Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

petraas
27. okt 2011

@natka1 @z.vrablova ja by som sa velmi na to nespoliehala ze tehotne mozu ist von aj mimo vychadzky...ja som bola od zaciatku tehu na rizikovom a priznam sa ze som vychadzky nedodrziavala a prisla mi kontrola ale chvalabohu akurat v ten den som isla na prijem do nemocnice takze mi to vyslo...musela som im poslat doklad o tom ze som isla na ozaj rano do nemocnice...baby radsej to neriskujte a dodrzujte cas co vam lekar napisal

katula77
28. okt 2011

paradoxne ako sa mihal teraz bije o matersku, ale miklos ho teraz polozi ☹, niet penazi na nic.

nikinka1111
28. okt 2011

Ahojte, takže konečne mi odpovedala pani zo sociálky siahodlhým elaborátom 🙂 ak otehotniem do 31,12,2011 tak nárok na materskú mám zo zamestnania, lebo sa na mňa vťahuje ochranná doba 8 mesiacov. ak si začnem DNP platiť až od 1,1,2012, a budem už tehotná, zaniká mi ochranná doba a materská sa mi počíta len z DNP ale to už nestíham 270 dní si ho platiť. ak si ho začnem platiť už teraz, tak ak tú novelu schvália, tieto 2 mesiace do konca 2011 by mi boli nanič?

jojolenka
28. okt 2011

Ahojte chcem sa opýtať ako je to s čerpaním Očr alebo PN z DNP po splnení podmienok ak je mamička na materskej dovolenke. Ďakujem krásne za odpovede.

deninka14
28. okt 2011

@jojolenka počas materskej si oslobodená aj od platenia DNP. akonáhle však prejdeš na rodičovskú dovolenku t.j. po 34 týždnoch čerpana materskej a budeš PN alebo OCR tak si ju môžeš uplatniť z DNP. 🙂 z materskej nie.

jojolenka
28. okt 2011

@deninka14 Ďakujem za odpoveď.

gerdusha
28. okt 2011

ahojte,

tak to teda vyzera, ze zrusenie DNP este moze prejst???

kaaaty
28. okt 2011

Ahojte baby viete mi niektora poradit od 23.2.2011 si platim DNP od 14.10. som na PNke a asi budem az do nastupu na matersku v polovici januara 2012...... Ak si chcem uplatnit narok aj na vypalatu nemocenskeho z DNP ako mam postupovat? Potrebujem mat vystavene dve PNky, jednu pre zamestnavatela a jednu na socialnu poi z DPN? Ci ako to vlastne je...
Ak budem na PNke musim si platit DNP ci nie? A ako je to s vratenim preplatkov, teda ked zaplatim DPN viac ako som mala? Je na to nejaka ziadost?
Baby poradte....vopred dakujem.... Kde sa daju najst informacie k DNP bo aj na soc poi su len take strucne... ☹

gerdusha
28. okt 2011

@kaaaty ,

tu sa daju najst info o tom, ako postupovat, ked ides na PN a si platca DNP

http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk

deninka14
28. okt 2011

@kaaaty ahoj, ja ti to zhrniem... podmienkou DNP je mať splnenú povinnosť 270 dní. t.z, že ak si si doteraz platila a už ti to vyšlo 271 den, môžeš cez PN prestať platiť a požiadať o vyplácanie aj z DNP.. ak táto podmienka ešte splnená nie je, odporúčam ti to zaplatiť aspon po tých 270 dní. potom požiadaj svojho lekára o vystavenie PN pre sociálnu poisťovnou a zanes ho. Potom už platiť nemusíš a navyše si poistená... taktiež počas MD sa DNP neplatí... ak ti vznikne preplatok, na soc.poisťovni ti dajú tlačivo na vyplnenie a platbu ti zašlú na účet... 🙂

zuzmor002
28. okt 2011

@kaaaty Ak som dobre počítala od 23.2. do 14.10. nevychádza 270 dní, čo by si mala mať zaplatené DNP aby si mohla mať PN aj z DNP. Takže myslím, že by si mala mať teraz nárok len na PN zo zamestnania, zatiaľ si platiť DNP a potom by si mohla čerpať materskú z oboch. Prípadne ma napadá ešte možnosť, keď budeš mať zaplatených 270 dníDNP, prerušiť PN, napr. dovolenkou a potom ísť na ďalšiu PN, ktorú by si mohla už čerpať z oboch poistení. Tam potom potrebuješ mať 2 PN - jednu pre zamestnávateľa a druhú pre sociálnu poisťovňu. DNP si neplatíš iba vtedy ak z neho čerpáš PN alebo materskú, takže teraz by si si mala platiť, ale po splnení 270 dní, pri čerpaní PN a materskej si neplatíš.

gerdusha
28. okt 2011

baby a ako to je, ked som PN napriklad 1 tyzden. ako mam "neplatit" DNP?

sympa1
28. okt 2011

@gerdusha nomalne zaplat a oni ti prelatok vratia na ucet .tak sa to robieva

sjuzan77
28. okt 2011

@kaaaty pozor na toto, lebo dopadnes ako ja.. platila som od januara 2011, ale uz v auguste ma lekar vypisal na pn, na ktorej budem az do nastupu na matersku. 5.10. som mala zaplatenych 270 dni, lekar mi vypisal 2.pn, ktoru som zaniesla na socialnu poistovnu. tam mi ju vzali s tym, ze je to spekulativne konanie, pretoze si nemozem uplatnit pn z dnp, ked uz vypisana som. takze jedine tuto pn ukoncit a o par dni zacat novu.

dia459
28. okt 2011

Ahojte baby, potrebovala by som radu. Platim si DNP od septembra tohto roka, cize este nemam narok na davky z DNP, lebo nemam este zaplatenych 270 dni. Dnes som zacala marodit a teraz neviem ci sa mi aj dni PN budu ratat do tych 270 dni alebo o tych par dni sa mi platenie DNP predlzi.

iwusca
28. okt 2011

ahoj aj ja mam otazku...dnes som sa bola prihlasit na DNP a mam to od 1.11. A na zaciatok decembra mam dohodnutu brigadu cca na 2 tyzdne...je treba sa na tie 2 tyzdne odhlasit alebo ako to je? dakujem

zuzmor002
28. okt 2011

@dia459 Budú, ak za tie dni zaplatíš DNP

dia459
28. okt 2011

Ahoj, podla mna nie, pretoze predpokladam, ze brigadu budes mat na dohodu nie na pracovnu zmluvu na plny uvazok.. Aj ja keby si bola normalne zamestnana tak si to mozes platit. Aj ja si to platim a som zamestana na zmluvu.

zuzmor002
28. okt 2011

@gerdusha Môžeš si vypočítať alikvótnu čiastku za ten mesiac alebo potom požiadať o vrátenie preplatku.

iwusca
28. okt 2011

@dia459 dakujem 🙂 brigada to je len na dohodu takze by to malo byt ok

datanka
28. okt 2011

Vzhľadom na pád vlády bolo dohodnuté, že sa nebude meniť nič zásadné a tak poslanci stiahli z rokovania návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti, ktorého súčasťou je aj novela zákona o sociálnom poistení a pre rok 2012 bude zachovaný terajší stav a ak by sa aj neskôr menil, tak určite nie tak, ako to bolo navrhnuté
TOTO MI PRISLO KOCKY OD PANI NAVRATILOVEJ,SO SOC.POIST,TAK SA TESIM A STIHAJTE VSETKY,CO SA DA... 🙂

datanka
28. okt 2011

@dzudka NEPREJDE,NEBOJ 😉

dia459
29. okt 2011

@zuzmor002 ja som tak pocula, ze ked som PN tak mi vratia peniaze aby som nemala preplatok, tak ako to teraz je?

zuzmor002
29. okt 2011

@dia459 Ale to len v prípade, že už by si mala zaplatených tých 270 dní a čerpala PN aj z DNP a musela by si o to požiadať. Ak to nemáš ešte 270 dní, nemôžeš mať PN aj z DNP a musíš si ďalej normálne platiť DNP. Vtedy nevracajú nič.

sympa1
29. okt 2011

@iwusca mozes aj robit aj platit si DNP..ved je to dobrovolne a mozes a nemusis si platit ako ty chces...ale kvoli brigade nemusis rusit..aj keby si normlane pracovala na plny uvazok tak nemusis rusit..ide len o to ci to chces vyuzivat nadalej alebo nie

zuzanamatko
29. okt 2011

Ahojte,potrebovala by som poradiť: či si možem dať dobrovolné poistenie v nezamestnanosti a dobrovolne nemocenske poistenie do daňového priznania,aby som si znižila daňový základ.
Ďakujem za odpoveď.

gapa
29. okt 2011

@zuzanamatko
môžeš. Ked sa prihlásiš, tak si to povinná platiť. A do nákladov si môžeš dať poistné, čo si povinná platiť.

mimkaa2607
29. okt 2011

Ahojte kočky...mám na vás otázku. Nie som vôbec informovaná, čo sa deje ohladom DNP ... ja si to chcem začať platit teraz v polovici novembra ... môžem si to platiť?:..že či to ešte nezrušli, lebo som počula, že sa to už nebude dať platit a budu si to nejak chraniť 🙂 ... a ešte sa chcem opytat, moja kamoška si to tiež chce platit, je na MD a poberaju socialne davky, že či jej to víde ked si to bude platit...tiež si to chce začať platit v polovici novembra... ja som pred 3rokmi robila ako ZC ... potom som si začala platit tiež toto DNP, ale nevyšlo nam to ... robilo nam to len 10dni ... teraz v decem bude mat dcerka 2roky, tak sa chcem pokusit o dalsie babo ... dakujem za odpoved 😉

tanitta
29. okt 2011

@gapa ahoj prosim ta funguje to v zamestnani aj tak ze sa ukonci pracovny pomer ku dnu...potom den neplatenehovolna(ako to funguje kam sa prihlasit?) a nastupit nazad s max vz?....

gapa
29. okt 2011

@tanitta
skôr na nejakú inú pozíciu ako predtým.