Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lin123
20. jan 2012

@ika84
@vani
@hetino
ahojte, bola som na SP a poziadala som o potvrdenie a vypis z DNP, kolko som zapaltila za minuly rok. Pani mi pomohla vypisat tlacivo, ktore maju ako univerzalne tlacivo ako ziadost trebars aj pre ziadost o preplatok...
Dala mi tel cislo na moju referentku, ktora ma dokonca skor informovala este v ten den, nez som ja stihla zavolat a dohodli sme. To je moja osobna skusenost.
Ale ci je mozne uplatnit DNP v rocnom zuctovani, tak to este tiez chcem zistit, ale az v pondelok. Dam vediet ako pochodim.

janulap
20. jan 2012

@luciferka....ale citam dalej....ze,aj na RD to plati za mna stat,ak...
V čase poberania rodičovského príspevku je poistenkyňa už povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie, čo však nie je prekážkou, aby sa z dôvodu starostlivosti o dieťa a po splnení zákonom stanovených podmienok prihlásila po narodení dieťaťa na dôchodkové poistenie aj ako poistenec štátu a poistné za ňu bude platiť aj štát.

Neplati to stat do 6.roku dietata?

vani
20. jan 2012

@lin123 dakujem pekne, ale prosim ta postou , nie tu, lebo by sa mohlo stať, že to prešvihnem 🙂

zuzik1983
20. jan 2012

tak este raz by som poprosila niekoho o radu.
platim si dnp z maxima od 1.augusta 2011,podmienku 270 budem mat splnenu koncom aprila.otehotnela som a mala som ist niekedy v juni na matersku.keby ze som prave pred 2 dnami nepotratila, tak by bolo vsetko ok a vysla by mi najvyzsia materska.
ale teraz nemozem ist ani na pn, kedze nemam splnenu podmieku je tu moznost, ze by sa mi podarilo otehotniet niekedy v lete, ist hned na pn ako rizikove(to by som do tych 8 mesiacov pravdepodobne stihla), to by som potom mohla dostavat pn z dnp?a hned z pn na matersku a aj tu matersku by som potom mala z dnp?
chcem vediet, ci sa mi oplati si do konca toho aprila doplatit si tych 270 dni, a urobit to ako som napisala hore alebo to mam zusit a hned by som sa prihlasila na nove dnp, po splneni podnienky 270 dni by som nastupila na pn, a z pn na matersku, dostavala by som pn aj matersku potom z dnp? teraz som na RD a som nezamestnana, kedze mi pred nastupom na matersku pracovny pomer skoncil.dakujem

jana201
20. jan 2012

@renka1000 ja mam ten isty pripad !!!
len s tym rozdielom ze som si platiila od jula 2009 do decembra 2011 (20,40 eur) ... a bolo by lepsie keby ze som sa prihlasila este raz ??? poradte mi prosim ja uz som zufala ohladom toho na socialke nepovedia nic a uz tu sedim dost po nociach a neviem si rady s tym :(

jana201
20. jan 2012

a momentalne poberam rodi prispevok a koncimi to deccember 2012

lilyen2011
20. jan 2012

@silvuskaa no ahoj, bola som tam až dnes a tá pani mi povedala, že si mám zavolať na nemocenské, že tam mi to budú vedieť lepšie povedať a vraj by mi tie dni nemali počítať, keď už som z toho čerpala MD.

- no tiež je zaujímavé, že mi nevedela vypočítať akú sumu mám za tento mesiac zaplatiť mám si zavolať vo februári, lebo im ešte nenabehlo v systéme, že som 16.1 skončila MD hmmm

- a ešte jedna čerešnička: pýtam sa jej, ako to bude, keď mi po 270dňoch zanikne DNP, či to už potom automaticky platiť nemusím, alebo platím až do pôrodu, alebo ako a ona "NEDOSTALI SME INFORMÁCIE, NEVIEM" - no super a kto to má vedieť?????

lilyen2011
20. jan 2012

@zuzik1983 a čo ti povedal dr? kedy po potrate môžeš zase otehotnieť? Myslím, že tam musíš mať pauzu nie?

hetino
20. jan 2012

@lin123 ok,tak daj potom vediet.Ja tam pojdem az o dva tyzdne,ale v pondelok mam volat znamej na soc.poist..,tak ak nieco yistim dame si navyajom vediet.dakujem. 😉

lilyen2011
20. jan 2012

@renka1000 ja na tvojom mieste by som sa dala z maxima určite a tam sa platí 50e/mes, potom ti vyjde MD cca 800e čím sa ti vlastne peniaze platené za celý rok "vrátia" už v prvej materskej.

- ja som takýto prípad. Dcéra má 7mes, akurát mi skončila MD a idem na RP dnes som sa prihlásila na DNP, takže niečo ako ty, len s tým, že mne RP bude trvať dlhšie.

- ak otehotnieš napr. február, marec.... tak spĺňaš nárok na materské (musíš otehotnieť najneskôr do septembra) a MD budeš mať 65% z vymeriavacieho základu, aký si vyberieš... viem, že je to veľa tých 50e, no oplatí sa ti to.

- ja som si pri dcére platila 47e a nejaké centy a mala som MD 659e + detské prídavky a je to oveľa lepšie ako RP, či materská z min. mzdy - ak už plánuješ ďalšie mimi a chceš si to platiť daj si maximum a takto si z toho môžeš napr. našetriť na obdobie, keď budeš už na RP 🙂

jana201
20. jan 2012

@lilyen2011 ok uz chapem ale to musim sa stihnut prihlasit do konca januara ze ??

jana201
20. jan 2012

@lilyen2011 a keby ze som otehotnela marec /april bola by som na rizikovom vyplacali by mi pn ?? pocas tehotenstva

jana201
20. jan 2012

@lilyen2011 vopred dakujem za odpovede 🙂

silviabn
20. jan 2012

dievčatá,niektoré ste to dobre nepostrehli,ale tie ktoré ste momentálne ma rodičovskej dovolenke(čiže zo zamestnania,čiže vám stále trvá pracovný pomer) a plánujete ísť na ďalšiu MD zo zamestnania aj z DNP, počas tej ochrannej lehoty 8 mesiacov,tak nárok z DNP vám už nevznikne, lebo nástupom na MD zo zamestnania vám vzniká nemocenské poistenie zamestnanca.Ochranná lehota sa ruší vznikom nového či už dobrovoľného alebo povinného nemocenského poistenia !!!

jana201
20. jan 2012

@silviabn teda ja ked som teraz na rodicovskych davkach aj keby ze som si to platila tych 50 eur mesacne(teda prihlasila by som sa do konca januara ) tak by mi davali len matersku davku vyssiu pri durhom dietati ale na pn by mi pocas tehotenstva nevyplacali keby ze som na rizikovom to si mala na mysli ???

jana201
20. jan 2012

Ak sa na samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásite do 31.1.2012 a budete si riadne platiť poistné 270 dní, po ktorých Vám toto poistenie automaticky zanikne, nárok na materské Vám môže vzniknúť za predpokladu, že budete v čase zániku dobrovoľného nemocenského poistenia tehotná, pretože v takom prípade si nárok na materské budete môcť uplatniť z 8-mesačnej ochrannej lehoty plynúcej po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia

a toto mam chapat tak ze keby ze som zacala platit 31,01,2012 ... tehotna by som musela byt kedy ??? az po 270 dnoch ???

prosim o radu :(((((

lin123
20. jan 2012

@jana201 otehotniet by si mala do uplynutia doby 270 dni odo dna prihlasenia na DNP.

jana201
20. jan 2012

teda napriklad taky marec april ,,,dakujem za odoved !!!! 🙂 a keby ze som si platila tych 50 eur mesacne ak tam vychadza materska ??

lin123
20. jan 2012

@jana201 ano, napr. marec april maj jun...pocas tych 270 dni

jana201
20. jan 2012

@lin123 a este posledne dve otazky 🙂 ked dovolis
1. aka je tam suma materskej
2. keby ze som bola vypisana na rizikove vyplacali by mi pn aj ked som momentalne este do decembra na rodicovkom prispevku ? (dcerka ma dva roky)

lin123
20. jan 2012

@jana201 neviem ako sa riesi situacia, ked je mamicka na rodicovskom..ako to v tomto pripade je..v tomto Ti ja presne neporadim

jana201
20. jan 2012

@lin123 aj tak si mi pomohla az dost fakt velka vdaka !!!!! o tejto hodine som si myslela ze uz ani tolko nebudem vediet ako viem 🙂 dik

snad niekto este bude vediet 🙂

racik
21. jan 2012

@jana201 musis mat zaplatenych tych 270 dni, aby ti vznikol narok na materske,
napr. 31.1. 2012 sa prihlasis na DNP a na materskú mozes nastupit po 270 dnoch .. niekedy v oktobri 2012 alebo ak otehotnis neskor, tak si uplatnis narok na materske do 8 mesiacov - pri prihlaseni od 31.1.2012 ,na DNP - ochranna lehota by bola niekedy v juni 2013, dovtedy musis nastupit na matersku

jana201
21. jan 2012

@racik teda keby ze som otehotnela napriklad april .2012 este by som ten narok nemala

jana201
21. jan 2012

racik
no a napriklad ja som v takom pripade ze som si platiala dnp od jula 2009 do decembra 2011 a som sa odhlasila .... :( neuvazene ... a v pripade tehotensva v marec/ april mam este narok je tam tych 8 mesiaco vlehota_???? dakujem za odpoved

gembird
21. jan 2012

Ahojte! Moja dcéra má 17 mesiacov a teraz plánujeme druhé dieťa. Poberám RP a som zvedavá, či existuje ešte možnosť prilepšiť si materskú s DNP, lebo už som počula všeličo. Pri prvom tehotenstve som to vedela využiť, ale odvtedy som to už zrušila(1.2.2011) Ako teda na to, ak existuje možnosť? Ďakujem vopred! Pekný deň!

peta268
21. jan 2012

@silviabn ahoj, prosim ta, ja som nezamestnana, poberam rodicovsky priespevok az do 10/2013. Na mna by sa ta 8-mesacna ochranna lehota vztahovala? Ostatne vsetko chapem, len v tomto nemam jasno, po precitani niektorych p
prispevkov. Dakujem velmi pekne.

janulap
21. jan 2012

@luciferka ale citam dalej....ze,aj na RD to plati za mna stat,ak...
V čase poberania rodičovského príspevku je poistenkyňa už povinná platiť poistné na dobrovoľné poistenie, čo však nie je prekážkou, aby sa z dôvodu starostlivosti o dieťa a po splnení zákonom stanovených podmienok prihlásila po narodení dieťaťa na dôchodkové poistenie aj ako poistenec štátu a poistné za ňu bude platiť aj štát.

Neplati to stat do 6.roku dietata?

janulap
21. jan 2012

zuzik1983 tebe by boli najlepsie ist sa odlhasit a opat prihlasit do 31.1.2012,tym mas zas dalsich 9 mesiacov ,k tomu,aby si ostala tehu.Neviem,kolko mesiacov ti dr.odporucil pockat,ale tych dalsich 9 mesiacov si myslim,ze stihas byt opat tehu 🙂

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 tak z DNP sa vypláca aj PN aj MD to je vlastne akoby jedno. Pokiaľ pôjdeš z PN rovno ma MD, bez prerušenia PN, tak by ti to mali vyplácať v tej istej výške, no musíš mať tých 270uhradených z toho istého VZ (ak by si menila VZ, tak sa môže stať, že ti budú vyplácať MD z min. mzdy, čo sa ti vôbec neoplatí)

- ty máš po skončení tých 270dní 8mes ochrannú lehotu, dokedy musíš mať nástup na MD (ak si skončí 270dní napr. v júni 2012 tak do februára už musíš byť na MD

- príklad - prihlásiš sa koncom januára napr. 23.1. 2012 - 270dní platíš no musíš otehotnieť najneskôr koncom augusta (aby si tam mala rezervu ten mesiac, kvôli nástupu na MD/prípadne by ti zle vypočítali termín ....) proste aby to náhodou neprešvihla o nejakých pár dní (pre nás nie je dôležité, no hoc by ti podľa ich tabuliek chýbal čo i len 1deň tak nemáš nárok - preto je lepšie nenechať to na poslednú chvíľu)

- takže otehotnela si napr. v júni/júli a rodíš cca marec tak spĺňaš a môžeš mať MD no neviem ako to máš s tým platením zabudla som odkedy platíš? kedy ti zanikne DNP??

a áno musíš sa najneskôr do konca januára nahlásiť (nie však 31.1!!!!!!!!!!!!!) im trvá min 1deň kým to nabehne do PC takže by ti to rátali po novom!!!!!!! treba tak najneskôr toho 28.1 - 29.1 tiež aby si bola krytá pri ich "pomalom nabiehaní do PC".... 😀