Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucka_o
31. jan 2012

@karinka2105 ja som sa dozvedela lebo segra si to platila ako zivnostnicka...no nevyslo. tak ja mam "cas" do oktobra 🙂 dakujem

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa takto pokial budes aj PN ale budes na RD tak sa na tom nic nezmeni, tu ide o to ze tym ze nastupis na MD z RD (nakolko pocas nej je prerusene poistenie) vznikne nove poistenie a tym padom uz narok z DNP zanika

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 nechápem teraz a ked ukončim RD pred DNP čiže budem zamestnanec a idem na MD nevznika nove poistenie?

karinka2105
31. jan 2012

@lucka_o vies co sak kazdy tu napise nieco inee,ja uz som domylene,raz tak raz takk

hedka17
31. jan 2012

@bobocka no co sa tyka tej tvojej PN tak narok z DNP budes mat az po tych 270 dnoch.Kamoska je aj na Rd ci pobera rodicak ak pobera len rodicak tak,atersku z DNPbude mat

pralinkaaa
31. jan 2012

a ešte čo ak nastupim na novu MD v tom istom mesiaci ako skonči DNP? niekto tu tušim písal, že je tam tiež nejaký háčiť....
pomooooc

anella07
31. jan 2012

@hedka17
Ďakujem tí, si zlatá. Len som v nejakom článku čítala, že AK mi skončí dnp skor ako rd a nastúpim potom do roboty, tak neplynie, som zmagorila 😀. Len ja Aj tak nechcem na ten mesiac nastupit, lebo aj prve som bola rizikovka a teraz je to lepšie, ale beriem lieky na udrzanie atď. Aj by som sla na pn, ale mam doma krpca a chodit von iba cez vychadzky... Nic moc, ale mozno by sme to tych 2,5 mes vydržali... Čo by bolo lepsie podla teba?

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa no ale pokial platis DNP tak tam moze vzniknut nove poistenie ide o to,ze nesmie vzniknut pocas tej ochrannej lehoty. No ved to ze ukoncit RD este pred uplynutim DNP vididm zatial ako najlepsiu alternativu a tu mi tu radila aj gapa

karinka2105
31. jan 2012

@hedka17 tak cil som zase domylenaa
som doma s malou poberam rodicak,,30,1 2012 som sa bola zahlasit na dnp,mam 270 na otehotnenie,ale na ochrannu lehotu nie? ci ako?cize ani na vysiu matersku?
rd mi konci maj 2013

hedka17
31. jan 2012

@anella07 tam ide o to aby si nebola na RD a nenastupovala z nej na MD, no ale ty ak budes chciet nastupit do prace po uplynuti DNP tak je dobre sa pripoistit aspon tak som to citala v clanku z poistovne a v den ked nastupis do prace sa odhlasit. Kedy sa t skonci DNP a kedy mas skoncit RD?

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 a ako sa to robi vieš to iba napišem zamestnávateľovi? no do toho ešte daleko 😀
pozerám že ty maš 9mes babatko jaaj ake malinke 🙂 vtedy som ja ani nepomyslela..

alebo sa ešte prihlasiť na ten novy balik no to je už trošku drahšie...

hedka17
31. jan 2012

@karinka2105 to je to ze tie co su na RD (tak ako aj ja) musia najst nejaku alternativu aby mali MD aj z DNP. vyskusaj napisat gapa co ti ona poradi, ona je v tomto zbehla 😉

pralinkaaa
31. jan 2012

@karinka2105 ak ti konči RD v maji 2013 tak dovtedy musiš nastupiť na novu MD...takže maš čas 🙂 ide o to aby si počas tej ochrannej 8 mes lehoty už neukončovala RD predtym ako nastupiš na MD. to stihaš nie?

bobocka
31. jan 2012

@hedka17 dakujem krasne 🙂

karinka2105
31. jan 2012

@pralinkaaa sak ked to augusta otehotniem dieta sa narodi max do polky maja ,a rd mi konci konmocm takze by som malaa 😅

lucka_o
31. jan 2012

a aky je rozdiel medzi rodicovskou dovolenkou a tym ze poberam rodicovsky prispevok?

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa tak staci sa dohodnut ze nastupis do prace,alebo ze by si chcela ukoncit RD a cerpat dovolenku a po nej nastupit s tym ze by si sla na PN, ale tak zalezi od zamestanvatela,ale s tym,ze by si chcela nastupit zamestnavatel ti to podla mna zakazat nemoze len je to na dohode, Sla by si akoze do prace odrobila dajme tomu nejake dni podla mna stacia aj 2 a supla sa na PN len nezabudni ze na PN mozes ist az na 271 den aby si ju mala vyplacanu z DNP a aj to ze do prace musis nastupit zase skor ako tych 270 uplynie napr. na 269 den pojdem do prace odrobis 2 dni a sup PN 🙂

anella07
31. jan 2012

@hedka17
Zánik Dnp je zo zákona k 31.1. lebo splnim 270 dní a zároveň Aj 26 týždňov z max vz, ktory si platim od 1.4.2011.
RD mi konci deň po dovrseni 3ch rokov syna, čiže 21.4. To by som mala nastúpiť do prace, ale som rizikova, tak nechcem.
Nástup na MD je 16.5., prípadne este o tie 2 tyzdne skôr, co by bolo 2.5.
Otázka je, či sa prihlásiť na novy balík 2.2. A k 3.2. Ísť na pn až do materskej (čím budem mat rd ukončené), alebo sa 2.2. Prihlásiť na novy balík a 21.4. (po skončení RD) sa odhlásiť a bude mi plynut OL?

anella07
31. jan 2012

Marcela je na rodičovskej dovolenke, ktorá jej má skončiť 1.marca 2012. V súčasnosti je tehotná, nástup na ďalšiu materskú dovolenku má 15.mája 2012. K 31.januáru 2012 jej zo zákona zanikne DNP, ktoré si platila od roku 2010. K 1.februáru 2012 začne Marcele plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Nakoľko 2.marca nastúpi po rodičovskej dovolenke do práce, čím sa jej vznikne nové povinné nemocenské poistenie, ochranná lehota jej preto zanikne a nárok na materské zo "starého" DNP jej nevznikne.

Je pre Marcelu nejaká alternatíva?

Marcela si po zániku "starého" DNP podá od 1. do 29.februára 2012 prihlášku na nové komplexné poistenie - prihlási sa nielen na dobrovoľné nemocenské poistenie, ale aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Po nástupe do práce (2.marca 2012) si Marcela podá odhlášku z nového poistenia, čím jej začne plynúť nová ochranná lehota (8 mesiacov). K 15.máju 2012, kedy nastúpi na materskú dovolenku, si uplatní nárok na materské aj zo zamestnania, aj z dobrovoľného sociálneho poistenia (v ochrannej lehote) a bude poberať materské z oboch poistení, z povinného aj z dobrovoľného. Marcele síce nové poistenie trvalo iba mesiac, avšak do nároku na dávku sa jej započítalo aj ukončené pôvodné DNP, čím splnila podmienku pre vnik nároku na materské: byť aspoň 270 dní nemocensky poistená v období 2 rokov pred pôrodom.

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa @karinka2105 ale ona nemoze byt RD ked bude nastupovat na MD

nika12
31. jan 2012

@lucka_o aj ja som nad tym rozmyslala, aky je rozdiel 😀

@karinka2105 mozno by bolo dobre pre istotu napisat rovno do soc.poistovne, nech sme si na 100 % iste

hedka17
31. jan 2012

@anella07 presne tak ako to pisu v priklade len niekto tu spominal,ze toto plati len na ten februar to prihlasenie sa na novy balik ze je to neprerusovane poistenie skus sa na to opytat gapa

hedka17
31. jan 2012

@lucka_o ked si na RD trva ti pracovny pomer a ked poberas rodicak si nezamestnana

lucka_o
31. jan 2012

@karinka2105 Marcele síce nové poistenie trvalo iba mesiac, avšak do nároku na dávku sa jej započítalo aj ukončené pôvodné DNP, čím splnila podmienku pre vnik nároku na materské: byť aspoň 270 dní nemocensky poistená v období 2 rokov pred pôrodom.
asi staci aj toto....tie 2 roky pred....

lucka_o
31. jan 2012

@hedka17 diky🙂 nezamestnana🙂

hedka17
31. jan 2012

@lucka_o tak ak je nezamestnana tak jej OL bude plynut

lucka_o
31. jan 2012

@hedka17 takze mne....pisala som o sebe 🙂

nika12
31. jan 2012

@hedka17 rodicak poberas, ci si v pracovnom pomere, ci si nezamestnana do troch rokov veku dietata

lucka_o
31. jan 2012

@hedka17 a tu marcelu som vytiahla z clanku pred....pozri vyssie

karinka2105
31. jan 2012

@lucka_o ja poberam rodicak,ale som nezamestnanaa,