Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivuss01
14. nov 2011

@mariro neviem, ale ako hovori gapa, je to len NAVRH.....

mariro
14. nov 2011

@ivuss01 no dufajme ze to neprejde,netreba zrejme panikarit popredu a hlaialto cervne tuto vypisujeme vselico a PAN MIHAL odtialto op cerpa motivaciu......clovek si uz nemoze ani o radu napisat,lebo je to zneuzite.

marianne
14. nov 2011

@gapa tych 270dni ma byt splnenych v poslednych dvoch rokoch pred porodom nie?cize moze sa tam zapocitat sj obdobie uz ukonceneho DNP?

lubica69
14. nov 2011

@zuzanamatko niekto to písal pár strán dozadu alebo pozri stránku soc.poistovni
@mariro to si pekne napísala

mariro
14. nov 2011

@lubica69 sak mi tam pismenka skakali od jedu....a nie je to tak??? na nas sa vysplhal tak vysoko,najprv nam radil a teraz sa tvari ako on vie usetrit a zatrhne vsetky ojeby ktore nas on naucil

lubica69
14. nov 2011

@mariro 😀

zibi
14. nov 2011

@lubica69 aha a nevies kolko to bude ? dokopy?

quinka1
15. nov 2011

ahojte baby, prosim vas, tie co sme uz teraz tehotne, nemusime sa bat, ze by sme nemali narok na matersku z dnp? som na rizikovom, termin mam v juni, tak budem mat narok aj na pn az kym nepojdem na matersku? dakujem za odpoved 🙂

dzudka
15. nov 2011

@darinkazv tak to mas stastie ze splnas tych 26tyzdnou ja ich mam 26tyzdnou 29.1.2012 tak dufam ze to stihnem 😅

katarina104
15. nov 2011

ahojte, no to je snáď sranda, ten miháľ ma štve 🙄 , neviete ako dlho je ochranná lehota, ak sa mi to zruší na materskú idem až koniec apríla 😒

darinkazv
15. nov 2011

@nikolino no, tam isto bude podmienka aj v tom, dokedy bude treba nastúpiť na materskú, aby si mala nárok na materskú z DNP. predtým to chceli vlastne, že do 8 mesiacov od účinnosti zákona, že bude musieť žena nastúpiť na MD. ale tak aspoň sa daj na PNku potom, aby sa ti aspoň dačo vrátilo z tých peňazí

darinkazv
15. nov 2011

@dzudka tak ak to bude platiť od februára, tak to stíhaš 🙂

dzudka
15. nov 2011

@darinkazv no ja dufam ze to stihnem ze to tak bude lebo ma porazi lebo platim nemale peniaze im tam ved 50eur mesacne je dost z toho maleho rodicovskeho co mam teraz pri syncekovi.. ☹

rybka08
15. nov 2011

@lubica69, @gapa ja som nezamestnana, keby som sa vratila na rodicovsku dovolenku - vtedy za mna plati dochodkove stat, stacilo by mi k nemocenskemu priplacat poistenie v nezamestnanosti?
Ako je to vlastne teraz, ked som sa nahlasila na UP, v SP mi vraveli, ze do 6 rokov dietatka sa pre nich nic nemeni, teda pokial nebudem mat prac. pomer. Plati za mna dochodkove stat, alebo nie?

katarina104
15. nov 2011

@rybka08 bude za teba platiť len do 3 rokov alebo ak nedáš dieťa do škôlky na viac ako na 4 hod. tak do 6 rokov, alebo ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav 🙂

rybka08
15. nov 2011

@katarina104 Dakujem 🙂
Chceli by sme babatko, takze pre mna to bude lepsie davat maleho len na 4 hod, vratit sa na RD, aby to bolo pre mna vyhodnejsie, ak schvalia tie zmeny...znamenalo by to potom, ze by som mala potom platit nemocenske +poistenie v nezamestnanosti, ze? Mam 270 dni a 26.tyzdnov splnenych. Chapem to dobre? 😀 😀 😀

katarina104
15. nov 2011

@rybka08 neviem či sa dá spätne vrátiť a platiť, choď si to zistiť na soc. poisť.už si ho dala do škôlky na celý deň? nevieme čo schvália skoro uvažovať, nemusíš si platiť poisť. v nezamest. iba by si bola vedená na zravot. poisť. ako starostlivosť o dieťa do 6 rokov, a nemusela by si platiť nič ani byť na UP, no a ak chceš aj DNP

milena35
15. nov 2011

@rybka08 Ano,tebe bude stacit platit dnp a dpvn....

gapa
15. nov 2011

@rybka08
podla teraz účinných zákonov
1.dôch.poistená- môžeš byť do 6rokov dieťaťa bez ohladu na to, kolko chodí dieťa do škôlky, len ak sa zamestnáš na prac.pomer sa musíš odhlásiť. Ak si evidovaná na up a dieťa chodí do škôlky na celý den, tak to nevadí.
2.zdrav.poistená
- do 3rokov počas poberania RP tiež nikoho nezaujíma, či chodí do škôlky a na kolko
- po ukončení poberania RP už môžeš byť zdr.poistená štátom bud
---ako uchádzač o zamestnanie alebo
---ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ak je v škôlke max. 4hod. denne)

na nárok na mateské musíš byť nem.poisetná dva roky pred pôrodom aspon 270dní a ak chceš z dnp vyššiu materskú, tak v rozhodujúcom období treba vyššií vym.základ a od posledného prihlásenia musí trvať dnp aspon 26týž. pred nástupom na md (nástup na md najneskôr 6týž. pred očak. termínom pôrodu).
toto samozrejme platí teraz, bude ale podstatné, čo bude platiť v čase nástupu na md.

ak nie si zamestnaná, tak nečepáš RD (tú čerpá len zamestnanec, ktorému trvá prac.pomer), len napr. splnaš podmienku riadnej starostl. o dieťa do 6rokov podla zákona o rodič.príspevku (z tohoto zákona čerpá soc.poistovna definíciu riadnej starostl. o dieťa aj po dosiahnutí 3rokov) pre možnosť byť dôch.poistená štátom

jasminet
15. nov 2011

baby ja tomu zas nerozumiem 😅 DNP si platim od 02/2010, cize vsetky podmienky splnene mam (momentalne). termin porodu mam 07/2012...
teraz nerozumiem ci ked prejde tento novy navrh (ak teda prejde) co so mnou. som aj zamestnana, momentalne na RD, akurat by sa mi RD a nova materska prelinali. budem mat narok na MD aj z DNP ci uz nie, iba zo zamestnania??
a ked od 02/2012 zrusia dnp, tak uz nebudem mat splnenu podmienku 26tyz. pred nastupom??

toxity
15. nov 2011

@jasminet to by som aj ja rada vedela,ved to nebude mat nikto splnene,kto pojde na md po februari..mohli by tam dat ochrannu dobu alebo co :(

slnieckko
15. nov 2011

mna vcera skoro porazilo ked som pozerala spravy na jojke... mam len 1 strucnu otazku, precitala som tu 3 strany dozadu a aj tak si niesom ista 😅 podla jojky - SZCO (zivnostnici) a nezamestnani budu mat aj nadalej moznost si platit dnp (aj ked drahsie lebo im tam pribudnu dalsie pripoistenia) a zamestnanci uz nebudu moct platit dnp a budu brat matersku len podla svojej hrubej mzdy?? ked je to tak tak ma asi slahne o zem z tohto sprosteho statu, tym ze som zamestnana som vlastne z pohladu vysky materskej diskriminovana, aj ked odvadzam statu vsetky davky aj tak dostanem menej ako ten kto neodvadza nic len si priplati dnp? a aj keby som si chcela priplatit tak mi tu moznost zatrhnu 😖 porazi ma ☹

nanku
15. nov 2011

ja som to pochopila tak, ze aj ked si zamestnanna tak si to mozes platit a zamestnavatel ti nebude platit poistne. memozes mat aj od zamestnavatela aj dobrovolne. teda neviem ci som to spravne pochopila

rybka08
15. nov 2011

Dakujem za odpovede 😉

darinkazv
15. nov 2011

@jasminet
@toxity tie, čo si platia ešte budú mať možnosť doplatiť si do chýbajúcich 270dní to DNP. DNP teda bude trvať do splnenia tej podmienky 270 dní. až po splnení podmienky 270dní ti poistenie zanikne. aby si mohla čerpať materskú aj z DNP. včera tu dali dve baby na to link.

toxity
15. nov 2011

@darinkazv aha,lenze ja podminku 270dni splnenu uz mam, ale bude mi chybat podmienka 26tyzdnov poistenia pred nastupom na md. Aj v takom pripade si to budem moct doplatit?

jasminet
15. nov 2011

@darinkazv ja presne ako @toxity mam splnenu podmienku 270 dni. uz daaavno, ale ked mi zrusia dnp vo februari a na MD nastupim az v maji/juni, tak nebudem mat splnenu podmienku 26 tyzdnov poistenia z dnp pred nastupom... keby som teraz hned nastupila na MD, tak som za vodou, lebo mam vsetko splnene, ale po jeho zruseni uz nie...

darinkazv
15. nov 2011

@toxity týchto 26tt neviem ako bude riešených. ja 26tt pred MD budem mať splnených už druhý januárový týždeň, na md idem začiatkom marca a rodiť idem v polke apríla, takže som sa tým nejak nezaoberala a ani teraz som nikde nenašla, ako to bude riešené s tými, čo rodia neskôr.

toxity
15. nov 2011

@darinkazv no ved tonkeby sme vedeli doprcic :((((

darinkazv
15. nov 2011

@jasminet tak, ako napísala vyššie gapa - od posledného prihlásenia musí trvať dnp aspon 26týž. pred nástupom na md (nástup na md najneskôr 6týž. pred očak. termínom pôrodu). koľko týždňov si platíš dnp od posledného prihlásenia?