Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bebebrumik
4. sep 2010

@kaktusik007 inak, pozeram, že budeme na tom skoro rovnako čo sa tyka vekoveko-mesačneho rozdielu medzi deturencami...
Ešte k tomu predtym, bola som akurat tesne po skušobnej dobe a mam už trvalý prac.pomer...

ninan2
4. sep 2010

@kaktusik007 jj len musi to byt v kuse bez prerusenia az do tej materskej vtedy (kvoli maximalnej materskej), ziadne ine zmeny VZ sa aj uz moc nestihaju, tak nechat to radsej cely cas na maximalnom (neist z min VZ na max VZ a opacne...), resp. treba to dobre vyratat. Zalezi este aj na rozhodujucom obdobi pre vypocet, ale tym max VZ sa jednoducho neda nic pokazit.

ninan2
4. sep 2010

@bebebrumik ak este nie si tehotna, tak sa ti DNP oplati a stihas to, a to aj v pripade ze Tvoj prac. pomer, cize PNP stale trva. Po splneni 270 dni DNP budes mat narok na davky z oboch poisteni.
Vysku VZ si vyratas podla rozdielu max VZ a Tvojej hrubej mzdy.
Ak uz nemas PNP (ale mala si v poslednom roku aspon par mesiacov), staci Ti byt poistena 26 tyzdnov do nastupu na matersku z max. VZ, vtedy pojde davka iba z DNP.
Ak mas stale PNP a si uz tehotna, tak DNP zial nestihas, a davky pojdu iba z PNP, ale to myslim nie je Tvoj pripad.

kaktusik007
5. sep 2010

@ninan2 dakujem 🙂

marylin1
5. sep 2010

ahojte, prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť? Mám 3 deti,som na MD so 7 týždňovou dcérkou, poberám na ňu rodičovský príspevok, lebo na materskú nemám nárok (nemám zamestnávateľa, ani som si neplatila DNP). Chcem si začať platiť DNP kvoli tomu, aby som to využila na moju PNa OČR-ky detí, materskú už neplánujem (i ked človek nikdy nevie). Oplatí sa mi to? Ak áno, akú sumu by som mala platiť? Ked som sa na to pýtala v soc. poisťovni, dali mi letáčik o dobrovoľných poisteniach a povedali, že všetky info sú na nete, takže tam mi asi nik neporadí...Ďakujem!!!

bejkn01
5. sep 2010

Ahojte už ma to dosť súri tak vás pekne prosím o radu.
Od júna 2009 si platím DNP z maxima, Od marca 2010 som urobila zmenu na platenie DNP z minima. Medzičasom som sa zamestnala, zmluvu mám na dobu určitu do konca roku 2010. Zistila som, že som tehotná cca. v 4 týždni. Ako mám teraz postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú a zároveň chcem ísť čo najskôr na PN.
1. možnosť - Ak by som sa teraz odhlásila a nanovo prihlásila z maxima (co by znamenalo dalsie peniaze do SP ☹ ), mala by som najvyššiu materskú, ale akú by som mala PN, ak by som sa hned teraz dala vypísať?
2. možnosť - Či by nebolo lepšie nechať to na minime, dať sa na PN teraz - ktorá by bola maximálna, si myslím, do konca roka. A od nového roka by som sa niekde zamestnala s čo najvyššou mzdou a hneď išla na PN. To by som mala mať maximalnu matersku asi. Pri dnešnej vláde asi lepšia možnosť....................
Poraďte mi, čo je lepšie a či si to takto dobre myslím.
Ďakujem vopred

bebebrumik
5. sep 2010

@ninan2 ahoj, dakujem za reakciu... Neviem či si čitala moj predchádzajuci pripevok, ja som teraz na rodic.dov. s druhym dietatom, teda deti boli hned po sebe, medzi nimi som nebola v pracovnom pomere... možem si aj teraz platit dopln.nem.poistenie?

kaktusik007
6. sep 2010

@katarina104 genialny link, parada 😀

skrecok
6. sep 2010

Pekny den vam prajem,
chcela by som si overit ci je to pravda.... DNP som zacala platit 4.8.2010 a chceli by sme sa uz v tomto mesiaci snazit o babatko. Niektori mi hovorili, ze aby sme este tento mesiac pockali, aby to nebolo tesne a druhi mi hovorili, ze uz mozeme ze aj tak nam este ostane par tyzdnov pred nastupom na MD. Kto z nich ma pravdu? Nechcela by som, aby sme prepasli tuto sancu. Dakujem.

elian
6. sep 2010

Dievčatá prosím poraďte........................som na rodičovskej dovolenke......na materskú som nemala nárok, pretože som po skončení Vš hneď otehotnela a bola som pár mesiacov na úrade práce............plánujeme druhé dieťa a ja sa chcem DNP a chcela by som aj dosiahnuť maximálnu materskú, viem, že musim byť poistená 270 dní minimálne, nerozumiem z čoho mi určia vyneriavací základ, keďže som študovala a nepracovala ??? ďakujem

vejkadu
6. sep 2010

Ahojte kočky,

Potrebujem súrne poradiť! Nárok z DNP mi vznikne 16.9.2010 ale ja musím ísť od zajtra na rizikové. ak pôjdem o ten týždeň skôr ako mi vzniká nárok vypočítajú mi PN bez toho nároku, alebo sa to potom ešte raz prepočítava ? alebo musím prerušiť PN a nanovo ju začať keď už budem mať nárok i z DNP ?

Prosím poradťe mi, lebo mám v tom už chaos. Som zamestnaná, ale do roboty ísť na ten týždeň nemôžem.

Ďakujem

standa82
6. sep 2010

@skrecok ..počkaj aspoň do septembra 🙂

@elian VZ ti určia z DNP. Na DNP sa prihlasuješ z VZ aký si určíš sama od 319 do 1116 eur.

zuzikka
6. sep 2010

ahojte dievcata, prosim o radu: dnes t.j. 6.9.2010 si zacinam platit DNP, cize kedy mozm ist najskor na matersku, resp. kedy ked porodim budem mat narok na vyplacanie z DNP? Som z toho akosi jelen 😀 dakujem

suzanah23
6. sep 2010

Ahoj kočky, chcem sa opýtať, ako je to s potvrdením od lekára, keď sa prechádza z PN na materskú. PN som mala teraz iba základnú, lebo nárok na DNP mi vznikne až 16.10.2010. Na materskú však idem už 19.9.2010. DNP si platím od 19.1.2010, čiže preto 270 dní bude až 16.10.2010. Teraz mi ide o to, že či už mám odniesť na socku dvojmo to potvrdenie o materskej, alebo stačí len ukončenie PN a nástup na materskú pre zamestnávateľa a pre SP iba raz (jedno tlačivko, či ešte jedno aj pre DNP ?). Neviem, či to potom nabehne automaticky tým termínom 16.10.10, alebo po tom termíne až mám odovzdať potvrdenie aj na DNP. Materská by mi asi mala ísť základná, bez DNP, do narodenia dieťaťa, čo je TP 31.10.2010 a až potom asi spätne posudzujú od kedy vznikol nárok na materskú aj z DNP, však? Alebo sa mýlim? Dikes za rady, potrebujem to už riešiť a nerada by som niečo poplietla. Papa. 🙂

katarina104
6. sep 2010

@elian ahoj vymeriavací základ si musíš určiť sama ak chceš mať DNP, ak chceš mať maximálnu, tak ten najvyšší, nezabudni že musíš platiť 270 dní. 😉

vejkadu
6. sep 2010

@katarina104 ahoj a mne by si nevedela poradiť ?

elian
6. sep 2010

@standa82
@katarina104 ďakujem dievčatá veľmi pekne 🙂

gapa
6. sep 2010

@suzanah23
od lekára si zober 2x žiadosť, 1x zamestnávatelovi ako píšeš a hned by som dala aj na SP zDNP. Ak porodíš najskôr na 271den, tak bude nárok aj z dnp. Ale to vieš. Ako budú vyplácať neviem. ale z DNP budú čakať na RL dieťaťa, predpokladám.

gapa
6. sep 2010

@mariro
odpovedám na tvoju otázku z 3.9. (nestíham 🙂 )
tak na to by som tiež rada poznala konkrétny prípad zo SP. Každé NP by mali brať osobitne, ale oni niekedy to tak robia a niekedy nie. Lebo počas poberania materského ozaj nemožno poberať nemocenské. Ale neviem, či len v prípade, ak ide o to isté nem.poistenie. Ale v tomto by som čakala problémy.

napr. pri poberaní materského zo zamestnania niektoré mamičky platili DNP a neskôr z neho čerpali nem. dávky. A bez problémov. No potom som čítala prípad, kedy vraj nemal DNP platiť počas poberania materskézo zo zamestnania, aj ked nárok z DNP mu na materské nevznikol.

Pri PN zo zamestnania neviem ako to robia, či požadujú plati DNP. Ale radím vždy platiť. Zákon v tom ozaj nie je jednojednoznačný.

Ak skúsiš, tak daj vedieť, ako to dopadlo. A napr. skús sa spýtať cez mail na SP.

katarina104
6. sep 2010

@vejkadu tak s tým skúsenosti nemám, možno gapa bude vedieť.

katarina104
6. sep 2010

@vejkadu teraz to čítam neviem či ti dobre poradím, ale veď keď si zamestnaná tak nárok na PN máš z práce. pozri si tento link možno ti pomôže http://moje.hnonline.sk/node/2671

ninan2
6. sep 2010

@bebebrumik no zalezi co s z toho co som pisala sa Ta tyka. DNP si mozes zacat platit hocikedy, ide skor o to, ci stihas tych 270 dni do porodu, tak sa rozhodni podla toho. S tym teda, ze sa Ti do tej doby rata aj PNP za posledny cca rok.

gitarka
6. sep 2010

ahojte, chcela by som sa opytat, platim si DNP a ked nastupim na matersku tak budem poberat matersku 6mes. z DNP aj z PNP??
dik ...

standa82
7. sep 2010

@gitarka ..pokiaľ si zamestnaná, tak áno, budeš poberať materskú z DNP aj z PNP

zuzikka
7. sep 2010

este ma napadla jedna otazka: ak sa DNP plati az mesiac po, cize napr. za september budem platit v oktobri, tych 270 dni do porodu sa berie ako? musim uz mat zaplatene poistne? cize ked porodim a vznika este povinnost zaplatit napr. posledny mesiac je to ok? Alebo to uz musi byt vsetko zaplatene, vysporiadane...

gitarka
7. sep 2010

@standa82 uz niesom zamestnana, poberam ten zvyseny RP do novembra kym nebude mat maly 2 roky ☹
a tiez by ma zaujimalo co pise @zuzikka ako je to s tym platenim.... 😝

mnamko
7. sep 2010

@standa82 môžem sa ešte opýtať?ako je to s platením,keby ma doktor vypísal na PN platím si tú istú sumu?
PN platí 10dní zamestnávatel a potom sociálne a kto platí odvody?sociálka alebo zamestnávatel?

standa82
7. sep 2010

@gitarka ...takže prac.pomer nemáš (ako keby si bola nezamestnaná). Tak budeš mať nárok len z DNP.

@zuzikka ...poistenie musíš mať zaplatené, až potom máš spnené dni (nestačí ich splniť len kalendárne ale aj zaplatiť ich)

@mnamko ...keď si na PN, nemocenské poistenie sa neplatí, ale dni sa ti počítajú. Áno prvých 10 dní platí zamestnávateľ z povinného nemocenského, potom už SP (aj keď vlastne všetko platlí SP, ale vedie sa to takto) a z DNP platí PN od prvého dňa SP

gitarka
7. sep 2010

@standa82 ked sa mozem este opytat, zacala som si platit DNP od vcera a keby som otehotnela v oktobri tak ako to je budem mat splnene tych 270 dni, ked sa to plati mesiac pozadu ???alebo dostanem tu matersku neskor alebo ako to je??