt 49 eur???

jankohrasko
3. feb 2011

@zuzka858 Budes dostavat dve materske.
Prvu budes dostavat 60% z Tvojho platu 650 eur, co je 390 eur
druhu z DNP z 60% z 466,75 eur, co je 390 eur 280 eur

zuzka858
3. feb 2011

@jankohrasko ahoj ty si zlata, ja sa tu fakt strasne trapim, fakt ti dakujem. nejaka baba pisala, ze ked spocitas vsetky NP (teda co platis ty, zamestnavatel aj DNP) tak to ma byt 49 €.

jankohrasko
3. feb 2011

@zuzka858 pardon ta druha bude 280 eur 🙂) z DNP

jankohrasko
3. feb 2011

@zuzka858 aha, to som nevedela, idem pohladat moje stare vypisy mzdy, ci to sedi, nikdy ma to nenapadlo 😅

jankohrasko
3. feb 2011

@zuzka858 inak este v DNP plati, ze musis byt poistena 270 dni pred porodom 2 roky, najmenej 26 tt pocas tehu, inak sa Ti bude ratat z minima cca (334 eur)

lubica69
3. feb 2011

@jankohrasko nemusí byť min 26 týždňov počas tehu 😀 ale min 26 týždňov z max VZ pred nástupom na PN alebo MD
To znamená,že aj tehula môže ísť na PN napr na rizikové len pred nástupom na PN musí mať tých 26 týždňov z max VZ

zuzka858
3. feb 2011

@jankohrasko teraz som uz uplne mimo, som zamestnana na TPP 4 roky, DPN si chcem platit od dnes, ale tehu este nie som, chystame sa snazit az o 2-3 mesiace. tak by to malo byt v poriadku nie?

lubica69
3. feb 2011

@luludia aspoň 2 roky si treba platiť DPvN

macac17
3. feb 2011

Ahojte, vedel by mi niekto prosim poradit. Od 3.9.2010 si platim DNP popri zamestnani ,do maxima mi to vypocitali doplacat zhruba 15,xx Eur. Dostala som vypoved a zamestnana som ale bola iba do 31.januara 2011, a teraz od februara som nezamestnana, na urad sa este len idem do 7 dni prihlasit. Prave som zistila ze uz zaciname 8 tyzden tehotenstva, takze som bola tehotna uz popri odchode zo zamestnania.
1. tyka sa to este nejako mojho byvaleho zamestnavatela. ma s tym este nieco spolocne alebo mu to ani nemam oznamovat , alebo mam ist na PN alebo neviem 🙂 ? alebo sa iba prihlasit na urad prace a v podstate by som mala mat narok i na poberanie prispevku v nezamestnanosti pol roka kedze som odpracovala viac ako dva roky spatne..? a potom ist z uradu na matersku...Neviem co by bolo pre nas 🙂 vyhodnejsie Dakujem

2. Neviem co mam robit s DNP, je to este len 5 mesiacov co si vlastne doplacam do maxima, teraz som ale nezamestnana a tak neviem ci sa mam odhlasit a znovu prihlasit s tou maximalnou mesacnou sumou 49,xx EUR, alebo mam pokracovat 270 dni v plateni tych 15,xx EUR ako doteraz, alebo mam pockat kym uplynie 6 mesiacov platenia (3.marec) a spravit iba zmenu v paltbe a navysit si to potom. Neviem ako by mi vlastne vypocitavali matersku, pripadne este mozno PN pred materskou a nasledne rodicovska dovolenka... Viete mi niekto poradit? 😖

3. Je pravda ze od 1 januara 2011 plati ochranna lehota 8 mesiacov do nastupu na matersku od ukoncenia pracovneho pomeru? bola by mi materska v tom pripade vyplacana z odvodov z predchadzajuceho zamestnania?

Viem ze pisem vela, mam hlavu plnu otazok lebo mi nikto nevie poradit co by bolo pre mna a male 🙂 vyhodnejsie. Ako by sa mi vlastne vyratavala materska, pripadne ostatne prispevky ktore moze mamicka s dietatom dostat..? cakame s manzelom nase prve miminko, tak mame vedomostnu rezervu 🙂 Dakujem moc moc moc

lubica69
3. feb 2011

@zuzka858 áno do dňa pôrodu by si mala splniť podmienku 270 dní trvania DNP

zuzka858
3. feb 2011

@lubica69 ďakujem 🙂

jankohrasko
3. feb 2011

@lubica69 ano tak som to myslela 😉 😉 😉

jankohrasko
3. feb 2011

@zuzka858 ano, najlepsie je, ked si platis dopredu 2-3 mesiace, potom prerusis DNP a ked si tehu, tak vtedy sa nanovo prihlasis, aby si stihla tych 26 tt a spolu 270 dni 😀

lubica69
3. feb 2011

@jankohrasko fúha no ja by som DNP neprerušovala ale hneď od začiatku platila max Resp rozdiel Lebo sa môže stať,že porodíte skôr a nemuselo by sa stihnúť tých 26 týždňov A vždy je lepšie po 270 dňoch ísť radšej na PN ešte pred MD aby ste nepreplatili ako riskovať,že Vám to nevydá

lubica69
3. feb 2011

@zuzka858 a 20 eur mesačne ťa nezabije Radšej si plať od začiatku maximum ako potom to rušiť a meniť 😉

jankohrasko
3. feb 2011

@lubica69 no hej, aj to je riesenie, ale ked planuju, tak si vedia vyratat 😉 skor stale platit ten rozdiel 😉

jankohrasko
3. feb 2011

@lubica69 mozem sa nieco spytat?? ked spocitas vsetky NP (teda co platis ty, zamestnavatel aj DNP) tak to ma byt cca 49 €. Je to pravda? lebo ked pocitam, tak ci tak, nechychadza mi to. Muz zaraba viac ako max. vymeriavaci zaklad, takze tam to nesedi vobec a ja som si ratala svoju vyplatnu pasku a mne to tiez nesedi 😒

zuzka858
3. feb 2011

@jankohrasko no ved ani mne to nesedi, tak preto otravujem a stresujem ☹

tinara23
3. feb 2011

@maslarova na soc. poistovni ti povedali dobre, od 1.1.2011 je v platnosti nový zákon, kde na OČR môžeš ísť iba po uplynutí doby 270 dní. V tvojom prípade, ak som správne rátala doba 270 dní uplynie po 4.8.2011. Takže je to na tebe, čoi sa ti to oplatí, ako často bývajú detí choré, ale môžeš to využiť aj na svoju PN.

jankohrasko
3. feb 2011

@zuzka858 otravuj 😀 😀 😀 sme tu na to, aj ja to chcem vedieeeet
ale nestresuj, neboj, ja som tiez stresovala a vsetko ok dopadlo 😉 😉

zuzka858
3. feb 2011

@jankohrasko si zlata 😉

lubica69
3. feb 2011

Akože Vám to nesedí???
Ak myslíte to,že ste si zadali menšiu mzdu ako zarobíte to znamená,že za Vás zamestnávateľ odvedie viac ako ste mysleli je možné požiadať o preplatok To myslíte???

tinara23
3. feb 2011

@zuzka858 urob tak ako ti radia dievčatá, poisti sa z rozdielu max a tvojej hrubej mzdy a budeš mať max. materskú. Prípadne ak by sa nedarilo a otehotnieš neskôr, tak budeš mať z toho peknú PN. Nič iné za tým nehladaj a nekomplikuj si život 🙂

jankohrasko
3. feb 2011

@lubica69 ee, ako pisala
@zuzka858 "ze ked spocitas vsetky NP (teda co platis ty, zamestnavatel + DNP) tak to ma byt spolu 49 €. "

zuzka858
3. feb 2011

@tinara23 ja viem, že nemam stresovat ale ja trpim takym syndromom "predposratosti" 😀 😀

lubica69
3. feb 2011

@jankohrasko áno A ako Vám to nesedí Veď nemocenské poistenie platí len zamestnávateľ a vy DNP Spolu by to malo byť 49,10 eura mesačne Vychádza Vám viac???

lubica69
3. feb 2011

@tinara23 krásne si to napísala