Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

uzovicka
22. sep 2012

@mariro to je cisto PN z DNP za cely mesiac? Ci je v tom aj zo zamestnania zaratane?

mariro
22. sep 2012

@uzovicka DNP z maxima,som na RD a zamestnana, viac nedostanes...ak by si si doplacal zo zamestnania a plus dnp aj tak sa to zratava a pride ti konecna suma takato

candy23
22. sep 2012

ahojte, rada by som taku teoreticku otazku., je to dost komplikovana otazka preto prosim niekoho naozaj znaleho veci. Od februara, to som bola este na MD , prihlasila som sa opat na platenie DNP, pricom platim este po starom do oktobra. Chcem sa opytat, v pripade,ze by som otehotnela a chcem aby mi bola materska vyplacana este z DNP, do kedy musim nastupit na MD.

moon1979
22. sep 2012

@uzovicka to si vypočítaš veľmi jednoducho ... 55% z VZ ...

moon1979
22. sep 2012

@candy23
do skončenia ochrannej lehoty ...

candy23
22. sep 2012

@moon1979 ochranna lehota teda kedy zanikne? viem ,ze 8mesiacov ale od kedy??

moon1979
22. sep 2012

@mariro a ked si zamestnaná, prečo si si platila DNP z maxima? mala si platiť len z rozdielu VZ ... zbytočne preplacaš

moon1979
22. sep 2012

@candy23 od skončenia DNP

candy23
22. sep 2012

@moon1979 super, lebo mne vychadza, ze mozem nastupit na MD este v juni, kedze sa na MD ide mesiac skor, teda pred TP. Co by mi este umoznovalo snazit sa dalsi cyklus, pricom v socke som dostala info, ze len do polo vice septembra msim otehotniet...🙂 Dakujeeem.

moon1979
22. sep 2012

@candy23 v OL nastupuješ na MD presne 6tt pred PTP 🙂

candy23
22. sep 2012

@moon1979 co to OL? ja som z toho troska popletena 🙂

janka9900
22. sep 2012

@wingsseven urcite to tak je. napis mail na poradna@socpoist.sk a potom mu to mozes doniest ukazat cierne na bielom 😉

mariro
22. sep 2012

@moon1979 pretoze som na RD a vtedy zamestnavatel predsa nepalati nikomu PN 🙂 , nepreplacam nic

drnduliak
22. sep 2012

@candy23 ja mam presne tento isty problem ako ty, tiez som sa prihlasila este na stare DNP, ktore mi konci koncom oktobra, a nejako sa nam zatial nedari otehotniet, tak neviem, ci to stihnem... 😒 ale podla mna este aj keby si koncom oktobra otehotnela, tak tych 8 mesiacov do nastupu na MD stihame, a verim, ze aj lekarka by bola ochpotna posunut termin o nejaky tyzden-dva pre dobro veci,tak drzim palce, zatial som optimistka 😉

janulap
22. sep 2012

@candy23 OL je ochranna lehota 😉

wingsseven
22. sep 2012

@janka9900 dakujem si zlatá. urobím to tak, lebo mám pocit, že tí ktorí tam sedia často krat nemajú relevantné informácie. Dakujem za rýchle odpovede.

candy23
22. sep 2012

@drnduliak ooo drzim prsteky, niekedy sa povazujem za taku "spekulantku" lebo mam 8 mesacnu dcerku doma, ale prerusila som studium, koli tomu aby som sa mohla plne venovat jej, tak uz chcem stihnut aj druhe babo ...

drnduliak
22. sep 2012

@candy23 my uz mame skor dvojrocnu, myslela som, ze to pojde na prvy sup a veru sa uz 3. mesiac snazime a zatial nic...asi som si tiez dost verila, ale clovek mieni, pan boh meni...ale stvu ma tie prachy co som do toho dala a jasne aj tie, ktore by som mohla mat, keby to vyslo... 😖

candy23
22. sep 2012

@drnduliak ved to nezufajne, ja som dnes spravila tehu test lebo som 10DPO ale negativny, ja este plne kojim, cize mam cyklus rozhadzany koli tomu, ved uvidime, dalsie kolo snad uz vyjde ak by teraz MS dosla

katrenka18
22. sep 2012

@janka9900 nevies nahodou odpoved na to co sa pytala leknaga na prechadzajucej strane ? dakujem katka

moon1979
22. sep 2012

@mariro to je síce pravda, že za teba neplatí nič, kedže počas RD máš prerušené povinné NP, ale kedže ti PP stále trvá, tak nástupom na MD ti vzniká nárok na materskú aj z práce 🙂 počíta sa z predpokladaného VZ, t.j. kolko by si zarobila, ak by si nastúpila do práce 😉 takže mala si sa poistiť s rozdielu VZ, to znamená, že preplácaš...
no a kedže ti PP stále trvá, treba dodržať určité pravidlá, aby si neprišla o platby z DNP ... ale to asi vieš 🙂

moon1979
22. sep 2012

@lenkaga zákon o sociálnom poistení 🙂

moon1979
22. sep 2012

@mariro na PN to využiješ, to je pravda, ale ak plánuješ dalšiu MD, tak to je už komplikovanejšie 🙂

smilinggirl
22. sep 2012

ahojte, viete mi niekto pomoct? bola som DNP pred 2,5 rokom som si to platila, aby som mala dobru matersku, no teraz mi bude rodicak koncit v januari. keby ostanem tehotna a termin mam az potom ako bude mat mala 3 roky, tak z coho sa mi to bude pocitat? mam si zase zacat platit cely ten balik DNP?

moon1979
22. sep 2012

@smilinggirl
si zamestnaná? ak ano, tak sa ti materská vypočíta z predpokladaného VZ, ktorý ti určí zamestnávatel ... DNP spred 2,5 roka ti už nepomôže, musela by si sa poistiť nanovo z celého balíka poistení ... z minima platba vychádza 120 Eur mesačne z maxima vyse 1000 eur mesačne, takže to si musíš zvážiť sama, či zvládneš platiť dobrovolné poistenie alebo nie ...

mariro
23. sep 2012

@moon1979 PN sa mi pocita z minuleho roka ako RO 2011 a teda z max.kedy som bola na RD,teraz si platim balicek z minima.Nepreplacam nic,pretoze som od zaciatku tehu na PN a teda neplatim poistne.

mariro
23. sep 2012

@moon1979 preco je to komplikovane ak idem na MD?Sice nastup mam december 2012 a teda RO bude opet 2011,kedy som si platila z maxima,co mi nevadi.Planujem tesne pred nastupom na MD poistenie zrusit a zalozit nove z maxima na 1-2 dni,zaplatit a nastupit na MD.RO pre vypocet teda bude z minima ,december 2012 kedze bude zalozene nove poistenie.Pocas MD platit nemusi, a buduci rok pre pripadne PN alebo OCR budem mat RO 2012 a teda z maxima opet.Ak sa samozrejme nic nezmeni.Co nevie niik.Ale predpokladajme ,ze to tak zostane. 🙂
Len este neviem ci z prace davaju ten isty prijem ako pri predchadzajucej MD alebo mozu dat iny,toto si musim overit este.Lebo vtedy mi stacili platby DNP z minima.Nechcem si to pokazit tym zrusenim a zalozenim pred nastupom na MD,ale zaroven by som mala poisteny buduci rok.A teda matersku chcem maximalnu samozrejme. 🙂 Tak porad ci mam dobry postup.
Dakuujem za radu 🙂

katrenka18
23. sep 2012

@moon1979 ahoj , lenze v zakone o socialnom poisteni sa nepise nic o tom , ze musi tehotna zena nastupit na MD presne 6 tyzdnov pred porodom , inak na matersku nebude mat narok .... ci vies nieco viac o tom ? dakujem katka

janka9900
23. sep 2012

@katrenka18 ahoj, pisala to gapa, ta ma nastudovane uplne vsetko, takze je to isto tak 😉 a pisali tu aj mamicky, ktore s tym maju vlastnu skusenost. napis gape, bude vediet, kde to hladat 😉

katrenka18
23. sep 2012

@janka9900 ok napisem jej dik