Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
13. sep 2010

@suzik ...s papierom (vypísanie na MD), treba ísť do SP hneď a ak si zamestnaná, tak ti vypíše papier aj pre zamestnávateľa.

@penelope10 ...ako píšeš, máš ukončený PP, potom sa ti dni ukončeného nemoc.poistenia zo zamestnania pripočítajú k DNP. Čiže, ak sa prihlásiš na DNP, stačí ti splniť podmienku platenia 26 týždňov a potom budeš môcť čerpať z DNP (aj PN, MD až po splnení 26 týždňov).

penelope10
13. sep 2010

@standa82 DAKUJEM, a pokial by som sa dnes prihlasila a zajtra isla na PN... dostanem nejake plnenie alebo nie...

katarina104
13. sep 2010

ahoj chcem sa opýtať, koľko krát môžem čerpať OČR z DNP? 😒

adka70
13. sep 2010

Ahojte baby. Potrebujem poradit. Bola som v socialnej. Od 9. sept. som na materskej. Vsetko som splnila,aby by vyplatili to max a tiez mi povedali kolko mam zaplatit od 1.sept.do 10.sept. a podala som registracny list FO pre DNP a ona mi povedala,ze sa mam odhlasit,tak som tam zaskrtla ze odhlaska. Mne sa to nejak nezda,lebo ja som si nechcela zrusit toto poistenie,kedze teraz ked budem na materskej mi ma trvat,ale platit ho ma štát. Tak som sa pani na socialnej pytala,ze ci to nema byt zmena,alebo prerusenie a ona ze odhlaska a bola uplne neprijemna,pytala sa asi tri krat,ze ci jej neverim. Dobre som teda urobila? A ak nie,tak co mam robit? Mam sa ist co najskor nanovo prihlasit?
Prosim poradte mi,aby som neurobila nejaku chybu... Dakujem

mariro
13. sep 2010

@adka70 -jasne ze ti bude trvat poistenie pocas MD, to co tam bolo za kreaturu, co ta hentak zavadzala a klamala.Naco odhlasku...jasne ze by ti poistenie plynulo.
A zrusila si to teda?

penelope10
13. sep 2010

@penelope10 uz som to nasla 🙂
dostanem ale iba 55% z min. mzdy, nakolko nie splnených tých 26 týzdnov.

standa82
13. sep 2010

@penelope10 ...áno, prepáč ale žehlila som.

adka70
13. sep 2010

No ved to,ze som sa odhlasila,tak neviem ci sa da ist znova zahlasit ked uz som na MD. Da sa?

standa82
13. sep 2010

@adka70 ..to bola chyba. Podľa mňa sa dá.Ak si tam bola dnes, tak by som na tvojom mieste tam išla ešte dnes a poprosila tú "milú" pani, aby ti tvoju žiadosť o zrušenie stiahla a zahodila do koša.

mariro
13. sep 2010

@standa82 - suhlasim

mariro
13. sep 2010

@adka70 - urcite to vyskusaj a chod tam

adka70
13. sep 2010

V piatok som sa odhlasila. Zbehnem tam teda dnes a uvidim co mi povedia. Potom dam vediet 😉

standa82
13. sep 2010

@adka70 ..pokiaľ si tam v piatok, tak sa to už asi nebude dať zrušiť. Asi to majú v systéme. Uvidíš, ale jednoznačne tam chodˇ.

penelope10
13. sep 2010

@standa82 nevadi 😉

gapa
13. sep 2010

@magdalenocka
podla mna, v každom prípade ti nárok a materské z DNP vznikne (ak nemáš nedoplatky). Lebo od ukončenia predchádzajúceho zamestnania 30.10.2008 do nového prihlásenia na DNP 5.1.2010 neupynulo viac ako 460dní (cca 15mesiacov).V takom prípade ti vzniká z DNP nárok na nem.dávky hned po prihlásení (samozrejme pri vzniku PN/očr/nástupe na MD do26týž. len z minimálneho VZ).

Lebo
-ak porodíš napr. 20.9.2010, sleduje sa obdobie 20.9.2008-19.9.2010 a dni NP v tomto období(ku dnom DNP sa priráta ukonč. zamestnanie 20.9.08-30.10.2008).
-Ak porodíš napr. 6.10.2010, tak sa sleduje 6.10.2008-5.10.2010 a mali by ti stačiť dni DNP (nerátam to)
😉

jankkam
13. sep 2010

Ahoj.
1. Potrebovala by som vedieť, že ak mám splnené DNP 270 dní či budem mať vyššiu maródku ako ostanem s dcérou doma? A ako mi príde z soc. poisťovne kontrola či musím byť stále doma , alebo si môžem ísť napr. nakúpiť?
2. A ak budem ja na PN, tak tých prvých 10 dní dostanem maródku od zamestnávateľa z môjho platu plus z toho čo som si doplácala na DNP alebo z toho DNP to dostanem až po tých 10 dňoch?
3. A ak by som otehotnela a dala sa vypísať či sa mi to nebude skracovať to obdobie čo som už z DNP čerpala. Pani v poisťovni mi hovorila že z DNP môžem čerpať rok. A ak by som sa vypísala hneď v prvom mesiaci počas tehotenstva tak to by som nemohla čerpať až dovtedy pokiaľ dieťa nebude mať 6 mesiacov? Alebo mohla by som to prerušiť zase popracovať a potom sa opäť dať vypísať.

gapa
13. sep 2010

@adka70
Odpovedám na otázku zo str. 200
neviem prečo si podávala RLFO na DNP, čo píšeš v prvej vete, asi za zamestnávatela si nahlasovala md? (tej odhlášky škoda, ak si mala vyšší VZ z DNP, mohlasi z neho čerpať dávky v r.2011)Za seba si nemala dať odhlášku. Možno sa ti ešte dni DNP počas poberania materského zídu, možno nie, záleží od budúcnosti, plánov....

Chceš pokračovať v DNP aj po ukončení poberania materského? Ak nie, dala by som nanovo prihlášku hned teraz. Z akého VZ je jedno, ak sa odhlásiš z DNP posledným dnom MD.Ak ale chceš pokračovať v DNP aj po ukončení MD s vyšším VZ ako minimum, tak sa napr. prihlás nanovo od 1.1.2011 z VZ, z akého chceš platiť, tie 4mesiace bez dnp by nevadilo.
Ak by si sa prihlásila z vyššieho VZ už teraz a pokračovala aj v r.2011bez odhlásenia, tak celý rok 2011 by sa ti rátali dávky z minima.

giliath
13. sep 2010

dobry den.chcela by som poradit ako postupovat v tejto situacii.k 31.8.2010 som ukoncila pracovny pomer s tym ze od 3.9. som mala zacat pracovat na dohodu v inej institucii s tym ale ze som zistila ze som tehotna cize v novej praci sa neda pokracovat,zmluvu som este ale nemala ani uzavretu. chcela by som sa teda spytat ako postupovat dalej? bolo mi poradene ze mam ist na PN.od dnes som vypisana ,z toho vsak plynie ze mi nema kto vyplacat pn ☹ to by som uz nejako prezila lebo asi sa to inak neda ale ako to bude s materskou<budem sa musiet dobrovolne poistit aby som dostavala matersku?stihnem to?alebo poziadat o predlzenu rodicovsku?ale to by bolo do decembra lebo dcerka ma 3 V decembri a od januara by som uz bola na neplatenej materskej a neviem co dalej tak co by bolo najschodnejsie?poradte prosim

gapa
13. sep 2010

@giliath
odkedy doktedy trval ten PP a aký si mala plat? v kolkom si tt (dátum posl. menštr)

giliath
13. sep 2010

@gapa
pracovny pomer som v nemocnici ukoncila k 31.8.2010 s tym ze od 3.9 mi zacal pracovny pomer v inom zariadeni s tym ale ze som zmluvu nepodpisovala lebo ked som zistila ze som tehotna tak zamestnavatel nechcel aby sme pokracovali v pracovnom pomere ☹ plat tam mal byt 450 e.
dnes som bola u gyn a ten to este nevedel posudit lebo je to skoro ale ja predpokladam tak 4-5 tyzden

jankkam
13. sep 2010

Ahoj.
1. Potrebovala by som vedieť, že ak mám splnené DNP 270 dní či budem mať vyššiu maródku ako ostanem s dcérou doma? A ako mi príde z soc. poisťovne kontrola či musím byť stále doma , alebo si môžem ísť napr. nakúpiť?
2. A ak budem ja na PN, tak tých prvých 10 dní dostanem maródku od zamestnávateľa z môjho platu plus z toho čo som si doplácala na DNP alebo z toho DNP to dostanem až po tých 10 dňoch?
3. A ak by som otehotnela a dala sa vypísať či sa mi to nebude skracovať to obdobie čo som už z DNP čerpala. Pani v poisťovni mi hovorila že z DNP môžem čerpať rok. A ak by som sa vypísala hneď v prvom mesiaci počas tehotenstva tak to by som nemohla čerpať až dovtedy pokiaľ dieťa nebude mať 6 mesiacov? Alebo mohla by som to prerušiť zase popracovať a potom sa opäť dať vypísať.

gapa
13. sep 2010

@giliath
nečítaš presne, som sa na iné pýtala, nie na neexistujúci PP. Tak ani nemôžem odpovedať. 😨

fopardi
13. sep 2010

@gapa potrebovala by som aj ja radu momentalne som na RD tento týžden mi však kočí a prestupujem na MD buduci rok by sme sa chceli začať snažiť o dalšie babo teda ked by som šla na PN-ku alebo na MD až v roku 2012 tak do konca tohto roku si možem dať VZ na minimum a od začiatku 2011 si zase začať platiť z maxima aby mi v roku 2012 vyšla zase dobra PN potom RD ? (teda samozrejme za predpokladu že nespravia žiadne zmeny )

dakujem velmi pekne si velmi mila že tu takto radíš lebo na socialke je to o ničom

giliath
13. sep 2010

@gapa no ale tym ze som nepodpisala tu zmluvu tak uz ziadny PP ani nemam ☹

gapa
13. sep 2010

@fopardi
dá sa aj ako píšeš, aj ked nerozumiem, tvojej situácii z RD na MD. Nie naopak? Potom pred prihlásením na maaximum je lepšie sa odhlásiť a nanovo prihlásiť, ked sa predtým pltilo len z minima celý kalend. rok.

giliath
13. sep 2010

@gapa....ja len to ci dobrovolne poistne si mozem platit aj ja ked uz nemam ziadny prac.pomer ale chcem aby som dostavala matersku hm?

fopardi
13. sep 2010

@gapa jasne napísala som to naopak teraz som na MD a idem na RD tento rok som neplatila nič lebo od augusta minelejho roku som bola PN a potom som šla rovno na MD , a dovtedy som si platila takmer z maxima , tak to sa možem aj do konca roka odhlasiť a potom prihlasiť v januari 2011 to budem mať to iste

jankkam
13. sep 2010

Ahoj.
1. Potrebovala by som vedieť, že ak mám splnené DNP 270 dní či budem mať vyššiu maródku ako ostanem s dcérou doma? A ako mi príde z soc. poisťovne kontrola či musím byť stále doma , alebo si môžem ísť napr. nakúpiť?
2. A ak budem ja na PN, tak tých prvých 10 dní dostanem maródku od zamestnávateľa z môjho platu plus z toho čo som si doplácala na DNP alebo z toho DNP to dostanem až po tých 10 dňoch?
3. A ak by som otehotnela a dala sa vypísať či sa mi to nebude skracovať to obdobie čo som už z DNP čerpala. Pani v poisťovni mi hovorila že z DNP môžem čerpať rok. A ak by som sa vypísala hneď v prvom mesiaci počas tehotenstva tak to by som nemohla čerpať až dovtedy pokiaľ dieťa nebude mať 6 mesiacov? Alebo mohla by som to prerušiť zase popracovať a potom sa opäť dať vypísať.

adka70
13. sep 2010

gapa
Ano ja som aj za zamestnavatela brala papiere do socialnej. Bola som tam teda dnes, znova som sa prihlasila na DNP. Bola som vlastne prihlasena na DNP od 5.augusta 2009 do 10. septembra 2010. Mala som max VZ,vtedy bolo tych 1084,55 a teraz som sa znova prihlasila od 13.septembra,dala som si zas z max VZ uz z vyssieho,toho terajsieho. Do tej prihlasky som zadala vlastne sumu VZ tu co mi vysla ako rozdiel max VZ a mojej hrubej mzdy. Tak som to mala? Len nechapem ze preco by sa mi v roku 2011 ratali davky z minima. Takze keby som v roku 2011 sla na PN alebo na OCR, tak mi rataju davky z minima? A mam si to potom teda zrusit po materskej,ked pojdem na rodicovsku?
Ozaj a este mi dala registracny list FO,ktory musim doniest do 45 dni od narodenia malickej a tam mi zaskrtla prihlaska a FO,za ktoru plati stat - typ 3.A tiez mi dala Oznamenie sporitela o ucasti na starobnom dôchodkovom sporeni a dalej Vyhlasenie FO,ze sa riadne stara o dieta na ucely dochodkoveho poistenia. To budem musiet priniest s kopiou rodneho listu. A co este im bude treba,ci uz sa to tyka DNP alebo povinneho nemocenskeho poistenia.
Dakujem za odpoved a fakt ta obdivujem ako sa v tom vyznas a ze nam odpisujes. Este raz vdaka 🙂

magdalenocka
13. sep 2010

@gapa dakujem ti