Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jenny6
5. feb 2013

@lucya89 Lucya, to by zaujímalo aj mňa 🙂 zistila si niečo? 😉

jenny6
5. feb 2013

@janka9900 Platí to iba pre materskú alebo aj keď budem na rodičovskej? 😕

dominikusik
5. feb 2013

@janka9900 dakujem 🙂

janka9900
5. feb 2013

@jenny6 neviem co myslis 😅 ... na to, co sa pytala lucya, ci sa moze prihlasit pocas materskej??? .... ano prihlasit sa moze, ale neplati len pocas materskej (ak cerpa matersku z dnp), pocas rodicovskej uz musi platit alebo poistenie zrusit.

ty cerpas matersku z dnp? ak ano, tiez sa mozes prihlasit, skoda, ze si tak neurobila uz na zaciatku MD. zo stareho poistenia sa ti budu brat dni poistenia, ak pojdes na matersku, PN, OCR. poistenie ti vsak koncilo dost davno, uz to stare asi moc nevyuzijes, ale prihlas sa cim skor, aby ti bezali dni 😉
(v case nastupu na PN, MD, OCR, musis splnat podmienku 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch. ak ju nebudes splnat, musis zasa platit 270 dni.) z minima sa plati 138€, z maxima 414€ ...
... zamestnane mamicky musia porodit do terminu, ak idu na MD v ochrannej lehote, ak maju aktivne poistenie, mozu porodit kedykolvek 😉 ... (nezamestnane mozu tiez porodit kedykolvek)

mimus33
5. feb 2013

@zalka cauky, DNP co mi skoncilo pred rokom v January a ty si mi poradila uz skor ze sa mam zamestnat aby som mohla mat max, matersku. Tak som sa koncom decembra zamestnala + pani na socialke mi povedala, ze ak sa pri nastupe na MD dobrovolne v ten isty den pripoistim tak mozem vraj aj z DNP cerpat.....? Je to pravda? Predtym som bola DNP od roku 2010 do 1/2012

drnduliak
5. feb 2013

ahojte baby, chcem sa spytat, ci ked nastupim na MD mi budu dalej vyplacat aj rodicak na prve ditko, alebo mi ho zastavia? 😕

domeli
5. feb 2013

@drnduliak RP Ti zastavia na základe Tvojho oznámenia o tom, že Ti bolo priznané materské

domeli
5. feb 2013

@dominikusik v podstate Ti ozaj stačí zaplatiť za 2 dni, ale ako písala janka9900, nemajú ešte v systéme Tvoju PN, preto vravia, že treba zaplatiť celú sumu. Dôvod: ak by náhodou nebola PN platná, aby Ti nevznikol nedoplatok (napr. zle vyplnené tlačivo, zlá pečiatka lekára a pod.).

dominikusik
5. feb 2013

@domeli
Aháá ďakujem pekne, tak ja pre istotu zaplatím celú sumu a potom počkám, či mi to vrátia, alebo sa to nejak odpočíta.. ďakujeem 🙂

zalka
5. feb 2013

@mimus33 nie nepomôže Ti to, lebo na MD potrebuješ 270 dní z každého poistenia. A ak sa ti k zamestnaniu pripočíta to ukončené DNP spred roka. Tak k novému DNP nebudú mať čo pripočítať.

sendynka01
5. feb 2013

@zalka takze sa mi tam nebude ratat ani januar a februar? Lebo za tie este budem platit. Cize sa mi neoplati menit vymeriavaci zaklad, len si mozem zbierat dni poistenia? Este by ma zaujimalo..na.socialke mam preplatok cez 120€. Chcem dnes uhadit platbu za januar. Chcem sa spytat ci staci ked doplatim len rozdiel do tych 136 eur resp. par drobnych naviac pre istotu. Alebo mam zaplatit celu tu sumu 136€ a poziadat o vratene toho preplatku?

zalka
5. feb 2013

@sendynka01 chod na SP a požiadaj o preúčtovanie preplatku, a doplať len rozdiel. A platí sa 138,13 mesačne minimálne odvody na DNP balík 3 poistení čo máš ty.

Teraz som nepochopila tú prvú časť tvojho príspevku, nie je v mojich silách si pamätať všetko a všetkých komu radím, takže trošku ma dostaň do deja.

ALe ty si chcela meniť VZ .. no počas neplatenia to vplyv nemá ... ak by si zmenila VZ a zaplatila .. tak sa ti spriemeruje január čo platíš a február čo platíš s tým čo zaplatíš v tomto roku napr. ku koncu a aj tak by nebolo maximum.

mimus33
5. feb 2013

@zalka a ani ked si DNP dam pri nastupe na MD a pojdem na PN?? cize aku vlaste budem mat vyplacanu MD???dik za odpoved

zalka
5. feb 2013

@mimus33 ak si dáš DNP po nástupe na MD a pôjdeš na PN tak ti ju nevyplatia, lebo MD a PN vypláca SP z jedného poistenia. Takže môže byť len 1 dávka .

sendynka01
5. feb 2013

@zalka Ja viem, ze sa plati tych 138,13€. Som to pisala len orientacne 😉 Ja si platim DNP nepretrzite od januara 2012 z maxima do oktobra. Od oktobra 2012 pokracujem z minima doteraz. Som na materskej ktora mi konci 9.februara a popri tom pracujem na dohodu s pravidelnym prijmom. Som tehotna v 4 mesiaci. DNP som zatial nezrusila koli tomu, ze po skonceni RD by mi vzniklo nove nemocenske poistenie a OL by mi zanikla a , nemala by som narok na MD. Kedze od marca pojdem na PN nechcela som DNP po skonceni RD zrusit a ist na PN v OL lebo nakolko pracujem na dohodu s pravidelnym prijmom bala som sa aby som koli jednemu mesiacu prist o buducu MD. Len som si myslela, ze ak platim DNP teraz z minima a zvysila by som si VZ tak by mi to bolo na nieco dobre v roku 2014 lebo vtedy mi bude MD koncit. Ale asi to nic neovplyvni ked v roku 2013 budem mat zaplatene DNP len za januar a februar. Preto som chcela zvysit VZ.

zalka
5. feb 2013

@sendynka01 no naozaj to rok 2014 neovplyvní ked nič nezaplatíš .. takže zvyšovať ani nemusíš :(

sendynka01
5. feb 2013

@zalka tak sa na to vykaslem a nebudem nic zvysovat. Keby som nerobila na dohodu tak idem po skonceni RD toho 9. Februara DNP hned zrusit a nastupim na MD v OL. Ale kedze robim tak si radsej zaplatim este za cely februar a nastupim od marca na PN. Co uz mohla som usetrit 138 €, ale aspon mi budu plynut dalsie dni poistenia.

zalka
5. feb 2013

@sendynka01 určite áno .. lepšie je to mať v kuse ... ako nastupovať z OL .. OL je taká nevyhnutnosť.

mimus33
5. feb 2013

@zalka a tym ze som sa zamestnala bude moja materska vyplacana z maxima , mala som aj odmeny vo vyske 40 e a na zmluve som od 30,12,2012? Takze na DNP sa mozem prihlasit pri nastupe na MD ale nic z toho- ok. A neskor budem moct z toho cerpat OCR alebo PN? a pocas MD sa neplati DNp, ci? vdaka

zalka
5. feb 2013

@mimus33 hm.. ty nebudeš mať nárok na MD z DNP, takže ked sa prihlásiš tak budeš ho musieť platiť ... :( toto môžu urobiť len babenky čo im bude MD vyplácaná z DNP .. a tebe nebude tebe bude vyplácaná zo zamestnania z VZ dosiahnutého 30.12.-31.12.12 ale ešte tak premýšlam, dúfam že teraz pracuješ a nie si na PN .. lebo potrebuješ mať do MD odpracovaných 90 dní ... tj. 3 mesiace bez PN.

mimus33
5. feb 2013

@zalka pracujem pracuje, aby tych 90 dni tam bolo minimalne 🙂

zalka
5. feb 2013

@mimus33 tak potom Ti MD bude vyrátaná z VZ za 30.12-31.12.12 koľko si mala výplatu za tie dva dni? v hrubom

mimus33
5. feb 2013

v hrubom za tie 2 dni bolo 347,62

zalka
5. feb 2013

@mimus33 tak to budeš mať maximálnu MD, ak vydržíš pracovať 90 dní bez PN.

mimus33
5. feb 2013

@zalka vyborne tak dakujem pekne 🙂 cize co sa tyka DNP prihlasit sa potom ked budem na MD aby som mohla tu OCR alebo PN cerpat , samozrejme ze si to dam len z minima, po kolkych mesiacoch mozem potom zamarodit aby mi bolo vyplacane??

zalka
5. feb 2013

@mimus33 nieeeee to ti píšem ak sa prihlásiš na DNP počas MD ... tak budeš musieť DNP platiť ... lebo tvoja MD nebude z DNP.

mimus33
5. feb 2013

to ze DNP budem musiet platit je mi jasne pocas MD ,ale ci sa to oplati koli PN ci OCR alebo to radsej neriesit?hmm...

zalka
5. feb 2013

@mimus33 v tomto ťažko radiť, či využiješ DNP počas RD ... kedže ti zaniklo 31.1.12 tak najneskôr sa môžeš prihlásiť na DNP bajočko 30.4.2013 .. no a odvtedy musíš platiť až do skončenia MD, kedy to využiješ najskôr .. netuším koľko to je u teba týždňov alebo mesiacov ... lebo ak by si to prestala platiť a zrušila to, tak už to cez RD na PN nevyužiješ ...
takže napíš kedy to máš cca termín pôrodu.

mimus33
5. feb 2013

@zalka termin porodu mam stanoveny na 26,5

zalka
5. feb 2013

@mimus33 tj. minimálne do konca novembra by si bola na MD a platiť musíš začať najneskôr v apríli .. a to je min. 7 mesiacov platenia .. kým by si to prvý raz využila, neviem či to za to stojí ... :(