Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bobocka
18. nov 2011

@hadassah no presne tak. a akym padom tak chcu usetrit,ked ziaden prijem z dnp a ostatnych dobrovolnych poisteni mat nebudu? nechapem 😕

milena35
18. nov 2011

Novela zákona o sociálnom poistení síce prešla legislatívnou radou vlády, ale na rokovanie vlády nebola zaradená a tak nie je predpoklad, že v tomto volebnom období dôjde k zmene dobrovoľného nemocenského poistenia a k 1.1.2012 zostane platný právny stav......toto mam od veducej soc.poistovne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

hadassah
18. nov 2011

@bobocka príjem síce mať nebudú, ale tak isto nebudú mať odlevy peňazí na PN-ky a materské a to sa im oplatí.
No dúfam, že to Mihálovi neprejde. Ženy ho volili, lebo si mysleli, že bude obhajovať ich práva a neuvedomovali si, že bude kopať za ich tím a všetky diery v zákone, ktoré nám ukázal bude ihneď plátať. A ide nám tu zalepiť oči nejakými 5% zvýšením materskej. Veď poletí on z toho parlamentu, už nedostane ani hlas.

bobocka
18. nov 2011

@milena35 to by bolo fajn. a to znamena,ze po volbach sa to moze riesit?teda bude? alebo zas zmena az k 1.1.2013 moze byt ci ako to je? lebo zmeny su v zdy k januaru...alebo sa myslim? neviem.v tomto podrobne info nemam,to len tak tapam 😀

bobocka
18. nov 2011

@hadassah ved ale zas to sa dalo nejak ohranicit nie? tie pn napr.keby sa to spravilo tak,ze do roka moze byt aj dobrovolne poistena osoba len isty cas a dost a aj to obdobie za rok co moze byt pn by bolo podmienene vyskou dobrovolneho poistenia,tak by si to mohli korigovat a aj tak by dnp ostalo.takisto aj ta dlzka poberania materskej pomocou dnp by mohla bt obmedzena.vsetko sa da.kompromisy sa daju robit aj tak, aby bola aj jedna aj druha strana spokona.ale teraz bude spokonna len jedna a to je voci nam dnpackam sakra nefer ☹

darinkazv
18. nov 2011

@milena35 k 1.1.2012 hej. ale oni to plánovali teraz ponovom od 1.2.2012. ja si skôr myslím, že to ešte pred voľbami budú riešiť, pretože väčšine tým zalepia oči. tam ide o to, aby mohli dvihnúť materskú o 5% a tým pádom musia zrušiť to dnp. takže skôr si myslím, že to budú do volieb riešiť. ☹

@bobocka no, to nie je vždy tak, že k januáru. veľa zmien sa dialo trebárs aj od septembra a podobne. a ponovom tie zmeny chceli uzákoniť od 1.2.2012.

bobocka
18. nov 2011

@darinkazv tak ti poviem,ze nech si tych trapnych 5 % strcia vies kam.vela matkam to bude na dve veci ked im materska ani nevyjde 😠 😠 😠 😠

bobocka
18. nov 2011

ja by som potom bola ochotna si platit aj ten balicek,ale nech sa mi kurnik rataju aj dni dnp zaplatene.nieze toto mi prepadne 🙄 😠

hadassah
18. nov 2011

@bobocka nepostrehla som presne, aký vysoký má byť ten balík, ale ak by to bolo 19% z VZ, tak z min. VZ by to vychádzalo 62,52 Eur, čo je dosť. Veď dnes sa na DNP z max. VZ platí 49 Eur. Balík poistení z max. VZ by vychádzal potom vyše 200 Eur mesačne ??? To si nebude vedieť dovoliť nikto.

katula77
18. nov 2011

@darinkazv presne moj nazor, zakonnik prace plati od 1.9., cize oni mozu dat termin hoci aj na vitazny februar 🙂
proste nie su prachy na nic, rozflakali to a teraz uz niet co rozdavat.

katula77
18. nov 2011

@bobocka ved im ide o to vydaj totalne zastavit, ich nezujima ze my tam dame 5 korun obrazne ale to, ze za to chceme 50 korun, rozumeno? proste skrtenie nakladov, proste oni to brali ako pyramidovu hru, ale to je dnes predsa kazda poistovna..., cize preco sa zamerali na toto, nerozumiem.

bobocka
18. nov 2011

@katula77 ale vydaj nezastavia.ci ano? materku vyplaca len zamestnavatel,ci aj stat ma z toho nejake percento?

bubulka722
18. nov 2011

@bobocka No tak to ma fakt dostalo. Naivne som si myslela, že pádom vlády budú mať prvoradý záujem nerýpať do soc. vecí aby si zaistili aspoň nejaké kreslá v parlamente pri nadchádzajúcich voľbách. Ako vidieť hajzel Mihál v sebe nezaprie svoj prvoradý záujem zrušiť DNP a skrýval to pod superhrubou mzdou. Nič iné nám pravdepodobne neostáva, len veriť že sa do parlamentu nedostane a ak áno, že to nepodpíše prezident. Inak som na tom podobne ako ty, z tých mizerných 190,-€ sa nedá žiť.

mima595
18. nov 2011

@bobocka - vsetko, co bude uplatnene do 1.2. 2012, resp. v ramci ochrannnej lehoty ti umoznia cerpat...ale nic nove nie...

darinkazv
18. nov 2011

@bobocka mňa tiež 5% nespasí. ale toto je práve ich taktika. pretože nás, čo si platíme dnp je menšina. a tie, čo si dnp neplatia, tak budú happy aj za tých 5%. takže oni hrabú po väčšine, nie že vyautujú menšinu. veď na tom politika hrabe celé roky. ☹

bobocka
18. nov 2011

@bubulka722 ved toto.na ten uvod potrebuje maminka pre dietatko najviac. a 190 euri je smieska.sice fajn,aj horsie moze byt,ine staty ani to nemaju,ale zas v inych statoch je uplne ina zivotna uroven a minimalna mzda atd atd.

jasminet
18. nov 2011

@bobocka zamestnavatel ti nevyplaca nic... aj matersku aj rodicovsky vyplaca IBA stat...

luciqixina
18. nov 2011

ahoj baby citam tu od vas o nejakej lehote pre uz tehotne zeny.....takze ked splnim podmienku 270 dni pred 1.2.2011 (teda ak to zrusia) na aku matersku budem mat narok ked som aktualne 16tt...a platim si maximum

bobocka
18. nov 2011

@jasminet no taaak,tak tym padom stat bude zvysenie materskej viac stat.teda stracaju ak zrusia dnp a teda ziaden prijem z neho mat nebudu,no zaroven navysia matersku.asi tam bude rozdiel v ich prospech,no keby neboli lenivi a stanovili by iste pravidla a limity pri cerpani materskej a pn z dnp,tak mohlo ostat aj to aj to.

milena35
18. nov 2011

......citajte... nie je reálne z časového hľadiska, aby sa na rokovanie parlamentu zaradila navrhovaná novela, už budú iba dve zasadania a sú iné priority ako DNP
- vláda SR má obmedzený mandát a o tom , čo pôjde do parlamentu musí mať súhlas prezidenta a takýtom súhlas neexistuje............. 🙂 🙂 🙂 🙂

dia459
18. nov 2011

Ahojte baby, z hore uvedenej stranky som si precitala naslodovne: Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.
nerozumiem tomu celkom, jedna sa tu o to, ze ak do 31. januara neziskam 270 dni DNP tak si to mozem platiti nadalej v mojom pripade do juna a potom napr ist na PN alebo na matersku....mali by sme teda takto narok na tie zvýsene davky ci nie? Ako tomu rozumiete vy?

bobocka
18. nov 2011

@dia459 ja som to tiez tak pochopila. a co ta zena,co v tom case tehotna nebude,alebo bude cerstvo tehotna? vznikne jej aj tak narok na materku? nechapem tym dalsim poctom.ja budem mat 270dni koncom aprila.ak otehotniem napr zaciatkom roka a termin bude v oktobri a ja v aprili splnim podmienku 270 dni tak co potom?bude materska v mojom pripade,ci nebude ci co? alebo budem musiet pokracovat v tom ich nezmyselnom baliku aby mi narok na matersku vznikol?
kurnik ja viem,ze zbytocne teraz toto riesim ked aj tak este nic schvalene nie je.ale je to riadne na prasky ked clovek nevie na com vlastne je 😖

dia459
18. nov 2011

@bobocka akurat citam prispevok z predoslej strany: Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní pred pôrodom. Nakoľko ste v čase dočasnej pracovnej neschopnosti povinná platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, podmienku 270 dní ku dňu pôrodu splníte a nárok na materské Vám vznikne. Ak vstúpi začiatkom roka 2012 do platnosti novela zákona o sociálnom poistení a dobrovoľné nemocenské poistenie Vám zanikne, nárok na materské Vám vznikne v rámci ochrannej lehoty. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov. takže ochranna lehota ostane aj ked to zrušia.
Ja to chapem tak, ze v nasom pripade si to mozme doplatit aby sme mali tych 270 dni a estre pred tym ako to zrusia asi musime otehotniet aby sme boli v tej ochrannej lehote ktora trva 8 mesiacov...
Baby ak mate na to iny nazor tak prosim napiste o tom

bobocka
18. nov 2011

@dia459 tak to aby sme sli riadne na to 😀 😀 😀 to by bolo este fajn ak je to takto .ale uvidime aka bude finalna verzia a ci sa to rusit bude a ake presne podmienky tam budu.fakt som zvedava.platim si to dalej z maxima,nic nerusim a uvidime 🙂

dia459
18. nov 2011

@bobocka aj ja si to platim nadalej a z maxima...len teraz ci je to fakt tak ako to chapeme...lebo ak ano, tak naozaj sa mozme zacat snazit o male...a to nie vzdy ide na prvy sup...

bobocka
18. nov 2011

@dia459 ja uz sa snazim.resp si nedavame bacha 🙂

dia459
18. nov 2011

@bobocka a este jedna otazka...co sa teda povazuje za zrusenie DNP v nasom pripade? 1. februar alebo den po doplateni 270 dni? len pre informaciu kedy sa mame zacat snazit... a keby sme otehotneli tak ako si to aj pisala a sli na PN tak by nam platili PN aj z DNP a nasledne by platili aj zvysenu matersku?

bobocka
18. nov 2011

@dia459 no ja za zrusenie povazujem den,v ktory sa 270dni dovrsi.no ja ti tak poviem,ze ja tuzim po druhom dietati a ak ho mam mat ,tak ho mat budem.ci s materskou,ci bez nej.my si uz pozor nedavame,uzivame jeden druheho a ak pride babenko,tak sa velmi tesit budeme.dufam,ze koli par dementnym hlavam moje druhorodene miminko o peniazky nepride. 🙂

dia459
18. nov 2011

@bobocka tak to dufam aj ja....tak mozme uz len dufat, ze sa menit nic nebude...len to ma hneva, ze nevieme ako sa teraz mame zariadit...ci pockat, ci sa zacat snazit alebo zrusit poistku..

bobocka
18. nov 2011

@dia459 no ja dietatko chcem a to ci sa dnp rusit bude alebo nie ,to moju tuzbu po druhom dietatku nemeni 😉 .chcem surodenca pre mojho nezbedu 😀 takze my sme v stadiu zvanom "mozno k nam bocian prileti" 😀 ale je riadne na nervy ten fakt neistoty,ze si dnp mesacne platim z najvyssieho zakladu a teda 50euri pre mladu rodinu s uverom a dlhmi nie je malo.fakt zijeme ltt a ak by to malo prepadnut,tak ma rovno slak trafi.lebo aby som ja ukracala moju rodinu o tych 50euri mesacne a nakoniec sa z toho budu vyplacat vianocne premie papalasov-tak to teda nie 😠 😠 😠