Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

keksicek20
28. jún 2012

Baby @gapa, a viete mi ešte povedať, že ak si platím DNP, som na rodičovskej dovolenke (zamestnaná) a Dr. ma vypíše na rizikové tehotenstvo až do nástupu na MD (bude to mesiac a pol), bude mi naďalej vyplácaný ešte rodičovský príspevok, alebo nie? A ešte mám otázku, že ak budem prechádzať z jedného mesiaca na druhý, čo treba vybaviť? - nejakú prechodku? ako? Ďakujem veľmi pekne...

gapa
28. jún 2012

@keksicek20
môžeš poberať aj nemocnské a aj RP. Prechodku ti dá lekár pri kontrole a pošleš ju zamestnávatelovi a on odnesie do SP. (aby obaja vedeli, že ti trvá pn ku koncu mesiaca a aby ti poslali peniaze)

salamandra1
28. jún 2012

Poradite? v auguste splnim podmienku 270 dni a DNP mi skonci, termin porodu mam v januari, takze ochrannu lehotu stihnem. Este do zaciatku novembra budem studentka a s manzelom byvame v CR, nepracujem tu a teda neplatim ziadne odvody, ale som poistena v ceskej VZP. Moze byt pri vyplacani materskej problem ze zijeme v CR, alebo ze som v ceskej zdravotnej poistovni? Alebo ich to vobec nezaujima? A kedy mozem zacat poberat matersku?

keksicek20
28. jún 2012

@gapa Keď som ale na rodičovskej, netreba to zasielať zamestnávateľovi, nie? Veď uňho čerpám RD a nie PN. Takže len odniesť na SP? A je vlastne tá prechodka potrebná? Nestačí, ak len odnesiem ukončenie PN do SP na ďalší mesiac? Lebo moja Dr. akurát bude 3 týždne dovolenkovať a tú prechodku mi môže vystaviť až po príchode - čiže 6.8. Bude to stačiť, keď to doručím do SP až vtedy? - lebo niečo som čítala, že do 3.dní.... ďakujem Ti za rady...

gapa
28. jún 2012

@keksicek20
mysllím že žiadajú to doniesť do 4tého či 5teho po ukončení mesiaca (mne dávala prechodku už cca 20teho pri rizikovom). Ide o to, či chceš už v júli peniaze za jun. Ak nedonesieš prechodku, nevyplatia ti to, až po ukončení pn, teda ak ukončíš pn v júli, tak to nemá význam. (oni sa istia, ak by niekto skončil pn skôr a nedoniesol ukončenie. Aj ked sa jedna kopia ukončenia od lekára tiež na sp posúva, no neviem, či na toto odd. nem.dávkok, alebo inam a aj to sa môže zatúlať, preto sú tieto prechodky. Inak aj u zamestnávatela sa stáva, že zamestnanec je na pn, nájde si novú robotu a ukončenie pn už ani nedonesie, ho to nezaujíma, toto je aspon taká malá kontrola, aj ked byrokratická. Snád by sa to dalo aj inak, ak by fungovali prepojenia a boli jasne dané určité zodpovednosti za určité veci.)

karinkaeich
28. jún 2012

kocky, tak trosku mimo temy. neviete niektora nahodou, ci da dr. pn-ku pri tehu aj kvoli pretrvavajucim hroznym migrenam a zavratom? obcas nevladzem ani vstat alebo sa mi pocas dna urobi tma pred ocami a ja si musim nutne lahnut a oddychnut. prve tehu som mala bezproblemove, teda okrem opuchov noh vo vyssom tt. a moze dr. v pripade pn napisat aj neobmedzene vychadzky? dakujem za vas nazor

keksicek20
28. jún 2012

@gapa Ja idem na PN rizikové od 13.7. a mala by som byť až do nástupu na MD - 26.8. - čiže viac ako mesiac. Moja Dr. (gynekol.) ma 13.7. vypíše a ide na 3 týždne na dovolenku. Nástup do práce má až 6.8., takže neviem, či to nebude už na SP neskoro, aj keď by som to išla odniesť ten istý deň. A asi 13-teho mi rovno prechodku nevypíše - alebo sa to dá? A ak by som neodniesla tu prechodku, ale rovno až ukončenie PN toho 25.8. a zároveň 26.8. nástup na MD - vadilo by to? Potom by mi vlastne prišla celá PN za júl, aj august až v septembri... Správne? Dúfam, že s tým nebudú mať na SP problém. A ešte sa chcem opýtať, či náhodou nevieš, ako to je, ak by mi prišla kontrola a ja by som náhodou nebola doma. Nevyplatia mi tú PN-ku za ten príslušný mesiac. A malo by to potom nejaký vplyv na následnú MD?

lucianak
28. jún 2012

@keksicek20 Ahoj, ja som takto odniesla PN na socku o mesiac neskôr a vyplatili mi celé spätne. Vraj sa to dá až 3 roky dozadu... Ale čím skôr, tým lepšie 🙂

janka9900
28. jún 2012

@mima01 mozes to urobit tak, ako pises, malo by to byt v poriadku 😉 PN ti matersku neovplyvni 😉

janka9900
28. jún 2012

@anka772 ano, budes mat max. aj PN, aj matersku 😉

bobocka
28. jún 2012

@gapa ahoj,necitala som posledne strany,len tak narychlo pisem,lebo som sa vratila z materskeho centra,kde mi kamaratka povedala,ze vraj je nejaka novinka,ze ak maminka porodi po termine,tak narok na matersku nema?mne osobne to pride byt ako hlupost,vsak maminka ide na matersku v 34tt,nie?potom sa uz predsa neskuma kedy porodi,ci ano?
a este som sa chcela opytat,ze ked mi 270dni uplynie 25.10 a teraz by som otehotnela,tak ze ci mam narok na pn, z rizikoveho ked dovrsim 26t nepretrziteho platenia..(uz si nepamatam ci to bolo 26 ci 28t).dakujem 🙂

anka772
28. jún 2012

@janka9900 Ďakujem pekne Janka, veĺmi ste ma potešili...🙂

mima01
28. jún 2012

@janka9900 dakujem jani 😉

svetlana77
28. jún 2012

@janka9900 ďakujem, áno, platím z maxima

janka9900
28. jún 2012

@svetlana77 tak sa urcite prihlas na balik pred skoncenim poistenia 😉 ak sa prihlasis z min. balika, vyjde ti materska asi o 50€ mesacne menej, ale ak sa prihlasis z max. balika, tak by si musela zaplatit za jeden mesiac 400€...

svetlana77
28. jún 2012

@janka9900 fu, no je teda riadna položka..., no každopádne si to nenechám ujsť 😉

klajosa
28. jún 2012

@gapa ahoj. Ja sa chcem spýtať len malú otázočku. Platila som si DNP ešte minulý rok, teraz som na materskej s 3mesačnou dcérkou. Chcem sa spýtať či mám nárok aj na to rodičovské cca 190 € keď mi chodí materská z toho DNP????? Predtým som nebola zamestnaná, išla som z rodičovskej na marodku a materskú. Ďakujem

kikusik88
28. jún 2012

ahoj. mozem este otazocku?? termin porodu mam 7.1 chcem sa uistit ci nastup na MD 26.11 je ok. koli Dnp. mne to vychadza viac ako 6 tt pre porodom. ale prosim ak tak kukni kalendar ci to ja zle pociatm. dakujeeem
@gapa

jenny6
28. jún 2012

Ja mám podobnú otázočku ako Kikusik- môžem nastúpiť na materskú aj 8 týždňov pred termínom pôrodu alebo iba 6, ak som DNP? Ďakujeeem za odpovede 🙂

emilii
28. jún 2012

@jenny6 môžeš aj 8 .. bola som sa tento týždeň pýtať ... 6 týždňov s a musí ak si v ochrannej dobe ...

gapa
28. jún 2012

@keksicek20
dá sa. Nevyplatia ti 30dní pn-ky alebo ti môže lekár pn ukončiť. Neviem či aj pokuty dávajú. No nárok na materské to neovplyvní, ak zaplatíš za dobu, kedy máš, teda za obdobie bez poberania nemocenského (z dôvodu že si porušila lieč.režim, ak by ho stopli) z dnp treba platiť, aj ked si pn.

gapa
28. jún 2012

@bobocka
to je prípad, ak mamina v zamestnaní čerpá Rd a skončí jej dnp počas čerpania RD, tam je nárok na materké velmi neistý a nárok vznikne len ak nastúpi z oboch nem.poistení 6týž pred termínom a porodí pred termínom /nie v termíne, ani po nom, ani predčasný pôrod) Ale to je tu už ozaj viackrát spomínané, aj ako to obísť, teda nenechať si skončiť dnp počas RD v zamestnaní (netýka sa nezamestnaných bez prerušeného povinného nem.poistenia )

gapa
28. jún 2012

@kikusik88
6týž pred 7.1. je 26.11.

gapa
28. jún 2012

@klajosa
o RP požiadaj odo dna po ukončení poberania materského, oboje sa súbežne poberať nedá.

bobocka
28. jún 2012

@gapa aha,ok teda,to len mna to trosku zaskocilo,baby v centre sa o tom bavili a ja som potom zas penu chytila,ze ci sa volaco znova pomenilo.fakt sledovat a vyznat sa v dnp a veciach s tym spojenych je ako vysku studovat 😠 ale dakujem za info 🙂

dana1972
29. jún 2012

@gapa ahoj chcela by som sa ťa spýtať za kamaratku pracuje a platí si DNP ktoré jej končí 15.septembra 2012 a v robote má zmluvu na dobu určitu a to do 17.augusta 2012 a tam aj končí.... má problém zo štítnou žlazou mala by ísť n operáciu a chcela by vedieť ako postupovať aby dostávala PN aj s DNP ked skončí pracovný pomer tak ma ísť na ÚP alebo na PN a bude dostávať po tom 15. septembri PNku aj s toho dobrovolného či ako to treba urobiť aby mohl čerpať PN z DNP....dakujem

wladka
29. jún 2012

@gapa Chcem sa spytat, od pondelka nastupujem na PN. Som zamestnana, a navyse od januara tohto roku platim DNP 😉 .. V zamestnani mi vysli v ustreti, ze aby mi vysla dovolenka do konca kalendarneho roka (robim v skolstve), ze nech sa dam vypisat na urcitu dobu (10dni).. Som doma cele leto.. Chcem sa spytat, ci mozem vziat OCR na malu u detskeho lekara a s tym ze aj na DNP tie papiere zaroven tiez odovzdam? Ci to neplati v pripade PN s malou? Dakujem za odpoved.

emilii
29. jún 2012

@wladka ano .. ja som DNP využívala hlavne na očerky s deťmi ...

beti1
29. jún 2012

@wladka ja si tiež platím od januára 2012 DNP a ma OČR s malým som bola v máji, volala som na soc. poist. či mám nárok čerpať peniaze aj z DNP a pani mi povedala, že NIE nemám splnených 270 dní...ale peniaze mi neprišli dodnes tak sa nechám prekvapiť 🙂

monika74
29. jún 2012

žienky len taká informatívna otázočka približne ku ktorému dátumu chodí MD z DPN na účet?