Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
31. júl 2011

@adrioska PNku by si počas RD dostala len z toho VZ ktorý by si si platila, to znamená, že ak by si si platila len rozdiel, tak z toho rozdielu, ak by si si platila max. tak by si mala pn maximalnu + k tomu rodičovský.... takže je to len na tebe, že ako sa rozhodneš si platiť,... ale myslím na rodičovskej si platiť cca 50€ je dosť...

tatya
31. júl 2011

baby, dakujem za odpoved, no u mna je problem hlavne ta vyska hrubej mzdy, ze ktory je to vlastne udaj - za ake casove obdobie????
Ked som sla na matersku v roku 2010, zakladom bol priemer vsetkych platov z roku 2009.
A teraz by bolo co? Ta ista suma? alebo poslednych 12 mesiacov pred materskou? alebo iba hruba mzda z posledneho mesiaca co som bola v robote (nieco take spomina socialka na svojej stranke)???
Lebo ak to bude suma z roku 2010 mala by som si DNP doplatit, ale ak ti druhe dve varianty, uz by som doplacat nemusela, lebo tam som mala vyssi plat... Proste velmi by som potrebovala vediet, aku sumu tam mam uviest ako hrubu mzdu...

lucia.kl
31. júl 2011

@tatya budeš sa musieť spýtať mzdárky, že akú sumu by ti písali na materské, my ti nepomôžeme tu...

tamilla
31. júl 2011

Ahojte, potrebujem poradit prosím,
11. júna mi skončila rodičovská a v polovici oktobra by som mala ist na druhu materskú. Zamestnavatel mi povedal, že mi nechce ublížiť a tak mi nedal výpoved, ale samozrejme ani nepracujem. Do soc. poistovne nahlásil, že neprebehla žiadna zmena, teda ako by som bola stale na RD. Do zdravotnej si poistenie doplatím, ale neviete či mám nárok na materskú, alebo nie. Mzdárka povedala, že potom pošle na soc poist. údaje o predpokladanom zárobku. Neviem či je to zrozumitelne 😎

lucia.kl
31. júl 2011

@tamilla ak ti nedal výpoveď a všetko sa ďalej platí - pozor aby sa platilo do sociálky poistenie... tak by si mala nárok aj na materskú... ale hádam ti aj baby tu napíšu niečo... ja sa do toho moc nevyznám...

tamilla
31. júl 2011

Neplatia nič. No myslim, ze mzdarka volala do soc. poist a zevraj netreba. Ale tiez sa mi to nezda. Iba ja si doplatim zdravotne za 4 mesiace tak sme sa dohodli. Bola som aj ja na soc. poist, ale tam nic nevedia. Volali sme do centrali poistovne (teda z roboty volali) a ze staci ak poslu tlacivo, ze ma stale eviduju a ze nenasla zmena teda ze ani nepracujem, ale ani ma nevihadzuju. Kazdy mi hovori nieco ine uz mam sama v tom gulas🙂 Mam si sama platit aj do socialky?

elyce
31. júl 2011

ahojte, potrebujem poradit, som dilina z toho DNP ... som tehotna a od 1.4. som PN do dnesneho dna ... 11.9. by som mala pravdepodobne nastupit na MD ... do nastupu na MD budem PN 24 tyzdnov a jeden den ... materska je 34 tyzdnov ... a chcem sa spytat, ci je mozne byt po celu dobu vyplacana z DNP ... alebo je tam nejake casove obmedzenie ... ci je treba prerusit PN-ku ( ak hej tak na ako dlho) ... aby mi bola MD vyplacana po celu dobu ... neviem to nikde nasjt ... budem vdacna za kazdu radu a odpoved ... diky moc 🙂

lucia.kl
31. júl 2011

@tamilla no skúsila by som si na tvojom mieste to niekde pozisťovať ešte, prípadne napísať na poradňu sociálky - vraj majú na stránke niečo také...

lucia.kl
31. júl 2011

@elyce ak ti bola PN priznaná z DNP tak môžeš byť doma kludne celé tehotenstvo a nemusíš nič prerušovať... materská bude v plnej výške a dlžke...

monicska
31. júl 2011

@lucia.kl Lucka dakujem velmi pekne za odpoved, uz som mudrejsia 🙂 mam vsak este jednu otazocku, precitala som si ten lik na Pravde ohladne zmien MD a je tam odstavec aj o DNP, s tym ze mamicky si uz pravdepodobne nebudu moct priplacat na max. MD. Chcem sa spytat ak si zacnem DNP platit od augusta, budu mi musiet priznat max. MD, resp. vrati soc.poistovna peniaze spät alebo mi vsetko co zaplatim prepadne a nic nedostanem 😠 ☹

lucia.kl
31. júl 2011

@monicska no čo bude o dnového roka ohladne DNP sa stále nevie, a hlavne čo bude s maminkami, ktoré si už platia... myslím, že to nemôžu zrušiť ak je niekto už poistený - ale to je len môj názor, a čo sa týka toho, že by si platila a nedalo sa poberať, tak SP ti nič nevráti...

adrioska
31. júl 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne za info 🙂 Ale mi napadlo, ze aj keby som si platila z maxima, tak pocas PN-ky nastava vylucenie z povinnosti platit poistne, takze by som bola oslobodena od platenia...

lucia.kl
31. júl 2011

@adrioska len ak by si mala splenú podmienku 270dní a bola by ti Pn vyplácaná z DNP len vtedy nemusíš platiť, inak sa platí dalej..

millada
31. júl 2011

Poradite mi prosim???
Som na RD, ktora by mala trvat do nov. 2012, takze ešte vyse roka. Rada by som od januara nastupila na polovičny uväzok do roboty.
Chcela by som si hned teraz začat platit to doplnkove pripoistenie. Ako si mam vyratat vysku? To sa bude brat do uvahy potom aj ten "polovičny" plat? Mam to brat uz teraz do uvahy? Alebo teraz vychadzat z poslednej hrubej mzdy, platit ten rozdiel do max. vymer. zakladu a potom ked začnem robit na polovičny uväzok, tak zmenit vysku? A bude to viac, menej...??? Dakujeeeem 😅

elyce
31. júl 2011

@lucia.kl ... dakujem velmi pekne za rychlu odpoved 🙂 ... citala som nieco o 52 tyzdnoch tak ma to zmiatlo ... este raz dakujem moc ... 😅

monicska
31. júl 2011

@lucia.kl dakujem za odpoved 🙂 DNP si zacnem platit a uvidim ako to nakoniec od 1.1.2012 budu riesit 🙂

solinkarka
31. júl 2011

Baby. Rada by som vedela ako je s tym DNP lebo jedna mi vravi tak a druha tak....tych 270dni treba byt splnenych do terminu porodu ci do datumu na matersku? uz som z toho jelen 😠 ak je to do nastupu na matersku tak mi to nevychadza a chybaju 2 tyzdne ☹

tututu
31. júl 2011

@solinkarka Ahojky, určite ti to priznajú, treba vraj dať žiadosť o materské do SP a keď donesieš rodný list babatka, tak odvtedy to priznajú a budú vyplácať a doplatia ti to odkedy si mala splnené 270 dní.
Ani mne to nevychnádza,som tiež v DNP od 1.5 a tiež mám nárok až od 26.1, ale TP mám 2.3. a 6 týždňov bude kdesi 15.1 či tak dáko, pýtala som sa tu tiež, sú tu super múdre žienka a vedia poradiť 🙂

judita73
31. júl 2011

ja som išla na matersku asi o 10 dni neskor ,lebo by mi to nevychadzalo...doktorka mi nechcela napisať neskorši termin,a aj tak som rodila o tyžden neskor...mala som skratenu matersku

sandruska81
31. júl 2011

@solinkarka 270 dní je do termínu pôrodu

lucia.kl
31. júl 2011

@solinkarka do pôrodu

gapa
31. júl 2011

@solinkarka
270dní musí byť do dna pred pôrodom, tj. porodiť najskôr na 271vý den. Materská z minima je vtedy, ked 270dní do pôrodu splníš (bez toho nárok na materskú nevznikne vôbec) ale nesplníš podmienku aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp do nástupu na md najskôr na 26x7+1den.

ak 270dní splníš, tak ti materské vyplatia spätne od nástupu na md.

janula42
31. júl 2011

aahojte, prosim o radu. mam pocit ze sa v tom DNP nevyznam.som zamestnana od r.2005 a PP stale trva len momentalne som na RD az do apriila 2012. od 13 februara 2011 som DNP z minima a od augusta by som si to chcela zmenit na maximum. chceli by sme druhe babo s tym ze by som rodila niekedy v juli buduci rok.viete mi prosim niekto povedat ze z ktorych mesiacov sa mi vyrata materska a kolko by to bolo? viem ze to bude z tohto roku, len teraz neviem ci sa mi to DNP oplati zmenit na maximum alebo sa mam odhlasit a znovu prihlasit . dufam ze som to napisala zrozumitelne. dakujem

ivka1983
31. júl 2011

Ahojte, rada by som si to "zhrnula". teda VZ je 1116,75 eur, z toho neskôr dostávame 55percent, za dobu 28týždňov, ak je osamelá matka,tak dokonca 37týždňov . DNP si musíme platiť 270dní pred pôrodom. Prečo som niekde čítala,že je fajn začať si ho platiť 3mesiace pred otehotnením? A dobre rozumiem tomu,že ak plánujem otehotnieť v novembri-decembri a DNP si platím od 13.7., tak po uplynutí 270dní platenia, môžem ísť na PN a vyplatia mi 3 dni 25percent a zvyšné dni 55percent. Tým myslíte rizikové tehotenstvo? to znamená,že povinnosť platiť DNP mi zaniká a čerpám materskú?
Ďakujem Vám za odpoveď, ste zlaté, super,že niečo také existuje. Ivka

cigaretka5
31. júl 2011

@janula42 ak otehotnies tento rok a pojdes na MD buduci rok a budes pokracovat v tomto DNP len si od dnes zmenis vysku bude sa ti materska vyratatvat z VZ celeho 2011. AK si zalozis nove DNP, bude VZ iba nove teda materkska maximalna

ivka1983
31. júl 2011

nerozumiem. Píšeš,že sa mi neoplatí platiť si DNP? A ako to myslíš,že sa mi bude platiť z roku 2011? čo mám teda robiť,aby som dostávala maxi.materskú?

cigaretka5
31. júl 2011

@ivka1983 to ale nebolo tebe

ivka1983
31. júl 2011

@cigaretka5 prepáč, učím sa :-P

lucia.kl
1. aug 2011

@janula42 na maximálnu materskú by si musela urobiť odhlášku a nanovo prihlášku a z nového VZ platiť najmenej 26tt ( DNP musí myť pred nástupom na MD aktívne)

lucia.kl
1. aug 2011

@ivka1983 po prvé, materská je 60% a od nového roka plánujú zvýšiť, ale to sa ešte uvidí...
naozaj je dobré platiť si skôr hlavne preto:
1, že je dobré nastúpiť na materskú už so splnenými 270dňami, nemusíš čakať na materskú až do pôrodu, lebo skôr ju nepriznajú ako budeš mať splnené 270dní
2, pôrod môže nastať skôr, a 270dní by tým nemuselo byť splnené
3, po 270 dňoch môžeš ísť na PN a zaniká povinnosť platiť DNP - PN je stále PN aj pri rizikovom tehotenstve, materská sa ráta naskôr 8tt a najneskôr 6tt pred plánovaným termínom pôrodu..