Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ursula5
15. sep 2011

@michaelapillarova zatiaľ sa v platení DNPO nemení ale či tak nebude od 1.1.2012 to sa ešte nevie.... musíš rátať aj s tým, že sa to možno zruší.

gapa
15. sep 2011

@ajuska72
ak ti trval
ppč.1 1.8.05-30.9.2010
PPč.2 1.10.2011 ktorý trvá
dnp 13.12.2010, ktoré trvá
a si bola pn 13.8.2011-31.8.2011,
tak nárok na nemocneské ti vznikol z oboch nem.poistení. Lebo k trvajúcemu dnp možno prirátať akéholvek ukončené nem.poisteie v obd. dva roky pred vznikom pn (tj. ten ppč.1). PN ti vznikla po uplynutí 26týž. od posledného prihlásenia na dnp, takže nárok z dnp sa bude rátať zo skutočného vz v obd. 13.12.-31.12.2010.

Počas poberania nemocenského z dnp nie je povinnost platenia, tj. predpokladám si zaplatila aj za toto obdobie a po priznaní nároku na nemocneské aj z dnp ti tam vznikne preplatok.

gapa
15. sep 2011

@ursula5
tak takto to nefunguje!
Pri uplatnení nároku z dnp platí zjednodušene:
1. k vzniku pn, očr, nástupu na md, ti musí trva nem.poistenie alebo musíš byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia
2. zjednodušene nesmieš mať dlh v soc.poistovni, resp. je prípustný dlh nižší ako 5eur
3. musíš mať splnenú pod mienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom pn, očr, skutočným dnom pôrodu (s tým, že ku dnom trvajúceho dnp možno prirátať aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v tomto období 2 rokov a to napr. aj dni z krajín EU, ale treba vybaviť o tom potvrenie E...)

tých podmienok je samozrejme viac, resp. sú to podmienky kedy môžeš byť vôbec dnp osoba.

Potom:
- Ak nemáš splnenú niektorú z vyššieuvedených troch ZáKLADNých podmienok (napr. podmienku aspon 270dní), tak nárok na nem.dávky z dnp nevzniká ŽIADNY!!!

- Ak máš splnené základné podmienky vrátane podmienky 270dní,
-- ale nemáš splnenú podmienku aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp do nástupu na pn/očr/MD, tak sa nem.dávka neráta zo "skutočného" vym.základu, ale z pravdepod.vym.základu, čo je pri dnp minimálny odvod platný v čase požiadania o nem.dávku (minimum však môže byť v niektorých prípadoch viac ako skutočný vym.základ).
-- Ak si na pn/očr/MD nastúpila až po uplynutí aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp, tak sa nem.dávka ráta zo "skutčného" vym.základu v rozhodujúcom obodbí (nemusí to byť vždy vym.základ, z ktorého platíte, ak máte súbeh viacerých nem.poistení v rozhod.obodbí a v súčte platite z vyššieho ako max. vym.základu)

ajuska72
15. sep 2011

@gapa Mila Gapa chcela by som sa ešte poinformovať ohľadom MATERSKEJ z DNP nakoľko sa do práce už nevrátim a od 19.9.2011 by som mala ísť na ďalšiu Pn tak by som chcela ešte vedieť či tých 20 dní / ked pošlem tu PN z DNP za obdobie od 12.8.2011 do 31.8.2011 do Sociálnej poisťovne / mi nebudú chýbať pri tých 270 dňoch DNP / tých 270 dní mi uplynulo 8.9.2011 / aby som splnila podmienku na vyššie materské / termín pôrodu mám 13.1.2012. A v Septembri som bola na dovolenke od 1.9.2011 do 16.9.2011 Poistenie mám zaplatené .

michaelapillarova
15. sep 2011

@ursula5 takze radsej pockat a platit az po novom roku? ked to nezrusia?

gapa
15. sep 2011

@ajuska72
dnp ti trvá aj počas poberania nemocnského z dnp, kedy platiť poistné nemusíš. A ty musíš splniť podmienku TRVANIA poistenia aspon 270dní a nie podmienku PLATENIA poistenia.

pri výpočte materského (nástup v r.2011) budeš mať z dnp rovnaké rozhod. obdobie ako pri PN tj.13.-31.12.2010, (zo zamestnania sa zrartajú navyše dni medzi pn-kami), len bude iné % z DVZ (nemocenské zo SP je 55% od 4tého dna a materské je t.č. 60%, možno od 1.1.2012, ak schvália tú velkú novelu, 65%).

adrioska
15. sep 2011

@lucka227 ahoj, ak Ti prvykrat prisla suma spolu, tak by malo aj nadalej tak chodit, neviem, preco si dostala teraz tak malo, ale najlepsie je zavolat si do socky na nemocenske a tam nech Ti povedia. 😉

ajuska72
15. sep 2011

@gapa Díky za odpoveď : takže podľa toho čo mi tu píšeš tak sa nemusím báť poslať tu PN spätne na DNP za august 2011 - podľa všetkého by to nemalo mať nijaký vplyv na materskú z DNP . Tá PN počas augusta z DNP sa mi bude počítať do doby trvania DNP - tých 270 dní. 🙂

gapa
15. sep 2011

@ajuska72
áno, tak.

gapa
15. sep 2011

@ajuska72
ešte som teraz pozerala, že si dala otázku aj na stránky hn. Ale si tam neuviedla tvoje ukončené nem.poistenie zamestnanca, čo je podstatný údaj (a radšej aj den vzniku dnp, napr. ja kvôli tomu niekedy neodpovedám, ak nie sú komplet údaje a nie je čas rozpisovať sa, či hladať na viacerých stranách všetky údaje). Bez toho ti nemôže pani Navrátilová odpovedať presne, lebo nebude vedieť, či máš nárok na nemocnské z dnp. Dopln to tam, ak chceš jednoznačnú odpoved. 😉

ajuska72
15. sep 2011

@gapa ok, dodám to tam

gapa
15. sep 2011

@ajuska72
a ešte pozerám, že to nie je celkom presné, lebo si uviedla, že ti vznikol terajší pp 1.10.2011, mi to hned nedošlo, že to predpokladám má byť 1.10.2010!!??
Takže budeš mať rovnaký denný vym.základ pri materskej aj pn, a to aj zo zamestnania (som predtým písala, že pri dnp a som to brala, že pri zamestnaní to bude rok 2011 od zač. pp, čo som si neuvedomila tú chybu).
Vždy sú dátumy vzniku a zániku všetkých nem.poistení podstatné!

ejaeja
15. sep 2011

teraz som čitala o zvažovani určitych zmien od roku 2012 viete niečo o tom .

ursula5
15. sep 2011

@michaelapillarova neviem čo je lepšie či počkať alebo nepočkať! ťažko povedať aké budú zmeny ja som čítala len článok o tom, žeby sa to malo zrušiť pre tých ktorí sú aj zamestancami z toho dôvodu, že materská sa bude percentuálne zvyšovať aby sa rovnala čistému príjmu a aj predlžovať. treba počkať či to bude alebo nebude.

gapa
15. sep 2011

návrh:
- zánik dobr.poistní všetkym dnom 31.12.2011
- tí, ktorí podla nového zákona sa budú môcť byť dobr.poistný, sa môžu prihlásiť do 31.1.1.2012 na kombinácie dobr.poistní a to aj spätne, no najskôr od 1.1.2012. Predpokladám ale 26týž. začne plynúť nanovo!
- dnp nebudeš môcť byť, ak máš povinné nem.poistenie (podla novely ho bude mať len zamestnanec, szčo už bude len povinn dôch.poistený)
- dnp ale len v kombinácii s dobr.poist. v nezam (takte to bude vyššie % platenia) budeš môcť byť len v prípade, ak si povinne dôch.poistený (tj. bud povinne ako szčo alebo predpokladám aj povinne ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov)
- ak som tomu dobre pochopila (no nezaručujem) tiež dohody nad určitú hranicu príjmu (tuším 190eur) budú zakladať povinnost byť povinne dôch. poistený starobne (nie invalidne) a aj tieto osoby budú môcť využiť dobr.poistenie v kombinácii dnp+dobr.poist. v nezam+dobr.poist. dôch.invalidné = čo bude samozrejme drahšie

Ale toto je len pôvodný návrh (v mojom terajšom chápaní, no nebolo času velmi dôsledne to pozerať), nesledujem, čo sa o tom hovorí, o akých zmenách k návrhu sa rokuje ... Predpokladám schválovať v celku sa to bude až koncom novembra, resp. zač. decembra a v zbierke zákonov bude uverejnené až na konci decembra, ako býva zvykom.

ajuska72
15. sep 2011

@gapa áno, všimla som si tam zlý dátum správny má byť 1.10.2010 a p. Navrátilovej som poslala ten správny

bapi1
15. sep 2011

@gapa a bude to platit pre mamicky na rd,kedze pocas cerpania rd sa np prerusuje (ak jej aj pp trva)?

elinocka
15. sep 2011

@gapa dakujem krasne za vysvetlenie 🙂

paula123
15. sep 2011

ahojte prosím vás o radu kedže na sociálke mi raz povedia tak a druhý raz inak
od 1.4.2009 do 6.8.2010 som bola v trvalom pracovnom pomere potom som bola na úrade práce. Vo februáry 2011 som zistila, že som tehotná a od 14.3.2011 som sa dobrovoľne nemocensky poistila ( 49,13 eur mesačne)
Materskú dovolenku mi doktor vypísal od 14.9.2011 takže som splnila 26týž DNP
Keď som bola odniesť materskú pracovníčka mi povedala, že nemám nárok na zvýšenú materskú kedže som nebola DNP 270dní. Pracovníčka predtým mi povedala, že nárok mám keď spĺňam podmienku 270dní nemocensky poistená za posledné dva roky a stačí mi DNP 26týž.
Ak som to platila pol roka zbytočne porazí ma ☹ ďakujem

poki10
15. sep 2011

@lucka227 aha tak uz ti rozumiem. teraz uz ti plati vsetko socialka, zamestnavatel vzdy plati len prvych desat dni pn-ky. malo by ti to prist v tomto pripade podla mna vsetko dokopy. aj ked maju v tom bordel....ja som mala teraz tiez nejake problemy s nimi ohladom vyplacania davok...poslali malo, mali poslat viac

gapa
15. sep 2011

@bapi1
netvrdím na 100%,ale čo som čítala, tak podla mna by to malo platiť, ale len do vzniku povinného nem.poistenia zamestnanca. Ale toto je ešte predčasné rozoberať.

aduskatt
15. sep 2011

@paula123 aby si mala prispevok z DNP, musis platit DNP min 270 dni, tych 26 tyzdnov sa vztahuje na maximalny vymeriavaci, ak chces mat max PNku, myslim.........

poki10
15. sep 2011

@paula123 podla mna sa v tvojom pripade, kedze mas jedno nemocenske poistenie ukoncene a druhe ti bezi, mali by sa ti tieto dni scitat....
ak si nie si ista, informuj sa na ustredi v bratislave...ja ked som si s nimi nevedela pomoct, napisala som mail na ustredie, odtial mi poslali odpoved a bolo...alebo si tam mozes zavolat 🙂 vygoogli si soc.poistovna ustredie a tam si najdi tel. cislo na info ohladom nemocenskeho poistenia. mali by ti zodpovedne a spolahlivo odpovedat na tvoje otazky 🙂 nedaj sa tymi fesandami co sedia za okienkami SP oklamat....
podla mna narok budes mat 🙂

bapi1
15. sep 2011

@gapa veď jasné, uvidíme ako to bude schválené.

poki10
16. sep 2011

@gapa tym, ze tych 26 tyzdnov bude plynut nanovo, to znamena, ze pocas ich plynutia (ak si teda dam ten balik dobr.nem. a dobr. dochodkoveho) znamena, ze davky opät budu vyplacat z minima a ak splnim podmienku 26 tyzdnov, vtedy mi zacnu vyplacat z takeho VZ, z akeho si platim?
samozrejme teda, ak to takto schvalia...

ketere
16. sep 2011

@kaaaty hej stíham, ja si to platím od 05/2010.. Ty nestíhaš?

ketere
16. sep 2011

@sasena033 aj ja mám živnosť a živnost sa priratáva k VZ - ak si teda platíš odvody aj zo živnosti... A ano, podla mojich info zo SP, ba sa Ti mala materská rátať aj z DNP.. 😉

poki10
16. sep 2011

@paula123 na tejto strane je trosku vyssie prispevok od gapa, dovolim si citovat vynatok z jej prispevku, teba by sa mal tykat bod tri:
Pri uplatnení nároku z dnp platí zjednodušene:
1. k vzniku pn, očr, nástupu na md, ti musí trva nem.poistenie alebo musíš byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia
2. zjednodušene nesmieš mať dlh v soc.poistovni, resp. je prípustný dlh nižší ako 5eur
3. musíš mať splnenú pod mienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom pn, očr, skutočným dnom pôrodu (s tým, že ku dnom trvajúceho dnp možno prirátať aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v tomto období 2 rokov a to napr. aj dni z krajín EU, ale treba vybaviť o tom potvrenie E...)

kaaaty
16. sep 2011

@ketere Ahoj mala by som to stíhať platím si to od februára 2011....tak dúfam 🙂

ketere
16. sep 2011

@kaaaty tak by to malo byť v poriadku... to stihneš, veď od 02/11 je to zhruba 330 dní 😉