Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dnpo
22. nov 2012

@julia8474 zalezi kedy ti zaniklo

karinkaeich
22. nov 2012

baby, o preplatok treba poziadat alebo ho po istom case poslu sami na ucet? pri prvom cerpani materskeho z dnp som ani nevedela, ze mi vznikol a prisiel list aj peniazky na ucet, nic som predtym neziadala, ani nepodpisovala. teraz mi uznami pn-ku, splatku som zaplatila radsej celu, tak tam nieco vyskoci do plusu. a na nasej pobocke som sa zabudla opytat. dakujem

matula55
22. nov 2012

@domeli ahoj, mozem sa opytat..ten zahadny jednorazovy prispevok co tam spominate, kde najdem tu temu, alebo keby si mi vedela poradit, ci je to do dvoch rokov starsieho dietata alebo troch???
dakujem velmi pekne!

tatolu
22. nov 2012
lucya89
22. nov 2012

@julia8474 ano dostanes ..a staci ked sa prihlasis v ten den ako ti zacne pn .. cize v den nastupu na pn sa prihlasis a v den ukoncenia pn sa odhlasis a nevznikne ti ziadna povinnost platit nejaku ciastku.. ak sa prihlasis skor ako v den nastupu na pn budes musiet tie dva dni resp. jeden zaplatit.. nejaku malu sumu.. to ti vyrataju na socialke..
a pn dostanes z dobrovolneho ale len z minima, nie z VZ ktory si si platila!

julia8474
22. nov 2012

@lucya89 a nevadi ze som DNP ukoncila uz v january?

domeli
22. nov 2012

@matula55 do troch rokov a je to tu v témach na modrom koníku

mariro
22. nov 2012

@matula55 do troch rokov,dokedy poberas rodicak 🙂

lucya89
22. nov 2012

@julia8474 nie nevadi podmienka je , ze v poslednych dvoch rokoch musis byt 270 dni poistena.. co ked si zrusila v januari tak budes mat narok !

julia8474
22. nov 2012

@lucya89 ok velmi pekne dakujem🙂)

julia8474
22. nov 2012

@lucya89 a este by som sa chcela opyt ak poberam opatrovatelske na oca a pojdem na pnk nepozastavia mi prispevok na opatrovanie?

lucya89
22. nov 2012

@julia8474 v tomto ti neporadim neviem ako to chodi s opatrovatelskym prispevkom !

julia8474
22. nov 2012
chlpacik
22. nov 2012

ahojte zienky. Chcem sa opytat, ak som sa den pred materskou znovu prihlasila na balik DNP na ten zakladny balik, tak kolko by som mala zaplatit za jeden den soc.poistovni?

mariettka27
22. nov 2012

@karinkaeich ahoj,mne dali na pobočke vypísať tlačivo na vrátenie preplatku...ale zatiaľ ešte nič neprišlo a je to už mesiac...

lulu939075
23. nov 2012

Ahojte baby, vedeli by ste mi neiktorá poradiť? Som asi v 2tt +-. Pracujem, môj mesačný príjem je cca 250 +- eur. S toho mi asi nevyjde bohvie aká materská. Ale ja som magor na matiku, Rada by som si začala niečo platit. Oplatí sa mi to ešte a ak áno kolko by som mala začať platiť, najradšej by som materskú okolo 500 eur. Bolo by to možné pri mojom plate a tak aby som nepreplatila aj gate?

zalka
23. nov 2012

@lulu939075
No ak si tehotná tak platiť sa neoplatí, lebo treba mať aj z dalšieho poistenia 270 dní , u teba by pomohlo jedine zmeniť prácu za lepšie platenú.
Alebo ak máš dobrého zamestnávateľa, tak ukončiť PP napr. k 30.12. a od 31.12. mať nový PP aj u toho istého zamestnávateľa ale musel by ti zmeniť pracovnú zmluvu, dať inú pozíciu, a dať odmeny k tomu novému PP. Jedine tak by si získala vyššiu materskú.

katinka110
23. nov 2012

baby som nezamestnana ale platila som si DNP minimum tych 15 eur.....to budem poberat matersku alebo rodicovsky prispevok?a aku sumu?dakujem

katinka110
23. nov 2012

@domeli ty sa v tychto veciach vyznas..vedeli by si mi poradit?

domeli
23. nov 2012

@katinka110 ak dátum nástupu na MD spadá do 8 mesačnej ochrannej lehoty (malo by, ak Ti DNP skončilo v septembri či októbri), tak 34 týždňov (z toho presne 6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu uvedenom v žiadosti o materské od gynekológa) budeš poberať materské vo výške cca. 220 eur a po tých 34 týždňoch rodičovský príspevok vo výške cca. 194 eur do 3 roku veku dieťaťa a tiež prídavok na dieťa - niečo okolo 22 eur.

janka9900
23. nov 2012

@chlpacik asi si sa prihlasila z min. VZ 340€, ze? tak 4€ im posli 😉

chlpacik
23. nov 2012

@janka9900 ano z minima, to je 389 a nieco. Aj som tam volala, ze kolko mam zaplatit za jeden den, tak vraj 4eura. Ale pre istoru som si to chcela overit, nakolko som z tej pracovnicky uz raz bola sklamana, lebo mi vobec nevysvetlila, ze mam narok na DNP, ak to urobim do nastupu na matersku. Az som si to zistovala a potom mi na soc.poistovni v inom meste povedali, ze co je vyhodnejsie pre mna. Tak dufam, ze mi tentoraz dobre vypocitala, ze su to tie 4eura, nech mozem zaplatit a mat pokoj, ze mam vsetko vybavene, a mozem kludne porodit 🙂))....

janka9900
23. nov 2012

@chlpacik 339 aj nejake drobne si chcela napisat? 😅 - to je min. neboj, nedoplatok moze byt do 4,99eur, tak ked posles 4 eura, bude to ok, aj keby nahodou nejaky cent chybal ;)

ufa
23. nov 2012

@lucya89 @julia8474
ahojte kocky citala som vase prispevky a som rada ze je to tak ja som bola poistena cez 4 roky tento mesiac mi zaniklo poistenie a v januari podstupim umele oplodnenie, ak sa nam podari nastupim na marodku od zaciatku teda ak sa prihlasim v den PN alebo den skor, budem poberat peniazky z poistenia a aj potom matersku. Bola som na socialke no tam mi rovno povedali ze ochranna letota je 8 mes. ale teraz som sa dozvedela ze to len keby som uz bola tehu a pani na socialke som jasne vravela ze este nie som, maju v tom chaoz, este ze tu si mozeme navzajom sirit informaci No uz len aby sa zadarilo 🙂 A ked sa poistim z max. to mi vyrataju aj matersku z maxima lebo do teraz som platila min.dakujem

lucya89
23. nov 2012

@ufa co sa tyka dnp tak ak sa prihlasis tak ako som radila tak budes dostavat pn z minima aj materska je z minima.. ale len z dnp .. neviem ci si zamestnana to neuvadzas takze ak ano aj tam ti moze vzniknut nejaka pn i materska... ja som radila len ohladom dnp a co sa tyka pani na socialke tam ti taketo veci nikdy nepovedia ze da sa den pred prihlasit pokial sa ich to neopytas priamo.. cize ides si len overit informaciu !

mirellka
24. nov 2012

ahojte babulky,otázočka : ,prišla vám už pn z dnp ? Lebo mne ešte nie, bola som v oktobri pn od 5 do 20 teho a pani na soc.p. mi vypočítala že by som mala zaplatiť 19,64 € Inak som platievala 50 € aj dáke centy.No tak mám obavu či mi to správne vypočítala či o peniažky neprídem teraz bo segre už peniažky nabehli 19teho a je z toho istého mesta ako ja a mne nič ešte.Som aj zamestnaná ani zo zamestanania mi neprišlo nič tak neviem kde je problém.Myslíte že mám ešte počkať či už radšej v pondelok riešiť ? ďakujem za odpovede 🙂

karinkaeich
24. nov 2012

@mirellka Ahoj. Vraj pn posudzuje vzdy ine oddelenie a maju cas do 20-teho daneho mesiaca a nasledne vyplacaju az do 25-ho. To som zistila ja ked som sa pytala lebo som tiez v vcera volala ci je nejaky problem. A nakoniec peniazky mi vecer nabehli

zata2
24. nov 2012

@mirellka ahoj ja som tiez pn od oktobra a najprv mi prislo 12.11. vyrozumenie zo socialnej poistovni a 16 mi nabehli peniaze na ucet. Pokial ti neposlali este ziadne vyrozumenie tak si tam zavolaj hned v pondelok lebo sa tvoja pn mohla niekde stratit.

mirellka
24. nov 2012

@karinkaeich
@zata2 babulky ďakujem vám pekne za info ak v pondelok nenabehnú tak v utorok volám do s. p. 🙂

ufa
24. nov 2012

@lucya89 ahoj ano som zamestnana a urcite sa pojdem opat prihlasit pred planovanym nastupom na PN, ale trosku si ma ,,zaskocila,, informaciou ze materska sa bude ratat tiez z minima, ak to dobre chapem PN sa mi bude vyplacat z minima na zaklade doterajsieho poistenia, ale ked sa opat pripoistim , platit budem z maxima po splneni 270 dni /co by som bola na marodke/ by mi mali matersku vyratat z maxima, ci nie? Mam z toho trosku chaos, ale chcela by som aspon nieco vyuzit z tochto naseho socialneho systemu, ked clovek len cely zivot plati...a do teraz som nic nevyuzila 🙂