Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katula11
3. dec 2011

@fide budem drzat palce, aby som sa mylila. 😉

lenkasop
3. dec 2011

@lill7 takže musím otehotnieť hneď,aby som nemusela pokračovať a ten balík bude aký? Nevieš? Ďakujem za radu

mokilko
3. dec 2011

takze to zhrniem asi takto: pre nas netehotne, ktore sme chceli co najskor platit DNP a otehotniet po novom roku 2012, je len jedina moznost: ist v pondelok na socialne, zacat platit DNP z maxima a do 31.1.2012 otehotniet???? dobre som tomu porozumela?

katula11
3. dec 2011

Baby mna napadlo este jedno, ak nahodou by ste niektora vedeli. Ak by som si do toho maja aj platila z toho balicku (cisto teoreticky 😀 ), vtedy by mi skoncila ta doba nepretrziteych 26 tyzdnov, ale uz by som bola dajme tomu od februara tehu, co potom? kedze na MD by som nastupovala az niekedy po lete, co dovtedy, musela by som to platit az po nastup na MD???
A este, ked pisali ze zena si bude moct sama vybrat vymeriavaci zaklad do toho noveho balicka, a este ze tyzdne zo stareho roku sa zarataju do noveho dnp, myslim tych 26 tyzdnov (uz pisem jak hotentot, hadam ma pochopite) a platim si z maxima, tak budem musiet aj po tom 1.2. 2012 z maxima, aby sa to povazovalo za nepretrzite, alebo si budem moct vybrat VZ a bude sa to aj tak povazovat za nepretrzite?????? Vela otazok, vela situacii, ale malo informacii dali. 😠

mima595
3. dec 2011

@darinkazv - nie, to len mal velke usta den pred tym, ake by mohli byt eventualne zmeny v januari...a pritom už vedel, že to da do parlamentu v takej podobe.....

že sa zmenil zakon o DNP, to dokazem pochopit, lebo tam ide o velky vydaj penazi pri evenualnom malom vklade, ale že jeden hovori tak a druhy den sa tvari ako majster sveta 😠 😠

to teda nasi poslanci mozu zo dna na den schvalit hocico, o com my obcania ani nemusime mat sajnu ☹ ☹

nattii
3. dec 2011

@mokilko ano, ked otehotniete a nebudete mat 270 dni poistenia z Dnp, tak vam umoznia si to doplatit aby ste mali narok na matersku a zda sa mi ze by ste platili z max. stale tych 49.13, lebo by ste bolki podla stareho zakona.

mokilko
3. dec 2011

@nattii dakujem krasne za odpoved :D

mokilko
3. dec 2011

a situacia c.2 : ak neotehotniem, a ani nesplnim 270dni k 31.1.2012 tak co? ked dajmetomu otehotniem po 1.2........

jolo25
3. dec 2011

@mokilko tak nemas narok na vyssiu matersku, ak sa nemylim :(

mokilko
3. dec 2011

@jolo25 ta ochranna lehota 8 mesiacov ma tam myli......

jolo25
3. dec 2011

@mokilko ta lehota by platila iba ak by si stihla byt tehotna do konca januara, iank je bezpredmetna

katkarv
3. dec 2011

@poisonblu
@lill7 dakujem,snad to tak bude 🙂

nattii
3. dec 2011

@jolo mala by si narok na vyssiu matersku, ale musela by si si dat novy soc. balicek a platit do nastupu na matersku

jolo25
3. dec 2011

@nattii no tak to skus prepocitat ci by si na tom nejak zvysila rod. rozpocet, pri novych odvodoch sa ti to neoplati vobec

katkav
3. dec 2011

baby chapem to dobre? Platim si DNP z maxima, do 31.1. budem mat zaplatenych 251 dni, cize 19 dni mi bude chybat, takze si to podla noveho zakona este budem moct doplatit, ci je dolezite, aby som bola do tohto terminu aj tehotna?

nattii
3. dec 2011

@katula11 kedze otehotnies az vo februari tak musis si dat novy soc. balicek, lebo sa na teba vevztahuje ochranna doba. Platit az do nastupu na matersku

medus
3. dec 2011

Ahojte všetky baby a dievčatá. Stále čítam dookola, no nemôžem prísť k záveru. Ja si platím DNP od septembra 2010, takže ja už mám 270 dní, ale tehotná ešte nie som. Ak by som otehotnela do 1. 2. 2012 mám nárok na materskú z DNP? No mne to automaticky zrušia, kedže už mám 270 dní. Musím pokračovať v poistení s tým novým balíkom? Viete mi poradiť? Ja som v tom už nevyznám. 😖

nattii
3. dec 2011

@katkav ked budes do konca januara tehu, tak ti umoznia si to doplatit

jolo25
3. dec 2011

zeny musia to zrusit, aby mal pan uhlirik z coho zvysit platy pre lekarov.....

lucia99
3. dec 2011

ahojte, tak ja som to pochopila tak ze tie co si platia a k 31.1.2012 nebudu mat splnenu podmienku 270 dni tak si to budu moct platit po starom do vtedy kym im ta podmienka 270dni nevznikne. ja si DNP platim od 23.11.2011 a podmienku 270dni by som splnila v auguste a ak do toho augusta otehotniem tak mi vznikne narok na matersku z DNP.. ci sa mylim??!! opravte ma ak to chapem zle!

katula11
3. dec 2011

ja dnes cely den ficim na nete, este ze ma maly pochopenie a dnes sa pekne sam hra. 😝

takze tych 26 tyzdnov sa stava uplne bezredmetnych a od novembra do februara to budem zbytocne platit, lebo aj tak od februara si budem musiet urobit novu zmluvu a tych 26 tyzdnov sa bude pocitat odznova, vsak?
nechapem preco potom pisali, ze to bude nadvazovat dalej. 😢

katula11
3. dec 2011

@nattii tak ked ostanem tehu do februara tak budem v ochrannej lehote a budem si moct doplatit tych 26 tyzdnov?

ja uz na dnes asi koncim, neni som o nic mudrejsia, a uz mi to cele zacina byt jedno. 😠

katkav
3. dec 2011

@nattii dakujem za odpoved 😉 povedzme, ze sa zadari a potom ked si doplatim tych 19 dni, tak si budem musiet zacat platit aj ten novy balik, ci co? To by mi potom automaticky zrusili, ci by som sa po tych 19 dnoch musela ist odhlasit, aj ked to uz teda "nebude existovat"? A ak by sme to nestihli, tak by som mohla ist na PN, nech sa mi aspon vrati, co som uz zaplatila?

lucyfuk77
3. dec 2011

@nattii pôjdem sa v januári opýtať do sociálnej poisťovne 🙂 ... aj oni tam budú mať z toho chaos prvé dni

lucia99
3. dec 2011

a tie zeny ktore uz podmienku splnenu maju a nie su este tehotne, tak by mali do toho 31.1.2012 otehotniet aby mali narok na matersku z DNP. ak sa mylim, tak ma opravte

nattii
3. dec 2011

@lucia99 otehotniet musis do konca januara inak musis platit po novom ten soc. balicek

ludka77
3. dec 2011

@kocica43 oni v tom majú teraz tiež hokej, lebo ešte nevedeli či to prejde alebo nie, chod tam až v januári hádam im za mesiac dajú nejaké školenie 🙂

lill7
3. dec 2011

@lenkasop v baliku sa plati nielen nemocenské poistenie, ale aj dôchodkové, pois. v nezamestnanotsti ... teda sa platí nie 4.4 % ale 35%, ale neviem, či bude balik lacnejší napr. pre nezamestnanaých alebo napr. ženy na RD...

nattii
3. dec 2011

@katkav ,keby ste stihli bola by si v ochrannej dobe