Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zajacik...
30. nov 2009

Jonnie vysku VZ si urcujes sama, cize kludne mozes platit z tych 800€, len potom ti nevyjde max. materska. Ten rozdiel max. VZ-VZ zo zam. sa dava kvoli tomu, aby vysla maximalna materska, kedze sucet VZ z oboch poisteni bude maximalny. Ale ak si das nizsi, tak sa ti materska bude pocitat nie z maximalneho VZ, ale zo suctu tvojich VZ...

kisska
30. nov 2009

zajacik - plati to pre rossiniu aj ked od 1.1. nastupuje do prace? Vtedy bude mat dve subezne poistenia a mala by splnat 270 z oboch, ci nie?

jonnie
30. nov 2009

a je mozne sa registrovat od hocijakeho datumu,ci k 1.dna v mesiaci?

standa82
30. nov 2009

Je možnosť kedykoľvek sa zaregitrovať, aj k 12.12.

zajacik...
30. nov 2009

Kisska sice mas pravdu, ak by sa teraz prihlasila rossinka na DNP, tak by splnala narok na vyplatu materskej, ale zase by nesplnila potom podmienku 270 dni z noveho PP. Takze asi bude lepsie, ked sa na DNP neprihlasi, aby sa jej to ukoncene NP pocitalo do 270 dni k novemu PP 🙂
Rossinka tak sorry, poradila som ti zle 🤐

karki
30. nov 2009

Dakujem kisska za radu,je pravda že na OCR môže ísť hned aj z DNP aj ked nemá tých 26 týždnov a 270 dní ma len z spolu s ukončeným zamestnaním?

jankkam
30. nov 2009

dá sa platiť DNP aj v českej republike pokiaľ som občanom SR ktorý pracuje v ČR ako to je tam

kisska
30. nov 2009

karki - to som si nie ista, ale myslim, ze gapa to tu uz niekde spominala...

jankkam
30. nov 2009

dá sa platiť DNP aj v českej republike pokiaľ som občanom SR ktorý pracuje v ČR ako to je tam
a kde sa mám informovať

lucialen
30. nov 2009

Ahojte, chcela by som sa opytat: Sama si platim DNP uz rok, po troch mesiacoch som platila maximum 44,14. Uplynulo vsak uz 270dni a ja neviem, ci si to musim plati stale az pokial pojdem na matersku alebo ako. Bolo mi povedane, ze ano, len ked budem chora, budem od platenia oslobodena. To znamena, keby uz prestanem platit a otehotniem, nemala by som narok na najvyssiu matersku?
Dakujem, neviem, ci to tu bolo spominane

gapa
30. nov 2009

lucialen,
ak sa odhlásiš a ešte nie si tehotná, tak sa ti z tohto nem.poistenia budú ratať len kalendárne dni nem.poistenia, ak by zasahovali do obdobia dovch rokov pred skutočným pôrodom. Nebudú sa už ale rátať vymeriavacie základy, z ktorých si platila. Tiež budeš musieť mať nové trvajúce nem.poistenie v čase nástupu na MD alebo byť v tzv. ochrannej lehote po ukončenom nem.poistení. Ak nie si tehotná, tak teraz budeš v ochradnnej lehote len 42dní od ukončenia DNP. Po jej uplynutí už nárok z VZ tohto DNP mať nebudeš.

lucialen
30. nov 2009

Gapa dakujem, no snazim sa otehotniet, len sa to nejako natahuje. Takze najlepsie bude ak budem pokracovat v plateni? Alebo prestat a ked otehotniem, tak sa zase prihlasim a budem platit? Jaj, nerozumiem tomu. Ale dakujem

gapa
30. nov 2009

lucie,
k tomuto ideálne riešenie neexistuje. Ak sa odhlásiš, tak v prípade PN pred nástupom na MD bude len z minima. Ak budeš pokračovať a neotehotnieš tak skoro alebo náhodou zrušia DNP, tak prídeš o peniaze.

lucialen
30. nov 2009

Diky moc, tak dufam, ze uz konecne otehotniem 🙂

xpetka1x
1. dec 2009

Ahojte aj ja mam otazku.. platila som si DNP od 19.10. do 19,11 z VZ 700 potom som sa odhlasila a nanovo prihlasila z maxima ale tehu som ete neni pracujeme na to no a moja otazka ked sa nam nebude darit je lepsie sa odhlasit a cakat kym budem v tehu a potom sa prihlasit zas z maxima ako aj si platim ked zistim ze som uz tehu! no ale musim zas splnat podmienku 26 tyzdnou od noveho poistenia pred nastupom na MD ze??no ale nemalo by vadit ked ju nesplnim lebo uz by som mala mat spl. 270 dni a pred tym som si platila z maxima tak bude pre mna materska z maxima??

gapa
1. dec 2009

xpertka,
nie nebude maximálna, ak nesplníš 26týždov pred uplatnením nároku na nem.dávku. A to čo som písala lucii, platí aj pre teba.

lucialen, nech sa darí, aj nám sa dlho nedarilo. 😉

xpetka1x
1. dec 2009

aha tak ja sa mozem odhlasit ked sa nam nebude darit a ked zistim ze som v tehu tak sa zas prihlasim z maxima no ale musim splnit 26tt pred nastupom na MD.. no a ked nastupim na md potom sa mozem odhlasit?? bo uz budem mat aj 270 dni zapl..

alebo ete mam otazku v july budem mat spl. 270 dni no a ked ich splatim sa odhlasim z DNP a na MD pojdem koncom roka 2010 bude pre mna materska maximalna::ked som si platila max cely rok 2010 az po jul kym som nedosiahla 270 dni?

standa82
1. dec 2009

Xpetka, pozri IP. Počas MD sa nemusíš odhlásiť, si oslobodená od platenia, no poistená si. Qkonáhle nastúpiš na RD, buď sa odhlás alebo zníž na minim.

standa82
1. dec 2009

Ak nastúpiš na MD koncom roka a nebudeš nanovo prihlásená najneskôr od 8 t.t., nebudeš mať nárok na materskú. Písala ti to aj gapa.Musíš pred nástupom na MD, splniť podmienku registrácie 26 týždňov do nástupu na MD.

standa82
1. dec 2009

Niekedy v marci by si musela otehotnieť, aby si cca. v novembri išla na MD. A to si ešte budeš platiť.Lebo v júli dosiahneš 270 dní.

lubica69
1. dec 2009

Ahojte žienky
Prosím poraďte lebo mi nik nevie dokonca ani v sociálke!!!
Od zajtra by som si chcela dobrovoľne prispievať do sociálky Ale potrebujem si platiť len 270 dní alebo to musí byť až do dňa pôrodu???
ďakujem krásne

marianinka
1. dec 2009

Standa82 alebo GAPA prosim Vás poradte mi, citam si to tu od zaciatku ale uz po tolkých odpovediach mam v tom hotovy gulas.
od aprila 2009 si platim DNP z rozdielu VZ-HM a od septemra som vedena na UP ,tak som si dala zmenu DNP z maxima. planujeme babo , a ak by som otehotnela v aprili a budem este nezamestnana, budem mat narok na max.matersku ked si budem stale platit z maxima?

alebo ked zistim, ze som tehotna mam sa zamestnat u kamaratky s HM cca 1000eur? alebo toto urobit až pred nastupom na MD? pracovala som 5rokov v kuse do 31.8.2009

dakujem za vasu radu.

jutule
1. dec 2009

Ahoj, prosim o radu. Jsem na 2 lete RD, ktera mi konci 24.7.2010. Co nejdrive by jsem chtela otehotnet, nevim zda se povede 1/2010. Ted pracuju na "Dohode o provedeni prace", ale od ledna 2010 si chci udelat ZL a platit si jej doufam tech 270 dni pred nastupem na PPM. Muzu si vse pojistit tim, ze se ted v prosinci prihlasim k platbe nemocenske a pak mi to popr. sectou s OSVC ? Pokud ano, kde se to hlasi a co je k tomu potreba. Predem dekuji.

kisska
1. dec 2009

Jutule pracujes na sk alebo v cz?

jutule
1. dec 2009

Pracuji v CZ

kisska
1. dec 2009

marianinka - ak si cely cas platis DNP tak, ze mas max. VZ (aj spolu s pracou, alebo potom samostatne DNP), budes mat stale narok na max. matersku. Dokonca ak by si si v roku 2010 znizila VZ na minimum (neviem, kedy ti to na SP dovolia kvoli lehote 6 mesiacov) - ZMENOU (nie odhlasenim) a podari sa ti otehotniet do aprila (aby si na MD nastupovala v r 2010), tvoje RO bude rok 2009 a stale budes mat narok na max. matersku 😉 . Komplikovanejsie bude, ak by sa ti to tehu za tych par mesiacov nepodarilo... Komplikovanejsie, ale nie nemozne 😉

gapa
1. dec 2009

marianinka,
ak si bola prihlásená od 4/09 z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania a od 9/09 si dala len zmenu na maximum, tak v prípade, že sa už neodhlásiš z DNP a nastúpiš na MD v r.2010,tak by materské z DNP nebolo maximálne, lebo sa ti VZ zo zamestnania vôbec nezohladnuje pri výpočte materského. Zrátajú sa VZ v období apríl až december 2009 z DNP a vydelí sa to počtom kalend.dní v danom období. 55% z toho je materké na 1kalend.den.

Jedine ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš z maxima, tak by bola dávka z maxima. Ale samozrejem ti začne plynúť 26týždnov nanovo od nového prihlásenia.

kisska
1. dec 2009

dakujem gapa za opravu... kurnik stale sa mam co ucit 😠
Je to preto, ze NP zo zamestnania netrvalo az do konca roku a DNP ano? Ci z nejakeho ineho? Gapa, prosim, ak mas chut a cas, kludne mi napis do IP, aby sme tu nezdrziavali dievcata mimo temy... Dakujem

marianinka
2. dec 2009

gapa- cize sa mam ist odhlasit a nanovo prishlasit z maxima a platit to až pokial nenastupim na md?

a co je pre mna najlepsie , kedy sa ist odhlasit a nanovo prihlasit? a v pripade ze pojdem na MD az v roku 2011 tak co v takom pripade mam robit s tym DNP, mam si cely rok 2010 platit z maxima a to bude pre mna rozhodujuce obdobie aj ked budem MOZNO ESTE nezamestnana? prosim Vás poradte mi lebo ja uz som z toho fakt zufala, dakujem za vase rady velmi pekne.

marianinka
2. dec 2009

Gapa u mna je problem , ze v maji mam svadbu ciže najskor mozemem zacat pracpvat na babatku v marci kvoli tomu, aby som sa mestila do šiat , ktore uz mam vyplatene , takze by som to nerada vsetko rusila ak by som ostala tehotna, cize u mna pripada možnost otehotniet až od toho marca.