Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinoka
25. mar 2011

Ahojte,
vie mi niekto poradiť? Čo je v tom prípade ak si platím DNP ale povedzme pojdem na predčasný porod a ešte mi neuplynie 270dní. Termín mám na 31.10. , DNP (270dní mi uplynie cca 22.10), no môže sa stať že porodím skôr. Čo sa vtedy deje? ako vyplácajú v takomto prípade materskú?????????????????????????????????????,,

monr
25. mar 2011

@tinoka v tom prípade nemáš nárok na materskú z DNP.

penelope10
25. mar 2011

@tinoka
@monr suhlasim, ze treba dodat, ze pokial by si mala ine ukoncene NP ktore by bolo mozne priratat do 270 dni, tak narok mas 🙂
asi si dala malo info ... na Veci treba pozerat komplexne. 😉

penelope10
25. mar 2011

@anelap a nebude mat s tym doktor problem? Vies ked si PN mas nejaku diag. a musi v podstate napisat ze si OK, nie ? 😕
alebo sa na to pozeram privelmi vazne ? 😀

kakika123
25. mar 2011

@gapa Možte mi prosím poradiť? Som zamestnaná od 07/2008. Momentálne som na RD do 05/2013. Chceli by sme ešte jedno dieťaťko, než mi skončí táto RD. Budem mať nárok na materskú dovolenku od zamestnávateľa aj keď by som bola ešte na RD s prvým dieťaťom? A ešte jedna otázka: Keď by som si chcela platiťDNP, tak to mám už začať tento rok?/dieťaťko plánujeme na budúci rok/.

zuzuula
25. mar 2011

@tinoka ja som z DNP tiez nemala 270 dni stacilo 26 tyzdnov, ale ja som bola predtym rok zamestanana, tak som tych 270 dni mala... a na matersku ides 6 - 8 tyzdnov pred porodom, tak neviem ci by ti to vobec vyslo ...

tanjja
25. mar 2011

Ahojte. Ako je to v tomto roku? Som od februara na predlzenom RP, ktory aj poberam a zaroven aj na PN, ktoru poberam z DNP. Mozem byt na PN cely mesiac, aby som mala narok na RP aj na PN, alebo musim PN prerusit? Diky.

anelap
26. mar 2011

@penelope10 No ty do práce teoreticky ani nepôjdeš, ale len prerušíš maródku a počas tej doby zoberieš dovolenku, takže potom následne začneš opätovne maródovať ale už s papiermi vypísanými na PN+DNP, neviem či s tým nebude mať problém, pretože to som ešte nepreverovala u svojej lekárky, ale ak si PN a chceš požiadať o PN+DNP inak sa to nedá, len takýmto spôsobom, lebo dopísať dodatočne nie je možné 😀

patka_1
26. mar 2011

Dakujem velmi pekne, že sa medzi tolkými dobre informovanými žienkami našla aspoň jedna, ktorá by poradila aj mne....... 🙄

sny
26. mar 2011

Ahojte,rada by som sa informovala.DNP si platím od 10/2010,teraz som sa dozvedela,že som tehotná.Som na rodičovskej,malá bude mať 3roky v auguste.Mám nárok poberať DNP už po uplnutí 26týždňov,keď som nebola zamestnaná?alebo až po tých 270dní?A môže ma vypísať len gynekológ alebo aj môj obvodný lekár?Povedzme kvôli tlaku......Pani v SP mi vravela,že keď som tehu,tak vychádzky nepotrebujem,lebo to vraj nie je choroba,tak neviem,chcem v tom už mať jasno.A keby som išla na PN až v auguste,tak dostanem ešte aj RP na malú do septembra?Ďakujem vopred za každú odpoveď

mima595
26. mar 2011

@patka_1 - tento ironicky ton si si mohla odpustit!!
namiesto toho si mohla skopirovat otazku este raz... totižto kazda z nas, co tu radi, ma male deti, ktorym sa je potrebne venovat, a nesedi v kuse za netom... takže ak ti nikto neodpovedal na otazku, je bud trivialna, a odpoved na nu si zistis aj sama, ak si precitas zopar stran tejto diskusie alebo zanikla v množstve otazok, co tu denne pribuda.....

mima595
26. mar 2011

@sny - ak nemas ine ukoncene NP v predchadzajucom obdobi 2 rokov, tak PN možes ist až po uplynuti 270 dni, co u teba bude cca. jun 2011....
na rizikove tehu može vypisat iba gynekolog, obvodak na ine diagnozy....nie je pravda, že pocas tehu nechodia kontroly, aj tam potrebujes vychadzky, inak mas problem....
a narok na rodicak aj PN budes mat sucasne....
a este otazka, z akeho VZ si platis?? ak z ineho, ako z max. VZ, tak do 6.-8.tt mas cas si ho zmenit na maximum, aby si mala narok na maxim. matersku....

patka_1
26. mar 2011

@mima595 😀 😀 😀 teraz som sa dobre pobavila, hlavne na tom ironickom tone, pretože nechápem, ako možeš vedieť, že moj tón je ironický ked ma nepočuješ? a ak ta moj príspevok rozčúlil, tak si ho láskavo nevšímaj, na toto už čas máš???!!!! a to, prečo som moj príspevok neskopírovala a nepridala som ho sem znova ti nebudem vysvetlovať...mohla si mi to aj ináč napísať.....

mima595
26. mar 2011

@patka_1 - mas pravdu, mohla.... 🙂 a myslim, že aj ty si to mohla napisat inak...aj tento, aj predchadzajuci prispevok...

mima595
26. mar 2011

@patka_1 - a mimochodom, aj som ti chcela odpovedat na tvoju otazku, ale nenasla som ju do datumu 21.3 ☹ dalej už nehladam

lea1333
26. mar 2011

ahojte babule chcem sa opytat chcem si zacat pripoistenie k materskej teraz som bola tehotna ale bohuzial som potratila tak chcem si to zacat platit len som sa vcera dozvedela ze do 31.6. som zamestnana a potom sa nasa prevydzka zatvara a ak budem uz tehotna tak si tazko najdem pracu tak sa chcem spytat ci sa to da platit ked budem aj nezamestnana lebo ja som v tom uplny novacik a neviem ako mam postupovat!!!dakujem za rady!

aduskatt
26. mar 2011

@lea1333 kedze je to dovrovolne, platit mozes az dokial sa neodhlasis bez ohladu na to, ci si alebo nie si zamestnana

lea1333
26. mar 2011

@aduskatt aha dakujem to som nevedela a ked pojdem na socialnu tak co potrebujem???k tomu ?

aduskatt
26. mar 2011

@lea1333 obciansky preukaz🙂

lea1333
26. mar 2011

@aduskatt dakujem a este jedna vecicka ked mam zivnost ale nepouzivam ju ani nic musim ju zrusit?samozrejme k tomu pripoisteniu

aduskatt
26. mar 2011

@lea1333 ak sa pytas kvoli pripoisteniu, tak nie, nemusis

lea1333
26. mar 2011

@aduskatt ano koli poisteniu!dakujem si zlata!!!

aduskatt
26. mar 2011

@lea1333 v pohode, rado sa stalo......tiez som sa davala pripoistit len pred mesiacom, tak to mam v cerstvej pamati🙂

lea1333
26. mar 2011

@aduskatt ja som sa chcela dat uz davno len som necakane otehotnela a uz som to nestihla len teraz sme prisli o babo a som si povedala ze si to musim vybavit! 😉 a potom kolko mozem dostavat matersku?

aduskatt
26. mar 2011

@lea1333 no, ja cakam, kedy konecne otehu, takze ja som to stihla....matersku standard, tak ako kazda zena

obedwix
26. mar 2011

@patka_1 otazku mas napisanu 17.3. no tak ako ti napisala mima595, ak by si si prečitala par stran dozadu tak na všetky svoje otazky najdeš odpovede lebo je tu o tom vela popisane a viacmenej sa to všetko opakuje. popripade ju hod ešte raz a niekto ti to vysvetli

lucia.kl
26. mar 2011

@lea1333 maximálna materská je okolo 650€

gapa
26. mar 2011

@kakika123
samozrejme nárok na MD budeš mať, ak máš prac.pomer na dobu neurčitú a firma nezaniikne. Tiež budeš mať nárok na mateské (nepredpokladám, že by v tomto zákonn menili).
Dnp treba začať platiť dostatočný čas pred otehotnením. LEbo musíš splniť podmienku aspon 270dní NP dva roky pred skutočným dnom pôrodu. Tehotenstvo sa ráta od prvého dna posledn. menštr. a bezproblémové trvá 38-42týž (teda napr. len266dní), no môže aj menej. Takže treba dobre rátať a mať rezervu radšej.
Ale ak sa znení zákon, tak ťažko povedať ako. Dá sa napr. teraz platiť 3mesiace z minima a potom po otehotenení do 8tt. z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania. Ale či toto bude dobrá rada aj pri nástupe na MD v r.2012 nemôžem samozrejme garantovať.

maslarova
26. mar 2011

dobry vedel by mi niekto poradit 😕
Platim si DNP maximum od 8.12.2009 -od 14 augusta 2010 beriem matersku. Materska mi konci 8 aprila 2011 ale DNP mi stale trava.Pocas materskej som oslobodena od platenia . Bola som na socialnej poistovni sa pytat lebo by som chcela z maxima uz zacat platit minimum na DNP kedze by som to DNP chcela vyuzit na OCR lebo prva dcerka je casto chora. Vedel by mi niekto povedat ci mi budu OCR pocitat z maxima DNP alebo z minima ked si to teraz od aprila zmenim na minimum hoci rok 2010 je z maxima.
dakujem vopred za odpoved 🤐

mima595
26. mar 2011

@maslarova - ak si len zmenis VZ, tak sa ti pocas roku 2011 bude vychadzat z VZ z r.2010... tak predpokladam, že si mala maximum...

ak by si vsak dala odhlasku a nasledne prihlasku /co by si urobila blbost 😉 /tak by ti ratali z minima...
ale ak možem poradit, ak je starsia dcerka casto chora, ak by som si aj v r. 2011 nechala maximum.... lebo predsa budes platit len 8 a pol mesiaca a až od 01/2012 by som isla na minimum... tak by si aj cely rok 2012 mala platene OCR z maxima... a ak planujes byt na RD, tak sa ti to urcite oplati.....