Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

vinea666
29. aug 2010

Ahojte,
mam otazku ohladom vysky platenia dobr. nemoc. poistenia do SP. Moja mzda - 800 EUR bruto
1.Ak sa pripoistim z min vymer. zakladu, budem platit do SP 14 EUR mesacne?(ako dlho musim platit?)
2. Ak sa pripoistim z max. vym.zakladu - 1116,75-800=316,75x0,044=13,94 EUR? Je to spravne(ako dlho to musim platit?) Ak je moja uvaha spravna, tak pri min. aj max. vyme. zaklade odvadzam do SP tu istu sumu??
Dakujem za vysvetlenie.

danielasr
29. aug 2010

vinea, pochopila si to spravne, pri takejto hrubej mzde to vychadza skoro rovnako,
musis si to platit najmenej 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom , idealne zacat pred otehotnenim 🙂 kvoli predcasnemu porodu, lebo prides o max matersku

jeinabe
29. aug 2010

Ahojte baby, prosim vas o radu......som tehotna, mam to dobrovolne pripoistenie, ktore som si platila 270 dni po 22eur.....teraz som uz prvy mesiac na PN....ten dobrovolny prispevok by som mala poberat 12 mesiacov...len teraz neviem, ked nastupim na matersku, tak pol roka budem prispevok dostavat na 100% a potom mi normane budu este doplacat tie zvysne mesiace? Alebo po polroku materskej to skonci? Nechapem teraz tomu.... 😕

standa82
29. aug 2010

@jeinabe ..Keďže už máš spnených 270 dní DNP, potom ti už bude vyplácaná PN do nástupu na MD vo výške 55% z VZ a následne počas cca.6 mesiacov ti budú vyplácať v tej istej výške aj materskú. Po ukončení materskej prechádzaš na rodičovskú dovolenku a tam je už vyplácaný rodičovský príspevok (ty ho budeš mať vo výške 256 eur, keďže budeš poberať materskú), o tento príspevok si pôjdeš požiadať na UPSVaR odb.soc.vecí. Už teraz nemsíš platiť na DNP, pretože počas PN a MD sa neplatí. Po ukončení materskej sa môžeš ale nemusíš odhlásiť z DNP.

marpado
29. aug 2010

ahoj standa82 mohla by som sa spytat som zamestnana a od 2.1.2008 som bola na materskej mala sa narodila 23.2.2008 od jula som na RD, DNP som začala platit 15.1.2010 ak som to dobre ratala tak by som mala mat tych 270 dni v oktobri kedy zaplatim poslednu davku platim si z maxima som v 3 mesiaci presny predpokladany termin porodu budem vediet za tyzden kedze by som bola oslobodena od platenia mohla by som sa vypisat na PN od novembra 2010 do nastupu na matersku? uskodim si alebo nie?

katarina104
29. aug 2010

ahoj ako to prosím vás riešite ak si platíte DNP z účtu, ak ste na PN, chodíte do banky nahlasovať, aby nesťahovali za ten čas PN, alebo sa to nejako ináč. ďakujem pomohli by ste mi.

ttina
29. aug 2010

@lubica69
mozem sa aj ja nieco opytat?.ja si platim DNP od 10.8.2010, takze podmienka musi byt 270dni +od 10.8.10 26tyzdnov , tzn. ze asi s planovanim baby musim pockat este min. mesiac, aby to vyslo? dakujem

martinex
29. aug 2010

ahojte, chcela by som sa spytat...DNP platim od februara 2010, babo cakame v marci 2011..chcem len vediet ci je nutne ho platit aj pocas poberania materskej,alebo ho mozem po porode zrusit..dakujem
pre upresnenie-len si doplacam do maxima,zametnavatel za mna plati istu ciastku

gapa
29. aug 2010

@martinex
počas poberania materského neplatíš DNP. Ak nechceš byť DNP počas čerpania RD (napr. čerpať očr, pn), tak je rozumné sa ohlásiť posledným dnom čerpania materského. Lebo neplatíš a dni sa ti rátajú, tak prečo sa odhlasovať skôr. Ak by si skôr ako do dvoch rokov znovu porodila, tak sa ti to môže za istých okolností zísť 🙂

gapa
29. aug 2010

@katarina104
ja som počas očr najprv si zmenila príkaz, sumy som si sama vyrátala (zmeny PP máme zadarmo) ale pri dalších troch očr v r.2008-2010 (všetky zhodou náhod začínali koncom mesiaca a poberanie ošetrovného končilo v dalšom mesiaci) som už platila plnú sumu. Niekedy si to vyžiadam vrátiť, t.č. tam mám preplatok.

martinex
29. aug 2010

@gapa dakujem velmi pekne... no to urcite do dalsich dvoch rokov znovu neporodim 😀 ale teoreticky sa mozem odhlasit nastupom na MD,s tym ze mi bude vyplacana maximalna,ze?

gapa
29. aug 2010

@martinex
ked už sa tak ponáhlaš s odhlásením, tak aby trvalo dnp aspon prvý den md. DNP sa dá využiť nielen pre materské v budúcnosti.

martinex
29. aug 2010

@gapa este raz dakujem 🙂

henrieta44
29. aug 2010

no teda kočky, ja tu čítam a mám z toho riadnychaos 😨 ... tiež si chcem paltiť to DNP, momentálne som ešte na MD s 2a pol ročným synom, snažíme sa o ďalšie ( aj ked to akosi nejde, no snáď sa podarí), mám si začať platiť to DNP už teraz, alebo je to zbytočné, poradte mi, ďaaaaakujem

kata2882
29. aug 2010

@henrieta44 no ak sa chystas mat babo, tak by si si uz maloazacat platit DNP..ak chces vyssiu matersku

katka888
30. aug 2010

@henrieta44
musis splnit podmnienku byt DNP min 270 dni do realneho terminu porodu... preto by si sa uz mala poistit.
mozes sa poistit z minima a potom, ked zistis, ze si tehu, zrusis to a na druhy den sa poistis zo sumy, ktoru ti treba, ale tak aby to nove poistenie trvalo min 26 tyzdnov do nastupu na MD. takze si to prepocitaj. pred materskou si robila? si este zamestnana? aj to ovplyvnuje tvoju dalsiu matersku

katka888
30. aug 2010

@gapa
mozem ta poprosit o info, ci dobre rozmyslam?
dala som si DNP koncom jula, planujeme babo, ak vsetko dobre vyjde, nastup na MD by mohol byt jmaj jun 2011.
DNP som si dala na cca 20 eur mesacne / rozdiel predpok VZ v praci a maximum / a chcela by som ho po 6 mesiacoch znizit na minimum / nie zrusit a nanovo, ale zmenou /. nemalo by mi to ovplyvnit VZ , kedze rozhodujucim obdobim pre mna bude rok 2010 a zmenu urobim v roku 2011? dobre rozmyslam? diky

jeinabe
30. aug 2010

@standa82 Ahoj standa......DAKUJEM ti velmi pekne za odpoved, ale chcem sa este uistit ci som to spravne pochopila....takze august, september som na PN, v oktobri nastupujem na MD (takze 6 mesiacov mi budu este doplacat DNP...), lenze akonahle prejdem na rodicovsky prispevok tak z DNP uz nedostanem nic?(pretoze do tych 12 mesiacov este ostavaju 4 mesiace, ale to sa uz zrejme nevyuzije)..zrejme ked som to chcela naplno vyuzit, tak som mala ist 4 mesiace skor na PN......takze po MD uz budem len poberat tych 256eur a nic viac....takze pochopila som to spravne? 😅 ....prepac, ze sa tak vypytujem, ale je mi to trosku tazke pochopit 🤐 .....

standa82
30. aug 2010

@jeinabe ...ja už neviem o čom sme si písali. Ale pokiaľ máš splnených 270 dní z DNP, máš nárok na PN vo výške 55% z VZ v DNP. Potom áno, aug,sept budeš na PN a dostneš dávku z DNP, v októbri nstúpiš na MD, dostaneš materskú z DNP (bude v takej výške ako PN). Materský príspevok budeš poberať cca.6 mes., potom prejdeš na rodičovský, ktorý bude 256 e do dvoch rokov veku dieťaťa.
Nechápem, prečo stále spomínaš nejakých 12 mesiacov.
Len ak by si išla na OČR alebo znovu na PN, tak budeš dostávať dávku z DNP, lenže potom nedostaneš rodičovský príspevok 256 e, len ak by si bola v mesiaci napr. 10 dní na PN/OČR a zvyšok dní z mesiaca na rodičovskej, máš nárok na dávku z DNP a aj na RP.

gregi11
30. aug 2010

Ahojte baby. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak mám počas RD nárok na Pn a Očr z Dnp a Pn mi trvala od 3.7.2010 do 12:8.2010 mám nárok na Rodičovský príspevok alebo nie? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň.

gapa
30. aug 2010

@gregi11
ak si 1-2.7. a 13.8.-31.8.nepoberala iné príjmy (nem.dávku, ani iné) tak nárok na RP máš

boled123
30. aug 2010

@gapa ahoj, môžem sa aj ja niečo spýtať?Ked som teraz približne v 4-tom týždni tehotenstva, tak sa mi asi neoplatí dobrovolne nemocensky sa poistiť, že?dakujem

gapa
30. aug 2010

@boled123
ak nemáš nejaké UKONčENé nem.poistenie v období cca dva roky pred pôrodom, tak nie.

tomato
30. aug 2010

Prosim, poradte mi, toho casu som nezamestnana a poberam RP, s manzelom by sme chceli druhe dieta a chcela by som radsej pred tym zacat platit DNP, t.j. od 1.9. 2010 z maximalneho VZ. Nie je mi jasne, ci ta podmienka 270 dni je do dna porodu, alebo do dna nastupu na MD? 31.12.2009 som mala ukonceny dlhodoby PP pocas cerpania rodicovskej dovolenky. Zapocita sa aj tato doba do tych 270dni? Mozem poslat prihlasku na DNP postou? Ak ano prihlasia ma odo dna dorucenia alebo od datumu, ktory dam na prihlasku?

boled123
30. aug 2010

@gapa ja som teraz normálne zamestnaná už 3,5 roka....tak aj to sa ráta?

standa82
30. aug 2010

@boled123 ...ak ti stále tento PP trvá, tak to sa neráta do DNP. Musela by si mať v DNP 270 dní.

standa82
30. aug 2010

@tomato ....Doba 270 dní musí byť splnená do dňa pôrodu. Keďže máš ukončný PP, aj dni z nemoc.poistenia v zamestnaní sa ti započítajú do dní DNP. Podať by si si to mala osobne, nie všade akceptujú podanie poštou.

standa82
30. aug 2010

@vinea666 ...správne. V podstate to máš ten istý VZ. Musíš byť poistená minim.270 dní do dňa pôrodu.

mariro
30. aug 2010

@tomato - podmienka 270 dni plati do dna porodu,a doba by sa ti mala zapocitat,teda predchadzajuce ukoncene zamestnanie a teda aj ukoncene NP v priebehu 2 rokov spetne.Takze tebe bude stacit len 26 tyzdnov platby a budes moct cerpat i z DNP nejake davky ..PN ci matersku.
To si zisti na prislusnom urade ci je to mozne zaslat postou,alebo nie.Vsade je to inak.Ja som si po telefone vyzistila a dohodla sa ze to poslem postou, ale zalezi od pracovnicky na urade.Tak volaj a zisti.Datum na prihlaske by mal sediet a s podanim , resp. dodanim na urad.
Cize ked som chcela postou poslat od 1.9. tak som posielal v predstihu v auguste aby to mali k tomuto datumu uz na stole.Spetne nemozu robit prihlasky .

boled123
30. aug 2010

@standa82 ale kamoška sa bola prihlásiť v soc. poistovni na DNP v 4. týždni a spravili jej to.....lebo jej povedali že jej to nejako vykompenzujú s nem. poistením. môže to tak byt?