Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

maznak8
6. sep 2011

baby ktore ste na materskej a platite si DNP na druhe dieta ozvite sa prosím potrebujem poradit.

murinko82
6. sep 2011

@gapa prosim ta mozes este raz vysvetlit o zaniknuti dnp k 31.12.2011 ze ti co budu chciet byt poisteni tak aby si podali do konca januara prihlasku? (ak som tomu spravne porozumela tak poistenie si budem moct dalej platit a nebude zrusene?lebo pani na socialke povedala ze to bude uplne zrusene tak teraz neviem co dalej )

zoska
6. sep 2011

zdravim,
poprosim vas @gapa prip. niekto kto mi vie odpovedat/ potvrdit moj predpoklad...

som na MD a chceli by sme druhe babo, preto som si od aprila 2011 zacala platit dnp z maxima a moja otazka je, ze ak otehotneniem v blizkej dobe, cize budem rodit v roku 2012 tak RO je rok 2011 a teda: Mozem zrusit od 1.1. 2012 DNP-podat odhlasku??? Nebude s tym nejaky problem? Nevidim dovod, platit v roku 2012 kedze RO je za tento rok a som ucelovo poistena len kvoli materskej...Moze sa to takto urobit?
Dakujem

gapa
6. sep 2011

@mariro
áno, presne ako píšeš, v rozhod. období (od prihlás. do 31.12.2010) nemala vym.základ, lebo to bolo len obdobie, kedy platiť nemusí a preto sa dávka ráta z minima. Bolo treba sa prihlásiť najskôr 1.1.2011, ako som písala, vždy je to o konkrétnych dátumoch a údajoch. Už s tým nič nenarobí.

gapa
6. sep 2011

@lias
áno, podla terajších výkladov sa to započítava.

gapa
6. sep 2011

@lucyyda
nepíšeš o čo ti ide.
no počas pn ťa na UP nezaevidujú. počas pn zo zamestnania treba nadalej platiť dnp z vym.základu, z ktorého si prihlásená. Dala si málo údajov, či si tehotná, kedy máš termín ...

gapa
6. sep 2011

@murinko82
len tí, čo budú chcieť a môcť, som písala že povinne nemocensky poistený napr. nebudú môct byt dnp a ani tí ktorí nemajú povinné dôch.poistenie ale to som už písala. Podrobnejšie to nemá význam rozoberať, lebo je to aj tak len návrh.

gapa
6. sep 2011

@zoska
ak by platil terajší zákon a po odhlásení ti nevznikne žiadne nové nem.poistenie, tak by si mohla, aj ked takýto postup velmi neodporúčam. Ale bude záležať, aký bude zákon účinný v čase nástupu na md.

zoska
6. sep 2011

@gapa jasne chapem, rozmyslal som nad znizemim vym.zakl. na minimum od noveho roka, ale tiez som zvedava ktore navrhy prejdu a v akej forme...

myslis ze by sa mi mohlo stat ze aj mapriek tomu ze platim dnp by mi "vdaka" novele nevznikol narok na matersku? dufam ze nejaka retroaktivita este plati ...

a velke DAKUJEM za tvoju trpezlivost a ochotu odpovedat 😉

gapa
6. sep 2011

@zoska
netrúfam si niečo tvrdiť dopredu, no bacha na ten vznik nového nem.poistenia, ak by ti zaniklo 31.12.2011. A tiež neviem, ako budú brať maminy na RD (ak si zamestnaná) a ktoré majú dnp a vznikne im nem.poistenie zamestnanca v den nástupu na dalšiu md. Ale už akosi nevládzem rozmýšlať, mi to nepáli 😔

lias
7. sep 2011

@gapa Ďakujem!!!!!
termín mám na jar 2012, tak dúfam že sa dovtedy nič nezmení 😉

kata13
7. sep 2011

ahojte, minuly mesiac som si zacala platit DNP, teta na socialke mi vypocitala sumu 14,47€, moj hruby plat vtedy bol 790€, tento mesiac mi plat zvysili na 860€, a teraz neviem, ci je potrebne to nahlasit na socialke a ci ma to nejak ovplyvni. ale predpokladam, ze suma ktoru si priplacam mesacne sa nezmeni, ked pokial viem je tam tiez nejake minimum z ktoreho sa to pocita.
dakujem

gulkabombulka
7. sep 2011

@kata13 ty si sama urcis z akej sumy si chces priplacat,ale podla mojich infosiek od januara rusia toto pripoistenie

oskvarkaa
7. sep 2011

@kata13 ale asi si to budes teraz trochu preplacat... nahlasit to tam ale povinne netreba, ale z vyplaty ti uz pojde viac.. men na socialke povedali ze tak raz rocne staci ked si to zaktualizujem... lebo to sa pocita ten max. zaklad - hruba mza a ostane ti suma z ktorej max. by si to pirpoistenie mala platit (tie percenta z toho) no a ak platis trochu viac tak trochu preplacas....
baby a ako je to teda s tym rusenim... ja si platim od 8.6.2011 a tehu este niesom.. ale planujeme... ale neviem teda ci sa mi to oplati este platit ci ako to ma byt s tym rusenim... to mi ako ze prepadne to poistne v prospech statu ci ako ??

kata13
7. sep 2011

@gulkabombulka
@oskvarkaa to mi ani nehovorte, ze sa to bude rusit,dufam, ze sa to bude este aspon nejak dat vyuzit, nie ze na to teraz len zbytocne stratim

oskvarkaa
7. sep 2011

@kata13 no ja zatial tiez nic blizsie neviem len som daco cula ze je to v tom zakone o suerhrubej mzde a ze im to zatial nepreslo... ale ktovie co bude.. kazdopadne ja to zatial urcite risknem a nezrusim to (aj ked mi to do konca roka nevychadza ani tych 270 dni)

kata13
7. sep 2011

@oskvarkaa no ved prave, tycz 270dni som vypocitala tusim az niekedy na maj, ale tiez to nejdem rusit. dufajme, ze to budeme moct vyuzit

janulikko
7. sep 2011

Dobrý deň,

budem veľmi vďačná, ak sa mi niekto kompetentný ozve...

Od októbra min. roku si platím DNP v max. výške...cca 50 E / mesačne...otehotnela som a som v 4 tt...pojdem zrejme na PN... na rizikové tehotenstvo...potrebujem radu : mam prestat platit DNP? kedze som uz davno prekrocila 270dni nepretrziteho platenia? alebo to mam platit dalej? ked budem na PN, bude mi socialka vyplacat slubenu davku? a co po porode? dostanem matersku kedze som len studentka na VS:?
dakujem

zuzuliatko12
7. sep 2011

@janulikko ahoj, kedže pôjdeš na Pn, tak počas nej nemusíš platiť ani počas poberania MD, takže na tvojom mieste by som sa neodhlasovala, veď ak budeš PN tak platiť nebudeš. A budeš poberať dávku z DNP takže máš na všetko nárok a 6 týždňov pred pôrodom pôjdeš na materskú a budeš ju normálne tiež poberať🙂))

janulikko
7. sep 2011

Zuzu
@zuzuliatko12 🙂 dakujem, ale davku budem poberat aj teraz pocas PN? ci az 6 t pred porodom? a co je na tom pravdy, ze po porode budem poberat tu zvysenu davku cca 600 E iba 6 mesiacov ak budem od teraz na PN?

kavaapalma
7. sep 2011

to snad nemyslia vazne,ze to chcu zrusit ja si to platim uz cez tri roky...a pochybujem zeby im presla ta sperrhruba mzda...ci co to chcu vlastne schvalit...

yoel
7. sep 2011

ahojte potrebujem surne niekoho kto sa vyzna v DPN, viac ako ja ja som na bode mrazu 😖 dakujem poprosim do IP

zuzuliatko12
7. sep 2011

@janulikko to ti neviem poberať či je to pravda ale ako náhle budeš Pn tak budeš poberať dávku 🙂

darinkazv
7. sep 2011

@janulikko ja napríklad dávku z DNP teraz počas Pn nepoberám. preto, lebo som si o ňu nepožiadala. berem len z povinného NP. radšej. lebo neviem, o koľko by mi to potom ukrátilo materskú. a aj počas PN posielam peniažky na DNP 😉

lucia.kl
7. sep 2011

@janulikko
@darinkazv ak máš splnených 270dní, tak môžeš poberať dávku aj z DNP a nemusíš platiť. dlžka materskej sa PN kou nijak neovplyvňuje...

lucia.kl
7. sep 2011

@zuzuliatko12 teraz som si prečítala aj správu vyššie, takže prestať platiť DNP môžeš až po tom, ako ti príde zo sociálky priznanie dávky z DNP, PN môžeš byť kludne celé tehu a aj MD budeš potom dostávať tých 6tt pred termínom pôrodu sa nastupuje, odhlasovať z DNP sa nemusíš, nakolko počas PN ani MD nemusíš DNP platiť... odhlásiš sa až po skončení MD

darinkazv
7. sep 2011

@lucia.kl PNkou nie. ale ani čerpaním dávky z DNP sa neskracuje alebo neznižuje materský príspevok?

lucia.kl
7. sep 2011

@darinkazv nie, nemá to na MD nijaký vplyv... bola som PN celé tehu a poberala som MD pekne 43tt - dvojičky...
ale musí už byť splená podmienka 270dní a 26tt

darinkazv
7. sep 2011

@lucia.kl tak to je super 🙂

tinna13
7. sep 2011

ahojte baby, prosim o radu
Na PN som uz od zaciatku tehotenstva a uz by som mala nastupit na matersku. Dnes mi vsak sestricka u gynekologa navrhla, ze ma necha na PN az do porodu a cca tyzden pred terminom mi da matersku. Myslite ze takto to bude v pohode?