Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

karinnka
3. feb 2010

Kolko sa plati mesacne ked si chcem platit s Maxima DNP?

zrzuska
3. feb 2010

ja pokial viem tak to vychadza 47eur 😉

zrzuska
3. feb 2010

x petka ale mna sa to netyka ze by som si to zacala platit od 8tt ze? to len tie co uz mali aspon par mesiacov platene to poistenie a napr. ho prerusili. ci?
no a ako to potom rataju ked napr zaplatim vo februari az 20teho. to sa rata potom ako za marec uz? 😕

lubica69
3. feb 2010

karinka 47,70
zrzuska kĺudne týka ale do pôrodu musíš mať 270 dní a 26 týždňov nepretržite takže posledná zmena resp odhláška a zas prihláška musí byť v tom6-8 tt lebo by tých 26 týždňov do pôrodu nevyšlo
a aj prerušené poistenie za posledné 2 roky sa ráta
Ako si na tom?

zrzuska
3. feb 2010

lubica som na tom tak ze pri prvej dcerke som mala od porodu len RP. nebolo mi nic uznane kedze som studovala od zakladky nepretrzite az po koniec VS a hned mesiac po skonceni som otehotnela. cize normalne zamestnanie som nemala iba brigady a to sa nerata.
no ked by som sa teda teraz vo februari prihlasila kedy mozem otehotniet? to mi stale nie je jasne. mam v tom taky gulas ze az. v soc. poistovni mi povedala ze treba 11mes si to platit vkuse. lenze mi tam stale plietla aj tych 270dni co vsade aj tak na nette sa uvadza a to je predsa 9mes 😕
a tych 26tt by mi predsa vyslo nie? vsak na matersku sa chodi v 34tt najskor. sa mi vidi.

ak je to teda tych cca 9mes tak kebyze zacnem platit vo februari teda ak si to zaplatim do utorku (to je 8meho tusim) tak v marci mozem otehotniet nie? ale ak by to bolo tych 11mes tak to by bolo v decembri. cize az v aprili by som asi mohla otehotniet.

ono sa to tazko planuje. viem ze moze trvat aj niekolko mes kym sa nam zadari. ale pri dcerke sa to podarilo fakt na prvy sup. pamätam si to na 100% lebo v ten mesiac sme sa asi iba 2x snazili. takze ak sa aj to druhe tak lahko moze podarit tak radsej asi neriskovat. 😕

zrzuska
3. feb 2010

baby v tom clanku co ste sem hodili sa jasne pise 270dni pred porodom. a to je 9mes cca. 280dni je 9mes.
tak potom co mi to ta pani tam semotila s 11mes????

zrzuska
3. feb 2010

aha:

Pozor, ak ste v posledných dvoch rokoch nemali žiadne nemocenské poistenie, musíte sa v SP prihlásiť ako DNPO ešte pred otehotnením! A to preto, lebo podmienkou na získanie materského je, aby ste boli nemocensky poistená aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.

Tehotenstvo trvá približne 40 týždňov, to je 280 dní - preto zdôrazňujem: ak chcete mať istotu, že materské mať budete, treba sa v SP prihlásiť pred otehotnením.

Ak ste ale v období posledných dvoch rokov pred otehotnením mali nemocenské poistenie - napríklad mali ste zamestnanie, dobrovoľné nemocenské poistenie alebo ste boli povinne poistená SZČO, s prihlasovaním do SP ako DNPO sa ponáhľať nemusíte. Stačí, ak sa ako DNPO prihlásite najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. (prečo do 8.-ho týždňa si vysvetlíme ďalej).

cize mna sa tyka ta prva cast. lebo som nikdy ziadne poistenie nemala.

zrzuska
3. feb 2010

inak veeeeeeeeelmi dobry clanok. velmi dobre je to tam vysvetlene. super ze ste sem hodili link.
teraz uz si to len dobre vyratat aby mi to vyslo ak sa teda do druheho baba dame 😝

lubica69
3. feb 2010

zrzuska áno stačí 270 dní!!!maximum je tých 47,70 Ale pozor výška sa dá meniť len po pol roku tak ak si to budeš chcieť meniť tak najneskôr v tom 6-8 týždni aby ti vyšlo tých 26 týždňov platenia vkuse
A z kade je tých 11 mesiacov netuším 😅 Pani mala asi myš maš 😅

zrzuska
3. feb 2010

lubica ani ja netusim 😕 aj kamoska ma zblbla zevraj rok treba. ze od noveho roku je to tak 😕 ale nikde na nette som to nenasla. vsade sa pise stale 270 dni a aj tento pan mihal tam uvazda tento clanok ze je platny pre rok 2009 2010

zrzuska
3. feb 2010

lubica este ma napadla jedna vec.
plati sa ako ste tu pisali do 8meho v mesiaci. cize ak zaplatim neskor tak sa to uz nebude ratat za februar ale za marec?
a ked sa zaplati do toho 8meho tak sa rata cely ten mesiac? cize ak sa prihlasim a zaplatim do 8meho februara tak sa mi rata cely februar? od toho 1ho?

dakujem krasne 🙂

zrzuska
3. feb 2010

som si to este raz precitala. cize ak by som stihla zaplatit do 8.2. podla xpetky by som vlastne zaplatila za januar. cize kebyze aj otehotniem tento mesiac tak by mi to vyslo. lebo ja som ratala ze to platim ako za februar a chybal by mi tam 1den aby som mala 270dni. rataju sa vsetky kalendarne dni? 😕

sofinka2009
3. feb 2010

ahojte.chcem sa spytat .Dnp si platim z maxim. VZ od 20.7.2009 , termin porodu mam 25.6.2010. na matersku mam nastupit 15.6.2010 chcem si uplatnit narok na materske z DNP.Momentalne som zamestnana Od 1.2. s tym ze dostanem vypoved zaciatkom maja.Chcem sa spytat ci mi to neovplyvni narok na materske nakolko prac. pomer bude pred nastupom na MD ukonceny cize v den nastupu budem nezamestnana.Budem mat narok na matersku z dnp na 100percent?dakujem

lubica69
3. feb 2010

zrzuska ja som sa zaregistrovala 4.12ale prišlo mi zaplatiť 47,70 ako za celý mesiac december
o roku neviem len o tých 270 dňoch

lubica69
3. feb 2010

sofinka a koľko si momentálne platíš DNP?Či maximum 47?
Lebo ak maximum tak to či si zamestnaná alebo nie s tým nič nemá Ale ak si platií rozdiel Teda VZ-mzda a z toho rozdielu tak to vplyv má
Mala by si mať zaplatené 270 dní ale aj 26 týždňov v deň pôrodu Avšak 26 týždňov vkuse
Napíš podrobnejšie koľko si vlastne momentálne platíš

skajkaze
3. feb 2010

Ahojte,chcem sa spytat-momentalne som na materskej a o mesiac uz budem mat rodicovsky prispevok,v pripade,ze by som ochorela a bola PN,mam narok na nemocenske davky a zaroven aj na rodicovsky prispevok,kedze som dobrovolne nem. poistena?dakujem

lubica69
3. feb 2010

skajkaze fu tak to vôbec neviem ☹

sofinka2009
3. feb 2010

ja si platim cely cas od minuleho roku z maxima tych 47eur mesacne

gapa
3. feb 2010

skajkaze,
ak aspon 1den v kal.mesiaci nebudeš poberať ani materké ani nemocenské, prip. ošetrovné, tj. nebudeš zárobkovo činná v zmysle zákona o RP, tak nárok mať budeš, no asi radšej oznám poberanie na UPSVaR a skopíruj si PN ku

zrzuska
3. feb 2010

baby mna este napadlo toto.
plati sa len dokym sa nejde na matersku v tom 34-36tt. a dovtedy to musi byt asi tych 270dni lebo potom sa uz dostava materska. nie?
tak asi to mala ta pani na mysli. ze 270dni do porodu pricom mesiac vopred sa ide na matersku a to sa uz to poistenie neplati. tak asi preto to vyslo tych 10,5mes pricom povedala ze sa to zaokruhluje nahor na 11mes.

lebo aj v casopise mama a ja pisali ze napr ked nastupujem na matersku v juli tak poslednykrat si platim to poistenie v juni.

este toto ked mi ozrejmite tak uz v tom mam celkom jasno 😕

gapa
3. feb 2010

pozor na to, že tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr!! a bežne môžete porodiť aj v 38týždni, ja som napr. rodila tuším na 263tí alebo 267mi den od PM. Takže bacha na to, lepšie sa prihlásiť, a počkať aspon jeden cyklus.

tých 11mesiacov nie je pravda. No je pravda, že je lepšie mať splnenú podmienku 270dní už pri nástupe na MD (no nie je to nevyhnutné), lebo ak nie je splnená podmienka do nástupu na MD (den pred nástupom) tak v takom prípade rozhodujú o nároku až po doručení RL dieťaťa, aj keby 270dní uplynulo napr. 1 den po nástupe na MD, resp. v den nástupu na MD.

zrzuska
4. feb 2010

gapa ale ja by som sa musela prihlasit tak ci tak pred otehotnenim. takze tych 26tt do materskej by som v pohode splnala kedze sa nastupuje az 34tt najskor.
ale tak ja som doma s malou takze si myslim ze ma nema preco vypisat skor na matersku. neviem. myslim si. iba keby nejake komplikacie boli asi.

baby a to ked si zaplatim zajtra tak to mam ako za januar ano? a to sa rata cely? vsetky dni?
lebo to ked som si ratala ze keby sme zacali uz teraz tak kym by som sla na matersku tak by som mala aj viacej ako tych 270dni 😕

ja som malu porodila presne na termin, ten uplne prvy co mi urcili pri prvom sone. lebo potom mi davali kadejake terminy a az v nemocke mi povedali ze sa vzdy treba drzat toho prveho sona.

evulka777
4. feb 2010

gapa, a to potom čo znamená? Že napr. materskú z povinného NP dostanem hneď ako nastúpim t.j. 6 týždňov pred pôrodom a materskú z DNP až po doručení rodného listu dieťaťa, čiže túto materskú z DNP nebudem poberať 6 mesiacov, ale menej, až od pôrodu. Je tak?

zrzuska
4. feb 2010

ahaaaaaaaaaaaa tak tam je taky rozdiel? cize ja ked som nikdy nebola zamestnana a platim si DNP tak matersku zacnem poberat vlastne az ked sa babo narodi?
no mne by to vyhovovalo 😅 😝
lebo takto som bola dopletena z toho a nemusime tolko cakat kym sa zacneme snazit.

silviaigor
5. feb 2010

Ahojte. Gapa chcem ťa poprosiť o odpoveď na moju otázku. Som zamestnaná od 05.12.2007 a už na neurčito a DNP si platím od 25.05.2009 z rozdielu maxima ešte 1003,09 a koncom februára budem mať splnených 270 dní, ale asi som spravila chybu. Myslela som si, že sa to bude počítať z minulého roku a je jedno kedy porodím. Bola som znížiť na minimum a v marci mám zaplatiť za február 14,- eur. Tehotná nie som , hoci sa o to pokúšame. Dá sa toto moje zniženie zmeniť a znovu platiť max.,alebo ako to mam spraviť? Vopred ďakujem za odpoveď.

zuzanaca
5. feb 2010

silviaigor......ak stihneš nastúpiť na materskú ešte tohto roku, tak sa bude pre výšku materského RO minulý rok. Ak to toho roku nestihneš a nastúpiš na materskú až budúci rok, tak sa to bude počítať z tohto roku, čo je pre teba zlé. Zmeniť výšku poistného môžeš až po 6 mesiacoch. ☹
Ešte alternatíva, ak by si sa odhlásila a prihlásila znova z rozdielu 1084,55 - hrubá mzda, tak by sa to dalo, ak ešte nie si tehotná splniť tých 270 dní.
Tak sa už rozhodni sama, či myslíš, že to stihneš do konca roka (čo ti prajem 🙂 ) - vtedy to nechaj tak a plať z minima do nástupu na materskú.... , alebo sa odhlás a prihlás znova 🙂
Držím palce 😉

zuzanaca
5. feb 2010

silviaigor.....opravujem......ak by si sa odhlásila a prihlásila znova, tak by ti stačilo splniť podmienku 26 týždňov platenia pred nástupom na materskú. Tak by si sa mohla odhlásiť a prihlásiť znovu až keď budeš tehotná max v 8tt. 🙂
Dúfam, že som to nepoplietla 😕

silviaigor
5. feb 2010

zuzanaca ďakujem

tyli
5. feb 2010

ahojte,
momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi trrvá do 2/2011. Zatiaľ tehotná niesom a zvažujem platenie DNP.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke do 2/1010. Ak by som trebárs otehotnela až v lete 2010 , vo februári mi končí rodičovská dovolenka a mala by som nastúpiť do práce.
Problém je v tom, že neviem či mi ponúknu prácu, či nedostanem výpoveď. Teda neviem ani to, či môžem dostať výpoveď v prípade, ak už budem tehotná. (myslím, že zo zákona mi musia prinavrátiť funkciu ak sa vrátim po roku a to sa mňa už netýka) Moje miesto je momentálne obsadené a pochybujem, že mi ho ponúknu.
Prvá otázka: ak po ukončení rodičovského pôjdem na PN, platí sa počas PN DNP? Ak nie, zarátava sa do do tých 270dní?

Druhá otázka: ak budem mať splnených 270dní, no na materskú budem mať nastúpiť trebárs až o ďaľších 6 mesiacov ako to je s platením? Dá sa DNP prerušiť, alebo musím celých cca 15 mes. platiť?

Kedy ba ste mi odporúčali začať si platiť, ak by som plánovala otehotnieť až lete?

Ako a z čoho sa prosím ráta DNP a max. DNP ak som od 12/2007 na materskej a následne do 2/2011 na rodičovskej? Ráta sa to zo základu ktorý som mala pred nastúpením na MD? Počas rodičovskej dovolenky som mala upravovaný plat smerom hore.
Za každú radu veľmi ďakujem.

gapa
5. feb 2010

tyli,

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

pre začiatok si toto postupne a pozorne preštuduj. A nečakaj, že to za dva, tri dni všetko pochopíš. 😅 , treba si to nechať prechádzať hlavou a sa k tomu vrátiť a čítať príspevky. Otázku a odpovede, napr. moje :D

no možno by som sa na tvojom mieste prihlásila na 3mesiace z minima a odhlásila. Ono je ťažko radiť až do r.2011, už som dosť opatrná, lebo medzitým budú volby a aký bude zákon potom????