Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anjelik007
14. máj 2012

@gapa vďaka 🙂

lucianak
14. máj 2012

@maria.vinea Ale psssssssst 🙂 To bolo dobréé... a to odkiaľ vieš, že nechodia? Niektoré baby píšu, že im prišla kontrola.

janulap
14. máj 2012

@jarabica123 no kym budes na MD budes dostavat matersku.Ked prejdes na RD,tak budes cerpat rodicovsky prispevok.Neviem,materska trva tusim 34 tyzdnov 😕

lucianak
14. máj 2012

@gapa Ahoj, dnes som bola v sp a jedna mi vraví, že už nemusím platiť dnp keď som pn od 22.3. Ďalšia, že mám platiť až pokiaľ mi to automaticky nestopnú. Ale ja ešte nemám splnených 26týž. platenia. 270 dní mám už v minulom roku. A čo som písala na poradňu SP, tak mi odporučili platiť, aspoň pokiaľ mi neubehne tých 26t, čo bude 30.6. že najskôr vtedy sa mám odhlásiť, ak chcem vyššiu materskú a aj PN (už som sa dohodla s dr., že ma vypíše nanovo).
Tak ako teda? Lebo som sa aj pýtala, že ak som teda pn a nemusím platiť, tak či mám nárok na preplatok, tak povedali, že hej, vrátia mi preplatok, ale musím oň požiadať. Je pravda, že bude preplatok, ak je do DOBROVOĽNÉ poist.?
A ešte, odhlásila som sa k 29.12. a 30.12. nanovo založila dnp. A spomínali mi, že rozhodujúce obdobie je pre mňa 30. a 31.12. To mi vyrátali nejakých 51,60e a vydelili dvoma. Čo to znamená, že rozhodujúce obdobie? VĎaka

anjelik007
14. máj 2012

@gapa a ešte taká otázka že, ak sa dám vypísať 28.7.2012 na materskú a 28.7 2012 mám splnených tých 270 dní tak vlastne vypísanie na materskú mi to nekráti o deň, teda že mám splnených iba 269 dni? dúfam, že som to napísala pochopitelne, vďaka

dadka28
14. máj 2012

@gapa
DNP trvalo od 1.5.2011-31.1.2012/zaniklo automaticky/,od 3.11.2011-31.1.2012 som mala PPna skusob.dobu/ale trvalo 89dni-vtedy si mi radila ze mas skusit napísať na poradňu či nemám náhodou nárok na materskú aj z toho zamestnania/...som na rizikovom PN/z DNP/ od 31.1.2012-doteraz,RD mi skončila v januári 2012/počas RD som nemala prac.pomer len tie spomínané 3mesiace/...
preto sa pýtam...lebo asi gyndoš mi ukončí PN/pokiaľ som na tej PN som stále vedená zamestnancom/ ...tým pádom sa budem musieť hlásiť na úrade práce,kedze nemám ziaden PP...čiže od 1.júna nebudem mať vykryté jeden a pol mesiaca..na matersku nastupujem v polke jula
viem ze ked vznikne nové poistenie,tak zanikne OL...a som nevedela ze či sa považuje za vznik nového poistenia aj nahlásenie sa na úrad práce..

ivca82
14. máj 2012

@gapa @zalka musím niečo dokladovať na SP, ak od zániku DNP uplynulo viac ako 7 dní a ja som na PN nastúpila ešte počas trvania DNP, ale žiadny doklad o tom, že som tehu som nedávala?

silvuskaa
14. máj 2012

nikto mi neporadi? ☹

enah
14. máj 2012

Ahoj na aku adresu sa vystavuje PN? Zial, byvam s manzelom v Prahe, ale stale som u lekarky na Slovensku a tu si aj platim DNP. Ak ochoriem v CR a napisu mi PN- bude mi zo SK nieco chodit alebo musim prist na SK/trvaly pobyt/ a nechat sa vypisat a potom - mozem byt chora v CR/prechodny pobyt/? 😅
Chapem, ze by bolo najjednoduchsie rozhodnut sa pre jeden stat. Ale asi nie som jedina s takouto komplikaciou zivota.

m148
14. máj 2012

Som zamestnaná platila som si aj DNP splňam všetky podmienky. Z DNP som v 8 mesačnej ochranej lehote termín pôrodu mám 15.8.2012 toho času som od 2.4.2012 na PN,ktorú si čerpám aj z DNP. V práci mi ostalo 14 dní dovolenky môžem si ukončiť PN vyčerpať túto dovolnku a potom nastúpiť na MD? Neporuším si tak 8 mesačnu ochrannú lehotu a tým nárok na MD z DNP? Ak by som si už túto dovolenku už nečerpala a ostala na PN zo zákoného poistenia mám nastúpiť na MD 19.6.2012( to je 8 týždňov pred termínom pôrodu) ale z DNP v ochranej lehote môžem nastúpiť na MD až 6 týždňom pred termínom pôrodu. Môžem mať vypisane 2 materské s iným dátumom nástupu? Ako postupovať? Čím by som si nechtiac porušila 8 mesačnú ochrannú lehotu, ktorá mi začala plinúť 22.3.2012. Ďakujem za odpoveď 🙂

p3tra11
14. máj 2012

@m148 ahoj, citam, ze si na PN od 2.4. - to znamena, ze si si platila DNP len do konca januara? lebo ja som tiez este v ochrannej lehote, ale myslela som si, ze sa to vztahuje IBA na matersku... to znamena, ze keby ma doktor vypise na PN, cerpam ju este aj z DNP??
dakujem za odpoved

m148
14. máj 2012

@p3tra11 ano PN si čerpám aj z DNP....máš na to nárok pretože si v ochranej lehote.

mariposita
14. máj 2012

@gapa Ahoj, chcela by som sa ta spytat ohladne vysky materskej: som zamestnana a platila som si DNP od juna 2010 do juna 2011, na matersku idem 8. juna 2012. Ak som dobre pochopila, tak denny vymeriavaci zaklad si vypocitam podla roku 2011. Ovplyvni mi vysku materskej aj to, ze som si platila DNP?

ivkaamajko
14. máj 2012

Ahojte kočky, chcem sa opýtať, začala som si platiť DNP v januári, v tom čase som začala pracovať v jednej firme, kde som najskôr bola len na dohodu, a od 1.apríla mi dali pracovnú zmluvu na dobu skúšobnú tri mesiace a zároveň na dobu uričitú do 31.3.2013. Platím si maximálnu výšku poistného, len by ma zaujímalo, či mám dať v práci vedieť, že si platím dobrovolné poistenie, pretože aj zamestnávateľ odvádza nejakú čiastku na poistenie, a keď sa nám podarí otehotnieť, či môže podniknúť nejaké kroky zamestnávateľ ohľadne ukončenia pracovného pomeru. A ako to bude s návštevou lekára, keď budem tehotná, či má tehotná nárok na vyšší počet dní na ošetrenie u lekára. Ďakujem veľmi pekne

anucha27
14. máj 2012

Ahojte baby. prosím Vas znama ma jednu prosbu nevyzna sa vtom. tzv: je od augusta 2011 dobrovolne nemocensky poistena plati si sumu 20€ mesacne, teraz je v druhom mesiaci tehotenstva a chcela by vediet ci jej uznaju pn a v akej vyske a este bola mesiac na pn nastupila do prace minuly tyzden ale neuplatila si pn z dnp a teraz pocula ze musi ist rychlo znova na pn lebo tam je nejaka ochranna lehota 7dni ze jej inak potom neuplatnia pn z dnp.. baby ako to teda je?moze si teraz zvysit to nemocenske na plnu vysku?

gapa
14. máj 2012

@lucianak
ak ti bude trvať dnp aspon 26týž pred vznikom pn/nástupom na md, tak bude materské, nemocneské rátať z rozhodujúceho obdobia, teda u teba 30-3112.2011.
Počas poberania nemocneského z dnp netreba dnp platiť, ale trvať ti musí (ako písali z poradne), inak by aj materské bolo z minima. A ano, treba o preplatok písomne požiadať.

gapa
14. máj 2012

@dadka28
pokial si na pn, tak si stále zdravotne poistená ako poberatel nemocenského, aj ked už nie si zamestnanec a netrvajú ti žiadne poistenia zamestnanca. Ak by si potrebovala ísť znovu na pn, tak máš nárok (no bude treba potvrdenie od lekára o tehotenstve v čase

gapa
14. máj 2012

@ivca82
je podstatný stav v čase vzniku pn a to ti dnp trvalo, tj. nie je podstatné, či si tehotná.

gapa
14. máj 2012

@mariposita
jedine ak saprihlásiš pred nástupom na md na balík dobrov.poistenia ti vznikne nárok z minima z dnp. Inak nesplnaš podmienku trvania dnp.

zalka
15. máj 2012

@beba35
No ak otehotnieš na konci augusta alebo aj v septembri a neskôr a skončí Ti DNP, tak sa môžeš prihlásiť na balík poistení najneskôr do 6-8 týždňa tehotenstva. Ak sa prihlásiš na balík poistení, tak treba si dať VZ z maxima 1153,50 a o deň dva ísť na PN ( pozor treba zaplatiť tie dni čo budeš prihlásená na DNP ) . Pn bude platená z minima cca 180 eur, ale materská potom bude z maxima.

datanka
15. máj 2012

@anucha27 ona ma ochrannu lehotu 8mes.nie 7dni,kedze je tehotna.na pn moze nastupit hocikedy pocas ol.musi mat vsak zaplatenych .270dni,skor nie.

zalka
15. máj 2012

@stefi26
No ty môžeš ísť aj 8 týždňov pred dnom pôrodu, lebo vtedy budeš mať aktívne DNP. 6 týždňov sa môže ísť len z ochrannej lehoty.

zalka
15. máj 2012

@ivca82
Nič nemusíš dokladovať si na PN, poistenie skončilo a PN pokračuje. Naďalej Ti bude vyplácaná v tej výške ako Ti vypočítali.

zalka
15. máj 2012

@enah
No pokiaľ ja viem, tak sa pri zakladaní DNP podpisuje papier, že si na SVK a nie si v zahraničí, také čestné prehlásenie. Skús napísať na poradňu v SP, čo Ti odpovedia. Lebo podľa mňa nemôžeš byť v čr a čerpať dávky z DNP.

zalka
15. máj 2012

@ivkaamajko
Nemusíš zamestnávateľovi hovoriť, že si platíš DNP. Vzniká Ti na DNP preplatok nakoľko Ti vznikol PP, vyžiadaj si ten preplatok potom späť.
Ako tehotná si chránená, ale až po skúšobnej dobe. Počas skúšobnej ťa môže vyhodiť bez udania dôvodu. Po skončení skúšobnej dobe ak budeš tehotná, písomne oznám zamestnávateľovi tehotestvo.

lucianak
15. máj 2012

@gapa Takže to teda mám platiť ďalej, aspoň pokiaľ neuplynie 26t, aj napriek tomu, že som pn? Lebo nechcem to teraz prestať platiť a nemať z toho nič. Alebo ako si to myslela, že musí trvať, ale nemusím platiť?
A to rozhod. obdobie znamená z 30 a 31.12., že toľko na deň eur mi priznajú, či ako? Keď tam vyrátavala nejakých 51:2=25,5e... Lebo nič iné mi z toho nevychádza.

gapa
15. máj 2012

@lucianak
trvať znamená, že si prihlásená, nie odhlásená z dnp. A počas poberania nemocenského z dnp nemáš povinnosť platiť dobrovolné poistenie vid § 140 Zákon o soc.poistení odsek neviem spamäti, možno cca ods.5?. Tj., neodhlasovať sa ale platiť nemusíš, ak poberáš z dnp nemocenské.

ak vym.základ za 2dni, 30-31.12.2011, bol 51eur, tak denný je51 deleno 2, ako píšeš a dávka sa ráta z denného vz, materské je z toho 65%

snád už je to jasné 🙂

lucianak
15. máj 2012

@gapa Tak teraz už áno. Ďakujem pekne za polopatistické vysvetlenie 😉

jasminet
15. máj 2012

baby idem sa pred materskou (nastup 21.5.) prihlasit na dnp znovu - aby som dostala matersku aj z neho (kedze som aj zamestnana a momentalne na RD).
prihlasena som od 14.5.... pracovnicky su tam strasne neochotne na znovu prihlasovanie, skor odhovaraju.
viete mi povedat ako si vyratam poistne za tych 7 dni - od 14.5. do 20.5.? tych 119,45 € / 31 dni x 7 dni ?? za 21.5. uz platiti nemusim, ze?