Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
19. feb 2012

@anella07
neviem presne tvoje údaje, ale neviem si predstaviť, že by si nežiadala o materké zo zamestnania, lebo o md v zamestnaní musíš požiadať a nepoznám taký prípad, že by počas trvania pp sa nežiadalo o matesrké. Ale ak si si aspon 1den platila v rozhod. období!!!! (ak nie, tak ukončenie pn z dnp je podstatné!!!) tak to vadiť nebude.
a to s tou dovolenkou v zamestnaní a pn z dnp by som aj tak napísala otázku na poradnu soc.poistovne, nech to máš na papieri, ak by boli problémy u vás v pobočke, čo možno predpokladať.

anella07
19. feb 2012

@gapa 31.1. Mi zo zákona zaniklo Dnp, platila som si na max od 04/2011. Od 1.2. Som sa spatne prihlásila na balik z minima, ako nepretržité poistenie so zmenou vz. Na pn som nastúpila 7.2. Čiže platím za 6 dní (vz deleno 30 dní?). RD mi konci 20.4. A od 23.4. Cerpam do md dovolenku. Cca mesiac. Md začína 16.5.
Poradili mi, ze ku koncu RD sa odhlasim ako osoba za ktoru platí stat, ukoncim pn z dnp, nastúpim do zamestnania na dovolenku a následný den sa odhlasim z dnp ako tehotná v OL, co asi neurobim, lebo sa mi to nepozdava moc. A následne na to poziadam o materské z práce a Dnp a mala by byt max materská... Tak dúfam, ze to tak aj dopadne...

gapa
19. feb 2012

@anella07
poistené za február vz : 29 x 6

takže dnp je považované za neprertržité od 4/2011 a od 1.2. platíš balík z minima.
Dá sa aj tak ako píšeš. Je podstatné, že ti bude dnp trvať dna 21.4. teda den po ukončení RD, potom to už podatatné nie je, dá sa aj odhlásiť. Ak ale dnp nebude trvať, tak nástup na md treba presne 6týž. pred očak.termínom pôrodu.
Ale asi by som si napísala na poradna@socpoist.sk a uviedla údaje a či je nevyhnutné, ak do práce fakticky nenaskúpiš, aby si pn ukončovala. Či proste môžeš v pn z dnp pokračovať a v zamestnaní od ukončenia RD čerpať riadnu dovolenku až do nástupu na md. Takto by si nič neplatila z dobrov.poistneia, ale by ti trvalo.

aj to odhlásenie z dôch.poistenia štátom je pravda, treba do 8dní od vzniku povinného dôch.poistenia zamestnanca, tj. do 8dní od ukončenia RD (bez ohladu na pn).

anella07
19. feb 2012

@gapa ďakujem ti, si veľmi zlatá ako tu radis nielen mne ale aj ostatným ;)

bubinko83
20. feb 2012

baby prišla vam Pn za minuly mesiac?

tinara23
20. feb 2012

@bubinko83 prišla presne 15.2.

janadl
20. feb 2012

@bubinko83 neprišla..... malo mi prísť okolo 600e, čiže z maxima, ale došlo 353, čo predpokladám že preplatok....

bubinko83
20. feb 2012

@tinara23 fuuha ja zavčasu . Mne prave teraz doniesla poštarka listok.

mimajesa
20. feb 2012

Ahojte nemam kedy vas citat tak sa rovno opytam...som teraz na MD a poberam DNP chcem sa opytat ked mi skonci MD mozem ist este na PN alebo OCR a budu mi platit z DNP alebo to zanikne ked mi skonci MD??dik za odpovede 🙂 🙂 🙂

tinara23
20. feb 2012

@bubinko83 mne vždy príde 15-teho na účet ak pripadne na týždeň.

zitaje
20. feb 2012

baby viete mi povedat, kedy chodi nemocenske, ked som bola ocr? Bola som doma posl. desat dni v januari, tak ze kedy mozem cakat prasule. dik.

danuska111
20. feb 2012

@gapa
@anella07 baby, takže na sociálke, ako klasika, ujo, tesne pred kolapsom, pozeral čo chcem, ale samozrejme radu žiadnu neposkytli, "no viete to 8 mesiacov ste chránená, plynie vám doba, potom tam prišli dve tety, ktoré tiež samá ochota" ale prišla som zhruba na toto, ak mi poistenie zaniklo k 31:1:2012, tak ako to bolo dané štátom, tak by som na materskú mala nastúpiť najneskôr 30.9.2012 a to by som do toho aj spadala, vymeriavací max. základ je cca 1153 a z toho ak si odrátam môj hrubý plat, ktorý dúfam, mi aj naša mzdárka dopapierov pre SP, tak potom čo som si platila DNP mi to vychádza na to maximum, možno o pár eur menej, pretože som mala celkom dobrý plat

milena35
20. feb 2012

Mne prisla ocerka presne 15teho................ako vzdy.........ale susedovi este neprisla peenka..............tak neviem,ako to posielaju.........

hviezdicka2024
20. feb 2012

@milena35 ahoj, minule si mi pomohla s odpovedou a chcela som sa ešte spýtať, možno mi budeš vedieť poradiť..
platím si od júla 2011 DNP z max. vymeriavacieho základu, v decembri mi však zdvihli plat o 50 eur, nadalej však posielam do SP 26 eur mesačne, aj po zvýšení platu, čo mi vyšiel rozdiel medzi max.VZ a hrubým príjmom.
nebude to mať nejaký vplyv a vyplatia mi maximálnu materskú po splnení podmienky 270 dní???
Ďakujem za odpoved 🙂

aamonka
20. feb 2012

ahojte, prosim vas, ak niekto vie, poradte mi. zacala som si platit DNP na konci jula, v polke decembra som sa odhasila a zas prihlasila..teda 270 od noveho poistenia mi uplynie v septembri. som vsak tehotna, na matersku by som mala ist na zac jula, dostanem vobec nejaku matersku? predtym som studovala, tak zamestnana som nebola. dakujem. ide mi o to, ci aspon nieco dostanem.

nana776
20. feb 2012

@aamonka ahoj.ja si platim dnp od 11.septembra uz som tiez bola tehotna...ak neporodim skor ako do 10.jula tak budem mat narod na max matersku ak skor tak na minimalnu...ide o to ze musis si to platit tych 26.tyzdnov.Tak mi poradili v socialnej

gapa
20. feb 2012

@aamonka
nárok na materaké z dnp ti vznikne, ved 7/11 až 8/2012 je viac ako 270dní a od 12/2011-7/2012 je minimálne 26týž. Len teda záleží, či v čase od posledného prihlásenia na dnp do 31.12.2011 si mala aj nejaké ine nem.poistenie (napr. zamestnanie), čo by mohlo znížiť vym.základ.
Ak si ale v dec.2011 od posledného prihlásenia nemala iné nem.poistenie a mala povinnost platiť a platila poistné, tak sa z tohoto vym.základu bude rátať materské.

aamonka
20. feb 2012

@gapa nie, nemala som ine poistenie. ja som sa odhlasila v jeden den a prihlasila hned v druhy...aby som ani jeden den nestratila. dakujem ti velmi pekne. len som kdesi citala, ze sa nerata do toho tie dni co som bola poistena pred tym(podla noveho vraj) tak som sa chcela ukludnit, ze predsa nieco dostanem. i ked od toho jula som platila min, a az od decembra max, co je asi hlupost.

aamonka
20. feb 2012

@nana776 joj, diky, ja uz mam v tom taky gulas. mam pocit, ze kazdy vravi nieco ine

gapa
20. feb 2012

@aamonka
musíš rozlišovať, pre aký účel rátaš tých 270dní.
1. Pre účel nároku na nem.dávky?
- pre tento účel sa rátajú aj dni ukončeného nem.poistenia v období dva roky pred skutočným pôrodom, tj. toto splnaš
2. Pre účely ukončenia dnp zo zákona?
- pre tento účel sa dni ukončeného nem.poistenia NERATAJú. Dnp zaniká 270tym dnom od posledného prihláenia na dnp. A toto je novota v zákone účinnom od 1.2.2012, no nie je to totožné ako 270dní pre určenie nároku na materské.

ak si sa prihlásila z maxima v decembri, tak bude materské maximálne, lebo od posledného prihlásenia do nástupu na md je to viac ako 26týždnov, čo je pre VYPOčET materského podstatné.

aamonka
20. feb 2012

@gapa takze by som ju mala dostat?

gapa
20. feb 2012

@aamonka
samozrejme, ak nebdueš mať nedoplatky, ved cca v apríly už budeš mať splnených 270dní a teda ti vzniká nárok na nemocneské dávky z dnp.

aamonka
20. feb 2012

@gapa to si ma velmi potesila, dakujem ti velmi pekne, hned mam krajsi vecer

ivetka1981
21. feb 2012

@gapa milá gapa..aj ja by som Ťa chcela PEKNE POPROSIŤ o radu..už som bola aj v sociálnej,ale tam ten pán ma odbil ako nejakú príživníčku 😠 😠 😠 ...platím si DNP od 16.8. 2011--- 49,13eur(teda max.), na materskú nastupujem 2.3. 12 a mooc by ma zaujímalo,či to DNP mám stopnúť a ukončiť a budem dostávať materskú z maxima alebo to mám platiť naďalej a teda po koľko??

janulap
21. feb 2012

@ivetka1981 a budes mat splnenych 270 dni poistenia do porodu??Mala si aj predtym nejake poistenie?

katka9900
21. feb 2012

@mimajesa ahoj, poistenie ti automaticky zaniklo 31.1., matersku budes poberat normalne do konca. mozes sa este do konca februara prihlasit na cely balik so spatnym datumom od 1.2., poistenie sa ti bude ratat ako nepretrzite, nebudes musiet platit nic za balik. ked ti skonci md, mozes ukoncit aj poistenie a budes mat 7 dni ochrannu lehotu na pn, ocr, tak porozmyslaj, ci by si to vyuzila 😉

ivetka1981
21. feb 2012

@janulap platila som si DNP v najnižšej sume od 1.7.11 do 15.8. 11,potom som ho ukončila a platila si od 16.8.11 do teraz v maximálnej výške...pracovala som od 9.11.10 do 30.6.11....môže mi to výjsť??prosím spočítaj mi to..ja sa v tom akosi strácam..nejde mi to..

felinka
21. feb 2012

Ahojte kocky, ak s tym mate niekto skusenost, mozno mi budete vediet poradit.. Ked zena zisti, ze je tehotna a plati si DNP, je nejaka lehota, dokedy to treba oznamit soc. poistovni? Velmi pekne vopred dakujem za info! 😉

liz_lemon
21. feb 2012

@felinka tehotenstvo nemusis oznamovat, az ked ti lekar vypise papiere pred nastupom na MD, potom to zanesies do socialnej poistovne

felinka
21. feb 2012

@liz_lemon dakujem!