Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

penelope10
31. máj 2011

@budhicka jasne len mne stacilo splnit na DNP 26 tt. 😉

mariynka
31. máj 2011

kocky, do prihlasky na DNP sa pise maximo 1116eur, alebo -ako mi dnes poradila teta v SP- 1116minus moj zarobok a vysledok??? 😅 😅 😅 (lebo mi vypocitala, ze budem platit 49eur,ale ja na to, ze minule mi vypocitali 27eur 😉 a ona teda -horkotazko- nasla kalkulacku a zacala to vyratavat tak,aby som teda platila len 27eur a taku sumu mi chcela napisat do toho kde sa pise ze z akej sumy to chcem.. ale ja som trvala na maxime.. 1116eur.. tak sme sa riadne nepohodli.. 😀 😀 😉 )
zajtra tam idem znova 😉

A

DNP sa moze uzatvorit len v posledny den v mesiaci,alebo ako to je??? 😉

anelisa
31. máj 2011

@mariynka DNP si mozes zacat platit od akehokolvek datumu (nie vsak spatne). Pokial viem, ak chces maximum a mas riadny pracovny pomer, tak vymeriavaci zaklad si vypocitas ako 1116,75-hruba mzda a tuto sumu tam napises. Ak mas teda napr. mzdu 500, potom je tvoj vymeriavaci zaklad 616,75 a z toho Ti vyjde mesacne platit 27,14 eur. Ak by si si do vymeriavaceho zakladu napisala maximum, tak je jasne, ze platbu musia vypocitat z maxima a pokial mas nejaky prijem, tak je to zbytocne. Pri vyplacani davky sa Ti vlastne zrataju sumy z prace a z DNP a to Ti potom spravi to maximum. Dufam, ze som Ti to napisala spravne 🙂

zuzi243
1. jún 2011

Ahojte, som nezamestnaná ale brigádujem už rok a stále ma naťahujú že ma zamestnajú a stále nič, chcela by som si začať platiť DNP mám začať hneď to maximum alebo ako som sa dočítala min. a keď už si budem istá že som tehotná tak sa odhlásim a automaticky prihlásim z maxima? Prosím poradte a bude to tých 270 dni aj s prerušením? Pri prvom som išla na živnosť v cca 6 tt. a na soc. povedali že si už nemusím platiť nič a mohla som si tak im už nedôverujem 😖 a preto sa obraciam na Vás.

cigaretka5
1. jún 2011

@zuzi243 zuzi tych 270 dni sa naratava za posledne dva roky od nastupu na MD, podla mna ti pokojne staci platiti z minima a potom z maxima tak aby si pred nastupom na MD platila z maxima 26 tyzdnov. Teda najneskor v 6 tyzdni tehu

cigaretka5
1. jún 2011

@anelisa spravne

cigaretka5
1. jún 2011

@mariynka tety na socialke su odbornicky 😎

abriela
1. jún 2011

Ahojte odbornicka na DNP. Bola som na socialke, kedze mam zhrubu mzdu 1100€ tetuska pri okienku mi povedala, ze DNP sa mi neoplati. Je to vazne tak?

lucia.kl
1. jún 2011

@abriela max vymeriavaci základ je 1116,75€ nakolko máš hrubú mzdu 1100€ naozaj sa ti dnp neoplatí, lebo by si si mohla platiť max z tých 16€ čo je tam rozdiel, z vyššieho VZ sa už materská neráta a bolo by to zbytočné si platiť...

flegi
1. jún 2011

ahoj chcem vas poprosit o radu....Som zamestnana a marodovala som od 4.4 do 31.4 poziadala som si o dnp a vyplatili mi peknu sumu. Chcela by som vediet,ci ak budem marodovat znova mi vznikne narok na dnp alebo je tam nejaka lehota dokedy kedy o peniaze poziadat nemozem....

mariynka
1. jún 2011

kocky a ako to je, ked zena ide na rizikove tehotenstvo pred splnenim tych 270dni?????? 😕 😕 😕

lucia.kl
2. jún 2011

@flegi ak splňaš podmienku poistenia 270dní za posledné dva roky - do dní sa rátajú aj dni PN kedy ti bola vyplácaná Pn z DNP tak máš na PN stále nárok... snáď som sa dobre vyjadrila...

lucia.kl
2. jún 2011

@mariynka tak bude mať nárok na PN z DNP až po splnení 270dní, čiže si musí nadďalej platiť poistenie a potom keď jej uplynie doba, tak si požiada od lekára o PN na DNP a odnesie do poisťovne a bude jej vyplácaná PN už aj z DNP

mariynka
2. jún 2011

@lucia.kl dakujem 🙂 🙂 🙂

jamama
2. jún 2011

DNP si platim od jan.2010,medzitým som nastupila do prace.Zatiaľ nevyužívam ani OČR ani PN,preto by som chcela prerušiť a pokračovať,ak by som otehotnela.Po prerušeni už asi nemam narok na OČR a PN z DNP,hoci mam 270 dni ?

gabika_83
3. jún 2011

Baby, chcem sa spytat: uz som si zacala platit DNP, zatial z najnizsieho VZ, cize nejakych 14 euro. Ste tu pisali ze ked zena zisti ze je tehotna, moze sa odhlasit a vzapati prihlasit na DNP s maximalnym zakladom (co najskor po otehotneni, do nejakeho 8.tyzdna..) Moja otazka je ci tetusky na soialke nemali proti tomu namietky, normalne sa odhlasim a na druhy den sa pridem znovu prihlasit, nebude to blbe?

lucia.kl
3. jún 2011

@gabika_83 ja sa len spýtam jednu vec, si ešte zamestnaná?? teda len na RD tohočasu?? lebo ak áno, tak ti potom stačí sa prihlásiť z rozdielu max. VZ a tvojej hrubej mzdy akú si mala pred nástupom na MD - totiž aj na druhú MD by si mala nárok zo zamestnania. čo sa týka prehlásenia, tak treba si platiť 26tt pred pôrodom, takže sa potom odhlásiť a prihlásiť čo najskôr, a odhlásiš aj prihlásiš sa v ten istý deň, na čo tam budeš chodiť 2x. len sa prihlásiš s dátumom dalšieho dňa...

gabika_83
3. jún 2011

@lucia.kl ahoj dakujem za odpoved. zamestnana momentalne nie som, naposledy v Irsku, tam som mala aj matersku, teraz som na RD a chceli by sme druhe babenko

lucia.kl
4. jún 2011

@gabika_83 tak potom hneď ako zistíš, že si tehu tak sa prehlásiť na max...

juliettka18092010
4. jún 2011

Ahojte, som zamestnana a platim si aj DNP od 1. jula 2010. teraz som od 8.3. 2011 PN, platim stale DNP, ale chcem sa spytat, mam narok na nejake nemocenske aj z dobrovolneho nemocenskeho poistenia alebo kym som PN to len mesacne nemusim platit?? velmi pekne dakujem za odpoved

juliettka18092010
4. jún 2011

a este sa chcem spytat, ak mam narok na nemocenske z DNP, ci som to uz prepasla, kedze som uz PN tak dho :(

barca127
4. jún 2011

@juliettka18092010 jasne ze mas narok na nemocenske z DNPO.ak budes chciet teraz poberat aj z neho tak ti musi doktor ukoncit PN a hned vypisat novu dvakrat jednu pre zamestnavatela jednu pre DNPO.ja som na PN od novembra, v decembri som zacala poberat aj z DNPO a pomaly idem na materskuz

juliettka18092010
4. jún 2011

takze spätne uz nemozem ziadat o vyplatenie nemocenskeho z DNPO, kedze som pn od marca, tak za april a maj som mohla poberat dve nemocenske...

ewkaewka
4. jún 2011

ahojte, koľko spätne sa dá začať platiť DNP? resp. dá sa to? vďaka 🙂

ninan2
4. jún 2011

@ewkaewka ak myslis spatne prihlasenie sa na DNP, tak to sa neda.

lucia.kl
4. jún 2011

@juliettka18092010
@barca127 ja som bola na PN - len zo zamestnania od novembra a z DNP som išla až v apríli, nerušila som PN čo som mala zo zamestnania, len som išla na ďalšiu z DNP

@juliettka18092010 až keď začneš poberať dávku z DNP nemusíš platiť poistenie, ale ak pôjdeš napr. od pondelka, tak za tie dni čo si nepoberala dávku musíš poistenie zaplatiť... alikvótna čiastka... suma ktorú platiš mesačne deleno dni v mesiaci krát pošet dní ktoré si nemala nárok na DNP...

ewkaewka
5. jún 2011

@ninan2 myslim spatne tak, ze predtym som neplatila vobec a chcela by som zacat platit s tym ze zaplatim aj predosly mesiac...ako by som platila...ci ani tak? 😒 😔

ninan2
5. jún 2011

@ewkaewka no platit mozes az od datumu kedy sa prihlasis, a prihlasit sa mozes najskor v ten den, kedy vyplnis prihlasku v SP...

zubky
6. jún 2011

ahojte, rozhodla som si zacat platit DPN ale chcela by som sumu okolo 22 eur hrubu mzdu mam momentalne 600 eur takze 1116,75-600=516,75 takze mesacne sa to ako rata? jaaj asi mi to nemysli 🙂 . No a dalsia vec kedze do 31.7 som zamestnana takze mi momentalne plynie vypovedna lehota tak po tom 31.7 mam nieco zahlasovat? alebop normalne len platit dalej do kedy sa nam nepodari mat babulko druhe ci ako? dakujem, velmi pekne kocky....

nikaivka
6. jún 2011

ahojte, potrebujem poradiť. 🙂

Od 21.11.2010 som nastúpila na materskú. Tá mi bola vyplácaná z DNP. Viem, že počas materskej sa neplatí DNP. Chcem sa spýtať, že keď toho času je materská predĺžená na 34 týždňov, tak zatiaľ nemusím pokračovať v platení DNP? Ako to vlastne je? Za každú radu vopred ďakujem.