Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulienka1
28. jan 2012

@domeli Tak to by až tak nevadilo .čiže v pondelok si dám odhlašku a hned prihlašku ale s datumom 31.1 ,tak dúfam ,že to ešte bude OK.dAKUJEM ZA RADY.

sonicc
28. jan 2012

ahojte,
prosim vas, som uz roky dnp a teraz ho chcem odhlasit, prihlasit... musim sa prihlasit presne z toho isteho vz?
ako to potom je s tou zmenou len 1x za 6 mes.? nerata sa za zmenu aj odhlasenie a za dalsiu zmenu prihlas.? dakujem 🙂

sonicc
28. jan 2012

inak a nerobili vam pani na socialke problemy ked ste prisli odhlasit-prihlasit? leo niekedy su velmi ,mile, 🙄

michelitta
28. jan 2012

@sonicc ahoj,keď tam pôjdeš dá tí odhlasku a hneď aj prihlášku to máš ako 1 zmenu..no a či sú milé,no cakaj že sú!!!ja by som asi nebola tiež keby mi tam príde denne 50 ľudí sa prihla a odhlásiť🙂 ale je to jej práca,sama si ju vybrala🙂

jersey2
28. jan 2012

dakujem:D

jersey2
28. jan 2012

@tinara23 dakujem:D

sonicc
28. jan 2012

@michelitta dakujem 🙂

vaneska83
28. jan 2012

@domeli dakujem

bobjan
28. jan 2012

@erika12345 záleží aký máš vymeriavací základ. Ja keď som prešla na RP, tak som si ho zdvihla na maximum, takže som platila tých 49Eur, ale potom som to zrušila a teraz som si v januári založila znova nové z maxima a platiť budem 50,75Eur. Pred MD som bola PN a počas nej mi zanikol PP. Takže teraz som nezamestnaná.

tweetinka.co
28. jan 2012

ahojte - zatiaľ som sa o túto tému nezaujímala, ale snáď sa nám podarí mať mimčo.. a niekde som čítala, že to dobrovoľné nemocenské poistenie je dobré uzavrieť do 31.1 - čiže do utorka - nájde sa niekto ochotný, kto mi to vysvetli (tak po lopatisticky 😅 ).
- čo a kam treba nahlásiť?
podľa čoho sa vypočíta potom materská - a koľko mesiacov sa bude vyplácať? aj počas materskej sa platí ešte to poistenie?
- teda.. ako to vlastne funguje?
vopred ďakujem za rady a pomoc...

kata2882
28. jan 2012

@tweetinka.co musis zajst na socialnu poistovnu dat prihlasku na DNP, ak chces vyssiu matersku, tak z vyssieho vym.zakl. platis podla stareho, teda len DNP,270 dni.do tejto doby by si mala otehotniet, aby si mala matersku z DNP, po uplynuti 270 dni ti plynie 8mesacna ochranna lehota. pocas materskej alebo PN sa DNP neplati

tweetinka.co
28. jan 2012

@kata2882 Ďakujeeem. Krásny večer..

janino
28. jan 2012

@kata2882 nevies nahodou, ako je to, ak som si platila DNP od augusta 2010 a vlastne mi automaticky skonci teraz v januari...aj tam je ochranna lehota 270 dni? neviem totiz...mozno aj som tehotna...to sa pocita od terminu porodu? ja som uz z toho salena 🙂 alebo sa mam radsej nanovo pripoistit? ale po pravde, nechce sa mi nalievat im dalsie peniaze (a omnoho viac) do valova

annie6
28. jan 2012

@janino ochranna lehota po zaniku 8mesiacov je iba v pripade, ze si tehotna v case zaniku poistenia

janino
28. jan 2012

@annie6 hmmm...ked mrcha mi meska (podla vypoctov som v 4-5tt)...tak keby som bola tehotna, som v ochrannej lehote, aj ked to lekar potvrdi trebars 6.2.? a uz nebudem poistena?

annie6
28. jan 2012

@janino ano, to oni si aj tak vraj zistuju az neskor, ked sa dava ziadost o materske a tam sa dava vraj kopia tehotenskej knizky ci co, tak podla toho budu vediet, ze si bola v case zaniku tehotna a si v ochrannej lehote 😉

janino
28. jan 2012

@annie6 no tak to nechame na prirodu 🙂 este tam skusim zavolat v pondelok.

zuzanaca
28. jan 2012

ahojte 🙂
mám otázočky: ak som na materskej z DNP. ktorá trvá do 20.2.2012, kedy mi zanikne poistenie? A ak by som si ho chcela platiť po starom aj ďalej, dá sa to?
ďakujem 🙂

nanku
28. jan 2012

@prunee ja by som ti poradila, abi si sa prihlasila odrazu z maxima, aby si mohla potom cerpat davky PO ci OCR z maxima

hedka17
28. jan 2012

Ahojte neviem kto to tu uz pisal ze pocas RD nie je 8 mesacna lehota lebo toto je potom co? údajne som \"špecifický prípad..\"

6.1.2012 / gabrielka94 / Reagovať

Ak dovolíte stručne popíšem moju terajšiu situáciu:

Od roku 2004 až doposiaľ som zamestnaná na plný úväzok.
Od 16. augusta 2010 som platcom dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP). DNP som si platila z maximálnej výšky a mesačne ma to vyšlo 22,70 EUR, keďže som aj zamestnaná.
Dňa 24.júna 2011 sa mi narodil syn (na MD som nastúpila 13.mája 2011). Takže na materskej dovolenke budem do 12.1.2012 (potom nástup na rodičovský príspevok).
Počas MD som si samozrejme DNP neplatila (výška môjho materského príspevku činila mesačne cca 640 EUR-podľa počtu dní v mesiaci samozrejme).
V októbri 2011 som zistila, že čakám druhé dieťa (narodiť by sa malo niekedy v júni 2012 – predpokladaný nástup na MD okolo 16. mája 2012).
Chcela by som sa opýtať, z čoho sa mi bude počítať výška
materského príspevku? Budem ju dostávať aj od zamestnávateľa a aj z DNP ako doteraz? Aj teraz sa mi bude počítať aj z DNP – a teda mi vyjde opäť maximálna výška materského príspevku? Ak nie, čo mám urobiť aby výška materského bola maximálna?
AD gabrielka

6.1.2012 / Jozef Mihál / Reagovať

Odpoved mate emailom ale aby sa poucili aj ostatni, napisem to aj sem.
.
Prva vec, podla novely zakona Vam od 1.2.2012 DNP zanikne, avsak narok na matersku, na ktoru chcete nastupit cca 16.5.2012 z DNP budete mat – na matersku totiz pojdete v ochrannej lehote. Ochranna lehota trva 8 mesiacov po zaniku nemocenskeho poistenia, tyka sa to samozrejme aj dobrovolneho nemocenskeho poistenia.
.
Tu doplnam, ze narok na matersku budete mat aj z nemocenskeho poistenia zamestnanca.
.
Druha vec, urcenie vysky materskej. Kedze DNP zanikne k 1.2.2012, rozhodujuce obdobie sa posudi ku dnu zaniku DNP, teda k 1.2.2012 – a bude to predchadzajuci rok, teda rok 2011 – DNP Vam zacalo 16.8.2010.
.
Vyska materskej z DNP bude dana ako 65% z denneho vymeriavacieho zakladu zisteneho v rozhodujucom obdobi.
.
Denny vymeriavaci zaklad = podiel vymeriavacich zakladov, z ktorych ste si platili na DNP pocas roka 2011 a poctu dni, za ktore ste DNP platili.
.
Cize spocitajte si, z akeho zakladu ste platili na DNP od 1.1.2011 do 12.5.2011 (teda v case, kym ste nesli na prvu MD) a tento sucet si vydelte poctom kalendarnych dni od 1.1.2011 do 12.5.2011.
.
Pokial ide o matersku z poistenia zamestnanca – rovnako ako pre DNP plati, ze rozhodujuce obdobie je obdobie od 1.1.2011 do 12.5.2011, spocitate si zaklady z ktorych ste platili nemocenske v zamestnani a vydelite poctom dni od 1.1. do 12.5.2011.
.
Vysledna materska bude 65% zo suctu oboch dennych vymeriavacich zakladov.

Majdete to tu http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...

kaperi
28. jan 2012

@pami2 Ahoj, neviem či si už zistila odpoveď na tvoju otázku,ale pre istotu napíšem, čo mne povedali v SP. Ak chceš otehotnieť až v lete 2013, tak to je už neskoro ak si už teraz platíš DNP. Potom ti nevyjde ochranná lehota 8 mesiacov po tých 270 dňoch DNP. Ak si chceš uplatniť vyššiu materskú, mala by si otehotnieť skôr.

mirkave
28. jan 2012

@hedka17 teraz pekna nechapacka z toho,co pise mihal......co sa vsade pisalo,tak si treba dat pozor na takyto pripad......
ochranna doba z dnp samozrejme je.ale tym,ze budes mat narok na matersku aj zo zamestnania sa ti akoby ochranna doba z dnp zrusi (je to na hlavu postavene,podla mna je to somarina jak vysita 🙄 .ale vyzera,ze to tak je 😒 ) lebo nastupom na matersku zo zamestnania akoby "znovuvznikne" povinne poistenie zo zamestnania a cize ochranna lehota z dnp sa rusi.....
a teraz som bud ja nechapava alebo neviem.vsade sa pisalo,ze si treba dat pozor na taketo pripady- hociake vzniknute poistenie rusi ochrannu dobu

mima595
29. jan 2012

@hedka17
@mirkave - podla mna jednoducho Mihal zabudil na prerusenie ochrannej lehoty prerusenim nemocenskeho poistenia...si myslim, že keby sa ho teraz niekto spytal este raz to iste, ale konkretne sa ho aj spytal, ci sa mu 8-ochranna lehota nastupom na matersku nezrusi...jeho odpoved by bola ina.....

stitch30
29. jan 2012

čiže ak som si dala DNP k 26.1.2012 čiže 270 dní uplynie 20.10.2012 a som aj zamestnaná a plánujem otehotnieť až v júly tak v podstate tým že som zamestnaná tak ja už materskú z DNP nebudem poberať lebo to zamestnanie mi ukončí 8 mesačnú ochrannú lehotu ? Lebo keď som sa odhlasovala a následne prihlasovala tak som sa na to spýtala pani na sociálke a povedala mi že môžem byť pripoistená aj popri zamestania . Už som z toho jeleň čím viac sem chodím a čítam tým to je tuším horšie ☹

dana1972
29. jan 2012

babule ja som sa prihlasovala Na DNP v juli 2011 270 dní budem mať tuším 3. apríla tehotná nie som čo mi s toho vyplíva

walta
29. jan 2012

🙂 🙂 🙂 Krasne ranko zelam 😉 😉 😉 Dievcata, ja teraz od 12. februara nastupujem na MD. Platila som si DNP, uz mam splnenych aj tych 270 dni. Cize, ak som to spravne pochopila, teraz od 1.2. mi to automaticky zanikne a ja som v tej 8 mesacnej ochrannej lehote. Aky je teraz postup, resp. kam mam ist najskor si dat potvrdit papiere na cerpanie MD? Asi najskor k mojej gynekologycke, potom v praci a zaniest na soc. poistovnu, nie? Neviem, to len dedukujem. A este ma napadlo, pracovala som v kuse vyse 3 a pol roka, ale u dvoch zamestnavatelov, to znamena, ze si budem musiet dat potvrdit papiere aj u toho predchadzajuceho, ci ako? Viete, kvoli splneniu podmienky- odpracovane najmenej 2 roky pred cerpanim MD.
Dakujem krasne za vasu pomoc a odpovede 😉 😉 😉

jaya47
29. jan 2012

Ahojte, potrebovala by som poradit, citam rozne stranky a tu upravu zakona a som trochu mimo.
Platim si uz 2 roky DNP z maxima (cize 270 dni uz mam davno), v lete som menila na mensi vymeriavaci zaklad a zacala byt zamestnana, co som doteraz. Pomoze mi zajtra zrusit a pozajtra zalozit DNP, aby som mala este nejaky cas na otehotnenie?
Teda tych 270 dni k 1.2.2012 sa rata od posledneho prihlasenia sa? Alebo 270 dni za posledne 2 roky?

spisiacka
29. jan 2012

@hedka17 no krasne tak kto ma teraz pravdu? socialka ci mihal? ako to s nami bude? By som to vytlacila a ako 20 cm pismena a nalepila na stenu socialky... naj sa konecne rozhodnu. Podla tvojho podania je jasne ze si na rodicaku a ked pojdes na druhu matersku tak vznikne to nove poistenie zo zamesntnania a aj tak napisal ze ti vznikne materska z DNP.

mima595
29. jan 2012

@spisiacka - ale tu je zbytocne sa spoliehat na MIhala...treba sa spoliehat na to, co napisala SP...a este je v tom aj opora v zakone..kde je jasne uvedene, kedy sa ochranna lehota prerusuje.....a je tam konkretne pripad, že ochranna lehota sa rusi vznikom noveho nemocenskeho poistenia.....

akože budes riskovat to, že prides o materske z DNP, kvoli nejakemu vyjadreniu Mihala???

prunee
29. jan 2012

@nanku Takze ked som zamestnanca, aj tak sa mam prihlasit z maxima? Kebyze si DNP platim len z toho rozdielu medzi platom a maximalnym vymeriavacim zakladom, tak by som nemala narok na PN a OČR, ale iba na matersku? A prosim ta, co je ta ochranna lehota 8 mesiacov? To znamena, ze aj keby sa mi nepodari otehotniet za tych 270 dni, tak potom este mozem v tej ochrannej lehote? Dakujem 🙂