Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katinka0000
3. mar 2013

no ja som si DNP platila do oktobra 2012. jasne, nespolieham sa nato, ze pojdem hned na PN, to som napisala len tak mimochodom. skor som sa pytala nato, ze ked by som otehotnela napr. v septembri, oktobri, ako by to bolo.

jannnkka
3. mar 2013

Lenže do mája to nepôjde, keďže priateľ je v zahraničí. Teraz som pomýlená. Ak by som otehotnela v máji a na DNP sa prihlásila hneď v júni, tak aj počas júla, augusta a ďalších mesiacov, keby som bola nezamestnaná, tak by som platila na DNP 197 eur, ako keby som bola zamestnaná? Od 1179 eur by sa mi odrátala hrubá mzda, ktorú som dostávala a z toho rozdielu by mi vypočítali platiť 197 eur namiesto plnej sumy 418 eur?

zalka
3. mar 2013

@katinka0000 no do 15 mesiacov od skončenia posledného poistenia Ti musí vzniknúť nové aby si ho vedela využiť na PN... a tým pádom aj na MD. Takže ak by si otehotnela v septembri oktobri .. a prihlásila sa na DNP .. tak nárok nby si mala .. aj na platenú PN a aj potom na MD ... samozrejme ale musela by si byť poistená až do nástupu na MD.

katinka0000
3. mar 2013

takze ak by som koncom tohto roka otehotnela a ako by som to zistila, tak by som sa prihlasila na DNP, tak by som mala hned od zaciatku narok? nemusela by som splnit poziadavku 270 dni? ospravedlnujem sa za tolko otazok.

zalka
3. mar 2013

@katinka0000 áno lebo SP by našla v posledných 2 rokoch u teba 270 dní poistenia ... takže po prihlásení by si mala nárok na platenú PN , počas nej sa neplatia odvody a takisto na MD.

katinka0000
3. mar 2013

@zalka velmi pekne dakujem!!!

katinka0000
3. mar 2013

a este jedna vec. kolko by som mala platit, ak by som chcela max. DNP?

zalka
3. mar 2013

@katinka0000 maximum pre maximálnu MD je 1179 eur ... odrátaj od toho svoju hrubú mzdu a zistíš koľko treba mať VZ .. aby bola max. MD.

anett20
4. mar 2013

@zalka
a možnosť čerpať materskú z DNP tiež nebude mať, pokiaľ spĺňa podmienku,že bola od septembra 2011 do júna 2012 DNP, ale momentálne je na PN a možno až do vypísania na materskú

jk77
4. mar 2013

@zalka dakujem velmi pekne, uz tam bezim.Pekny den 🙂

janap76
4. mar 2013

@zalka ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď 🙂

zalka
4. mar 2013

@anett20 no kedže sa nestihla prihlásiť na DNP pred PN, tak teraz nech sa neprihlasuje. A ak jej trvá PP, tak sa môže prihlásiť na DNP z minima deň pred nástupom na MD, zaplatiť, a vypísať MD z DNP aj zo zamestnania.

Alebo ak ukončí PN a pôjde na novú , tak pred novou sa môže prihlásiť na DNP alelen za predpokladu že jej trvá PP , a že nedostala výpoved.

anett20
4. mar 2013

@zalka
Ďakujem ti veľmi pekne za cenné rady 🙂

rebekasaska
4. mar 2013

dobry den babenky chcela by som sa opytat som v 24t zamesnana a DNP som si platila v roku 2011,dnes som sa bola nahlasit na DNP ked pojdem doktorke tak sa chcem pitat na PN lebo uy nejak nevladzem ako si vypocitam sumu na MD

katrin31
4. mar 2013

prosim vas viete mi niektora poradit? kamaratka si platila dnp od januara do oktobra, nepodarilo sa jej otehotniet tak do 7 dni isla na pn ( mala aj operaciu a ma aj problemy) na pn je doteraz a teraz zistila ze je tehotna..co ma urobit? prihlasit sa na novy balik a ist na pn? tehotenstvo je rizikove takze pn bude tak ci tak, alebo len pokracovat v pn a potom na matersku..dakujem vam vopred za radu

zalka
4. mar 2013

@katrin31 nech sa prihlási na DNP .. počas PN ho neplatí... na PN môže ostať až skoro do konca tehu .. teda je vhodné ukončiť PN a zaplatiť pár dní DNP ale to môže kludne aj o pár mesiacov .. aby bolo rátané MD z VZ za rok 2013
a nie z predpokladaného VZ ( teda z minima )

katrin31
4. mar 2013

@zalka ale nemusi tam mat splnenu podmienku 26 tyzdnov nepretrzite? aby to stihla do porodu..

zalka
4. mar 2013

@katrin31 ale áno ak chce MD z vyššieho VZ tak musí mať 26t nepretržité poistenie .. ak sa prihlási teraz ... tak neplatí ...
ak ukončí PN napríklad v máji .. a bude čerpať dovolenku 2 dni .. a pôjde na PN od gynekologa nie od obvodného .. tak zaplatí za tie dva dni .. a ide dlaej na PN a po splnení 26t .. jej vznikne nárok na MD zo skutočného VZ z DNP.

pflegerin
4. mar 2013

@zalka prosím Ta a ako to je,ked som živnostníčka a pracujem v Rakusku 8mesiacov a predtým som pracovala na SR 4roky?mám narok na matersku aj na SR?alebo ako by mi mohol vzniknuť narok na matersku na SR?DAKUJEM 🙂

zalka
4. mar 2013

@pflegerin kedy ti skončilo poistenie v SR?

pflegerin
4. mar 2013

@zalka výpoved som dala k 30.9.2012 a potom som isla pracovat ako opatrovateľka do Rakuska,tu si platim zdravotne a dôchodkove poistenie,,ale s materskou je tu velky problem,,

zalka
4. mar 2013

@pflegerin my sme sa už bavili o tom, ty si chcela zrušiť živnosť v AT a prísť na SVK, že budeš mať rizikové tehotenstvo. Ak áno tak sa môžeš prihlásiť na DNP a ísť na PN ... na skv .. ak zrušíš živnosť v AT.
Nepamätám si v ktorom si týždni, ale ak si najviac v 6t-8 t. .. tak sa môžeš prihlásiť na 1179 eur VZ .. zaplatiť 1 den cca 13,40 eur a ísť na PN ... PN bude 216e a MD potom po splnení podmienky 26t nepretržitého poistenia bude 750 e cca .

pflegerin
4. mar 2013

@zalka DAKUJEM TI VELMI PEKNE,,už som bola zufala, skoro každy pisal,čo som sa informovala,ze nemám narok na matersku a na nič na SR,,velmi si mi teraz pomohla. 😀

zalka
4. mar 2013

@pflegerin no ono ked dáš čiastkové info sa nedá dobre poradiť :D

adka1313
4. mar 2013

Ahojte, chcela by som sa opýtať: DNP z maxima som si platila od febr. do okt. 2012, som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom a podarilo sa mi otehotnieť. Termín pôrodu mám v apríli 2013 a na materskú nastupujem 11.3.2013. RD som neprerušila a predtým som pracovala a naďalej som vedená u zamestnávateľa. Dnes mi zavolala pracovníčka sociálnej poisťovne, vraj sa na mňa nevzťahuje ochranná lehota a nemám nárok na zvýšenú materskú..., vraj to bolo upravené nejakým zákonom, o ktorom veľa ľudí nevie a mám si urýchlene prísť urobiť na SP balíček poistenia z minima aby som dostala aspoň nejaké zvýhodnenie na materskej. Viete mi poradiť, či je to skutočne tak?Za odpoveď a radu veľmi pekne ďakujem lebo som bezradná...

janka9900
4. mar 2013

@rebekasaska ahoj, dnp si platila do konca roka 2011? ak ano, matersku budes mat cca 260€ z dnp plus 65% z minulorocnej hrubej mzdy, ak si stale u toho isteho zamestnavatela 😉

rebekasaska
4. mar 2013

@janka9900 aj ked som bola yamestnana od augusta 2011 a stale trva

janka9900
4. mar 2013

@adka1313 ahoj, cerpas stale rodicovku dovolenku a od zaniku dnp v oktobri si nenastupila do zamestnania, hej? tak potom by jedinym tvojim obmedzenim malo byt, ze musis porodit do terminu porodu. ak porodis v termine alebo neskor, narok na MD z ochrannej lehoty mat nebudes.... mozno je nieco nove a to by mohla vediet @zalka 😉

janka9900
4. mar 2013

@rebekasaska ano, z prace sa bude brat hruba mzda z roku 2012.
a to dnp si platila do konca roka 2011? v case nastupu na PN musis splnat 270 dni v poslednych 2 rokoch 😉

pflegerin
4. mar 2013

@zalka,,,aj tak som veľmi rada,ze si mi poradila,,a este jedna otazka,ak by som šla na rizikove od 4mesiaca to je od 1.6.2013 tak by som si este mohla platit DNP?lebo mi zacal tu v AT,novy Quartal ktory treba zaplatit a z PN-ky,by som si to nemohla dovoliť,tak by som este odrobila tie 3mesiace,,da sa to aj tak?prepáč,že sa tolko vypytujem,ale sa v tom vôbec nerozumiem,nikdy som nič take nemusela riešit,lebo som pracovala na SR. ☹