Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
27. sep 2010

@smska1979 - ano chapes to spravne,prihlas sa co najskor s minima a ked zistis, ze si tehotna tak spravis ODHLASKU a nasledne PRIHLASKU s novym max.VZ. 🙂 a ten treba platit min. 26 tyzdnov.

wewulka
27. sep 2010

@centik Dakujem za odpoved, este by som sa vsak chcela spytat, ze ked sa odhlasim a pojdem na PN-ku este tento rok mozem si ziadat ten narok z toho DNP ? alebo si to musim nadalej platit, aby som si mohla ziadat ? Dakujem 😉

emka0
27. sep 2010

ahojte, chcem vas poprosit o radu!!! Chcem si zacat plati DNP. Platila som si od decembra 2009, 5 mesiacov, ale som ukoncila platenie. Teraz si chcem zacat platit znova. Som zamestnana a chcem si platit z maxima. Chcem sa spytat, ze ak nahodou pridem o pracu budem nezamestnana tak ci si mam potom tu čiastku zmenit. Alebo mozem platit tak isto ako keby som bola zamestnana. Dakujem moc za rady!!!

mariro
27. sep 2010

@emka0 - menit VZ a teda robit odhlasku a prihlasku mozes hocikedy.Len zmena sa robi iba po 6 mesiacoch

mariro
27. sep 2010

@wewulka - no musis mat splnenu podmienku poistenia a to v sucte 270 dni,takze ak sa teraz prihlasis a budes mat aktivnych tych 26 tyzdnov platenia a k tomu priratas stare predchadzajuce poistenie ,potom mozes cerpat davky z DNP, skor nie.

emka0
27. sep 2010

@mariro dakujem a treba byt 26 týždnov v kuse poistena do porodu, alebo do nastupu na matersku? Ja uz mam 5 mes. tento rok a plus tych 26 týždnov este si doplatim.

standa82
27. sep 2010

@emka0 ...270 dní do pôrodu a 26 týždňov do nástupu na MD

emka0
27. sep 2010

@standa82 dakujeem!!! 🙂

katarina104
27. sep 2010

@maja32 tých 270 dní nemusí byť v jednom roku, rátajú sa 2 roky dozadu.A ak si dáš potom len zmenu VZ tak sa ti bude počítať priemer za tento rok na PN.Ale pamätaj, že zmenu môžeš dať len 1x za pol roka, ak by si sa odhlásila a znova prihlásila tak sa ti ráta z VZ od prihlásenia.To ostatné neviem či môžeš ísť na PN.

wewulka
27. sep 2010

@mariro ja uz si DNP platim 396dni, predpokladam, ze budem tento rok PN, takze musim pokracovat v plateni, aby som potom z toho za PN-ku nieco dostala.

mariro
27. sep 2010

@wewulka - poistenie musi byt aktivne aby si mohla cerpat, ci je tam nejaka ochranna doba po neplatenie, resp. zrusenie DNP, to teda neviem, nech poradi @gapa

mata84
27. sep 2010

ahojte..uistite ma prosim, ze sa nic nezmenilo ohladne DNP ( k vyssej materskej) ...chcem sa ist totiz nanovo prihlasit...zistila som, ze som tehu 😵 .....platila som si uz 3 mesiace od marca..a potom som sa odhlasila...no teraz som zistila radostnu spravu, tak sa chcem ist znova prihlasit...dakujem 🙂

gapa
27. sep 2010

@mariro
ochranná lehota je len 42dní a asi bude len 7dní od nového roku pre tie, čo im nem.poistenie skončí nie počas tehotenstva. Pre tehotné ostáva 6mesiacov, ale nedá sa už asi dlhšie (predtým sa dalo aj viac, ak trvalo poberanie nemocenského do 6týž. pred PTP, teraz podla návrhu znenia sa mi zdá, ako by to vypadlo, no nie som si istá, lebo v jednom § to ostalo v druhom vo všeobecných podmienkach to zmizlo)

nikaivka
27. sep 2010

gappa, poprosím ťa o radu. 🙂

DNP s najvyšším VZ si platím od 15.1.2010, čiže 270 deň uplynie (dúfam, že som to správne spočítala ) 11.10.2010.

Na materskú by som mala nastúpiť 21.11.2010.

Chcem sa ťa spýtať, že či by som mohla nastúpiť na PN toho 11.10.2010 (teda, ak by som sa dohodla s mojim doktorom, aby sma vypísal) a či by to potom neovplyvnilo moju materskú. Aj keď na PN by som bola len mesiac, tak peniažky sa vždy zídu. Ďakujem ti veľmi pekne za tvoju odpoveď.

katarina104
27. sep 2010

@mata84 a budeš mať zaplatených tých 270 dní DNP do pôrodu? pravdaže za posledné 2 roky.Ak sa znova prihlásiš musíš splniť 26 týždňov platenia do nástupu na materskú,vychádza ti to? Ináč sa kľudne prihlás, ak niečo neprerobia v zákone tak by si mala materskú dostať z maxima ak sa prihlásiš z maxima. 🙂

mata84
27. sep 2010

@katarina104 jasne vychadza mi to...ja len ci sa daco nepomenilo, lebo som tu davno nebola..teraz som len asi v 3 tyzdni...a mam uz zaplatene 3 mesiace (toho roku)...takze v stredu bezim podat prihlasku s max.vymer.zakladom....dakujem pekne za odpoved... 😉

yvett14
27. sep 2010

Baby ahojte, ja by som potrebovala niečo vysvetlit, čitam čo pisete ale som s toho dabil... čiže- som na materskej už 2 tyždne , bola som Zamestnaná 18 rokov v jednom podniku, a neplatila som si DNP- totiž nevedela som o tom a ani ma nik neupozornil že sa take niečo dá-blbá-no čo už. a teraz ked som na materskej som chorá- mám nadchu, chrípku a horučky. chcem sa spýtat- možem za lekarom a pýtat sa na PN- aj ked som neplatila DNP len to čo mi zamestnávatel strhával??? fakt by som vám bola velmi vdačná za odpoved. dakujem

meduliacik
27. sep 2010

@yvett14 Materska sa vyplaca z nemocenskeho poistenia, takze nic ine uz nedostanes-ani keby si si platila DNP. Mozes si vsak zalozit DNP teraz a po uplynuti 270 dni(to uz nebudes na materskej ale na rodicovskej dovolenke)ak ochories (ty alebo tvoje dieta)mozes dostavat navyse peniaze z DNP. Keby si chcela este nejake peniaze teraz, to je ako keby si dostavala marodku za anginu a zlomila by si si aj ruku, tak by si chcela este dalsie peniaze, lebo si duplovany marod-akoze nazorny priklad 🙂

danielta999
27. sep 2010

Ahojte . . .
na DNP som sa prihlásila 24.9.2010, keďže sa už snažíme o dieťa. Mám náročné zamestnanie, takže pôjdem na rizikové.
Pani na sociálke spomínala, že ak bude DNP 270 dní a pôjdem potom na rizikové, budem dostávať aj nemocenské z DNP. Neviete v akej výške, ako sa to vypočíta? Ak to nestíham, aké bude nemocenské bez DNP ?
Môj VZ je 770 Eur.

Ďakujem

smska1979
27. sep 2010

Prosím Vás, odkiaľ mám zobrať presný VZ zo zamestnania, ak si budem chcieť zmeniť VZ z minimálneho na maximálny? V papieroch zo soc. poisťovne mám uvedený len denný VZ. Mám ho vynásobiť x30 alebo x31 alebo ako to je?

smska1979
27. sep 2010

alebo je to DVZ x 365/12? :D asi skor tak, ze?

benkovamartina
27. sep 2010

@danielta999 ja som VZ na PN dostávala 55 % z hrubého čo som zarábala, následne mi zamestnávatel dal výpoved a začala som si platiť odvody sama ako samoplatca, dala som si 29 euro tj. z vymer. základu 660 euro lebo viacej nebolo možné koli našej finančnej situácii. Teraz mi prišlo, že mi vyrúbali materskú okolo 348 euro na mesiac...to je asi nejakých 55% z vym.zákl čo som si určila 660 euro...ale ekby nemám 270 dní pred tým platené je mi to na nič! a ešte jedna podmienka je tam, nejaké týždne ale to by som musela pozrieť. Jedna známa mi to spísala pred tým ako pre "debilka" aby sme si to vedeli prepočítať a rozhodnéť sa.

mariro
28. sep 2010

@smska1979 - je to denny VZ a ten si vynasobis pausalne x30 a mas mesacny.Ale vzdy si aj tak nechaj nejaku rezervu,neuzadavaj si VZ presne.Zhruba si takto vyratas svoj hruby mesacny VZ.

mariro
28. sep 2010

@danielta999 - materska alebo PN bez DNP by bola 420€ zhruba a ak by si mala aj z DNP kde si doplacas do maxima tak v tom pripade by to bolo okolo 615 €,podla dni v mesiaci.Pn je o nieco nizsia,lebo prve 3 dni su len 25%a ostatne dni 55% ,pri materskej je to cely mesiac 55%.

katarina104
28. sep 2010

ahoj, pani na sociálke vravela,že politici špekulujú zrušiť súbeh poistení DNP a PNP.A ktovie čo zas vymyslia. 😖

mariro
28. sep 2010

@katarina104 - panie na socialkach teraz mudruju aby zneistili ludi,ale ked sa ich pytas na veci ktore maju ovladat tak tie nevedia 😀 ,mudruju ked netreba.
Uvidime co nam vlada prinesie,ale urcite tetulky na socialke by som nepocuvala,ved mame svoje skusenosti tu co sme si poprecitovali ake rady dokazu dat a aj ako znemoznit mamickam prist po cosi lepsie.
Cest vynimkam samozrejme.
😉
Sama som zvedava co bude... 😉

wewulka
28. sep 2010

@mariro Ahoj, včera som este o DNP patrala na stranke Socialnej poistovni a nasla som toto ohladom naroku na vyplatenie nemocenskeho pocas PN
rozumiem tomu tak, ze ak sa teraz odhlasim a pojdem na PN-ku budem mat narok na cerpat aj z DNP

Podmienky nároku

dobrovoľne nemocensky poistená osoba – 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti

mariro
28. sep 2010

@wewulka - to znamena ze po 270 dnoch mozes zacat prvy krat cerpat davku z DNP, ak dalej uz nebudes platit, tak nebudes mat ani ziadne davky.Ako pisala gapa led skoncis platenie tak do 42 dni mozes poziadat o cerpanie z DNP, akoze v ochrannej dobe.
Ak nebudes platit nadalej tak nebudes moct cerpat.To by bolo moc jednoduche a kazdy by to robil.
Skratka poistne musi byt aktivne aby si mohla cerpat nejaku davku.

wewulka
28. sep 2010

@mariro tak ok 😒 ked to inak nejde, ale dakujem za vysvetlenie 🙂

olo
28. sep 2010

baby prosim vas ked čerpam očr zo zamestnanie aj z dnp ako mam postupovat a do tych 10 dni sa pocitaju aj vikendy vdaka