Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
24. mar 2010

susanah,
s tým si vôbec nerob problémy. Ak z DNP nemáš nárok, tak plat nadalej aj počas poberania nemocenského zo zamestnania a v pohode sa ti dni rátajú. Ak by ti nárok na nemocenské z DNP vznikol, tak poistné z DNP platiť nemusíš a dni sa ti aj tak do 270dní ratajú (len pri výpočte materského sa vynímajú z rozhodujúceho obdobia, ak si poberala v RO nemocenské, a to z dôvodu, aby neznižovali výšku materského).

Ja som počas trvania DNP bola očr zo zamestnania + DNP a potom aj PN zo zamestnania. Poistné som však platila aj počas poberania ošetrovného, lebo som mala trvalý príkaz, tak som nemenila výšku platby. Pred nejakým časom som zistovala, aký mi tam vyrátali preplatok, tak pri očr mi vyratali preplatky (aj ked jeden mesiac zle) a pri poberaní nemocenského zo zamestnania mi nechali platby, ako som ich platila, t.j. žiadny preplatok nevyrátali.

jk77
24. mar 2010

Ahojte.chcela by som vas poprosit o radu.som dnp od 09.2008. Na synceka pri jeho chorobe som cerpala ocr. ako je to, ked som chora ja, mozem cerpat marodku a dat ju ju preplatit soc. poistovnou?? som momentalne na rodi. dovolenke.dakujem za radu

gapa
24. mar 2010

anqika,
ak tvoj PP trval už k 1.1.2009, tak pri nástupe na MD v r.2010 bude tvoje RO zo zamestnania rok 2009. Z DNP ti 270ty den vychádza na 26.8.2010. RO z DNP je obdoie 30.11.-31.12.2009 (predpokladám nedostávali ste v 12/2009 nejaké odmeny, prémie, t.j. nemala si výrazne vyššiu mzdu).

Pri PTP 2.10.2010 je nástup na MD v rozmedzí 7.8.-21.8.2010 t.j.v čase nástupu na MD nemáš ešte splnených 270dní. Takže predpokladám, nárok na materské z DNP ti uznajú až po predložení rodného listu dieťaťa (až z neho zistia, či si porodila najskôr 27.8.2010, čo je podstatné pre nárok na materské z DNP). Jedine, že by sa ti posunul PTP na najskôr 8.10.2010 a nastupovala by si na MD 27.8.2010, tak by mohli nárok uznať aj bez rodného listu dieťaťa.

gapa
24. mar 2010

jk77,
ak si tak dlhodobo DNP, tak 270dní splnaš. Preto budeš mať aj nárok na nemocenské z DNP. Akurát v prípade, že by si poberala nemocenské celý kalendárny mesiac, tak by si nemala nárok na rodičovský príspevok za tento mesiac (bolo by to treba oznámiť na UPSVaR). LEbo poberanie nemocenského, ošetrovného sa považuje za zárobkovú činnosť a je podstatné, aby si nebola zárobkovo činná aspon 1kalend.den v mesiaci, aby si mala nárok na RP.

No pre istotu môžeš oznámiť poberanie nemocenského aj v prípade kratšej PN, aj ked mne povedali, že to netreba.

brumdinka
24. mar 2010

zuzanaca - aha, tak nic 😅 no já myslela, že sem na českym foru 😀 teda na cz a sk 🙂

jk77
24. mar 2010

gapa dakujem.ked si este,,na linke,, , tak ta este poprosim...ako dlho si musim platit najvyssiu sumu dnp - poistenia, aby mi priznali aj najvyssiu ciastku pri cerpani ocr?? teraz si platim 47,70. pocas marodky v tehotenstve som si platila poistne, tak mi vznikol preplatok , ktory mi vratili, ale za dva mesiace 12.2009 a 01.2010 mi stiahli len po 14eur, co znamena, ze som si akoze neplatila plnu ciastku. od 02.2010 je to uz tych spominanych 47,70 eur.
neviem, ci som to napisala zretelne....

gapa
24. mar 2010

nerozumiem to s tým 12/2009 + 1/2010. Oni ti niečo strhávajú? Predpokladám si bola v 12/2009 + 1/2010 poberatel nemocenského?
kedy si sa poslednýkráť prihlásila na DNP z VZ 1084,55eur?

jk77
25. mar 2010

ahoj gapa. od 27.11.2009 som zacala poberat rodicovs. prispevok, nepoberala som nemocenske. pred materskou som bola pn a pocas nej som si platila DNP.tym mi vznikol preplatok. soc. poistovna mi preplatok vratila, ale za mesiace 12.2009 a 01.2010 mi nezapocitali sumu 47.70, ale len 14 eur, tymto mi oni znizili VZ na minimum. na DNP som sa prihlasila v 09.2008. Nikdy som sa neodhlasila. Pocas trvania DNP som platila len rozdiel poistneho z VZ, pretoze som mala VZ aj zo zamestnania.
Od 18.01.2010 som cerpala OCR na dieta, za ktore mi priznali len 53 eur, teda len z milnimalneho VZ. ked som zavolala do poist., tak mi povedali, ze som stale platila DNP len z minimalneho VZ.

suzanah23
25. mar 2010

Gapa srdečná vďaka, že si zareagovala, aj si ma potešila s odpoveďou. Ja len dúfam, že teraz v 1/2010 nenastali nejaké rapídnejšie zmeny, lebo čosi vraj mali sprísňovať v rámci DNP. Ja mám tiež trvalý príkaz a odvádzam tú istú sumu na DNP. Začala som v 1/2010 a o mesiac som už otehotnela :O)). Prozreteľnosť božia asi:O)...takže na DNP k nemocenskej nárok mať preto nebudem, až potom od konca 9/2010 vznikne niekedy. Preto sa chcem poistiť, že ak budem na PN počas zamestnania, tak tú lehotu 270 nenaruším, bola by to dosť škoda. Ale ak je tak, ako vravíš, že sa mi to pri platení cez PN započíta, tak je to fajn. Len sa mi zdá, že ak mám PTP 31.10.2010 a na DNP mi vznikne nárok asi tak 28.9.2010, tak od 31.10 do 28.9. spätne je 5 týždňov, t.j. na materskú sa ide 6 týždňov pred PTP (alebo 8 pri rizikovom). Chýba mi tam týždeň. Čo sa s tým dá robiť? Ťahať dlhšie maródku, alebo čerpať dovolenku by pomohlo? Alebo lekár posunie PTP? Čo ty na to? Je to problém?

angika
25. mar 2010

Ahoj gapa, dakujem pekne za odpoved. Ak som Ta teda spravne pochopila, tak aj v pripade, ze mi vznikne narok na materske z DNP, tak RO sa mi bude pocitat to zamestnania podla vymer. zakladu v roku 2009 a z DNP z vymer. zakladu v obdobi 30.11-31.12.2009? Teda sa mi to moc nenavysi oproti tomu, keby som si DNP neplatila...?

ivana899
25. mar 2010

suzanah, na matersku musis ist min. 6 tyzdnov pred PTP, takze sa to neda riesit marodkou, ani dovolenkou. najlepsie by bolo, keby ti lekar posunul PTP🙂 ale ak nie, tak nic sa nedeje. nastupis na matersku 6 tyzdnov pred PTP, ale z dnp dostanes matersku az po predlozeni rodneho listu a matersku ti doplatia spatne;)

nikaivka
25. mar 2010

gapa.

Ďakujem. Si zlatá, že nám tu tako radíš. Ešte raz vďaka.

xpetka1x
25. mar 2010

karinke tak sa ti ospravedlnujem za omyl...gapa dakujem za vysvetlenie...🙂

suzanah23
25. mar 2010

ivka899 dikes :O), aj som si myslela, že to bude tak, že jedine, ak by sa PTP posunul, čo je asi aj možné, lebo som zatial bola u gynekológa iba raz, nakoľko som na tehotenstvo prišla už v 3-4 týždni, tak možno sa ten PTP ešte upresní, zatial dal 31.10. Mno a vravíš, že ak nie, tak tie prvé 6 týždne materskej budú platené iba klasická materská a od predloženia RL dieťatka materská+DNP+ mi vrátia DNP spätne za tie cca 5 týždne, ktoré už spadali pod DNP. Dobre som pochopila?

ivana899
25. mar 2010

suzanah, ano je to tak, ako si napisala 😉

jadeka
25. mar 2010

ahojky,chcela by som sa opytat na niekolko otazok,vo februari 2010som sa bola informovat o DNP a pani uradnicka mi povedala ze sa musim prihlasit este pred otehotnenim a to z maxima,tak ma aj hned prihlasila od marca 2010,ja som moment.na MD ale prac.pomer mi stale trva tak mi vypocitala ze mi staci platit 34eur ale sa mi to bude pocitat ako keby som si platila max.vysku 47,80eur,no ja este nie som tehotna,pokusame sa ale co ak hned neotehotniem,dokedy budem musiet platit tych 34eur al.co mam teraz robit.A kamaratke zas ina povedala ze nemusi este pred otehotnenim a staci jej platit minimum a potom sa prihlasit na maximu.dakujem vopred za kazdu odpoved.

suzanah23
25. mar 2010

:O) ivča899 dikes.

sofinka2009
25. mar 2010

ahojte.tak ak spravne chapem matersku z dnp vyplacaju az po predlozeni RL dietata?cize v mojom pripade ked som nezmestnana DNP platim od 20.07.2009 tp mam 25.6.2010 nastup na MD mam 14.5.2010 a predtym idem na mesiac aspon marodit cize cca od 19.4. do 13.5. budem na marodke z dnp tu dostanem vyplatenu a potom nic az dokym nedonesiem RL dietat?spravne chapem?

ivana899
25. mar 2010

sofinka, tebe netreba predkladat RL dietata, lebo budes mat splnenu podmienku- 270 dni platenia pred nastupom na matersku. takze ked pojdes na PN 19.4., budes uz mat splnenu podmienku 270 dni a teda budes dostavat max. nemocenske a od 14.5. budes dostavat max. matersku 😉

ivana899
25. mar 2010

...sofinka, predpokladam, ze si DNP platis z maxima 😉

sofinka2009
25. mar 2010

ano platim z maxima.dakujem

ivana899
25. mar 2010

🙂 nz

ludmillka
25. mar 2010

Ahojte všetky čo sem píšete. Ja mám teraz takú jednu pochybnosť ohľadom DNP. Už som si myslela, že všetko mi je jasné. Ale opäť má zožierajú pochybnosti, či som neurobila hlúposť. Takže s čím mám problém: platím si DNP od 18.8.2009 z maxima. Termín pôrodu mám 29.9.2010. 270 dní mi uplynie myslím okolo 15.5.2010. Ale ešte minulý rok som cca 1 x do mesiaca čerpala OČR s deťmi. Vždy som zaplatila nižšie alikvotné poistné, podľa toho, ako mi povedali v SP. Nedobabrala som si vymeriavací základ tými OČR-kami. Budem mať materskú z maxima. A ešte chcela by som sa dať vypísať na PN pred nástupom na materskú a neviem, či sa ten termín kedy uplynie 270 neposúva o tie dni, kedy som bola OČR. Čiže keď som očr-kovala napr. 30 dní, tak na PN môžem ísť až 30dní neskôr? 15.6.2010? Možno blbosť, ale nie som si istá. Ďakujem za odpoveď.

gapa
26. mar 2010

ludmilka,
270dní plynie aj počas poberania ošetrovného z DNP kedy neplatíš. Tj nič sa neposúva a ani výšku materského ti to nezníží. 😉

bobjan
26. mar 2010

Ahojte,

tak som PN, beriem aj z DNP, ale zamestnávateľa mám v inom okrese, kde som poslala aj papier na prechod do druhého mesiaca...teraz mi prišlo predvolanie zo socky, že mám doniesť papier k trvaniu PN k PN zamestnávateľa....oni si to neposielajú???

gapa
26. mar 2010

ak máš 2x vystavenú PN, tak treba aj 2x pokračovanie do dalšieho mesiaca. Bohužial v SP nevedia ani čo sa robí vo vedlajších dverách a každá pani si to asi musí založiť do svojich papierov zvlášť. Aj rodný list dieťaťa po narodení budeš musieť poslať ku každej žiadosti zvlášť (teda ak si tehotná 🙂 ) + k prihláške na dôch.poistenie.

gapa
26. mar 2010

anqika,
nepíšeš o vymeriavacích základoch z DNP a zamestnaní. Tak netuším o kolko ti zvýši DNP materské. Obvykle o cca 55% z VZ DNP na mesiac.

gapa
26. mar 2010

jk77,
1. tak predpokladám, že si sa v r.2008 prihlásila z VZ len z minima??????????????? ( bolo 8100SK, potom 295,5eur, teraz 319,58eur) a nadalej platíš len z minima. A teda aj teraz by si mala platť len z VZ 319,58eur
2. a teraz si podla zmenu VZ na 1084,55eur v januári???????
predpokladám robíš si kopie toho, čo odovzdávaš na SP t.j. registračných listov fyzickej osoby=RLFO
bolo by rozumnejšie sa odhlásiť a nanovo prihlásiť :(

bobjan
26. mar 2010

Gapa, ďakujem mooooc 😉 Ja som tu kedysi už písala, ak si spomínaš, nevedela som sa rozhodnúť, či zvýšiť VZ na max, alebo nie...bolo to tak v okt.-nov.2009.

Mala som 2 lístky, ale jeden som dala zamestnávateľovi a druhý na socku....
Som si to obvolala a zistila som, že zo zamestnania sú pomalší a tak mi tetuška zo socky povedala, že mám ísť pre nový papier k dr. , no des 😠

Mám po 4IVF a zadarilo sa doma 😵 Platím sí DNP od konca 10/2008, tak dúfam, že mi to výjde. Najprv som si priplácala menej ale od nového roku som si priplácala viac, lebo som šla z platom o čois nižšie a aj max. VZ išiel hore. Ale nerobila som odhlášku a prihlášku, ale len zmenu, je to o..k.? Výjde mi to?
Inak TP mám 25.10.2010 a od 1.3. som PN. Ďakujem ti 🙂

gapa
26. mar 2010

ak si v r.2009 platila v súčte DNP +zamestnanie maximum, tak by malo 🙂
tak drž sa.
Mne tiež mali robiť nejaké vyšetrenie, tuším priechodnosť, ale som to so strachom odložila o mesiac a radšej som rýchlo otehotnela a nebolo to treba a to bolo po cca roku a pol snaženia. No to už je história