Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

karinka2105
23. sep 2012

@drnduliak to dufam ze nieeee,lebo potom je to pruserr
😨 😨

janulap
23. sep 2012

@drnduliak mas zle info,potom tu plasis maminky 🙂 ...tych 270dni je do porodu + musi byt splnena podmienka 26 tyzdnov nepretrziteho pistenia -to musi byt do nastupu na MD 🙂
@karinka2105 ak ides na MD v aktivnom DNP mozes ist aj 8 tyzdnov pred TP.6 tyzdnov sa tyka len mamiciek v OL 🙂

karinka2105
23. sep 2012

@janulap uz som to nasla co mi pisala gaba
gapa @karinka2105
je podstatné, že porodíš najskôr na 271vý den od vzniku dnp (až po splnení 270dní). To, že nastúpiš na md pred splnením 270dní znamená jedine to, že ti začnú vyplácať mateské až po doručení kopie rodného listu, z ktorého zistia, že si tých 270dní do pôrodu splnila.
Ak čerpáš rodičovskú dovolenku v zaemstnaní, tak je to podstatné, že žiadaš o materské počas trvania dnp, lebo ak by si žiadala až po ukončení dnp, tak by ti nárok na mateské z dnp nemusel vzniknúť, lebo by ti nemusela plynúť ochranná lehota. Pozor na to!!!

karinka2105
23. sep 2012

@janulap som sa fakt vysresovalaa,ze nebudem mat narokk,este musim do socialky zavola tkolko dolatit za ten oktober tych 25 dni

janulap
23. sep 2012

@karinka2105 ano,porodit najskor v 271 den,az vtedy mas splnenu podmienku 270 dni do porodu,nie nastupu na MD 😉
DNP ti konci 25.10?Mne 5.10 a este mi za tych 5 dni nevedela povedat sumu...ale vyratala som si ju...VZ z ktoreho platis vydelit dnami toho mesiaca krat tie dni co musis zaplatit....zjednodusene 😀 suma:31x25 a mas vysledok ;o)

drnduliak
23. sep 2012

@karinka2105 sorry poplietla som si to stymi 26 tyzdnami presne ako pise @janulap, takze mozes v klude tehulkovat 😉

karinka2105
23. sep 2012

@janulap sak platim 50.75 mesacne tak ratam ze to bude nejakych 40-45e,ale tak neh mi to povie chcem to mat uz vyplatene neh mam pokoj

janulap
23. sep 2012

@karinka2105 mne povedala,ze v pc to bude mat len v oktobri...ja to mam nejakych 8eur,tiez z VZ 50,75.Tebe to vychadza 40,92 😉

karinka2105
23. sep 2012

@janulap noo superrr.nevadi zavolam zaciatkom ci je vsetko ako ma byt ale platim poctivo ta hadam hejj

alicek14
24. sep 2012

@renitri ahoj, som podobny pripad ako ty, dnp mi konci 5.10. a este nie som tehotna avsak snazime sa, takze si pojdem uzatvorit den pred skoncenim dnp avsak tiez si chcem nechat ten max.VZ, pojdem na PN (sice neviem s cim) a uvidime kedy sa nam zdari (snad uz tento mesiac lebo uz som z toho smutna), avsak chcem sa opytat ci ked zistim ze sme tehu tak mozem dnp zrusit??? a bude plynut 8 mesacna ochranna lehota ??? lebo neviem ci budem moct byt tak dlho PN

simonkato
24. sep 2012

@janka9900 ahoj mohla by som sa ta prosim ta spytat mam podobny problem ako dost ostatnych bab tu DNP mi bude koncit 19.10. ako som sa tu docitala da sa den pred skoncenim nanovo prihlasit a budem to mat nepretrzite tiez sa snazime o babo aj sa podarilo ale potratila som.Chcela by som ist od22.10. na PN cize by som si musela zaplatit potom od18do22tie dni po novom?Chcela by som si dat samozrejme vymeriavaci zaklad z maxima.Ako im mam v socialke povedat co vlastne chcem aby na mna nekukali jak puci.Lebo tam su sama ochota.A ja sa tomu tak nerozumiem.

dzabena11
24. sep 2012

@gapa Ahoj Gapa, pytala som sa pred tyzdnom , je to neuveritelne, ale podarilo sa nam to a som opat tehotna a dufam, ze to dopadne dobre a teraz ta poprosim o jednu vec, kedze v oktobri mi konci Dpn musim na Soc. priniest potvrdenie o tehotenstve, aby mi plynula ta 8 mesacna OL, alebo musim zacat novy balik platit...dakujem vopred..

adikad
24. sep 2012

@moon1979 Potrebovalal by som poradit, platila som si DNP a aj som z neho poberala matersku, od 1.6. 2012 som uz na rodicaku, no som prave chora a tak ma napadlo,ci by sa to este nedalo vyuzit na PN, vobec s v tom nevyznam 🙂 DAkujem.

drnduliak
24. sep 2012

ahojte holky chcem sa spytat tie co s av tom vyznate, myslim ze nas je tu viac s podbnym problemom a sice, ze mi 27.10 konci stare DNP ale stale nie som tehotna 😠 viete mi poradit ako mam postupovat dalej, aby mi vsetky tie prachy neprepadli?ci sa mi oplati sa prihlasit na to nove, je to strasne drahe, ci sa to rata ako neprerusene poistenie ked plynule prejdem zo stareho na nove alebo musim zase dodrzat tu podmienku 26 tyzdnov?a hlavne ci si mam dat max. VZ ako som mala doteraz alebo staci aj minim. lebo som pocula dake šumy, ze staci aj to...hoci mi to nedava logiku, ale to vela veci v tomto state, takze sa uz nedivim... apod. ako pise @alicek14 (btw drzim palce) ci to potom mozem zrusit hned ako zistim ze som tehotna? vdakaaaa🙂

katrin31
24. sep 2012

@mariro prosim ta,ty si pisala vyssie ze si na rodicovskom ale zamestnanie ti stale trva a si teraz na pn..dobre som to pochopila? chcem sa ta spytat ci nebol problem vypisat ta na pn ked si na rodicovskom..ked sme vlastne doma

dominikusik
24. sep 2012

@drnduliak Mam presne tu istu otázku, takže ďakujem za ňu.. Aj ja som veľmi zvedavá ako to je, mne končí 20.10.. takže neviem, čo je najlepšie robiť potom..

renitri
24. sep 2012

@alicek14 Ahoj 🙂 Aj my sa snazime a mame este jednu sancu kym mi skonci DNP, potom to budem riesit ako si citala vyssie.. Sice este ani ja nvm ze s cim pojdem na PN, ale hadam bude vsetko ok...Tusim ked budes tehu by si mohla zrusit DNP aj PN, ale este sa spytaj pre istotu janky abo gapa... No ved ja pojdem na PN hlavne kvoli peniazkom, aby sa mi vratilo co som do toho dala.. a snad by sa aj zadarilo byt tehu a potom by som aj tu matersku mala...

renitri
24. sep 2012

@drnduliak Ahojte..aj ja som v tej istej situacii..pozrite si starsie prispevky a tam mi janka9900 odpisala na str. 1154...
@dominikusik

janka9900
24. sep 2012

@simonkato ahoj, aby bolo poistenie nepretrzite, prihlas sa od 18.10. na balik. na socialke im povedz, ze ti konci dnp a chces pokracovat v baliku. za tie styri dni, co budes poistena z max. a nebudes PN musis zaplatit do 8.11., ak si nezamestnana, tak z max. to bude cca 52€.
ak chces byt pn dlhsie, tak by sa ti mozno oplatilo prihlasit z minima, lebo za dni, ked si PN sa neberie VZ pre vypocet davky a ak by si napr. po dvoch - troch mesiacoch nebola PN, ani nebola tehotna, mohla by si pokracovat dalej v plateni 120€. na buduci rok by si mala PN a matersku ratanu z tohto roka. keby si sa dala poistit z max., tak predpokladam, ze by si platit nechcela a poistenie zrusila 😕 ...

simonkato
24. sep 2012

@renitri ahoj citam ze si na tom ako ja s tym Dnp chcem sa ta opytat ked pojdes do poistovne to im len normalne poviem ze si chcem pripoistit na novy balik tak aby som to mala nepretrzite ci ako im to mam povedat aby ma pochopili.Lebo u nas su sama ochota.Ako sa hovori topiaci sa aj slamky chyta a ked som tu zbadala ze este sa s tym da nieco robit ked pojdem na Pn nebudem musiet nic platit a Dnp mi bude dalej pokracovat.

simonkato
24. sep 2012

@janka9900 aha a ked si dam z toho minima a dajme tomu ze sa mi podari v tej dobe co budem pn otehotiet materska sa mi bude ratat z maxima ci potom uz z toho minima.Som nezamestnana.Uf som nemyslela ze za tie 4dni to bude tolko penazi.No ja by som chcela potom po Pn zrusit to pripoistenie aj ked by som si ho z minima lebo sa mi aj tych 120€ vidi dost vela penazi.Aj tu jedinu normalnu vec cim si chceli mamicky ako tak pomoct tak dohukali az to pekne nieje.Je pravda ze to vela ludi aj zneuzivalo na Pnky ale myslim si ze aspon pre tie mamicky to mohli dako spravit.

moon1979
24. sep 2012

@adikad uz nie si v ochrannej lehote, takže nie ...

janka9900
24. sep 2012

@drnduliak @alicek14 @dominikusik
ahojte baby, ak chcete v poisteni pokracovat, prihlaste sa den pred skoncenim stareho poistenia na balik, poistenie bude nepretrzite, teda nemusite splnat uz nijake podmienky, ani 26 tyzdnov. mozete ist hned na pn, alebo poistenie platit. ak by ste zistili pocas pn, ze ste tehotne, tak mozete poistenie zrusit a uplatnit si matersku v ochrannej lehote. ak vsak mate predpoklad rizikoveho tehotenstva, je skoda poistenie rusit, kedze pocas PN a materskej sa neplati. ak by ste pn neboli, asi by sa neoplatilo platit ho az do materskej...
VZ by som si zvolila minimalny vzhladom na to, ze je takmer koniec roka a na buduci rok by bolo rozhodujuce obdobie pre PN a matersku rok 2012- teda priemer VZ z tohoto roka. ak by ste isli na PN, tak VZ za tieto dni sa neberie" do uvahy" pre vypocet davky, teda je jedno, aky VZ mate pocas PN. ak by sa vam nepodarilo otehotniet pocas PN, ktora predpokladam sa nebude dat bez vazneho dovodu dlho tahat, tak by ste po skonceni PN mohli pokracovat v plateni min. balika- 120€/mesacne, je to este ako tak unosne. keby ste sa prihlasili z maxima, tak po par mesiacoch PN by ste poistenie asi zrusili, ak by ste mali platit z maxima 😕 VZ sa da menit az po 6 mesiacoch... ale mozete sa prihlasit aj z max. 😉

janka9900
24. sep 2012

@simonkato no mohli to nechat 🙄 ... keby si sa prihlasila na min., tak by sa ti materska ratala z priemeru maxima 270dni) a tych 4 dni z minima, co by ju takmer neovplyvnilo a bola by takmer maximalna.
za min. balik na styri dni by si platila cca 15,5€ ...
... tak sa rozhodni 😉 a drzim palce pri dalsom tehotenstve 😉

magica78
24. sep 2012

ahojte baby,paltila som si dobrovolne do februara pokial to nezrusili a urobili to komplexne. teraz som na PNke a od 31.8. mi zamestnavatel nepredlzil zmluvu . mam narok na peniaze z toho dobrovolneho alebo je po lehote? treba dat ziadost na dane vypaltenie alebo ako to funguje? dakujem

renitri
24. sep 2012

@simonkato Ahoj... No aj u nas je to sama ochota v soc.poistovni :D No asi pojdem tam a budem dufat, ze natrafim na normalnu pracovnicku a pochopi ma.. 🙂 Poviem ze chcem nepretrzite DNP a dam si novy balik, ale rozmyslam ze ci z minima abo maxima (ak budem na PN kym neotehotniem, je to jedno, lebo platit to nebudem pocas PN a ani sa to zervaj nijak nerata), takze nvm... Ide mi hlavne o to aby sa mi peniazky co som do toho dala vratili.. A mozno ze sa aj zadari a budem tehu, tak to budem stastna, lebo by som aj tu matersku mala 🙂

drnduliak
24. sep 2012

@janka9900 vdaka za odpoved, ja som na RP a neviem ci by som riesila PN, ale podla toho co pises je asi najlepsie sa prihlasit na min. VZ, cakat kym otehotniem (zrejme nie prilis dlho, predpokladam ze nastup na Md musim zvladnut do decmebra 2013 aby sa ratalo z roka 2012) a potom ked najdem na teste dve ciarky poistenie zrusim, lebo budem mat OL 8 mesiacov...spravne? 😅 vdaka🙂

moon1979
24. sep 2012

@magica78 treba si prečítať zopár príspevkov dozadu, prípady sa stále opakujú dokola ... nie nemáš nárok ...

magica78
24. sep 2012

@moon1979 dakujem za info uz to ani nemusim citat:D

gapa
24. sep 2012

@dzabena11
nepamätám tvoje údaje. Ak si bola tehotná v čase ukončenia dnp a odvtedy do nástupu na md 6týž. pred termínom ti nevznikne nové nem.poistenie (ani nekočí ti RD v zamestnaní), tak nové dnp nepotrebuješ.
a gratulujem 🙂