Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

luckam77
20. okt 2010

je tu niektora z vas z tt???radsej si to overim zavolam do sp a opytam sa pre istotu...ale neviem na ake oddelenie volat viete mi poradit???

luckam77
20. okt 2010

no volam na odbor vyberu poistneho ako mi poradili a nedvihaju to tam... 😠 😝

michellina
20. okt 2010

@mima595 ahaaaa, ok dakujem 🙂 , toto som netusila, cize pre mna je podstatny pracovny pomer ze?

erika12345
20. okt 2010

Ahojte dievcata, poradite mi, prosim?
Uz 2. rok si platim DNP, pracujem, teraz som PN a budem az do materskej. Ked DNP vyuzijem na PN, budem mat potom pravo ho vyuzit i na matersku? Ako je to s vyplacanim DNP? Prisla mi na ucet zo social.ciastka za tyzden, ked som bola pn min. mesiac, ale je strasne nizka + mi prisla vyplata od zamestnavatela, ale stale to mam dokopy malo. Peniaze z DNP chodia este osobitne?

kasperka1983
20. okt 2010

Ahojte, už neviem kde sa informovat, som na RP so synčekom, pred jeho narodením som si platila DNP , teraz by sme chceli druhé babetko len neviem či si mám znova platit DNP celých 270 dni ale to platí ešte to prvé, ktoré som prestala platit v máji tohoto roku, prosim poradte ak sa tomu niektora rozumiete, dakujem

mariro
20. okt 2010

@kasperka1983 - ak sa nanovo prihlasis staci ti platit 26 tyzdnov do nastupu na matersku samozrejme z maxima ak chces max.matersku a v sucte musis mat 270 dni poistenia k dnu porodu.

mariro
20. okt 2010

@erika12345 peniaze z DNP chodia osobitne.Neovplyvni to vysku materskej,kludne mozes marodovat.Ale treba si Pnku pytat dvojmo vypisanu,jednu zamestnavatelovi a druhu na socialku ako DNP.Spravila si tak?

gapa
20. okt 2010

@michellina
predpokladám platiš si z VZ 319,58eur (z nižšieho sa prihlásiť nedá). skutočný obvykle ten, z čoho platíš. Píšem "obvykle" preto, lebo napr. ak budeš mať v decembri 2010 prémie, tj. tvoja hrubá mzda=vym.základ pre NP zo zamestnania za 12/2010 bude napr. 1000eur, tak z DNP sa ti nebude za tento konkrétny mesiac rátať VZ 319,58eur, ale len rozdiel medzi maximom 1116,75eur a VZ zo zamestnania, t.j. za 12/2010 bude z DNP len 1116,75eur.

nananka
20. okt 2010

@gapa no fajn, ale keď mi budú 26 týždňov vyplácať materské, tak na RP nastúpim až budúci rok, tak to mi už budú vyplácať ten znížený, že? či sa budú riadiť ešte tým, že dieťa sa narodilo v roku 2010? a ako to je keď teraz som na tom RP pri dcére, a pôjdem na materskú, budú mi vyplácať RP do dňa pôrodu druhého dieťaťa, alebo ostanem teraz 6 týždňov bez ničoho a potom mi to doplatia, zajtra mám nástup na materskú a v piatok idem na sociálnu poisťovňu a chcem tam prísť trošku za múdru 😀 vďaka 🙂

ingrid16
20. okt 2010

ahojte. neviete nejake nove spravy ohladom zmien v DNP?
hlavne neviete ohladom coho sa pripravovane zmenu mozu tykat?

michellina
20. okt 2010

@gapa ano, presne, z toho 319, 58€, som sa pomylila predym 😀
aha a ked si ale zaplatim z toho VZ 319, 58€ aj v decembri, alebo nypr. iny mesiac budem mat vyssiu mzdu co s tym preplatkom? Nevadi to?

sny
21. okt 2010

Môžte mi prosím poradiť?Ja si chcem ísť platiť DNP ešte tento mesiac,som na RD budúci rok by sme chceli druhé.Neviem ale,či mi prináleží vyššia materská,keď som nebola zamestnaná,teda nie u nás.Čiže ak si začnem platiť DNP z max.VZ či aj tak dostanem max.materskú,keď som nepracovala?Díky za odpovede

standa82
21. okt 2010

@sny ...áno, ak si budeš platiť DNP z max.VZ, budeš mať aj max.materskú. To neva, že so nerobila na SK.

tinka1987
21. okt 2010

Chcela by som vás poprosiť tiež o radu. V Januári nastupujem na materskú, ktorú by som mala mať max., kedže som mala vysoký príjem. Platím si tiež DNP a chcela by som sa spýtať, či narodením dieťaťa môžem ísť aj na pn a súčasne poberať aj matersku aj pn, prípadne OČR ? Ďakujem

standa82
21. okt 2010

@tinka1987 ...Môžeš byť PN, alebo MD alebo OČR. Nemôžeš poberať dve dávky naraz. Len jednu.

tinka1987
21. okt 2010

@standa82 tak ak to správne chápem po nástupe na materskú, nemôžem ísť na pn alebo na očr. Včera som bola na sociálnej poisťovni a pani mi tvrdila, že môžem byť na pn celú dobu počas poberania materskej. A ak prejde nový zákon môže táto pn z DNP trvať 31 dní a potom ju treba prerušiť. Takže toto neplatí?

standa82
21. okt 2010

@tinka1987 No neviem ako to pani myslela, ale viem tak, že počas MD nemôžeš byť aj na PN, resp. môžeš, ale budeš dostávať len materskú. Na PN môžeš ísť pred alebo po ukončení materskej. Počas rodičovskej môžeš ísť na PN alebo OČR.
Čo sa týka možno nového zákona, k tomu sa zatiaľ nevyjadrujem.

tinka1987
21. okt 2010

@standa82 Ďakujem

erika12345
21. okt 2010

Ked sa tu bavite o PN pocas rodicovskej, chcem sa spytat, kde sa ta PN posiela, to sa posle do prace alebo len na socialne? A kto za mna vlastne plati odvody v tom obdobi?

standa82
21. okt 2010

@erika12345 ...na PN počas rodičovskej môžeš ísť, pokiaľ si DNP a máš splnených 270 dní poistenia. Takže potom PN-ku posielaš do SP.

erika12345
21. okt 2010

@standa82 DNP si platim, vlastne len doplacam do maxima, lebo som i zamestnana.. Pocas rodicovskej si asi budem musiet platit maximum, nie? A u lekarky si vtedy vypytam len 1 papier na DNP ci aj ten druhy?

standa82
21. okt 2010

@erika12345 ...pokiaľ ti bude stačiť PN z VZ aký máš, nemusíš si navýšiť. Len ak by si chcela mať vyššiu PN-ku, ale potom na PN-.ku môžeš ísť až keď budeš mať z nového VZ splnených 26 týždňov. Môžeš ísť aj skôr, ale nebudú ti ju počítať z nového VZ. U lekárky si vypýtaš len PN do SP.

erika12345
21. okt 2010

@standa82 Ale ked budem mat po materskej a budem na rodicovskom, tak ten VZ mi asi hned klesne, nie?

lazika1
21. okt 2010

@erika12345 Počas rodičovskej ti bude PN vyplatená len z dobrovolného pripoistenia, nie zo zamestnania. Aspon myslím. Len z toho VZ, ktorý si pripácaš ty doborovolne.

standa82
21. okt 2010

@erika12345 ....VZ budeš mať taký ako ho máš teraz na DNP, pokiaľ ho nezvýšiš. Oni ti nebudú brať do úvahy VZ z práce, pretože nebudeš pracovať, budeš na RD.

erika12345
21. okt 2010

@lazika1 Aha, tak uz tomu rozumiem, pocas rodicovkej si to teda budem musiet zvysit.

erika12345
21. okt 2010

@standa82 uz chapem, dakujem za radu. 😉 Drzim palceky, nech ste s Alzbetkou v poriadku. 😉

standa82
21. okt 2010

@erika12345 ďakujem 🙂

maja32
21. okt 2010

ahojte kočky prosím o radu,dnes som si robila tehotenský test a bol pozitívny 🙂 🙂 .platim si DNP od 2 augusta 2010 z vymeriaceho základu 900EUR.chcem sa opýtať keď to pôjdem zrušiť a nanovo prihlasiť na maximum tak budem mať matersku tu najvyššiu? ,nebude sa náhodou počítať z kalendárneho roka 2010?čiže z vymer.základu 900?prosím poradte oplatí sa mi to zvýšiť na maximum?pa

standa82
21. okt 2010

@maja32 ..,keď si to teraz pôjdeš zmeniť (ale musíš sa odhlásiť a na druhý deň prihlásiť z nového VZ), bude sa ti to rátať z nového VZ. Takže choď do SP a odhlás sa a prihlás z max.VZ. Len dúfam, že nie si tehotná dlhšie ako 8 tt, pretože by si nestihla splniť do nástupu na MD 26 týždňov z nového prihlásenia.