Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
12. dec 2011

@dorka21 - nie, ale musis mat zaplatene za december do 8.1 a ziadne nedoplatky ine....

av
12. dec 2011

@nienna nechcem byt nejaka hnusna, ale uz sa neda pripoistit asi mesiac, pre istotu si zavolaj na informacie na soc.poist. , ale vraveli to aj v spravach

svirky
12. dec 2011

Baby,pisete,ze ist vtedy a vtedy na PN z DNP...ale najlepsie je na tom,ze my sme boli s malym u detskej lekarky a ta nam povedala,ze OCR z DNP mozu davat uz len do konca decembra,tak to maju prikazok ...my sme sa chytali za hlavu,co toto je uz vela 😢 ☹

mirkave
12. dec 2011

@svirky to nemoze mysliet vazne 😖 .a akoze na zaklade coho im to dali prikazom????ked mam raz na nieco zo zakona narok,tak mi moze byt ukradnuty nejaky prikaz....toto je uz vrchol 😖 to by som povedala,ze je protipravne nie???

carodejnica
12. dec 2011

@gapa Ďakujem za príklad, veľmi mi to pomohlo.

Takže tá moja kamoška (pripomeniem - je nezamestnaná, už je tehotná, na materskú nastúpi cca koncom júna 2012) si dala v auguste len zmenu VZ, nie odhlášku a znova prihlášku. ☹ Z toho vyplýva, že materská sa jej bude rátať z toho priemeru. No a takto som to vypočítala.

Február 2011 – august 2011 – 7 x 329,06 = 2303,42
september 2011 – január 2012 – 5 x 1116,75 = 5583,75

Spolu 7887,17, kalendárne dni 1.2. - 31.1. = 365

7887,17 / 365 = zaokruh. 21,61 denný vym. základ

1) 0,60 x 21,61 = 12,9 x 30 dní = 387€ mesačná materská
2) 0,65 x 21,61 = 14,05 x 30 dní = 421,5€ mesačná materská

Zaplatí si ešte január 2012 a potom jej poistenie automaticky zaniká. Uvažujem, že pre ňu by bolo zbytočné, si to platiť ďalej, to spojené poistenie, z maxima by bolo hrozne veľa peňazí (ak som správne pochopila z tohoto článku - http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr... tam je ten príklad na VZ 500€), to si nemôže dovoliť a neviem, či sa jej to oplatí. Dobre uvažujem?

Ešte raz ďakujem!

zabka132
12. dec 2011

@mima595 no dufam, ze to dobre pocitam. 1.8.2011 som dala odhlasku a 2.8.2011 prihlasku s max. vymeriavacim zakladom. Podla kalendara mi vychadza 26tt presne 31.1. 2012.

svirky
12. dec 2011

@mirkave ved aj ja som toho nazoru,ved ja si to platim uz 4.rok,napriek tomu mi z DNP nevysla ani materska a este robia take svinstvo,ze manipuluju lekarov voci nam...ale najhorsie je to,ze tu OCR a PN Ti aj tak,musi vypisat lekar a ich nezaujima,ze kolko a ako dlho si to ty platis ☹ ☹ a prinutit ju-ho nemozes ☹ ☹

katkarv
12. dec 2011

@mima595 dobre si to napisala,len je sa uz nemusim prihlasovat na novy blicek,tak mi to vysvetlila teta do tel.

bubinko83
12. dec 2011

@svirky to akože važne?
@mima595 mysliš že to može byt tak ako piše svirky? A kde je pootm ta ochranna lehota? T oje jake divne toto nie?

bubinko83
12. dec 2011

@svirky ved Mihal to uvadza aj v tom blogu ako priklad ten pan Bohuš,nie? Ved hadam neni retardovany ?

oskvarka
12. dec 2011

@bubinko83 no retardovany nieje ale niektore veci tamma vysvetlene nejasne :D

svirky
12. dec 2011

@bubinko83 No 6.12. sme boli s malym,lebo nam ochorel a tak nam povedala,ako som napisala...a oni tiez nepojdu proti sebe 😢

dora01
12. dec 2011

Ahojte, neviete ci to uz schvalil prezident, alebo kedy to ma schvalit?

mamartinka
12. dec 2011

@dora01 co viem ja zatial to na podpis stale caka.

martinaema
12. dec 2011

ahojte môžte mi potvrdiť či to chápem správne? - 270 dní z DNP mi uplynie tento mesiac (17.12), otehotnieť sa mi nepodarilo, a asi to ani tak rýchlo nepojde 😒 Takže ked chcem ísť po starom, tak sa musím odhlásiť a nanovo prihlásiť? Dá sa to ešte? A aký je postup pri využití DNP na PN alebo OČR. Musí mi napr. detská dr. vypísať dve tlačivá OČR?

dicaa
12. dec 2011

koľko Eur je teraz vlastne maximálna materská?

salvinka
12. dec 2011

@av somarina.. ja som sa dnes bola prihlasit na dnp.. a uplne v pohode po starom..

misiaksl
12. dec 2011

Ahojte. poradí mi prosím vám nejaká dobrá duša s tým DPN? DPN si platím od 16.7.2008 až doteraz. 25.4.2010 som ukončila pracovný pomer a odvtedy som nezamestnaná a termín pôrodu mám v máji. Ako to bude s materskou z DPN? Dostanem vôbec niečo, alebo sa mám odhlásiť ? 🙂 ja som z toho už mimo 😢 ďakujem

e.l.i
12. dec 2011

ja tomuto normalne absolutne nechapem,,,,,vysvetlite mi prosim niekto.. co ma vlastne caka.. ako mam postupovat...
Platim si DNP od r 2009 z najvysieho VZ, snazime sa o miminko, ale zatial sa nam nepodarilo ☹ , a teraz vlastne ako.. ako otehotniem r 2012, budem mat narok na matersku z tohto poistenia.ci co...prosim uvedte ma do obrazu...

eva580
12. dec 2011

@salvinka lebo to este nepodpisal prezident a oni musia po starom zatial

gabina23
12. dec 2011

Ahojte dievčatá tie ktoré nesplníte podmienku mať zaplatených 270 dní k 1.2.2012 a teraz pred koncom roka ste si dali odhlášku a následne prihlášku na maximum a už ste tehotné : takáto odpoveď mi prišla zo sociálky:
Prajeme Vám dobrý deň.

Podľa schválenej novely zákona o sociálnom poistení dňa tým osobám, ktoré si už platia dobrovoľné nemocenské poistenie, ale ešte nemajú splnených 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude umožnené, aby si platili samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie aj naďalej – až kým podmienku 270 dní nesplnia. Ak sú už tehotné alebo v tomto období otehotnejú, tak nárok na materské im ešte z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne. Podmienka 270 dní sa sleduje od posledného prihlásenia sa na dobrovoľné nemocenské poistenie. V prípade, ak ste sa prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie dňa 15.11.2011, teda ku dňu 1.2.2012 nebudete mať splnenú podmienku 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia, budete môcť byť aj naďalej dobrovoľne nemocensky poistená, najdlhšie však po dobu dosiahnutia 270 dní z tohto poistenia. Do konca obdobia, kedy dosiahnete 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia by ste tak mali mať splnenú aj podmienku 26 týždňov. Po uplynutí týchto 270 dní Vám zo zákona toto dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne, ak sa z neho neodhlásite skôr.

Nakoľko uvádzate, že ste už tehotná, nárok na materské Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne. Preto ak si budete platiť naďalej dobrovoľné nemocenské poistenie a toto poistenie Vám bude trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú, nárok na materské Vám vznikne a výška materskej sa určí z toho vymeriavacieho základu, z ktorého si platíte poistné, t.j. z maximálneho vymeriavacieho základu.

bubinko83
12. dec 2011

@salvinka aj ja si myslim že ta musia prihlasit ved tot ešte neni uzakonene,všetko plati podla starych pravidiel dovtedy.

gabina23
12. dec 2011

a ešte aby ste sa nepomýlili ja som bola prihlásená od 1.7.2011 ale 15.11 som si dala odhlášku a následne prihlášku na maximum pretože som zistila že som tehotná...

kukucg
12. dec 2011

@gabina23 no to je super ze je to takto lebo ja som sa v oktobri odhlasila a chcela som sa znova prihlasit, no nestihla by som 26 tyzdnov suvisle keby ratali aj to poistenie predtym.... IBAZE sme v stadiu snazenia a ak uz tehu som, co sa dozviem cca o 10 dni potom celych 270 dni nestigam celych znova zaplatit 😝 nervyyyyyyyyyyyyyy

aamonka
12. dec 2011

@mima595 ahoj mozem sa spytat? ja si platim DNP od konca jula...minimum, teraz som v 6tt dnes som sa odhlasila a znova prihlasila na DNP..ale uz z max. myslis, ze budem mat narok na matersku? diky moc

carodejnica
12. dec 2011

@gapa Ešte ma napadlo, k tej mojej kamoške. čo ak by nastúpila niekedy na jar na PN? To by poberala PN-ku a potom plynule prešla na materskú? PNka sa počíta v rovnakej výške? Jaj, len teraz som si uvedomila, že na PNku by musela nastúpiť do toho 7. februára, dobre to chápem?

katkarv
12. dec 2011

@gabina23 aj ja som na tom tak a to iste mi povedala pani do tel. 🙂

annieb
12. dec 2011

a ked som nezamestnaná a si platim dnp( 270 dni uz mam), zrusia mi ho po novom roku a keby som ostala tehotna co ja viem , vo februari, tak budem mat este narok na matersku alebo nedostanem nic? 😒

alubinka
12. dec 2011

mamicky, oplati sa mi este prihlasit na dnp po starom ked chcem v lete otehotniet?