Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

annie6
27. feb 2012

@lucyfuk77 tak to si ma potesila, ked to staci takto, vela info z roznych stran len zbytocne znervonuje :D keby nieco, tak informuj este 😉

zuzu3743
27. feb 2012

rrenata30 chcem sa spytať to čo si radila kuriatko25 a to sa da aj ked nemaš zaplatenych 270dni a ked pôjdeš na PN-ku ti niečo zaplatia . Myslela som ž musiš splniť podmienku 270dni a až tak niečo dostaneš alebo to zle chapem Vdaka

lucyfuk77
27. feb 2012

@annie6 kludne zavolaj na info linku - povieš im že čo chceš a nadiktuješ im rodné číslo a oni ti poradia 😵 a budeš to mať z prvej ruky

gapa
27. feb 2012

@annanatalia
ak máš z terajšieho dnp + ukončeného dnp aspon 270dní nem.poistenia v období dva roky pred vznikom pn, tak nárok na nemocneské z dnp budeš mať, ale z minima, lebo od posledného dnp do vzniku pn neuplynulo viac ako 26týž.

gapa
27. feb 2012

@celiakia
ak je 270ty den 3.3.2012, tak by som dala prihlášku (či ako to nazývajú) od dajmetomu 2.3.2012, vtedy sa to bude brať ako nepretržité, ak sa budú aspon 1den prekrývať. Aspon tak radia.

annanatalia
27. feb 2012

@gapa dakujem za odpoved 🙂

annanatalia
27. feb 2012

@rrenata30
@janulap Dievcata aj vam velmi dakujem za odpoved.

ivuss01
28. feb 2012

Dievcata, ta moznost odhlasit sa a prihlasit na novo bolo mozne iba v januari? alebo tak mozem urobit kym nedosiahnem 270 dni? myslim balik po starom 😕

janulap
28. feb 2012

@ivuss01 to bolo len do konca januara 🙂

ivuss01
28. feb 2012

@janulap a pocula si nieco o tom, ze lekari nechcu vypisovat na pn? alebo ak vypisu, tak len na kratko?

rrenata30
28. feb 2012

@zuzu3743 ano....ak pôjdeš na Pnku a nemáš zaplatených potrebných 270 dní nárok na Pnku máš ale z minimalneho vym.základu nie z toho čo si platíš

rrenata30
28. feb 2012

@ivuss01 tá možnosť bola do konca januára

loobka
28. feb 2012

ahojte dievcata, poprosim vas o radu...zamestnana som od maja 2008, 4.3.2011 som nastupila na matersku dovolenku s prvym synom. Este pred jeho narodenim som si platila DNP a aj ked tesne, tych 270dni do porodu sme stihli...DNP som si platila nadalej (viem, ze pocas materskej sa nemusi, to mi vratili ako preplatok) a kedze sme ale dalsie babo tak skoro neplanovali, v januari 2012 som si zrusila trvaly prikaz (nepodala som ale odhlasku z poistenia)...nuz ale, clovek mieni, pan boh meni...opat som tehu...termin je cca 20.oktobra 2012 - moja otazka je, ci sa mi bude materska pocitat aj z toho DNP, ktore som platila neprerusene od cca augusta 2010 az do 12/2011? a viem, ze je to mimo temy, ale ako sa vypocita vyska materskeho,ked prechadzam z rodicaku na matersku? nasla som ze podla poslednej mzdy pred odchodom na prvu matersku..? a co v tom pripade, ze som mesiac pred nastupom na matersku bola PN? dakujem velmi pekne za rady 🙂

oliverka
28. feb 2012

@rrenata30 Potvrdenie mám doniesť do pondelka, lebo som pred pár dňami nastúpila na PN. Ak by som nebola chorá, potvrdenie by odo mňa nechceli.

angelika_2
28. feb 2012

@rrenata30
ahojček, chcem sa ťa opýtať, koľkokrát môžem byť na PN z DNP? vieš mi poradiť? 🙂

angelika_2
28. feb 2012

@ivuss01
áno, majú s tým problém, som čakala, že na PN budem dlhšie a už ma chce vypísať ☹

janadl
28. feb 2012

@ivuss01 ja som minulý rok marodovala asi 3 mesiace, problém s chrbtom, rehabilitácie, a v pohode, teraz ten istý problém, a ešte sa k tomu pridala obličkova kolika, a po mesiaci ma predvolali pred posudkovu, čiže o týžden idem pred komisiu, uvidíme či ma nebude chcieť vypísať

merry_v
28. feb 2012

Babuľky mojej kamoške skončilo DNP. Chcela využiť Pn z DNP do 7 dní. Dr. jej ju nechcel dať PN, ona ho prosila, že tam dala nie malé peniažky, že či by sa nedalo aspoň mesiac, a on že NIE, lebo že sú teraz viac kontrolovaní, tak sa asi zľakol ....je z toho sklamaná, kedže tehotná nie JE!!!

domeli
28. feb 2012

@loobka odpoviem iba na časť, lebo iba časť viem: ak si si aj nepodala odhlášku, tak k 31.1. 2012 Ti DNP zaniklo zo zákona (to zaniklo všetkým, ktorí mali k tomuto dátumu splnených 270 dní DNP). Takže ja by som na Tvojom mieste doplatila ten chýbajúci mesiac a naviac, prihlásila by som sa najneskôr zajtra ešte aj na ten nový balík s dátumom 1.2.2012 (to sa dozajtra dá) a to preto, aby sa Tvoje DNP považovalo za nepretržité a aby si mala nárok na materské z DNP. Ak dobre rátam, tak potrebuješ zaplatiť aspoň za 1 mesiac v novom systéme, aby si si potom mohla uplatniť nárok na materské z ochrannej 8-mesačnej lehoty. Lebo, ak sa nemýlim, tak ak tak neurobíš, nárok na materské z DNP Ti nevznikne. Ak sa mýlim, nech ma baby opravia-doplnia.

janulap
28. feb 2012

@ivuss01 ale na PN si mohla ist len do 7 dni od zaniku DNP.

zuzu3743
28. feb 2012

chcela by som sa spytať či nahodou niekto sa stym nestretol . Chem isť na PN (hrozne ma boli klb na pravej nohe ) a ak by bolo leto byvam v rodinnom dome môžem isť s detmi na zahradu ja by som len sedela a davala pozor ,mam menšie deti takže musim ich mať pod dohladom aby si niečo nespravili a ak by mi prišla kontrola mohli by ma pokutovať alebo brat to tak že niesom doma . dakujem za odpoved

olinka166
28. feb 2012

@zuzu3743 musíš sa zdržiavať na adrese, ktorú si uviedla na liste PN

l_e_n_o_c_k_a
28. feb 2012

@zuzu3743 nech ti doktor vypise vychádzky a potom mozes byt von s detmi, ale samozrejme len v stanovenej hodine

zuzu3743
28. feb 2012

@olinka166 ale to budem na adrese ale na dvore preto sa radšej informujem

zuzu3743
28. feb 2012

@l_e_n_o_c_k_a a ked by mi doktor nevypisal vychadzku alebo by som prešvihla tu hodinu neviete ako by sa potom to bralo lebo doma ma najdu len nie dnu v dome 😕

olinka166
28. feb 2012

@zuzu3743 aha, tak to neviem záleží na kontrole .... známy dostal pokutu za to, že bol vonku v moterkach pred domom...

olinka166
28. feb 2012

@gapa @celiakia
áno aj mne to tak poradili na infolinke, treba dať prihlášku na celý balík o deň skôr ako končí doba 270 dní a bude sa to brať ako nepretržité poistenie

jasminet
28. feb 2012

@zuzu3743 si na adrese uvedenej na PN. dvor/zahrada patria k domu = si doma... a ci sa opalujes na svojom dvore alebo sedis zavreta v kuchyni ich nezaujima - pokial nemurujes, nesplhas po streche a podbne... 😉

elizabeth1011
28. feb 2012

ahojte. znova potrebujem radu.
som na RD,tehotna,k 31.1. mi ukoncili dlhodobe dnp.
chcela bysom vediet co by som mala spravit,aby som bola pn do materskej,na ktoru nastupujem cca za 5mesiacov.
Gynegologicka ma na pn zevraj nemoze nechat cele tehu,ze iba tak mesiac a pol a potom ukocit....lebo ze inak by ma musela poslat do rizikovej poradne...
a to sa mi moc neoplati..keby som si zajtra zaplatila balik k 1.2. tak teoreticky by som mohla sa dat vypisat od obvodnej dr,ale neviem na aku diagnozu by ma mohla nechat doma 5 mesiacov...viete mi poradit co by bolo naj.
jedine co mam problem s kolenom,ale neviem ako to chodi s tou posudkovou....
nobudem rada ak mi poradite. ci sa zajtra prihlasit alebo nie...

lucc
28. feb 2012

@elizabeth1011 Ahoj, ja som na PN už od novembra a doktorka ma neposlala do žiadnej rizikovej poradne, je to na tvojej doktorke - v novembri som začala PN a až v marci ma ide vypísať na materskú, v apríli mám termín pôrodu. Aby som povedala pravdu na PN som sa pýtala, nemala som nijaké komplikácie a doktorka s tým nemala problém ... tak dúfam, že aj tebe sa to nejako podarí 🙂