Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

natalia777
25. okt 2011

@jankohrasko teta bola zacotocnik a ja som jej to vsetko vysvetlila ako to ma urobit 😀 😀 😀 pripadala som si tam ako zamestnankyna SP 😀 a dakujem 🙂

karpatanka
25. okt 2011

ahojte kocky....platim si DNP od aprila 2011, snazime sa o babo a stale nic, ked splnim 270 dni a nebuden tehu tak ako mam postupovat???..dakujeeeeem

ursula5
26. okt 2011

@bapi1 podľa mňa ešte nie 😉

katula77
26. okt 2011

mozno sa to este stihne a budeme tejto vlade este dakovat, aka ironia osudu...
http://ekonomika.sme.sk/c/6110555/mihal-chce-st...

dzudka
26. okt 2011

@datanka to kde si citala ze preslo zvysenie materskej? na tych 65%?
Dufam ze ten zakon o DNP neprejde o tych zmenach lebo potom budem mat len minimum 😠

dzudka
26. okt 2011

@katula77 len aby nezrusil DNP lebo potom mi je prd platne to zvysenie materskej....ked budem mat menej ako platim dlhe roky

katula77
26. okt 2011

@dzudka , na konci clanku je to napisane dost jasne, na dalsie zmeny nieje vobec cas, bude zazrak ak stihnu vobec odsuhlasit zvysenie.

milacik3
26. okt 2011

Prosim Vas ako sa vyplna to tlacovo na DNP ? mne povedali ze si ho mam vypisat a zaniest do socialky a ze mam si dat aky chcem vymeriavaci zaklad ale ja netusim aku sumu mam dat nejako sa to pocita..??poradte prosim

poisonblu
26. okt 2011

ak si zamestnana, tak rozdiel medzi maxim. VZ a tvojou HM...ak nie si, tak maximum si daj....

gapa
26. okt 2011

@marianne
áno, ak ide o ten istý prac.pomer, tak dni, kedy nemáš vym.základ z dôvodu nepl. volna alebo Rd sa z rozhod.obdobia vynímajú, aby neznižovali denný vym.základ. vid zákon o soc.poistení, v § 54 myslím posledný odsek.

gapa
26. okt 2011

@diano
je to ako ti bolo odpísané. Potom sa treba poponáhlať s dodručením RL dieťaťa na odd. nem.dávok, aby mali údaj o tvojom pôrode. Inak som počula už aj taký postup tuná od mamičiek, že priniesli od lekára doklad, že neporodili do dna (napr. uvedie pre istotu 271vý den dnp), ale to neviem, či každá pracovníčka akceptuje a záleží ako nutne peniaze potrebujete.
Treba si dať hlavne pozor, aby nástup na md bol NAJNESKôR 6týž. pred očak.termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiaodsti o materské. Treba si to radšej prerátať, môžu sa aj lekári/sestričky seknúť a potom by ste sa mohli ukrátiť o dni poberania materského.

!!!!!!!!! A nezabudnúť podať prihlášku na dôch.poistenie štátom do soc.poistovne podla trvaleho pobytu (na tlačive Registr.list fyzic.osoby+vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa+kopia RL). Ak poberáte materské a trvá vám počas tohto obdobia prac.pomer, tak najneskôr!!! prvým dnom čerpania RD. Ak netrvá prac.pomer počas poberania materského alebo nepoberáte materské, tak do 45dní od pôrodu.

macka23
26. okt 2011

@gapa ahoj, chcem poprosit o radu. Platim si DNP z minima od 11/2010 /14,47,-eur/ teraz som bola na OCR s drobcom 10dni. Len sa chcem spytat, ked budem buduci tyzden platit DNP za oktober, nemala by byt ta ciastka nizsia, ked som bola 10 dni na OCR, ci normalne prevediem 14,47 ako vzdy?? Dakujem 🙂

quinka1
26. okt 2011

@macka23 zaplatis len za 21 dni, teda (14,47/31)*21=9,8€ 😉

katulikzlatulik
26. okt 2011

ahojte, viete mi poradit? od novembra som na rodicovskom s 7 mes. dcerkou a este mam 3 roc. synceka... mozem marodovat napr. so synom, ked som na rodicovskom prispevku? budem dostavat marodku z DNP?

toxity
26. okt 2011

@jankohrasko ahojky,mohla by si mi prosim poradit? Do februara som si platila DNP. Od septembra som tehotna,tak som sa opat prihlasila z maxima 😨 Zacala som to platit 14.10. Ale mam rizikove a od dnes som pn. Neovplyvni mi pn-ka tu max matersku a tych 26 tyzdnov? Lebo cez pn sa dnp ze vraj nema platit... som z toho jelen uz :((( prosim pomoz mi 🙂 a este som na urade prace.

deninka14
26. okt 2011

@katulikzlatulik Ahoj, na to DNP je určené...Okrem vyššej materskej si ju môžeš uplatniť aj pri chorých členoch rodiny tzv. OČR alebo ak si zo sebou na PN. ... papier však bezodkladne odnes na sociálku... 🙂

bobocka
26. okt 2011

@anib "Po novom sociálny rezort pretláča pomoc matkám cez novelu zákona o sociálnom poistení. Návrh minulý týždeň posunul do pripomienkového konania. Predpokladá, že parlament ho v zrýchlenej forme prerokuje už na nasledujúcej schôdzi, aby sa mohol stať účinným už od januára budúceho roka" -toto mam ako chapat ? pomoc matkam cez novelu zakona o socialnom poisteni-to je to zrusene dnp? to je ta "pomoc"? 😕

deninka14
26. okt 2011

@toxity ahoj, pokým máš splnenú podmienku a zaplatených 270 dní DNP tak počas PN platiť nemusíš...inak ÁNO... PN neskôr neovplyvní výšku materskej z DNP....

poisonblu
26. okt 2011

@bobocka nie, oni chcu len zvysit materske na 65 % a predlzit na 40 tyzdnov...🙂

toxity
26. okt 2011

@deninka14 dakujem, a ta doba co budem pn sa mi potom bude ratat ako ze som aj vtedy dnp?

chirabell
26. okt 2011

Ahojte, prosim vas ako je to...platim si DNP od 1/2011, ak by som isla na pn ci md od 1/2012 bude sa mi to z toho ratat, ale ak by som isla na pn este pred koncom roka, z coho mi to budu ratat, ak som si minuly rok nic neplatila? ci automaticky nemam tento rok narok na pn az od buduceho roka? som szco, takze som nemala platene vobec nic predtym

bobocka
26. okt 2011

@poisonblu no to by bolo skvele,ale potom nechapem "to pretlacanie pomoci matkam cez novelu zakona o soc.poisteni".to sa akoze tyka len vysky a dlzky materskej a nie dnp? ci ako? uz tolko okolo toho riesia,ze fakt netusim kolka bije a ci sa mam zacat snazit ,ci furt cakat ,ci co 😠 platim si od augusta tohto roka dnp a uz sme sa chceli tento mesiac zacat snazit,no koli tomu zmatku v dnp stale cakame 😒

zuzmor002
26. okt 2011

@quinka1 Ahoj, určite sa to počíta takto? Ja by som to tiež potrebovala vedieť, lebo pani na SP bola neochotná mi s tým poradiť, vraj mám poslať celú sumu a potom žiadať vrátenie, čo mi pripadá totálna blbosť, veď takto je to oveľa jednoduchšie a vypočítané je to hneď. Nechápem, prečo takýto prepočet nemohla povedať aj mne! Ja platím 19,80 a keďže od 24. 10. som PN, tak by to malo byť za október 19,80/31x23. Počítam dobre?

quinka1
26. okt 2011

@zuzmor002 ano, urcite 😉 ja som to tak posielala auz viackrat a nikdy nebol problem 🙂

toxity
26. okt 2011

@quinka1 ahojky,prosim ta,kef som na pn a platim si len dnp,rata sa mi aj ta doba co som na pnke ze som aj poistena aj ked sa vtedy neplati?

deninka14
26. okt 2011

@toxity samozrejme... ved budeš platiť 😉

toxity
26. okt 2011

@deninka14 fakt? Lebo ta teta na socialke mi povedala,ze ked som pn tak to nemam platit,lebo tam budem mat preplatky.. fakt tomu nerozumiem :((

poisonblu
26. okt 2011

@bobocka keby nepadla vlada, tak na jednej strane by predlzili a navysili materske, ale na druhej by zrusili subeh DNP....takto chcu byt asi za dobrych a urobit iba to dobre :D neviem, co maju za lubom..ale my sa len tesme, ze vraj tento navrh uz neprejde k 1.1.2012, ked tak o rok a to uz dufam budeme kocikat :D

gapa
26. okt 2011

@macka23
ako ti už napísala quinka, platí sa len za dni, kedy si nepoberala ošetrovné a ráta sa to cca ako písala, teda presnejšie 329,06:31 x 21 x 4,4%
no zaorkúhlovanie si nepamätám, myslím denný vym.základ sa zaokrúhluje nadol.