Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dadka28
11. júl 2012

@zuzula77 neviem ci je na to tlacivo,asi nie,lebo mne kazali vypisat priamo tam rucne,klasika hore podčiarknes sv.adresu,meno....do pravej casti celu adr poistovni u ktorej ziadas preplatok,VEC:ziadost o vratenie preplatku z dobrovolneho poistenia....a napises co potrebujes...sumu nepises-oni ti vypocitaju....len nezabudni uviest cislo uctu kam ti to maju zaslat...datum,podpis a das to do podatelni

zuzula77
11. júl 2012

@dadka28 dakujem

janka9900
11. júl 2012

@janulap ak to platis takto zavcasu, tak to tam osmeho musia mat 😉 dolezite je, aby bola posledna splatka do 8. na ich ucte. pre istotu si over, ci nemas nahodou nejaky nedoplatok. nesmie byt vyssi ako 4,99€, inak by narok na matersku tiez nevznikol 😉

janka9900
11. júl 2012

@wewe1 ahoj, na nijake terminy nemusis davat pozor, len plat v splatnosti 😉 tebe bude poistenie trvat az dovtedy, kym ho sama nezrusis😉 ked budes tehotna, mozes ho po 270 dnoch zrusit a ist na matersku v ochrannej lehote, ak dovedy ovsem nezmenia zakon 😉

janulap
11. júl 2012

@janka9900 ahoj,dakujem.Ano,ked budem v meste zbehnem do Sp,ale nedoplatky by som nemala mat.Ked som si DNP zakladala,pani mi vsetko pozrela v pc,mala som to v poriadku.Teraz som po RD na urade prace,tak verim a dufam,ze ziadne nedoplatky tam nemam 😅 😕

zuzzzzzka
11. júl 2012

ahojte babenky..prosim o radu.DNP som poistena od jula 2011...19.1 som sa znova poistila a 26 tyzdnov splnam 19.7. od 5.8 chcem ist na PN az do MD...chcem sa spytat ci si musim pocas Pn platit DNP ak som splnila obidve podmienky? po precitani chapem ze nemusim...
po druhe...DNP mi konci 15.10 ale na Md idem 24.11...musim doniest potvrdenie, ze som tehotna? aj napriek tomu, ze si budem pytat PN na zaklade rizikovej gravidity? alebo si musim do toho 24.11 zaplatit novy balik? co sa mi zda zbytocne, kdeze budem v ochranej lehote...dakujem za odpoved.

wewe1
11. júl 2012

@janka9900 ďakujem, si zlatá, tak už len nech sa všetko podarí tak ako chceme 🙂

janka9900
12. júl 2012

@wewe1 drzim palce 😉

janka9900
12. júl 2012

@zuzzzzzka ahoj, ked budes PN, nebudes musiet platit. ak pojdes na matersku v ochrannej lehote, budes musiet doniest potvrdenie od lekara, ze si bola v case zaniku poistenia tehotna. k PN ti potvrdenie nebude treba. nie si teraz na rodicovskej dovolenke? ak nie, balik si nemusis zalozit. mozes sa vsak prihlasit od 14.10., aby bolo poistenie nepretrzite, platit nebudes musiet a po materskej mozes poistenie zrusit. mozno sa ti dni poistenia zidu do buducnosti 😉

mariynka
12. júl 2012

kocky, mozete mi prosim poradit? od 28.5. do 28.6. som marodila.. platim si druhe DNP od 26.1.,predtym od 1.6.2011 do 25.1. zatial mi prisla len almuzna z prace za tych 6 prvych dni marodky.. viete mi niektora vysvetlit, kedy a kolko eur mi prijde zo socialky?dakujem 🙂

zuzzzzzka
12. júl 2012

@janka9900 dakujem za radu ;)

karinkaeich
12. júl 2012

@gapa a ine kocky, ktore sa v tomto dobre orientujete. chcem sa opytat, co vsetko je potrebne vybavit pri prechode z rd na novu md v suvislosti s pracou aj dnp. moja situacia je nasledovna. stale mi trva pp aj dnp. rd mam az do 8/2013 a na md nastupujem 11/2012. ohladne dnp vsetko viem. len pre uistenie, dr. mi vypise 2x matersku, ktoru 1 dam do prace a 1 do sp, spravne? a po rozhodnuti zo sp o priznani materskeho musim ist na upsvar, nech mi zrusia rp? to musim hned v novembri? a co s mojou zvysnou dovolenkou v praci? pred prvou md som mala este 14,5 dna. dohodnut sa so mzdarkou? a ako mam poziadat o ten prispevok na starostlivost o starsie dieta vo veku do 3 rokov? viem, ze to riesim dost v predstihu, no chcem si to pozistovat a poznacit, lebo potom uz budu ine starosti, a nech nieco nepokaslem. dakujem

dadka28
12. júl 2012

ahojte...nahodou neviete ako to chodi...15ho mi konci PN a 16eho idem na matersku...ale na poradnu som objednana 18eho-dokedy treba dorucit do SP najneskor ukoncenie PN a zaroven nastup na matersku??

michaelapillarova
12. júl 2012

Ahojte, chcem sa spytat, 17.6 mi skoncilo DNP, 22.6 som zistila, ze som tehotna, takze som to asi stihla do toho 17. 6, ale chcem sa spytat, 5.11 mi konci rodicovsky, mala bude mat tri roky, ja by som mala nastupit do prace, ale pochybujem, ze ma prijmu, mozem ist na rizokove? Dostanem aj potom vyssiu matersku, kd nastupim na matersku? Dakujem

gapa
12. júl 2012

@jk77
áno, na oboch podčiarknut, že si uplatnuješ aj z iného poistenia. Podla mna na upsvar to nemusíš nahlasovať, lebo nástup bol až 3.7., teda za tie 2dni 1-2.7 splnaš podmienku na RP za júl, teda nástup na md neovplynví nárok na RP za júl.. Ale snád sa spýtaj aj ich.

gapa
12. júl 2012

@karinkaeich
ak ešte bude ten príspevok na starost., tak požiadať on po pôrode, je tu o tom téma, záhadný jednorázový príspevok, či tak dáko.
áno, na upsvar oznámiť nástup na md, teda poberanie materského, oni ti povedia ako.
potom po pôrode prehlásiť na sp dôchpoistenie zo staršieho na mladšie dieťa.

sú tu témy popísané,tak postupne, ked budeš čítať zistíš, no môžu byť aj zmeny nejaké dovtedy.
prepáč, nie je čas sa tu rozpisovať

jk77
12. júl 2012

@gapa dakujem velmi pekne za radu.Pekny vecer, no asi uz aj dobru noc 🙂

dorka21
13. júl 2012

@gapa
Ahoj! Baby prosím poraďte.
DnP si platím od 7.6.2011. V januári som zrušila a znovu založila takže mi platí ešte do 23.10.2012.
1. otázka : Od 22.4. do 14.6.2012 som bola PN. Za apríl aj máj mi už prišli peniažky okolo 780, čiže počítali mi z maxima. Teraz mi prišiel zvyšok penazí za jún. Iba 81, čiže už to nebolo rátané z maxima. Prečo?
2.otázka: Som tehotná. Na materskú by som mala nastúpiť okolo 17.10.2012. To mi ešte bude trvať poistenie.
270dní splnených budem mať, aj nepretržite 26týždňov. Budem mať nárok na max. materskú???
Díky za rady a názor

poisonblu
13. júl 2012

@dorka21 no ak mas PN iba z DNP, tak ti nemali pocitat z maxima, pretoze nesplnas 26 tyzdnov nepretrziteho platenia, kedze si v januari zakladala nove poistenie...k druhej otazke, ano budes mat max. matersku

zfidorka
13. júl 2012

ako je to s ukoncenim PN? moja dr. odchadza na dovolenku, idem k nej 19.8., ale ukoncenie by som chcela k 26.8., da sa to?
citala som ze PN sa ukoncuje na IV. diel potvrdenia, ja mam u seba len I. diel, ostatne som dala v socialke (teda asi aj ten IV. diel, nepamatam si presne, tusim som im davala 2 strany). mam si ist ten IV. diel vypytat? 😕

janka9900
13. júl 2012

@mariynka ahoj, za jun by ti malo prist okolo 17-20.7. cca 174€. rata sa to z minima, kedze este neuplynulo 26 tyzdnov od noveho prihlasenia. a za maj ti malo prist v juni cca 15€. mozno ti to dali dokopy aj z prace...

janka9900
13. júl 2012

@zfidorka ahoj, moze ti ukoncit PN s neskorsim datumom. doktorka ma ten IV. diel, ktory ti da, ked ukonci PN, zanesies ho na socialku a ty jej das ten, co mas doma a ona ho posle na socialku 😉 ... chapes ma, ze? 😀

janka9900
13. júl 2012

@michaelapillarova ahoj, ty by si mala najlepsie, keby ti dali vypoved hned po skonceni RD. ak mas aj nejaku nevycerpanu dovolenku, bolo by dobre, aby ti ju preplatili. pretoze obnovenim nemocenskeho poistenia v praci by ti zanikla ochranna lehota z DNP a teda by si nemala narok na PN, ani na matersku z DNP. ak by si chcela ist na PN, mozes aj teraz, matersku to neovplyvni 😉 ak by ta neprepustili a vzniklo by ti nem. poistenie v praci, tak by si sa mohla par dni pred nastupom na matersku prihlasit na balik poistenia a mala by si narok aspon na min. matersku z DNP...

zfidorka
14. júl 2012

@janka9900 chapem, dakujem velmi pekne 😀

gabinap12
14. júl 2012

..ahojte dnes som zachytila v televíznych novinách reportáž že Sociálna poisťovňa núti mamičky k predčasným pôrodom kvôli tomu aby dostávali peniazky z DNP...len som to bohužiaľ nestihla celé, neviete prosím koho konkrétne sa to týka...už som z tých neustálych zmien v koncoch....čo je zasa nové???

gapa
14. júl 2012

@gabinap12
nevidela som ale predpokladám súvisí to s mamičkami, čo boli dnp, počas tehotenstva im dnp zaniklo a sú zároven zamestnané na RD, z ktorej nastupujú na md. Tým zaniká ochranná lehota z dnp dnom nástupu na md zo zamestnania a tie majú nárok na materské z dnp len v prípade, ak porodia po nástupe na md ale pred očakávaným termínom pôrodu.

gabinap12
14. júl 2012

@gapa ..ďakujem, takže keď mne DNP zaniklo 27.5. a od 28.5. som PN keďže mám rizikové tehotenstvo a termín pôrodu mám 11.11. a som stále zamestnaná sa toto asi týkať nebude aj keď sa mi opäť stane že porodím predčasne (moje druhé tehu skončilo v 33tt)???

dany85
15. júl 2012

@gapa len sa potrebujem uistiť 🙂 DPN platím od 2.1.2012, čakám prvé bábo, zamestnaná som predtým nebola, znamená to teda že DNP by mi automaticky malo zaniknúť na konci septembra / začiatkom októbra? Termín pôrodu mám 24.11. takže to stíham v pohode v ochrannej lehote a nemal by mi vzniknúť žiadny problém, uvažujem správne? 😅 Ďakujem

gapa
15. júl 2012

@gabinap12
nepíšeš, či čerpáš v zamestnaní RD alebo nie. Ak čerpáš, tak je podstatné podla terajšieho zákona porodiť po nástupe na md (myslím aspon 1den, sa mi zdá, že ak porodíš v ten istý den, to nevychádza, no neviem na 100%) ale najneskôr v den pred termínom, aby nárok vznikol aj z dnp.
Alebo potom treba trvajúce dnp, ak stačí z minima, dá sa prihlásiť.

gapa
15. júl 2012

@dany85
ak ti nevznikne nové nem.poistenie po zániku dnp, ak zaplatíš v splatnosti a porodíš po 270dní dnp, tak by nárok mal vzniknúť.