Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dadka28
5. feb 2012

@merry_v ahoj merry..ja som bola na SP uz asi 3x a stale mi vravia ze mam cas sa prihlasit na nove poistenie/uz som zabudla presne do toho 20eho febr./..a sa mi bude povazovat za nepretrzite...mne skoncilo 270dni asi 27.1.2012
ty pises tu v jednom pripade ze ak konci 2heho a prihlasi sa 3ho uz to bude nove poistenie a nie nepretrzite,ak som to spravne pochopila...tak teraz fakt som z toho vsetkeho pomylena...co nato ostatne kocky???? 😖 😖 😖

kamilkanr
5. feb 2012

Tie, co sa v tom vyznate, prosim vas, poradite mi? 31.1.2012 som sa prihlasila na DNP.
Teraz budem platit DNP 270 dni a potom t automaticky skonci?
Na otehotnenie mam cas len tychto 9 mesiacov a musim porodit do ochrannej doby 8 mesiacov?
Na PN mozem ist len do 7 dni po skonceni platenia alebo aj neskor?
....alebo mozem byt PN aj buduci rok?
Dakujem

datanka
6. feb 2012

@kamilkanr vsetko si napisala spravne a na pn mozes ist len do 7dni,len ak budes tehotna,tak aj neskor

domeli
6. feb 2012

@kamilkanr len poopravím jednu vec: do 8 mesiacov po zániku DNP (teda v ochrannej lehote, ktorá začne plynúť akoby od 271. dňa) nemusíš porodiť, ale dovtedy si musíš uplatniť nárok na materské z DNP - teda nastúpiť na MD (čo je obyčajne v 34. týždni tehotenstva, pri zdravotných dôvodoch môže byť aj v 32. týždni)

prunee
6. feb 2012

Ahojte, prosim o radu.. 30.1. som sa prihlasila na DNP, predtym som neplatila, citam tu, ze uhradu treba zrealizovat do 8.2., zatial mi ale neprisiel ziadny papier zo SP. Mam cakat na vymer, ci je potrebne tam zavolat? A teraz budem platit vlastne za tie dva dni v januari - 30.-31., alebo celu sumu z VZ? Dakujem 🙂

jaya47
6. feb 2012

Ahojte. Poradite mi prosim? Prave som ochorela, dnes pojdem k lekarke a na PNku. Som zamestnana a platila som si DNP (takze mi teraz zaniklo). Ak sa nemylim, teraz by mi mala bezat este ochranna lehota.
Znamena to, ze od lekarky mam chciet 2 sady papierov, jedno zamestnavatelske a jedno DNP?
A to DNP budem mat potom normalne poslat do socialky?

december
6. feb 2012

ahojte, poterbovala by som poradit pre kamosku, ktorá zle pochopila zrusenie DNP. Ide o to ze teraz v 17. januári si zrusila DNP z maxima, nemala splatených ešte 270, chýbalo je asi nieco cez mesiac, a ona podla vselijakých správ z novín a TV zrusila hned to DNP, ze aj tak to uz nebude platit, ze tak naco má platit, tento týžden zistila ze je tehotná, má ešte nejakú moznost aby sa poprípadne prihlásila teraz vo februári, aby sa jej narátali aj tie zaplatené spatne dni, alebo má nejakú možnosť ako sa dopracovat k materskej aj ked nie z maxima, momentálne je rok na urade práce a predtým bola zamestnaná 6 rokov, prosím poradte ☹ ☹

mima595
6. feb 2012

@domeli - ja ta len opravim 🙂 ...neviem to na 100%, a nemam teraz cas to hladat, len aby sa nezabudlo....myslim, že na matersku v ochrannej lehote sa može nastupit iba 6tt pred tyerminom porodu...sa mi zda, že v ochrannej lehote sa neda nastupit 8tt pred porodom

december
6. feb 2012

@mima595 ahoj mima, nevies mi poradit prosím na otázku , co som dávala, pred tvojou odpovedou pre domeli.
diky.

adrikanatasa
6. feb 2012

@prunee ja som tam volala lebo tiež mi ešte nič neprišlo a platiť budeš len tie dni odkedy si poistená nie celý mesiac.

zuzana612
6. feb 2012

@december podla mna sancu mat max. matersku ma. Nech sa ide prihlasit z maxima, hned na druhy den sa da vypisat na PN takze z maxima zaplati len ten jeden den. Mala by dostavat minimalnu PN, ale splni podmienku 26 tyzdnov platenia z maxima. Len ju musi dr. hned vypisat na PN. Inak by si musela platit z minima aspon tych 120 euro aby mala potom narok na min. matersku. Co sa jej vsak asi neoplati 😒

prunee
6. feb 2012

@adrikanatasa Dakujem, pockam teda este dnes a ked si nic nenajdem v schranke, zajtra tam zavolam. Aj ked sa mi zda zvlastne, ze tam treba volat, ved povedali, ze poslu papier a tam si vsetko najdem, ani sa s clovekom poriadne nebavili pri registracii.. Ak by som nestihla zaplatit do toho 8., ale neskor, bralo by sa to ako nedoplatok, ci?

zuzanamatko
6. feb 2012

Ahojte, potrebovala by som vedieť do kolkych dní musím zaniest pn z DnP na sociálku?Ďakujem za odpoveď

domeli
6. feb 2012

@mima595 beriem, bude to tak, ako hovoríš 🙂

ivetka1981
6. feb 2012

Babulky poraďte mi!!!Som DNP a som momentálne na PN...kedže som bola dnes s malým u lekárky a vypísala ho na doma,môžem čerpať zo soc.poisťovne aj OČR???Resp. mám nárok aj na vyplatenie mojej PN aj na OČR súčasne??? 😒 😒 😒

zuzana612
6. feb 2012

@zuzanamatko malo by sa do 3 dni 🙂

zuzana612
6. feb 2012

@ivetka1981 nemas, mozes poberat len jednu davku. Ja som na tom momentalne tak isto. Deti boli 3 mesiace zdrave, tak som sa teraz zacala davat dokopy ja nakolko mam problemy s klbami. Bola som tyzden PN ked mi ochoreli deti a uz su treti tyzden obe doma 😝 A pretoze to vyplaca vsetko SP, tak nemozes sucastne byt na OCR aj PN 🙂

domeli
6. feb 2012

@prunee zrejme áno

ivetka1981
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tinapd
6. feb 2012

Ahojte..prosim Vas mozete mi poradit, lebo uz neviem, kde je pravda...dna 30.1. som sa dala DNP, urcila som vysku prispevku ako rozdiel medzi najvyssim poistenim a poistenim od zamestnavatela. dna 1.2. som vsak zostala nezamestnana. v pripade, ze by som ostala tehotna uz tento mesiac, z akej vysky sa mi bude pocitat materska? budem v ochrannej lehote 8 mesiacov? a tym padom budem mat narok na matersku aj od byv.zamestnavatela aj z DNP? v pripade, ze otehnotniem az o tri mesiace, z coho mi bude pocitana materska? len z DNP? a ako je to s pn? keby som bola na rizikovom ako nezamestnana, v akej vyske budem dostavat pn-ku? z dobrovolneho asi az vtedy, ked uplynie 26 tyzdnov? dakujeeeeem

sstefi
6. feb 2012

Mna by zaujimalo, ked budem PN samozrejme z DPN, chodí kontrola zo socialky? prip. aj častejšie ako obyčajne(bez DNP)
A ked budem PN, u lekara si budem pytat 2 tlačiva(do prace aj na socialku) a ten na socialku nesiem čo najskor a ked PN ukončim tak tam nesiem "ukončovaci" papier z marodky?

dá sa teraz ešte žiadať spat preplatok z min. roka, ked som bola cca 2-3 týždne dokopy PN?

tinapd
6. feb 2012

@prunee aj ja som sa dala poistit 30.1., pani na poistovni mi hned vypocitala alikvotnu ciastku (1,50€), ktoru je nutne zaplatit do 8.2., od nasledujuceho mesiaca (v nasom pripade od 1.2.) budeme platit uz plnu vysku, ktoru sme si urcili vzdy do 8-ho nasledujuceho mesiaca (do 8.3. za februar)....

prunee
6. feb 2012

@tinapd Tak to si natrafila na normalnu pani, ked ti to hned aj vypocitala. Mna len odbila, ze vsetko mi pride v papieroch. S tou platbou to uz chapem, ze teraz platime za dva dni, dakujem.

pancake
6. feb 2012

mamičky: ak mi skončilo dnp posledného januára, môžem sa ešte teraz hocikedy vo februári poistiť nanovo? neviete? alebo som to už prešvihla? dakujem

pancake
6. feb 2012

a ešte mi prosím napíšte ako je platená PN? vdaka

domeli
6. feb 2012

@pancake na balík poistení sa môžeš prihlásiť kedykoľvek vo februári aj inom mesiaci. Avšak výhoda podania prihlášky do konca februára spočíva v tom, že ak tak urobíš do 29.2., môžeš si v prihláške uviesť aj spätný dátum začiatku poistenia 1.2. a poistenie sa v tomto prípade bude považovať za nepretržité.
Aj dávky (teda tá PN, na ktorú sa pýtaš, príp. OČR) budú rátané akoby Ti DNP pokračovalo ďalej nadviazaním na balík poistení - teda rozhodujúcim obdobím pre výpočet bude rok 2011 (teda výhodou je, ak si si v r. 2011 platila maximum, aj keby si si teraz dala minimum od 1.2., dávky sa Ti budú rátať z maxima)

zoja
6. feb 2012

mam novu info, neviem ci to tu uz bolo, prave som volala do soc. poistovne a bolo mi povedane - volala som s pracovnickou co mi robi vypocty ocr, ze ak som sa odhlasila 30. a nasledne prihlasila 31.1, ze sa to berie ako neprerusene poistenie a VZ sa berie z predchadzajuceho roka, v mojom pripade z maxima lebo podmienka 270dni splnena davno bola aj napriek tomu , ze nove prihlasenie je z minima 😕 , nechcem sa vsak velmi tesit, uvidim ako to bude na papieri, kedze mam maleho zasa choreho a cerpame Ocr len od dnes. Konzultovala to so svojou kolegynou, tak snad to nie je zas nejaky blaf z ich strany 😝

silvuska267
6. feb 2012

@domeli ahoj ja sa ta este opytam ,ja som sa odhlasila 30.1. a prihlasila som sa 31.1.tiž sa mi poistenie počíta ako nepretržité a rozhodujuce obdobie je pre mna rok 2011???bola som poistena z maxima a teraz som sa poistila z minima dakujem za odpoved

zoja
6. feb 2012

@sstefi chodi ci castejsie to neviem, u mna sice neboli, ale mam kamosky co mali kontrolu aj dva dni po sebe 😝 , pytas dve pn jedna zamestnavatel, druha socialka odniest do 3 dni, preplatok ti vratia, staci napisat ziadost - tlacivo ti daju tam 🙂

merry_v
6. feb 2012

@dadka28
to, co radi Mihal, že prihlasit sa do 269.dna, plati pre tych, ktori splnia podmienku 270 dni až po 31.1... teda pre tych, ktorym poistenie zanikne po uplynuti 270 dni...

pre tych, ktori su poisteni dlhodobo, od posledneho poistenia im už uplynulo 270 dni, a napriek tomu si chcu dalej platit cely balik, sa mozu prihlasit na balik do 29.2. s datumom prihlasky 1.2. a vedy im poisenie bezi dalej ako nepretrzite...toto je uvedene priamo v zakone, v prechodnych ustanoveniach

to, co napisal Mihla, že prihlasit sa do 269 dna, je len jeho nazor a prezentuje ho aj SP, al ev zakone to nikde uvedene nie je...možno je to metodicky postup, podla koreho budu postupovat, možno nie....to teraz ti na 100% nepotvrdi nikto