Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nikaivka
14. jan 2010

dievčatá, prosím vás o radu. Ak by som si začala zajtrajším dňom platiť DNP z najvyšším VZ a o bábätko by sme sa pokúsili koncom marca, stihli by sme mať tých 270 dní do nástupu na MD? A ak by vláda tomuto všetkému klepla po prstoch, lebo je to pre štát nevýhodné, čo sa bude diať s našími vloženými peniažkami? Je nejaká šanca, aby sa nám aspoň nejaká čiastka vrátila? Za odpoveď vám ďakujem veľmi krásne.

silvia123
14. jan 2010

kisska ďakujem za odpoveď, si zlatá.

kleaaa
14. jan 2010

ahojte
som tu uplne nová a ked tu čítam všetky tie informácie...fúúú.
Ja by som Vás babenky tiež chcela poprosiť o rada. Moja situácia je asi nasledovná:
-od 1.8.2008 som zamestnaná
-zmluvu mám na dobu neurčitú
-22.12.2009 som ale osobne prevzala výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa §63 ods1 písm.b) z dôvodu nadbytočnosti.
-do 28.2.2010 mi plynie výpovedná doba
-12.1.2010 mi moj gynekológ oznámil, že som tehotná (5-6týž.tehotenstva)
-mala by sa na mna vzťahovať ochranná lehota pokial do skončenia váp.doby prinesiem písomné potvrdenie o tehotenstve
Znamená to teda, že by som mohla ostať pracovať až do nástupu na MD. Chcem sa ale spýtať čo by bolo v mmojom prípade najlepšie:
-netrvať na ochrannej lehote a skončiť k 28.2.2010 s tým že by som sa išla dobrovolne nemocensky poistiť,
-ostať v zamestnaní až do nástupu na MD a aj tak sa isť nem.pripoist., alebo čo mám urobiť?
Prosím o radu som zúfalá

mima595
14. jan 2010

klea-urcite trvaj na ochrannej lehte-už len z dovodu, ak ti trva PP pocas MD a RD mas narok na zvyseny rodicak a nasledne po skonceni RD na podporu.

no zase z druhej strany: podla tvojej hrubej mzdy - aka by ti vysla materska - ak by si skoncila prac. pomer k 28.2.2010, a stacilo by ti doplatit DNP do maxima, tak 26 tyzdnov by si stihla splnit, a tym padom by si mala max. matersku....
no ci by si aj v tom pripade mala narok na zvyseny rodicak, to ja teda neviem

kleaaa
14. jan 2010

mima-dakujem za rada
moja čistá mesačná mzda je 750€, ako sa vypočíta výško DNP?
a ktoré obdobie sa u mna bude brať ako RO? bude to rok 2009 alebo obdobie od 1.1.2010 do nástupu na MD? A este som sa chcela poradiť, že čo by sa stalo keby som išlo napr. na PN a platila by som si napr. od zajtra aj DNP? 😒

mima595
14. jan 2010

klea - ak je tvoja cista mzda 750€,tak hruba je cca. 1000???? € /to len tak z brucha/ - tak nad nicim nerozmyslaj, pre teba je DNP nepodstatne, lebo min. musis platit z minima, co je cca. 315€ /myslim.. teraz/ ale zaroven nesmies presiahnut maximum, co je 1084,55€.

uved hrubu mzdu - ale mne to vychadza, že DNP sa ti absolut neoplati, tvoje RO je rok 2009.

mima595
14. jan 2010

klea- a ked sa da, tak chod na PN, tym sa ti vypovedna doba predlžuje a ked sa ti skonci RD, možno už nebudes nadbytocna, ale potrebna 😉

zuzufek
14. jan 2010

ahojte,ja viem,že sa to tu dokola opakuje,ale najviac to človek pochopí na vlastnom,prosím teda aj ja o radu:od 9/2006 do 9/2007 som bola zamestnaná na dobu určitú,v 4/2007 som otehotnela a následne šla na PN,z PN som šla na materskú-splnila som tých 270 dní nem.poistenia(aj z predošlého zamestnania).teraz má dcéra 2 roky a my sa chceme pokúšať o ďalšie bábo.pochopila som to tak,že keďže nemám teraz TPP,nemám nárok na ďalšiu materskú ani zvýšený RP???a dá sa to teda zmeniť,keď sa dám na DNP?a čo treba prosím vás pri jeho vybavovaní?vďaka

kleaaa
14. jan 2010

mima-moja hrubá mzda je od1000-1050€
a ked pojdem vo výpovednej dobe na PN nepokazí mi to materskú?
isto sa za RO bude v mojom prípade považovať rok 2009?

mima595
14. jan 2010

klea-tebe bude trvat PP, a ked pojdes na MD z PN, alebo aj keby nie, že budes stale pracovat, pre teba je RO r. 2009-dokonca si myslim, že ta tvoj zamestnavatel bude tlacit na PN-bude to prenho vyhodnejsie.
a ked mas taky hruby plat, tak DNP je z pohladu materskej pre teba uplne irelevantne. Aj tak budes blizko maxima.

kleaaa
14. jan 2010

mima dakujem naozaj si mi dnes vela vela pomohla a poradila, už som z toho bola zúfalá... čo som sa mala tešiť z babatka, tak som sa stále trápila čo bude, čo mám spraviť...tá výpoveď ma úplne zaskočila.
Teraz si už len musím zistiť či sa isto na mna vzťahuje ochranná lehota a či budem pracovať až do nástupu na MD alebo budem končiť 28.2.2010. Ty mi nevieš mi poradiť?
A čo ak sa na mna ochranná lehota nevztahuje a budem musieť PP ukončiť 28.2.2010, čo mám potom urobiť?

mima595
14. jan 2010

daj sa vypisat na PN, vtedy sa vypovedna lehota predlzuje, až kym neskoncis PN
to tehu je to najlepsie, co sa ti mohlo v tejto" vypovednej" situacii stat 😉

kleaaa
14. jan 2010

keby to bola také jednoduché vypísať sa na PN, ale na základe čoho ked nemám žiadné prob.(šak chvala Bohu)
alebo si myslíš že to nebude problém?

zuzin78
14. jan 2010

ahojte,
ako vas tu citam, tak zacinam mat v tom uplny chaos.
mam na vas par otazociek, verim ze mi pomozete.
v aprili 2008 som porodila dcerku, ktora ma teraz 20mesiacov.predtam som pracovala nepretrzite vela rokov. a teraz by sme sa chceli pokusat o druhe babatko, len neviem ci mam narok na matersku alebo si musim platit DNP? stale som zamestnana len na MD.
dakujem 🙂

mima595
14. jan 2010

tak si vymysli-trebars-že ti je strasne zle, že mate stresy v robote, prip. povedz dokimu pravdu, že mas vypoved...ked je ludsky, pochopi...
ale este maznacik nieco pisala v teme MD na dobu urcitu, a to ma zmiatlo, tak pockaj, co ti odpise, aby som nieco nepomotala...

macacka
14. jan 2010

Môžete mi poradiť
Som na RD do 24.6.2010 kedy dcérka bude mať tri roky, PP mi trvá a je na dobu neurčitú.
Plánujeme druhé dieťa, takže sa chcem prihlásiť na DNP(platiť z maximálneho VZ, alebo rozdielu 1084,55-319,58 ) najlepšie by bolo ešte pred otehotnením, aby som splnila podmienku 270dní , k nároku na materskú.
Moja otázka znie, ak by som sa prihlásila na DNP do 6tt alebo najneskôr do 8tt,do nástupu na MD uplynie 26 týždňov , ale podmienku platenia DNP v trvaní 270 nespĺňam ,
ale nezapočítava sa tá doba platenia poistného aj od zamestnávateľa , keďže počas RD mi PP trvá ? Ak áno, mala by som aj vtedy maximálnu materskú ?
A ak by mi zamestnávateľ, napr. 2 mesiace pred nástupom na MD dal výpoveď, a môže (terajšia RD sa mi skončí 24.6.2010 a 25.6.2010 ukončí so mnou zamestnávateľ PP bola by som v 5 mesiaci tehotnosti) ako to ovplyvní výšku mojej materskej ? Ako vyplniť tie 2 mesiace pred MD vypísať sa na PN ?
Ďakujem

enika
14. jan 2010

dám sem link ohľadom rodičovského príspevku a tam je aj odpoveď na otázku ohľadom materskej pri reťazovom pôrode. Dúfam, že pomôže:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

zuzufek
14. jan 2010

enika ďakujem týmto si mi odpovedala a nevieš čo treba pri vybavovaní DNP?myslím papiere a tak,lebo mám skúsenosti,že keď niečo vybavujem na úradoch,tak sa tam musím vrátiť aj trikrát,ale to asi pozná každý...

enika
14. jan 2010

aha, tak to neviem, lebo ja som si neplatila, ja som stále zamestnaná, takže som mala na všetko nárok automaticky. Ale skús si zavolať do SP, snáď ti poradia aj po telefóne a snáď aj všetko 😀 . Určite sa treba zaregistrovať, ale či treba k tomu aj niečo iné, tak to naozaj neviem.

zuzufek
14. jan 2010

a ešte jedna otázočka,ak by som teoreticky bola napr.mesiac tehotná a začnem si platiť DNP a práve ten mesiac mi bude chýbať do tých 270 dní,neviete či je to možné si doplatiť?

enika
14. jan 2010

no to asi nie, lebo sa zaregistruješ a platíš až od registrácie

zuzufek
14. jan 2010

vďaka enika,že si reagovala....

bubik142
14. jan 2010

Pekny podvecer prajem Vam vsetkym 😉 Prosim vas, vie mi niekto poradit, ci mam narok na rodicovsky prispev ok aj za dany mesiac, ked som na PN? Platim si dobr. nem. p. Moja sestra dostavala normalne, aj aj... Len tuna som pocula jeden nazor, ze ked som PN tak za dany mesiac nemam pravo na RP... Ako to teda je? Vie mi niekto poradit? Vopred veeelja vdaka 😉

nikaivka
14. jan 2010

Halóo, môže mi prosím niekto poradiť?

dievčatá, prosím vás o radu. Ak by som si začala zajtrajším dňom platiť DNP z najvyšším VZ a o bábätko by sme sa pokúsili koncom marca, stihli by sme mať tých 270 dní do nástupu na MD? A ak by vláda tomuto všetkému klepla po prstoch, lebo je to pre štát nevýhodné, čo sa bude diať s našími vloženými peniažkami? Je nejaká šanca, aby sa nám aspoň nejaká čiastka vrátila? Za odpoveď vám ďakujem veľmi krásne.

kosta123
14. jan 2010

Ahojte potrebujem radu.30.4 mi končí pracovný pomer,bol na dobu určitú.5.5 nastupujem na materskú?čo s tým rozdielom?? ohrozí to moju zvýšenu materskú,mam sa zaregistrovať na úrad práce???

jozefmihal
14. jan 2010

maslarova, najskôr si sem prepíšem Vaše zadanie:

zamestnanie:nastupila som 9.5.2006, naposledy prijem bol za oktober 2007 15750 hrubeho,

- Natalka sa narodila 4.12.2007 / na MD som nastupila 2.11.2007 - natalka sa narodila skor o 2 tyzdne/
takze na rodicovskej dovolenke budem do 3 rokov cize teraz v decembri bude mat 4.12.20010 natalka 3 roky,

- na druhu matersku by som mala ist v septembri , do zemestnania sa nestihnem vratit,

- na DNP som sa prihlasila 8.12.2009 /posledna menstruacia 21.12. takze ked som sa riadila podla bazalnej teploty a kalendara tak som otehotnela po31.12. po Silvestri.
VZ som si dala maximaln y takze platim 47,70 /za december to bolo len36,90 lebo DNP trva len od8.12.2009

bejkn01
14. jan 2010

Poradte mi prosím niekto:
potrebujem poradiť, keďže sa v týchto veciach moc nevyznám.
V máji som skončila VŠ, keďže som nebola zamestnaná, prihlásila som sa na DNP, platím ho od 1.6.2009 z najvyššieho VZ-1003,09, čiže 44,10eur mesačne. Medzitým som sa od 1.9.2009 zamestnala, mzda je 300EUR v čistom, keďže výšku VZ sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch, zároveň som platila nemocenské zo zamestnania aj DNP, tak to platím až doteraz, viem, že sa dá výška zmeniť.
Prosím ťa poraď mi ako ďalej postupovať. A dokedy má zmysel vlastne platiť DNP. A z akej výšky ho mám teraz platiť? V najbližšej dobe by som chcela otehotnieť, tak mi prosím ťa poraď, ako postupovať, aby som mala čo najvyššie materské. Najradšej by som porodila do konca 2010, aby sa mi bralo rozhodujúce obdobie 2009, kde som platila od 1.6.2009 - 31.12.2009 DNP z najvyššieho VZ. Ak by som porodila až v roku 2011, ktoré obdobie by sa bralo ako rozhodujúce, ak by to bolo 2010 - ako mám postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú.

jozefmihal
14. jan 2010

A teraz odpoveď, ktorá Vás poteší.

Keďže ste sa na DNP prihlásili dostatočne však pred otehotnením, tak - pokiaľ nepôjde o ozaj predčasný pôrod - splníte podmienku na priznanie materskej z DNP - podmienku mať nem. poistenie najmenej 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom.

Materské z DNP bude priznaná, pričom výpočet materskej bude z vymeriavacieho základu za mesiac december. Teda vysoké.

Ak chcete ušetriť na platbách za DNP, môžete sa pred 1.7.2010 objaviť v SP a požiadať o zníženie základu na DNP na 319,58 eura. Výška VZ v roku 2010 totiž už pre výpočet materskej nebude podstatná.

Zmeniť VZ možno najskôr po 6 mesiacoch, preto sa zmena vykoná najskôr až od 1.7.2010.

Vy ste ale súčasne stále zamestnanec. Máte pracovnú zmluvu, v zamestnaní ste na rodičovskej dovolenke.

Ak v zamestnaní zostanete až do nátupu na materskú (čo zrejme zostanete), tak materskú budete mať nielen z DNP ale aj z poistenia zamestnanca.

Fungovať to bude tak, že pri nástupe na materskú zamestnávateľ zašle do SP potvrdenie o pravdepodobnom príjme, teda príjme, ktorý by ste mali v septembri 2010 (mesiac nástupu na MD), keby ste pracovali.

A materská zo zamestnania sa vypočíta z tohto pravdepodobného príjmu - ako 55% z pravdepodobného príjmu.

Ak sa materská poberá z dvoch zamestnaní súčasne, tak jej výška je ohraničená aktuálne platným maximálnym VZ.

V septembri 2010 bude maximálny VZ cca 1115 eur.

Vaša materská tak bude približne 55% z 1115 eur, čo je cca 613 eur mesačne.

luckam77
14. jan 2010

pan mihal poradte mi prosim vas...
dobry den…chcem sa opytat 5rokov som pracovala, mam zmluvu na dobu neurcitu…v roku2007 som nastupila na matersku dovolenku.syn ma teraz 2roky aj 4mes. v septembri by som mala nastupit opät do prace, ale planujeme druhe babätko…chcem sa opytat mam narok na matersku od zamestnavatela v takej vyske ako som dostavala predtym ako som nastupila s prvym dietatom na MD???chcem si vsak platit aj dobrovolne nemocenske poistenie aby som dostavala maxim.matersku,ale kam mam ist a pytat si papiere???a chcem sa opytat môzem si to uz platit teraz ked este niesom tehotna????a aj ked nezostanem tehotna do tych 270dni a nastupim do prace a potom zostanem tehotna aj tak mam narok na max.matersku ked uz to budem mat zaplatene tych 270dni???a este jedna otazka…staci to platit len 270dni alebo dlhsie v pripade ak nezostanem tehotna???dakujem

kikula13
14. jan 2010

Pan Mihal,chcela by som vedieť,či mám nárok na dávku z DNP,ked 270 dní splnam,ale problem je v tom,že poberám soc.dávky v hmotnej nudzi .zatial dakujem.