Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
19. dec 2011

@annieb aha, nasla som si to..takze ked teraz odhlasis a znovu prihlasis DNP, tak ti zase bude plynut 270 dni, materske sa ti bude pocitat z toho noveho DNP, jedina podmienka tam bude, aby si v case nastupu na MD mala nepretrzitych 26 tyzdnov DNP, co stihas, kedze nie si tehotna este

ja idem tiez rusit a znovu zakladat DNP, ale ja este nemam 270 dni ani z tohto....budem to robit v januari, nech ziskam viac casu na otehotnenie

annieb
19. dec 2011

@poisonblu heh, tak este nie, uvidime ci stihneme, ak do januara nie, tak potom tiez asi najskor by som sa prihlasila nanovo v januari, stale by to malo byt lepsie a viac casu, ako stresovat ked sa nepodari... 🙂

poisonblu
19. dec 2011

@annieb jasne, ked je taka moznost, tak to treba vyuzit...ja sa budem odhlasovat a prihlasovat asi posledny januarovy tyzden, a poslem tie papiere 2 tyzdne pred koncom januara

annieb
19. dec 2011

@poisonblu tak ked sa nam nepodari do konca januara, aj ja asi tak ku koncu nejako pojdem...a tie papiere co si pisala, ze na stiahnutie a poslat postou, na stranke socialnej poistovne su?

katarina104
19. dec 2011

baby kedy treba potom zaplatiť za DNP aj za január? keď to rušia?

sakura
19. dec 2011

@pancake
áno dá sa 🙂 Ja som sa dala na marodku od kedy som sa dozvedela tie news o to zrušení.. Marodím 3 týždne... potom si to reruším aspon na týždeň a vyskúšam ešte raz - posledný.. Predsa len som do toho vrazila kopu prachov a chystala som si to hlavne pre bábo.. ale keď už je to tak ako to je tak to využijem na PN.. čo už...

poisonblu
19. dec 2011

@annieb http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s najdi si registracny list fyzickej osoby...su tam 2 tlaciva, jedno sa da vyplnit v PC, druhe musis rucne vyplnit...
@katarina104 normalne zaplatis za januar do 8.2.2012

@sakura ako mas zaplatene DNP? lebo podla mihalovho blogu, aj ked uz mas splnenych 270 dni, tak sa mozes odhlasit a zase prihlasit este po starom pred 31.1.2012 a znovu ti bude plynut 270 dni a budes platit len tie 4,4 %

annieb
19. dec 2011

@poisonblu dakujem 🙂)

katarina104
19. dec 2011

@poisonblu 😉

denne73
19. dec 2011

Ahojki už som sa to tu pýtala ale stale mi to neni jasne. asi na tom RP pomaly prichádzam o zdravy rozum . potrebujem stručnu odpoved. S manželom si platime DNP od jula2011. platime najnižšiu čiastku 14.45eur. Moja otázka znie. Plaťiť to dalej alebo to bleskom rušiť??? ja nastupujem od marca do prace, momentálne som na RP.
Pytam sa preto lebo finančne total katstrofa tak či vlastne neplatime uplne zbytočne. ja platim preto aby som si v buducne vedela pomôcť pri OČR, PN.

karinkaeich
19. dec 2011

@lubkasungirl ved ja viem. ale chcela som vediet, ako sa urci rozhodujuce obdobie, ci je to rok predtym, ako nastupis na md alebo rok predtym ako porodis (hlavne pripad, ze rodis v januari, ale na md ides uz v decembri). diky, niektora poradi

oliverka
19. dec 2011

@lubkasungirl 🙂 Ja už neverím v tomto systéme ničomu, môj úsudok ma sklamal na plnej čiare. Verila som, že také drastické zmeny DNP a to ešte len formou poslaneckého návrhu NEPREJDÚ, lebo poslanci snáď nie sú až takí na hlavu padnutí - PREŠLI bez akýchkoľvek problémov 😠 . Verila som, že aspoň prezident bude mať rozum a nepodpíše, on bez mihnutia oka PODPÍSAL 😠 . Novelu podporili len pravicoví poslanci, ktorých volím každučké voľby. 😠 Čomu už má občan, poctivo platiaci dane a podieľajúci sa na tvorbe HDP v tomto štáte, veriť? 😀 😀 😀

poisonblu
19. dec 2011

@karinkaeich podla mna dnom nastupu na MD, kedze materske ti prinalezi odo dna, kedy nastupis na MD..ale podla mna by si mala tuto otazku smerovat na SP, odpovedia do 24 hod...🙂

loulou
19. dec 2011

Ahojte potrebujem poradiť či správne chápem celý tento chaos okolo DNP. Od 10/2010 som zamestnaná na TPP a od 16.5.2011 si platím DNP z rozdielu max. VZ a mojej hrubej mzdy. Ak som to správne pochopila tak DNP mi zanikne začiatkom februára 2012 a ak chcem z neho čerpať tak musím buď do 7 dní nastúpiť na PN alebo byť tehotná. Počula som niečo o nejakej ochrannej lehote alebo niečo pod. Ak už začiatkom februára budem tehotná ale ešte o tom nebudem vedieť tak čo, dá sa to vybaviť nejako spätne? A ak by som stihla porodiť do konca roka 2012 tak z akej sumy mi bude rátaná materská? A posledné DNP za február platím tak ako doteraz do 8.3.2012 a len za tie dni čo mi budú chýbať do 270dní DNP? Skúste mi to vysvetliť nejako jednoducho, dakujem

poisonblu
19. dec 2011

@loulou rada, ktora je aj na mihalovom webe potvrdena...v januari chod do SP, zrus sucasne DNP a zaloz nove s nasledujucim datumom, zacne ti plynut novych 270 dni...ak stihnes porodit v roku 2012, tak ti bude materske pocitane zo zamestnania z roku 2011 a z DNP v roku 2012 - to novozalozene...ta ochranna lehota 8 mesiacov ti zacne plynut, ked ti skonci to nove DNP niekedy v septembri a budes v tom case tehotna

viac najdes na: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...

ivuss01
19. dec 2011

@poisonblu ahoj, tak 270 dni by som splnila v marci, ked ja v januari odhlasim a znovu prihlasim, a v aprili zistim, ze som tehu, mozem ist na PN?, platim si z maxima, potom by som dostala z maxima, alebo minima,

sakura
19. dec 2011

@poisonblu
ahojky,
ja to mám tak trošku komplikovane.. Ja mám splnených tých 270 dní dáávno...Lenže:
ja som si potajme platila to DNP a muž ma neskôr zamestnal a urobil mi VZ z 1100 euro.... Lenže som zostala tehotná a bohužial zo zamestnania mi to nevyšlo, chýbali mi nejaké dni.. takže šťastie že som mala platené to DNP. A na sociálke mi povedali že po rodičovskom by stačil papier že kolko by som predpokladane zarábala a že z toho by mi potom bola následne vyrátaná materská a poprípadná PN. No samozrejme že mi muž napíše ten zárobok na 1100 euro.. nech niečo mám...
Dúfam že ma neoklamali..

lubkasungirl
19. dec 2011

@karinkaeich ak ti poistenie vznikne v roku, ktorom ides cerpat davku, tak vz je z tohto roka
ak ti poistenie vznikne rok predtym, ako ides cerpat davku - vz je od zaciatku poistenia do konca kalendarneho roka, v ktorom poistenie vzniklo

poisonblu
19. dec 2011

@ivuss01 ak zrusis a znovuzalozis DNP, tak v aprili ti bude trvat menej ako 26 tyzdnov, tak dostanes PN iba z minima...

poisonblu
19. dec 2011

@sakura toto neviem, skus sa spytat na SP, ze ako to tam mas a ze z akeho VZ by ti pocitali matersku...

kris1109
19. dec 2011

Ahojte baby,prosím vás možte mi niekto poradit,viem že sa to tu stále dookola omiela.Ja som si DNP založila 4.10.2011,platím minimum.Od nového roka plánujeme robit na bábe,už jedno dieta máme.Mám si to dalej platit alebo sa mi to už neoplatí?Bola som sa na socke pýtat,že keby že si to chcem zdvihnut - platit maximum,povedali mi tam že to sa može až po pol roku,je to pravda?dakujem za všetky odpovede🙂.

katie.2906
19. dec 2011

@martaniana Prosím ťa, to si sa odhlásila a prihlásila v jeden deň? Alebo to treba v jeden odhlásiť a v druhý prihlásiť? Ďakujem.

poisonblu
19. dec 2011

@kris1109 v priebehu januara sa odhlas a znovu prihlas nasledujucim dnom z maxima...znovu ti zacne plynut 270 dni a tym padom mas cas na otehotnenie az do septembra....ak dovtedy otehotnies, tak ti bude plynut 8 mesacna ochranna lehota (ta je do odchodu na MD)

poisonblu
19. dec 2011

@katie.2906 mozes to urobit v jeden den, na RLFO napises na odhlasku napr. 10.1.2012 a na prihlasku 11.1.2012

andreaspilova
19. dec 2011

Nevedel by mi niekto poradiť? Z DNP som si už platila 4 mesiace na začiatku roka 2011, a potom som to zrušila. Ešte nie som tehotná. Chcem sa opýtať, keby som si napr. 15.1.2012 založila DNP z maxima (samozrejme podľa starých pravidiel),a povedzme, že po mesiaci otehotniem,aký je ďalší postup, keďže ešte nebudem mať doplatených 270 dní a čo ohľadom tých 26 týždňov, aby sa mi rátala maximálna materská? Ako dlho by som to ešte musela platiť? Ďakujem!

tita201
19. dec 2011

@zuzana612 je to pravda ja sm bol zo staršim na rodičovskom a vyplacali my ho cely a brala som aj rizikove zo socialnej poistovne

laua
19. dec 2011

@oskvarka ahoj,ďakujem za tvoju radu. Chcela by som sa však uistiť: ak sa ešte max. do januára odhlásim a znovu prihlásim s vyšším VZ, keď som na úrade, započítavajú sa mi dni z toho predošlého???? Keď sa mi náhodou podarí, aby som mala splnenú tú podmienku 270 dní??? a inak u mňa je rozhodujúcich tých 26 týždňou teraz??? Takže sa podľa tvojej rady musím odhlásiť a prihlásiť nanovo, aby som platila po starom áno???
ďakujem ti veľmi pekne za každú radu (písala si mi na str.745)

poisonblu
19. dec 2011

@andreaspilova musela by si to platit dokial by si nemala 270 dni za posledne 2 roky a 26 tyzdnov (do odchodu na MD) z noveho DNP....

ejaeja
19. dec 2011

ahojte kocky skuste mi poradit ako to je od toho februara 2012 mam DNP od 9.2009 si ho platim a zaroven čerpam aj očr a som na RD skuste mi poradiť po skončeni RD nemam kde sa zamestnať lebo počas MD mi zrušili miesto oplati sa mi dať ten novy subor a aky je tam VZ minimum Dakujem

darra
19. dec 2011

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu, momentálne som na RD a DNP som si platila z minima od apríla do augusta. Chcem sa prihlásiť na max. VZ, v máji budem mať splnených 270 dní, ale nebudem spĺňať podmienku 26 týždňov. Neviete ako by som mohla dosiahnuť maximálnu materskú, nedá sa tých 7 týždňov nejak doplatiť??? Ďakujem 🙂