Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

moon1979
12. nov 2012

@home1 je to jednoduchá matematika ... max materská je z vymeriavacieho základu 1153 eur ... musís si platiť celý balík, teda 35,15% ... max materská potom vychádza 65% zo sumy 1153 eur ... MD poberáš 34 týzdňov ... aby ti vznikol nárok na dávky z DNP musíš byť poistená minimálne 270 dní a zaplatiť v lehote splatnosti ... vypočítať si to už dokážeš 🙂

home1
12. nov 2012

@moon1979 dakujem,si zlatá,jasné to už si vypočítam 😉 nevedela som tieto presné sumy a percentá 😉

home1
12. nov 2012

Tak som si to už prepočítala...baby a je tu niektorá,ktorá si tento nový balík už platila? 😕

alubinka
12. nov 2012

@moon1979 och dakujem, potesila si ma velmi 🙂

tatolu
12. nov 2012

@moon1979 k tomu výpočtu... Nie je môžné napr. 260 dní platiť z minima a potom zmeniť na maximum, napr. aj tesne pred nástupom na MD? nedostáva sa potom materská z maxima?

moon1979
13. nov 2012

@tatolu určite nie to by SP skrachovala, až taký sociálny štát zase nie sme 😀

tatolu
13. nov 2012

@moon1979 blbé 😝 😀 😀 😀 😀 😀

karinkaeich
13. nov 2012

kocky, nechcem byt za blbu, ale skuste mi objasnit situaciu, hoci sa netyka priamo dnp ale materskej zo zamestnania. viem, ze je to 65% z hrubej mzdy za minuly rok (zjednodusene, lebo tu nechcem miesat odmeny a pod.). ja som na md a rd od 7/2010, kedy som mala danu mzdu, z ktorej mi pocitali matersku. ok, jasne. tento mesiac vsak nastupujem na novu matersku, zamestnanie mi stale trva, drzia mi miesto. pisala som na personalne, ze donesiem ziadost od lekarky, a okrem ineho som sa pytala na moj pravdepodobny VZ, ktory poslu na SP. Oni napisali tu istu mzdu ako bola v 7/2010. hoci nasa firma mala medzitym (na zaciatku r.2011 a 2012) plosne dvihanie platov. info je zarucena, kedze tam pracuje aj moj manzel a plat mu vzdy navysili. nemalo by sa to tykat aj mna? poradte, ak viete. nejde o nejaku extra sumu, no kazde euro dnes potesi, hlavne ked mam nan narok. dakujem

moon1979
13. nov 2012

@karinkaeich prax je taká, že buď ti napíšu VZ aký si mala pri prvej MD, alebo ti uvedú predpokladaný VZ aký by si mala, keby si teraz nastúpila do práce ... osobne ti poviem, že buď rada, že to nie je menej ...

janka_pd
13. nov 2012

Ahojte.
Dievčatá, videla som, že preberáte tému, či nahlásiť nástup na MD do zdr.poisťovne. Ja som bola na pobočke včera, mám Dôveru. Informácia od pracovníčky znie: Nezamestnané nemusia hlásiť nástup na MD do 8.dní, lebo za ne platí štát. Ale po narodení dieťaťa treba priniesť kópiu rodného listu a papier z úradu práce, že vás vyraďujú z evidencie z dôvodu narodenia dieťaťa. Stačí ak to prinesie do ZP partner, alebo niekto z rodiny.
Tých 8 dní platí pre zamestnané alebo SZČO mamičky.

karinkaeich
13. nov 2012

@moon1979 a zakon je na koho strane? predpokladany vz je viac ako ten predosly. preco chcu cloveka ukratit? sme dost velka firma. este sa urcite o to budem zaujimat

mima595
13. nov 2012

@karinkaeich --toto zakon neriesi..je tam napisane pravdepodobny VZ, ktory by dosihla mesiac pred nastupon na matersku úmyslim, že tak nejako/..je to len a len na vysvetleni mzdarky a personalisty, ake maju vnutorne predpisy....

takže je to len a len na voli mzdarky, ak nemaju nejake predpisy /napr. moja mama robi mzdarku v statsnej sfere a oni maju standard, že sa to len zvysuje o percenta..teda ona napr. vystavi novy platobny dekret, kde sa plat navysi o medzirocny inflacny narast a to potvrdi na ziadosti o materske/

ale ...može tak kludne dat, že napr. ked v novembri vsetci dostanu odmeny, pravdepodobne by si ich dostala aj ty, ak by si pracovala, teda ti možu navysit VZ aj napr. o odmeny...
alebo niekto berie plat, ktory maju ludia na podobnej pozicii vo firme
takže tam je velmi velka moznost variability a stoji si to vybojovat pred vyplnenim ziadosti ako po....

karinkaeich
13. nov 2012

@mima595 prave preto sa o to zaujimam. lebo za tyzden mam poradnu, kde mi dr.uz da ziadost, ktoru pojdem zaniest do prace. a chcem v tom mat jasno. uz mi odpisali na mail, ze daju pravdepodobny vz. tak si na to specialne posvietim, co tam napisu, musi to byt teda viac ako som mala predtym hrubu mzdu. dam potom vediet ako som dopadla. dakujem za odpoved

mima595
13. nov 2012

@karinkaeich - dolezite je, aby ti tam uviedli sumu za cely mesiac..na toto si daj pozor...ty vlaste si teraz na PN, alebo nie?? lebo ak by bola, niekedy vraj s tym to mzdarky skomplikuju, že uvedu sumu len za cast mesiaca..a to je problem, lebo sumu, ktoru ioni uvedu sa deli 30 alebo 31.....
takže aj toot si over....

moon1979
13. nov 2012

@karinkaeich vôbec nemusí byť vyšší ... zákon nenariaďuje akú výšku ti musí uviesť, avšak nesmie byť nižšia akú máš podpísanú v PZ ... inú povinnosť zamestnávateľ nemá ... dokonca ak po dlhšej dobe nastúpiš do práce nemáš garantované, že budeš zarábať toľko isto ako predtým, alebo viac hneď po nástupe do práce ... (hlavne ak časť mzdy tvorili napr. odmeny) ...

karinkaeich
13. nov 2012

@mima595 som na pn, ale do prace som im to neoznamovala, kedze som na rd. pn cerpam z dnp. tak dufam, ze nebudu robit problemy. cize si mam dat pozor na to, aby tam bola napisana suma min. taka, ako mam v prac.zmluve. ak tam bude viac, tak len pre mna lepsie, spravne?
@moon1979 ano, zial, je to tak. nikto nam po znovunastupeni do prace po md a rd nic negarantuje. poznam dost pripadov, kedy zeny zobrali radsej to, co ponukli, inak by mohli odist. a oni by si to uz nejako osetrili. ale to je ina tema. zatial ma zaujima toto, na co sa treba pripravit, nech potom nezmatkujem. dakujem vam

moon1979
13. nov 2012

@karinkaeich ak si si platila DNP, je podstatné, aby si mala aktívne poistenie v čase nástupu na MD ... to je jediné na čo si treba dávať pozor, aby si neprisla o MD z DNP ... samozrejme VZ sa ti budú zrátavať z oboch poistení potom, takže MD by si mala mať logicky vyššiu ako si mala predtým .)

janulap
13. nov 2012

@janka_pd ahoj,presne aj mne toto vcera povedali v Dovere.Na zaklade rodneho listu dietatka mi z UP poslu vyradenie a to potom zanesiem do ZP 😉

karinkaeich
13. nov 2012

@moon1979 ano, to viem, preto som predlzovala a uzatvarala balik. aj som si overila, ci nemam nedoplatok 🙂 zratavat budu, to viem, vyuzila som aj pri prvom. len toto s tou pracou som si nebola uplne celkom ista. mam narok na max.matersku, a mozno aj nejaky preplatok. uvidime, ked pride rozhodnutie 🙂

moon1979
13. nov 2012

@karinkaeich no tak čo sa potom znervozňuješ, nechápem 🙂

karinkaeich
13. nov 2012

@moon1979 som teraz za blbu, co? 🙂 nevadi. len nechcem, aby ma osuskali, kedze sa tu stale riesi, ako si zamestnavatelia urobili s mamiciek, co sa chceli vratit, take lepsie handry a zametaju s nimi. to si ja nenecham. tak dopredu nahanam info, na co si dat pozor

moon1979
13. nov 2012

@karinkaeich nie si za blbu, len akurát nechápem, načo si robíš zbytočne vrásky a stresuješ sa ... návrat do práce je zbytočné teraz riešiť, kedže je reálne, že sa ti to oddiali o dalšie tri roky a ktovie čo bude za tú dobu ... rieš potom, keď to bude aktuálne a nie roky dopredu, keď sa aj legislatívne môže x vecí pomeniť 🙂

karinkaeich
13. nov 2012

@moon1979 jasne, nejdem sa stresovat. vsetko je v pohode .-)

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sendynka01
13. nov 2012

@izabela11 Dakujem za radu 🙂 Myslis na socialke v Trnave? Asi viem kto si, sme prehodili par viet 🙂

angelika_2
13. nov 2012

kočky jedna otázočka, ktorá vŕta v mojej hlavičke už dlhšiu dobu, kedže mojich 270 dni skoncilo vo februari a to som este tehu nebola, zadovazila som si balik, ktorym taham doposial (som na PN) zaujima ma: bude moja materská ratana z toho vyssieho zakladu VZ r. 2011 kde som si platila maximum cize mozem ocakavat materskú okolo 600 eur, ale sa bude na mna vztahovat ta suma z toho balika tych 200 eur (kedze novy balik mam z minima) ale nastupim na matersku v decembri takze sa bude na mna vztahovat rok 2011....dufam ze som to napisala zrozumitelene...

Je potrebne si zistit v praci aky som mala VZ? lebo celu tehu som PN môzu to mzdarky skomplikovat? dakujem
@mima595

@moon1979

wewe1
13. nov 2012

Babenky môžem vás poprosiť o radu aj ja? Od 28 mája si platím dnp z minima. Som tehotná, termín pôrodu mám 18. mája. Momentálne som pn. Doktor mi odporúča rizikové, no chcela by som ešte potiahnuť v robote, aby som mala z čoho platiť ten balík. Kedy by som mohla nastúpiť na rizikové a čerpať už peniaze aj z doplnkového? Kedy sa mám potom odhlásiť z balíka? Načo si dať pozor, aby som niečo nezbabrala? Vopred vám ďakujem za odpoveď.

moon1979
13. nov 2012

@wewe1 po uplynutí 270 dní poistenia môžeš čerpať dávky z DNP ... počas PN si oslobodená od platenia, takže nič rušiť nemusíš 🙂

wewe1
13. nov 2012

@moon1979 a po tých 270 dňoch sa môžem hodiť na rizikové a pošlem papiere do poisťovne a aj zamestnávateľovi? A keby ma doktor chcel nechať na tom rizikovom, peniaze by som mohla z doplnkového čerpať, až keď by som nastúpila na materskú? Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď si zlatá, že pomáhaš takto babám 🙂

moon1979
13. nov 2012

@wewe1 vypočítaj si podľa kalendára, kedy ti od prihlásenia sa na DNP padá 270 dní, na 271 deň môžeš ísť na PN, teda rizikové tehotenstvo a čerpať dávky aj z DNP aj zo zamestnania ... gyn. ti bude musieť vypisať dve PN a rovnako aj dve MD, aby si si mohla uplatniť nárok z obidvoch poistení